6. Określone sposobu dokonywania oceny realizacji programu studiów doktoranckich, w tym prowadzenia badań naukowych przez doktorantów



Yüklə 17,86 Kb.
tarix08.04.2018
ölçüsü17,86 Kb.
#36781

6. Określone sposobu dokonywania oceny realizacji programu studiów doktoranckich, w tym prowadzenia badań naukowych przez doktorantów

W § 5 ust. 9 p. 1 postanowień Regulaminu studiów doktoranckich w Politechnice Wrocławskiej zapisano, że rada wydziału określa sposób dokonywania oceny realizacji programu studiów doktoranckich, w tym prowadzenia badań naukowych przez doktorantów. Należy przez to rozumieć, że do kompetencji rady wydziału należy podjęcie uchwały w sprawie corocznego dokonania oceny postępów w przygotowaniu rozprawy doktorskiej w odniesieniu do każdego doktoranta.

W celu określenia jednolitych zasad oceny postępów w przygotowaniu rozprawy doktorskiej na studiach doktoranckich odbywanych od roku akademickiego 2012/2013 wprowadzono komentarz do postanowień Regulaminu w Piśmie Okólnym 20/2013 z dnia 23 maja 2013 (w sprawie określenia jednolitych zasad oceny postępów w przygotowaniu rozprawy doktorskiej na studiach doktoranckich odbywanych od roku akademickiego 2012/2013).


Szczegółowe zasady ustalania oceny realizacji programu studiów doktoranckich

1.  Ocena taka, jest dokonywana w trakcie zorganizowanego pod koniec każdego semestru parzystego seminarium sprawozdawczego doktorantów i w odniesieniu do kolejnych lat studiów powinna z odpowiednią wagą uwzględniać:

studia literaturowe, przygotowanie stanowiska badawczego, sformułowanie tematyki badań, rozpoczęcie badań, sposób prowadzenia badań (samodzielność, zaangażowanie), kontakty naukowe, wyjazdy naukowe (szkoły, konferencje, staże naukowe i prowadzenie badań poza jednostką prowadzącą kształcenie), współpracę naukową w zespołach badawczych, w tym również międzynarodowych, opracowanie uzyskiwanych wyników i formę ich prezentacji (seminaria, konferencje), przygotowanie publikacji, zgłoszeń patentowych, opublikowane wyniki i formę ich publikacji (książka lub rozdział w książce, publikacja w recenzowanym czasopiśmie naukowym o zasięgu krajowym lub międzynarodowym, publikacja w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej, lub publicznej prezentacji dzieła artystycznego), wszczęcie przewodu doktorskiego, wystąpienia o granty (konferencyjne, badawcze, stażowe), przygotowanie i przedłożenie rozprawy doktorskiej, cytowania, nagrody w konkursach naukowych oraz inne formy aktywności naukowej.

Roczną ocenę (w obowiązującej skali ocen) z postępów w przygotowaniu rozprawy doktorskiej kierownik studiów doktoranckich wystawia po zakończeniu seminarium sprawozdawczego. Ocenie tej nie przypisuje się punktów ECTS.

Formułę przeprowadzenia seminarium sprawozdawczego doktorantów określa kierownik studiów doktoranckich na początku każdego roku studiów, niezależnie dla kolejnych lat studiów, z uwzględnieniem treści ust. 2.

Kierownik studiów doktoranckich powierza członkom komisji ds. studiów doktoranckich organizację i przeprowadzenie seminarium sprawozdawczego na poszczególnych latach studiów oraz dla dyscyplin, w których studia doktoranckie są prowadzone, a także wykonanie innych czynności poprzedzających tę ocenę, w tym także ustalenie, w oparciu o opinię promotora, stopnia realizacji zadań określonych w indywidualnych semestralnych planach studiów. Dopuszcza się także wykorzystanie elementów oceny dokonywanej w systemie informatycznym stosowanym przy przyznawaniu zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinasowanie zadań projakościowych na stacjonarnych studiach doktoranckich.

2. Doktorant odbywający stacjonarne studia doktoranckie zgodnie z zasadami studiowania określonymi w § 5 i w ramowym programie studiów określonym w § 4 ust. 16 powinien zrealizować wszystkie kursy z zakresu kształcenia ujęte w programie studiów doktoranckich w zakresie danej dyscypliny uchwalonym przez radę wydziału, za które uzyskuje punkty ECTS, do końca drugiego (trzeciego – na studiach niestacjonarnych) roku studiów, w tym także w pierwszych czterech semestrach studiów 4 seminaria po 15 godzin, za zaliczenie których otrzymuje 4 punkty ECTS. W trakcie tych seminariów odbywających się w semestrach drugim i czwartym należy przeprowadzić seminarium sprawozdawcze doktorantów, o którym mowa w ust. 1, wykorzystując także wyniki tych seminariów przy dokonywaniu oceny prowadzenia badań naukowych i wystawienia rocznej oceny z postępów w przygotowaniu rozprawy doktorskiej.
3. W celu umożliwienia dokonania oceny prowadzenia badań naukowych i wystawienia rocznej oceny z postępów w przygotowaniu rozprawy doktorskiej począwszy od trzeciego roku uczestnik stacjonarnych studiów doktoranckich obowiązany jest uczestniczyć w jednym seminarium prowadzonym przez instytut, zakład, katedrę lub zespół badawczy, w tym także zespół badawczy w innym ośrodku krajowym lub zagranicznym w trakcie odbywania stażu, albo w seminarium organizowanym przez kierownika studiów doktoranckich np. w seminarium sprawozdawczym, które umożliwi doktorantowi okresową prezentację wyników prowadzonych badań naukowych. Nazwę seminarium, jednostkę prowadzącą seminarium oraz tytuł wygłoszonego referatu doktorant wpisuje do indeksu. Zaliczenia seminarium na ocenę dokonuje pracownik prowadzący seminarium.
4. OBIEG DOKUMENTÓW ZWIĄZANYCH Z MONITOROWANIEM PRZEBIEGU STUDIÓW

DOKTORANCKICH

4.1. INDYWIDUALNY PROGRAM STUDIÓW

Do dnia 10 października doktoranci I roku składają na ręce Kierownika Studiów Doktoranckich indywidualny program studiów uzgodniony z opiekunem naukowym. Program ten powinien zawierać zwięzły opis dalszych etapów pracy doktorskiej z terminami. Przykładowy program będzie umieszczony na stronie internetowej http://www.pwr.wroc.pl/doktoranci/. Program podlega zatwierdzeniu przez Kierownika Studiów Doktoranckich.

Doktorant → Promotor → Kierownik St. Dokt.

sporządza zatwierdza zatwierdza i przechowuje podpisany oryginał


4.2. INDYWIDUALNY SEMESTRALNY PLAN STUDIÓW

W trakcie zapisów na zajęcia wszyscy doktoranci uzgadniają z opiekunem naukowym indywidualny semestralny plan studiów wraz z sprecyzowanym trybem rozliczenia poszczególnych zadań. Po uzyskaniu aprobaty opiekuna i Kierownika Studiów Doktoranckich wpisują wszystkie elementy planu do indeksu i przekazują Kierownikowi Studiów Doktoranckich do dnia 10 października w semestrze zimowym i do 1 marca w semestrze letnim.

Fakt ten jest odnotowywany na indywidualnej karcie A + B uczestnika studiów doktoranckich.

Doktorant → Promotor → Kierownik St. Dokt.

sporządza zatwierdza zatwierdza i odnotowuje ten fakt

na stronie B indywidualnej karty doktoranta


4.3. SPRAWOZDANIA SEMESTRALNE Z POSTĘPÓW PRACY

Wszyscy doktoranci składają Kierownikowi Studiów Doktoranckich do dnia 15 lutego i 1 września zwięzłe sprawozdania semestralne z dokonań w poprzednim semestrze z przedstawionymi do wglądu kopiami napisanych publikacji, raportów, streszczeniami wystąpień konferencyjnych, wygłoszonych seminariów, itp. Sprawozdanie (ew. z załącznikami) przechowuje Kierownik Studiów Doktoranckich, odnotowując ten fakt w indywidualnej karcie B doktoranta. Ponadto corocznie (np. na dorocznej sesji sprawozdawczej) wszyscy doktoranci w obecności opiekuna naukowego wygłaszają referat omawiający dotychczasowe dokonania i plany badawcze.

SPRAWOZDANIE SEMESTRALNE

Doktorant → Promotor → Kierownik St. Dokt.

sporządza zatwierdza zatwierdza, odnotowuje ten fakt na stronie B

indywidualnej karty i przechowuje podpisany

oryginał (ew. z załącznikami)

4.4. ZALICZENIE SEMESTRU

Na podstawie analizy wykonania indywidualnego semestralnego planu studiów oraz sprawozdań, Kierownik Studiów Doktoranckich, na podstawie opinii wydziałowej komisji ds. studiów doktoranckich, rozstrzyga do dnia 1 marca, względnie do dnia 15 września o zaliczeniu poprzedniego semestru. Jest to podstawa do przedstawienia list osób uprawnionych do pobierania stypendium (do 1 marca i 15 września )

Kierownik St. Dokt. → Uczelniany Sekretariat St. Dokt. → Sekcja Płac

sporządza listę zatwierdza Prorektor ds. Nauczania
4.5. DOKUMENTACJA

Wszystkie formalne etapy realizacji indywidualnego programu studiów doktoranckich odnotowywane są na indywidualnej karcie uczestnika studiów doktoranckich.

KARTA A i B ( z zaznaczonym faktem złożenia planu pracy i sprawozdania semestralnego )

Kierownik St. Dokt. zatwierdza plan, rozlicza sprawozdanie i przechowuje oryginał

Celem usprawnienia procesu uzgadniania treści dokumentów między doktorantami, promotorami i kierownikami wydziałowych studiów doktoranckich uruchomiona jest strona internetowa z gotowymi formularzami wymienionych wyżej dokumentów. Po wypełnieniu formularza przez doktoranta zostanie on automatycznie wysłany do promotora, który będzie miał możliwość odesłania dokumentu do poprawy, względnie jego zatwierdzenia. Wtedy automatycznie dokument zostanie przesłany na adres kierownika studiów doktoranckich, który będzie mieć możliwość odesłania dokumentu do poprawy, względnie będzie mógł go zatwierdzić. W przypadku indywidualnego programu studiów oraz sprawozdania semestralnego, doktorant drukuje zatwierdzoną wersję dokumentu i po podpisaniu przez siebie i promotora dostarcza kierownikowi studiów doktoranckich.

SCHEMAT OBIEGU INFORMACJI Z WYKORZYSTANIEM FORMULARZY

ELEKTRONICZNYCH

DOKTORANT → e-mail → PROMOTOR → e-mail → KIER. ST. DOKT.



sporządza zatwierdza zatwierdza
DOKTORANT ← e-mail ← KIER. ST. DOKT.
DOKTORANT → wydruk → PROMOTOR → wydruk → KIER. ST. DOKT.
5. Ukończenie studiów doktoranckich następuje, gdy doktorant zrealizował program studiów doktoranckich dla danej dyscypliny lub studiów interdyscyplinarnych i uzyskał 33 punkty ECTS, uzyskał co najmniej 8 punktów ECTS za odbyte praktyki zawodowe lub był zatrudniony w charakterze nauczyciela akademickiego, prowadzącego zajęcia dydaktyczne w Uczelni lub uczestniczącego w ich prowadzeniu, oraz uzyskał w drodze przewodu doktorskiego kwalifikacje trzeciego stopnia – stopień naukowy doktora.
Yüklə 17,86 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə