Amasya belediyesi ulusal “ amasya’li miHRÎ hatun” Şİİr yarişmasi şartnamesi BİRİNCİ BÖLÜMYüklə 37,55 Kb.
tarix06.02.2018
ölçüsü37,55 Kb.


AMASYA BELEDİYESİ
7. ULUSAL “ AMASYA’LI MİHRÎ HATUN” ŞİİR YARIŞMASI
ŞARTNAMESİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amasya, dillerden düşmeyen destanların, dünyaya nam salmış aşkların yaşandığı şehirdir. Bu sevgi, yeri gelmiş Şirin’i uğruna Ferhat’ın külüngüyle dağları dövmüş, günü gelmiş “Hattatların Piri” Şeyh Hamdullah’la hat sanatını zirveye taşımış, günü gelmiş divan edebiyatımızın ilk kadın şairi Mihrî Hatun’la dizelere dökülmüştür. Sayısız medeniyetin filizlenip boy verdiği bu topraklarda Milli Mücadele’nin de ilk kıvılcımı yakılmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarıyla Amasya’dan tüm dünyaya ilan ettiği Amasya Tamimi’nin 98. Yılı’nı kutlayacağımız 2017’de “12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Haftası” etkinlikleri arasında bu yarışmamız yedinci kez yerini alacaktır.Şiir yarışmamıza adını verdiğimiz Amasyalı Mihrî Hatun ise, nazireleri ve divanıyla kadın şairler içinde sevda ile ilgili duygularını samimi bir şekilde yazması bakımından dünyada farklı bir yere sahiptir. Amasyalı Mihri Hatun’un; sade bir dille yazdığı kaside ve gazelleri ise adeta sevda şehri Amasya’nın hikâyesini anlatmaktadır. 1460 ya da 1461′de Amasya’da doğduğu ve 1506′da yine burada vefat ettiği rivayet edilmektedir. Güzelliğiyle bölgede ün salan Mihri Hatun hiç evlenmemiştir.
AMAÇ
Tarihin her döneminde devleti ve milleti ile barışık, geçmişten kalan güzellikleri geleceğe aktarma çabası içinde bulunmuş, vefakâr, hoşgörülü ve tarihe yön verecek kadar azimli insanların yaşadığı şehzadeler şehri Amasya, tarihin akışında her zaman mihenk taşı olma konumunu korumuştur. İşte bu nedenlerle Amasya Belediyesi’nin yapmış olduğu kültürel faaliyetlerin karikatür ve fotoğraf yarışmaları yanında sanatın bir başka ve en önemli estetik formlarından olan şiirle süslenmesi ve şairlerimizin, mana ve ana temasını tamamen kendi ruh dünyalarında anlam bulduracakları dizelere dökmeleri amaçlanmıştır.

İKİNCİ BÖLÜM
YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ARANACAK ŞARTLAR


 • Yarışmaya 18 yaş ve üzeri herkes katılabilir.

 • Seçici Kurul Üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • YARIŞMAYA KATILACAK ESERLERDE ARANACAK NİTELİKLER • Eserler Hece, Aruz ve Serbest ölçü olmak üzere üç kategoride ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
 • Yarışmaya katılacak şiirler, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmada derece ve mansiyon almamış olmalıdır.
 • Yarışmacılar tek rumuzla her bir kategoride (Hece,Aruz,Serbest) en fazla 1 tane olmak üzere toplam da 3 şiirle katılabilirler.
 • Şiirler, iki A4 sayfa boyutunu geçmeyecek şekilde, Times New Roman yazı

karakterinde, 12 puntoda ve 3000 yazı karakterini geçmeyecek şekilde yazılacaktır.


 • Şiir metnine kesinlikle ad ve soyad yazılmayacaktır.
 • Şartnameye uymayan şiirler değerlendirmeye alınmayacaktır
 • Şartnamede belirtilmeyen konularda Seçici Kurul tarafından (tutanakla) kayıt altına alınan kararlar geçerlidir.
 • Şiirlerin sorumluluğu şairlerine aittir.
 • Tüm eserlerin telif hakkı Amasya Belediyesi’ne ait olup iade edilmez. Yarışmacılar ödül alan ve yayınlanmaya uygun bulunan şiirlerinin Belediyemiz tarafından hazırlanacak olan albümde yayınlanmasını yarışmaya katılmakla kabul etmiş sayılacaklardır.
 • Eserler kendi kategorilerinde ödüllendirilecektir.
 • Yarışmada birincilik alan yarışmacılar bir sonraki yıl birincilik aldıkları kategoride yarışmaya katılamazlar.
 • Eserler, online (çevrimiçi) olarak www.amasyayarismalari.com adresinden yüklenecektir.
 • Katılımcılar üyelik sayfasındaki gerekli formu eksiksiz doldurarak tamamlayacaklar; sonra eserlerini yükleyeceklerdir.
 • Elden teslim, e-posta yada CD/DVD/Taşınabilir bellek yoluyla gönderilen eserler kabul edilmeyecektir.
 • İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde yarismalar@amasya.bel.tr adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir. Bu adrese eser gönderilmesi yarışmaya katınıldıgı anlamına gelmez.
 • Yarışmaya, yarışma web sayfasına üye olup eser göndererek katılan tüm yarışmacılar, şartnamede belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.


ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

ÖDÜLLER
(Her Kategori için)
Birincilik Ödülü : 5.000 TL (NET)

İkincilik Ödülü : 3.500 TL (NET)

Üçüncülük Ödülü : 2.500 TL (NET)

Mansiyonlar (3 Adet) : 1.000 TL (NET) (her kategori için)


 1. Dereceye giren ve mansiyona değer bulunanlara ayrıca plaket verilecek ve Jüri değerlendirmesi sonucu belirlenen eserlerle birlikte albüm haline getirilerek yayınlanacaktır. Yarışma törenine katılamayan derece ve mansiyon sahiplerinin para ödülleri Üye Bilgileri bölümünde bildirdikleri IBAN numarasına havale edilir(Gönderim bedelleri yarışmacılara ödenen net ücret üzerinden kesilecektir.) Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli sonuçların açıklandığı tarhihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.


DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ


 • Osman AKBAŞ

Belediye Başkan Yardımcısı • Yrd. Doç. Metin HAKVERDİOĞLU

Amasya Üniversitesi


 • Dr. Barış DOĞAN

Şair-Yazar


 • Olcay GÖKÇE

Edebiyat Öğretmeni


 • İsa KOCAKAPLAN

Türk Edebiyat Vakfı

Öğretim Üyesi
 • Ali Rıza ATASOY

Dünya Aydınlar ve Yazarlar Derneği

Şair/Yazar


Değerlendirme Kriterleri:

Yarışmaya başvuran şiirler, Seçici Kurul tarafından belirlenen aşağıdaki kriterlere göre 100 üzerinden puanlama yolu ile değerlendirilecektir.
 • Özgünlük

 • Sanatsal değeri

 • Türk örf, adet ve geleneklerine uygunluk

 • Türkçe’nin kullanımı ve zenginliği


YARIŞMA TAKVİMİ
Son başvuru : 11 Nisan 2017 Salı

Jüri değerlendirmesi : 13 Mayıs 2017 Cumartesi

Sonuçların ilan tarihi : 15 Mayıs 2017 Pazartesi

Ödül töreni :.Amasya Belediyesinin belirleyeceği gün, saat ve yerde ödüller sahiplerine verilecektir.BEŞİNCİ BÖLÜM
SON HÜKÜMLER


 1. Ödül almaya hak kazanan ve dışarıdan Amasya’ya gelecek olan yarışmacıların kendilerine ait Ulaşım (otobüs), Konaklama ve Ağırlama masrafları belediyemiz tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirdikleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.)
 1. Ulaşım masrafları için (Otobüs) bileti gidiş-dönüş olarak resmi rayiç bedeller dikkate alınır.
 1. Seçici Kurul üyelerine mansiyon ücreti verilir. Ulaşım ve konaklama masrafları Amasya Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Seçici kurul üyelerine verilen ücret Belediye temsilcisi olarak seçici kurulda bulunan Başkan Yardımcısına verilmez.
 1. Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin Ulaşım ve konaklama bedeli Amasya Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
 1. Ödül töreninde sahne alacak ses ve saz sanatçılarının ücretleri ayrıca ödenir. 1. Yarışmaya başvuran yarışmacılarımız yukarıdaki şartname hükümlerini ve dereceye giren veya yayınlanmaya layık görülen eserlerimin her türlü kullanım haklarının Amasya Belediye’sine ait olduğunu kabul etmiş sayılır.

İLETİŞİM
Yarışma Koordinatörü : Hakan ARLI

Adres : Amasya Belediye Başkanlığı “7. Ulusal Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması” Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Binası55 Evler Mah. Mehmet Varinli Cad. No: 95-101 05100 AMASYA

Tel : 0 358 212 01 27

Santral : 0358 212 01 28 (Dahili: 314)

e-posta : yarisma@amasya.bel.tr


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə