2013 aatseel conference Program


Panelist: Kristin Bidoshi, Union College Title



Yüklə 294,68 Kb.
səhifə4/4
tarix31.07.2018
ölçüsü294,68 Kb.
1   2   3   4

Panelist: Kristin Bidoshi, Union College
Title:Uncle Ivan Meets the Avatar: Teaching Russian Verbs of Motion Online

Panelist: Tatiana Akishina, University of Southern California
Title: Russian for Professionals, from Intermediate to Advanced: Challenges and Solutions

Panelist: Alla Nedashkivska, University of Alberta
Title: Developing Linguistic and Professional Competence: an On-line Business Ukrainian Textbook

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT B-11 Panel: Making Content the Core in the Intermediate Language Classroom (Concord Room)

Organizer: Lynne deBenedette, Brown University
Chair: Victoria Hasko, University of Georgia

Panelist: William J. Comer, University of Kansas
Title: Integrating Language and Content I: Fourth and Fifth Semester

Panelist: Lynne deBenedette, Brown University
Title: Integrating Language and Content I: Fifth and Sixth Semester

Discussant: Joan Chevalier, United States Naval Academy

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT B-12 Roundtable: Preparing for the Prototype AP® Russian Exam (Chatham Room)

Organizer: Jane Shuffelton, Brighton High School, Rochester, New York
Chair:
Jane Shuffelton, Brighton High School, Rochester, New York C-6

Panelist: Camelot Marshall, American Councils for International Education

Panelist: Elizabeth Sandstrom, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia

Panelist: Nataliya Ushakova, Staten Island Technical High School, Staten Island, New York

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

Saturday, January 5, 3:15-5:00pm (SAT C)

SAT C-1 Panel: New Approaches to Gogol (Lexington Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Nina Bond, Columbia University

Panelist: Kiun Hwang, University of Pittsburgh
Title: Collection and Recollection for a Void in Dead Souls

Panelist: Naomi Olson, University of Wisconsin Madison
Title: Horizontal and Vertical Law in Gogol’s Tale of the Two Ivans

Panelist: Sara Ceilidh Orr, Ohio State University
Title: “Dreadful Documents”: Language and Being in Two Copyist Tales by Nikolai Gogol

SAT C-2 Panel: Tolstoy's Major Novels (Cape Cod Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Alexander Burry, The Ohio State University

Panelist: David Herman, University of Virginia
Title: Innocents in Tolstoy’s War and Peace

Panelist: Megan Luttrell, University of Kansas
Title: A Hierarchy of Hues: The Role of Color Imagery in Tolstoy’s Anna Karenina

Panelist: Alexei Pavlenko, Colorado College
Title: Tolstoy’s Modes of Communication as Moral Indices

Panelist: Rebecca Stakun, University of Kansas
Title: Anna Karenina as a Gothic Figure

SAT C-3 Panel: “The Beauty and the Beast: Russian Ballet and Bolshevist Culture” (Chatham Room)

Organizer: Elizabeth H. Stern, Princeton University
Chair: Lynn Garafola, Barnard College

Panelist: Daria Khitrova, UCLA
Title: Two Worlds in Two Words: Stal’noi Skok (1927) on Diaghilev’s Stage

Panelist: Elizabeth H. Stern, Princeton University
Title: The Russian Ballet That Stayed Home: The Work of Liubov’ Blok in Early Soviet Russia

Panelist: Tim Scholl, Oberlin College/Helsinki University
Title: Among Aesthetics: Early Soviet Dance Writing and its Interlopers

Discussant: Elizabeth Kendall, The New School

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT C-4 Panel: Formalists after Formalism (Marlborough Room)

Organizer: Anne Dwyer, Pomona College
Chair: Anindita Banerjee, Cornell University

Panelist: Anne Dwyer, Pomona College
Title: Memoirs of Russian Formalism

Panelist: Jessica Merrill, Rutgers University
Title: Roman Jakobson and Claude Lévi-Strauss in New York in the 1940s”

Panelist: Stephanie Hershinow, Rutgers University
Title: The Pre-History of New Formalism

Discussant: Galin Tihanov (Queen Mary, University of London)

SAT C-5 Panel: Teaching Varlam Shalamov II: Interdisciplinary Approaches to a Multidimensional Writer (Martha's Vineyard Room - Front)

Organizer: Josefina Lundblad, University of California-Berkeley
Chair: Laura Kline, Wayne State University

Panelist: Josefina Lundblad, University of California-Berkeley
Title: Poetry and Politics: Reading Shalamov’s Poem «Аввакум в Пустозерске» Allegorically

Panelist: Anna Gavrilova, Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Российский университет дружбы народов"
Title: Невоплощённые замыслы Шаламова 1950-х годов

Discussant: Rossen Djagalov, Yale University

SAT C-6 Panel: Russian Émigré Literature (Plymouth Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Jonathan Stone, Franklin and Marshall College

Panelist: Ruth Rischin
Title:The Obshchina on the Soil of Provence. Berberova’s Poslednie i pervye (1930)

Panelist: Marina Rojavin, Swarthmore College
Title: Tabletalk as literary device in The Reserve of Sergey Dovlatov

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT C-7 Panel: Theories III: Theories of the Body (Sturbridge Room)

Organizer: Connor Brian Doak, Northwestern University
Chair: Connor Brian Doak, Northwestern University

Panelist: Jonathan Flatley, Wayne State University
Title: Feeling Communist

Panelist: Ani Kokobobo, University of Kansas
Title: The Grotesque Body and the Late Russian Realism

Panelist: Justyna Beinek, Indiana University
Title: Body/Text: Representing the Body in Polish Literature and Culture

Discussant: Nancy Condee, University of Pittsburgh

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT C-8 Panel: Semiotics of Demons in Russian Icons and Literature II (Dedham Room)

Organizer:Raoul Smith, Museum of Russian Icons, Clinton, MA
Chair: Sarah Pratt, University of Southern California

Panelist: Mark Pettus, Princeton University
Title: The Hollow Icon: The Demonic in Dostoevsky

Panelist: Josephine Karg, International Centre for the Study of Culture at Justus-Liebig-University Giessen (Germany)
Title: Mikhail Vrubel’s Demon Series and the Reflection of Icon Painting:
Between Orthodox Design and Religious Aestheticism

Panelist: Raoul Smith, Museum of Russian Icons
Title: Demons in the Descent into Hell

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT C-9 Roundtable: Approaches and Issues in Translating Modern Slavic Authors (Martha's Vineyard Room - Back)

Organizer: Michael M Naydan, Pennsylvania State University
Chair: Carol R. Ueland, Drew University

Panelist: Slava Yastremski, Bucknell University

Panelist: Alla Perminova, Taras Shevchenko Kyiv national university

Panelist: Larysa Bobrova

Panelist: Michael M. Naydan, Pennsylvania State University

SAT C-10 Panel: Russian Morphology and Word Formation (Duxbury Room)

Organizer: Irina V. Ivliyeva, Missouri University of Science and Technology (formerly UMR)
Chair: Gilbert C. Rappaport, University of Texas at Austin

Panelist: Angela Shpolberg
Title: “О яблочниках и юниксоидах”: On the Word Formation of Russian Internet Terms

Panelist: Irina V. Ivliyeva, Missouri University of Science and Technology (formerly UMR)
Title: O структуре экспериментального словаря глагольных модификаций русского языка (на материале глаголов звучания)

Panelist: Andrea Sims and Jeffrey Parker, The Ohio State University
Title: Affix Ordering Constraints and the Processing of Russian Derivational Morphology

AV Equipment:

  • Standard overhead projector (for transparencies), cart, screen

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT C-11 Panel: Linguistics and Language Teaching (Chatham Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Robert Reynolds, The Ohio State University

Panelist: Elena Dimova, University of Montreal
Title: How Can Linguistics Help Language Teaching? Multiple Wh-Questions in Russian as a Foreign Language

Panelist: Svetlana McCoy-Rusanova, Rutgers University
Title: Птица [ш]астья завтрашнего дня: The Status of “щ” in the Speech of Heritage and L2 Students of Russian

Panelist: Anastasia Sorokina, Temple University
Title: The Dynamics of Bilingual Mental Lexicon: The Effects of Partial Conceptual Equivalence on Acquisition of Russian as an L2

SAT C-12 Roundtable: Cultures and Languages Across the Curriculum (CLAC) in Slavic (Concord Room)

Organizer: Elisabeth M. Elliott, Northwestern University
Chair: Jonathan Ludwig, Rice University

Panelist: Tatiana Akishina, University of Southern California

Panelist: Andrea Lanoux, Connecticut College

Panelist: Elena Murenina, East Carolina University

Panelist: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey

Panelist: Mila Saskova-Pierce, University of Nebraska

Panelist: Irina Shchemeleva, Higher School of Economics

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

Saturday, January 5, 5:00-7:00pm (SAT D)

SAT D-1: Workshop: Poetry Translation (Plymough Room)

Workshop leader: Sibelan Forrester, Swarthmore College

Featured Poets: Polina Barskova, Anna Glazova, Katia Kapovich, and Irina Mashinski

Featured Translators: Boris Dralyuk, Maria Khotimsky, Ainsley Morse, and Eugene Ostashevsky

Saturday, January 5, 7:00-9:00pm (SAT E)

SAT E-1: Poetry Reading: Poet Scholars/Scholar Poets (Concord Room)

Chair: Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology

Featured Poets: Polina Barskova, Hampshire College; Anna Glazova, Hampshire College; Eugene Ostashevsky, NYU

Sunday, January 6, 9:00-11:00am (SUN A)

SUN A-1 Panel: Silver Age Poetry (Lexington Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Emily Wang, Princeton University

Panelist: Connor Brian Doak, Northwestern University
Title: “Tears to Burn Down Cities”: Revolutionary Emotions in Mayakovsky’s Poetry

Panelist: James McGavran, St. Olaf College
Title: The Last Place You’d Look: Humor in Mayakovsky's Political Poemy

Panelist: Christopher W. Lemelin
Title: From Native Land to NoLand'sMan: Marina Tsvetaeva's Renunciation of Homeland

Panelist: Leeore Schnairsohn, Princeton University
Title: Osip Mandelstam and the Dating of Poetry

Discussant: Jason Strudler, Princeton University

SUN A-2 Panel: Late Soviet Film (Duxbury Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Elena Clark, UNC Chapel Hill

Panelist: Rita Safariants, Vassar College
Title: Rocking Past the Red Tape: The Rocknroll Film and the late Soviet Film Industry

Panelist: Hannah Walters, Boston University
Title: Sergei Parajanov: Brushes with Cultural Autonomy and Political Risk

Panelist: Olga Klimova, University of Pittsburgh
Title: Disappointed Teenagers: Suicide and Trickery in Ernest Iasan’s Youth Films

AV Equipment:

  • DVD player and monitor

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SUN A-3 Panel: Polina Barskova, Anna Glazova and Maria Stepanova in Contemporary Poetry (Dedham Room)

Organizer: Catherine A. Ciepiela, Amherst College
Chair: Geoffrey Cebula, Princeton University

Panelist: Stephanie Sandler, Harvard University
Title: Anna Glazova, Poems and Photographs

Panelist: Sibelan Forrester, Swarthmore College
Title: Newest Tradition: Translating Maria Stepanova

Panelist: Catherine A. Ciepiela, Amherst College
Title: Barskova's Metamorphoses

Discussant: Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SUN A-4 Panel: Russian Opera and its Context (Sturbridge Room)

Organizer: Anna Berman, McGill University
Chair: Katherine Bowers, University of Cambridge

Panelist: Emily Frey, University of California, Berkeley
Title: Boris Godunov and the Terrorist

Panelist: Anna Berman, McGill University
Title: Khovanshchina and Musorgsky's Philosophy of Love

Discussant: Julie A. Buckler, Harvard University

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SUN A-5 Panel: Russian Grammatical (Re)Analysis (Concord Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Robert Channon, Purdue University

Panelist: Laura A. Janda, Anna Endresen, Julia Kuznetsova, Olga Lyashevskaya, Anastasia Makarova, Tore Nesset, and Svetlana Sokolova, University of Tromsø
Title: Russian “Purely Aspectual” Prefixes are a Verb Classifier System

Panelist: Irina Mikaelian, Pennsylvania State University and Anna Zalizniak, Russian Academy of Sciences
Title: Русские собирательные числительные: семантика против грамматики

Panelist: Christina Y. Bethin, SUNY - Stony Brook
Title: Vowel Reduction and Language Change in Russian and Belarusian Verbs

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SUN A-6 Panel: Technology-Based Learning Opportunities in the Russian-Language Curriculum (Plymouth Room)

Organizer: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey
Chair: Molly Thomasy Blasing, University of Wisconsin-Madison

Panelist: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey
Title: Technology, the Liberal Arts, and the Russian Language Curriculum

Panelist: Cori Anderson, University of Illinois at Urbana-Champaign and Irina Yampolskaya, Bryn Mawr College
Title: The Wiki in the Russian-Language Curriculum

Panelist: Evgeny Dengub, Amherst College
Title: Telecollaboration in Advanced and Heritage Russian

Panelist: Richard Robin, George Washington University
Title: Google Translator in the Advanced Russian Class

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SUN A-7 Workshop: Computerized Dynamic Assessment: Diagnosing and Promoting L2 Reading and Listening Comprehension Among American Intermediate University Learners of Russian (Marlborough Room)

Organizer: Rimma Ableeva, University of Georgia

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

Sunday, January 6, 12:00-2:00pm (SUN B)

SUN B-1: Advanced Seminar: Russian Film (Marlborough Room)

Seminar leader: Yuri Tsivian, University of Chicago

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

  • Audio

SUN B-2: Workshop: Возможности Национального корпуса русского языка (Plymouth Room)

Workshop leader: Ekaterina Rakhilina, Russian Academy of Sciences

SUN B-3 Panel: South Slavic and Southeast European Linguistics (Sturbridge Room)

Organizer: Program Committee
Chair: E. Wayles Browne, Cornell University

Panelist: James Joshua Pennington, University of Pittsburgh
Title:Wackernagel’s Looking Glass: the Mirror Principle and Bosnian-Croatian-Serbian Adjectival Allomorphy

Panelist: Natasha Todorovich, University of Illinois at Chicago
Title: From Aspect to Mood With(out) Tense

Panelist: Jelena Runic, University of Connecticut
Title: PCC Effects in Slavic and Romanian: A Morphological Account

Dostları ilə paylaş:
1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə