Aflatoksin İçeren Yumurta Tavuğu Yemlerine Bentonit ve Mannanoligosakkarit İlavesinin Performans, Yumurta Kalite Kriterleri, Bazı Kan ve Sindirim Özelliklerine EtkileriYüklə 4,07 Kb.
tarix07.04.2018
ölçüsü4,07 Kb.
#36364

Aflatoksin İçeren Yumurta Tavuğu Yemlerine Bentonit ve Mannanoligosakkarit İlavesinin Performans, Yumurta Kalite Kriterleri, Bazı Kan ve Sindirim Özelliklerine Etkileri
Bu araştırmada, ortalama 120 ppb toplam aflatoksin içeren yumurta tavuğu yemlerine bentonit (% 0.5 ve 1) ve manan-oligosakkarit (MOS, % 0.1) ilavesi yapılmış, bu gruplar kontrol (K) ve negatif kontrol (NK) grupları ile karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında yaşama gücü, yem tüketimi ve yem değerlendirme sayısı gibi performans değerleri bakımından önemli farklılıklar gözlenmemiştir (P>0.05). NK ve MOS gruplarının canlı ağırlık kazancı K grubundan, NK grubunun yumurta ağırlığı K ve % 0.5 bentonit ilaveli gruplardan önemli düzeyde düşük olmuştur (P<0.01). Yeme % 0.5 bentonit ilavesi yumurta verimi, ağırlığı ve kütlesini NK grubuna göre artırmıştır (P<0.05). Yumurta kalitesini belirleyen özelliklerden kırık-çatlak yumurta oranı, ak yüksekliği, Haugh Birimi, şekil indeksi, kabuk kalınlığı ve mukavemeti, yumurta sarısı RYCF, L ve b renk değerleri bakımından gruplar arasında farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Ancak yumurta sarısı a değeri NK grubunda K grubuna göre düşük bulunmuştur (P<0.05). Hiçbir grubun yumurtasında aflatoksin tespit edilmemiştir. NK grubundaki tavukların dışkı pH’ının K ve bentonit ilaveli gruplara göre yüksek olduğu belirlenmiştir (P<0.05). Dışkı kuru madde oranı bakımından gruplar arasında önemli farklılıklar belirlenmemesine rağmen (P>0.05), NK grubunun diğer gruplardan daha düşük dışkı kuru maddesine sahip olduğu görülmektedir. Yeme MOS ve bentonit ilaveleri aflatoksinin sindirim derecesini % 6-13 oranında azaltmıştır. Sonuç olarak, bentonitin yumurta tavuğu yemlerinde toksin bağlama potansiyeline sahip olabileceği ve bu potansiyelin daha yüksek doz çalışmaları ve in vitro toksin bağlama denemeleri ile belirlenmesine ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Yüklə 4,07 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə