1
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI TƏHSİL NAZİRLİYİ
BAKI DÖVLƏT UNİVERSİTETİ
FƏNN SİLLABUSU
Təsdiq edirəm prof.S.R.Hacıyeva
kafedra müdiri
12 fevral 2016 il
Kafedra: Ekoloji kimya
Fakültə: Kimya
1.Fənn haqqında məlumat
Fənnin adı: Ekologiyanın əsasları
Tədris yükü (saat) cəmi: 30 mühazirə 45 saat laboratoriya
Tədris ili 2015 - 2016 Semestr II, Bölmə azərb.
Kredit sayı (hər 30 saata 1 kredit) 1,5
I.
Müəllim haqqında məlumat:_ dos. Hüseyinli A.Əli Qulam oğlu
Məsləhət günləri və saatları:
E-mail ünvanı: ahuseyinli@yahoo.com
İş telefonu: 050 543 33 25
II.
Tələb olunan dərsliklər və dərs vəsaitləri:
Əsas:
1. Əliyeva R.Ə.,Mustafayev Q.T.,Hacıyeva S.R. Ekologiya Bakı, 2004-431s
2. Məmmədov Q.S., Xəlilov M.Y. Ekologiya və ətraf mühit,Bakı , 2004-504s
3. Əliyeva R.Ə., Mustafayev Q.T., Hacıyeva S.R. Ekologiyanın əsasları, Bakı, 2006-536s
Əlavə:
1. Abbasov V.M,Əliyeva R.Ə. Ekoloji kimya, Bakı, 2003-207s
2. AR-nın ekoloji konsepsiyası,Bakı Dövlət Ekologiya komitəsi,1992
3.
www.europa.eu.int
IV. Fənnin təsviri və məqsədi:
(Fənn haqqında qısa məlumat, onunla şərtləşən fənlər (bilavasitə bağlı olan/uyğun gələn),
fənnin tədrisinin məqsədləri. Bu fənni öyrənməklə tələbələrin nəyi biləcəkləri, nəyə nail
olacaqları və hansı vərdişlərə yiyələnəcəkləri qeyd edilir)
Kursun qısa təsviri:
Ekologiya elmi fizika, kimya, və biologiya elmlərini bir-birinəbağlayan , sosyal elmləri
arasında körpü rolunu oynayan bir xarakterdir. Müassir həyatı ekoloji biliksiz təsəvvür
etmək çətindir. Hazırda ekologiya elmi öyrənilir və inkişaf etdirilir. Əhalinin ekoloji təhsili
və marifləndirilməsi tələbələr üçün yeni anlayış olmadığından, ekoloji tədbirlərin həyata
keçirilməsində iştirak edilməlidir. Tələbələrin öz əməlləri qarşısında ekoloji tələbləri, ekoloji
mədəniyyətləri, ekoloji dünyagörüşü və ekoloji məsuliyyəti olmalıdır.
Müstəqil Azərbaycanda tələbələrin ekologiyanı dərindən öyrənmək və tətbiq etmək,
fasiləsiz ekoloji təhsilin təmin edilməsini tələb etməkdən ibarətdir. Tələbələr Ekologiyanın
2
əsasları fənnini mənimsəməklə qarşıya qoyulan bir sıra problemlərin həllində iştirak
etməlidirlər. Tələbələrimiz ekoloji bilikləri mənimsəməklə dünyanın mahiyyətini dərk
edəcək, ətraf mühiti şüurlu şəkildə sevəcəklər. Dünyada hər il 250.000 çox kimyəvi
birləşmələr istifadə edilir. Hesab etmək olarki, ətraf mühitin çirklənməsində əsasən kimyəvi
birləşmələr iştirak edir.
Kursun məqsədi:
Tələbələr bu kursu mənimsəməklə ətraf mühitin kimyəvi monitorinqini aparmağı
bacarmalıdır.Tələbələr suyun,torpağın və havanın kimyəvi keyfiyyətini müəyyən etməyi
bacarmalıdır. Tələbələr ekologiyanın əsasını öyrəndikdən sonra mühitin kimyəvi
parametrlərini,onların YVQ-nın müəyyən edilməsi,Atmosferin,Litosferin və Hidrosferin
çirklənmə mənbələrinin aşkarlanması,çirkləndiricilərin miqdarlarının azaldılması,yeni
texnoloji-effektin yaranmasında rolu və şəffaf pəncərənin əmələ gəlməsi,kənd təsərrüfatında
istifadə edilən üzvi kimyəvi birləşmələrin ətraf mühitin çirklənməsində iştirakı kursun
məqsədidir
Fənnin təqvim planı:
Həftə-
lər
Mövzunun adı və qısa icmalı
Müha
zirə
Məşğ
ələ
Sa
at
Tarix
1.
Mövzu 1.
Ekologiya elmi. Ekosistemin əsas anlayışları və
qanunları
1869 Ernest Hekkel yunanca “oykos”- ev,
məkan və “loqos” – elm köklərindən ekoloji
terminini istifadə etmişdir. Onun bu mürəkkəb
nəzəriyyəsi Hipokratın hava üzərində su və yer
adlı
nəzəriyyəsi
ətrafında aparılmış
tədqiqatların əhəmiyyəti çoxdur. Müasir ekoloq
E.Odum 1963-cü ildə təbiətin quruluşunun elm
şəklində izahı izah etdi.O, Ekologiya elmini
fizika, kimya, biologiya elmləri ilə əlaqəli olan
sosial elmlər arasında bir körpü əmələ
gəlməsinin izahını verdi. Tədqiqat və araşdırma
mövzularına görə ekoloqların üç qrupa
bölünməsi, ekologiya elmi bütün canlı və
varlıqların gələcəyinin təminatının izahı,
ekoloqların sistemlər nərdivanı anlayışı,
Autekologiya(fərdi ekologiya), populyasiya
ekologiyası, ekosistem ekologiyası, tətbiqi
ekologiyanın izahı. Ekosistem anlayışı,
ekosistemdə qanunlar, maddə və enerji anlayışı,
ekosistemdə enerji və maddə anlayışı,
təbiyətdən istifadə və ətraf mühitin mühafizəsi,
ekologiyanın problemləri və qarşıya çıxan
məsələlər izah ediləcəkdir.
Müh.
2
16.II.16
3
2.
Mövzu 2.
Ekoloji faktorların sinifləndirilməsi.
Abiotik və biotik faktorların izahı. Dajoza və
Mondatskiyə
görə ekoloji faktorların
sinifləndirilməsi. İqlimli və iqlimli olmayan
faktorlar. I və II periodik faktorların izahları.
Makroiqlim, mesoiqlim və mikroiqlimin izahı.
Radiasiyanın ekoloji qiymətləndirilməsi,
elektromaqnit şüaların ətraf mühitə təsiri,
havada olan zərərli asılqanlar. Temperaturun
orqanizmaya təsiri. Atmosfer və torpaqda
rütubətin ekoloji əhəmiyyəti. Fotosintez
prosesinin əhəmiyyəti. İşığın ekoloji əhəmiyyəti
ətraflı şəkildə izah ediləcəkdir.
Müh.
2
23.II.16
3.
Mövzu 3.
Biotik və antropogen faktorlar
Biotik faktorlarin növ içi və növlər arası
əlaqələrinin izahı. Canlı aləmin qidalanması,
avtotrof və heterotrof qruplara bölünməsinin
izahı. Yeni fotosintetik və xemosintetik
autotrofun
əmələ
gəlməsi. Antropogen
faktorlardan məişət faktoru, torpağın
çirklənməsi faktoru, nəqliyyat faktoru, sənaye
faktoru, radiasiya faktoru, insan miqrasiyasi
və urbanizasiya faktoru, muharibələrdən əmələ
gələn çirklənməni izah etmək.
Müh.
2
01.III.16
4.
Mövzu 4.
Biosferin əsas anlayışı və quruluşu
Biosfer haqqında ilkin məlumatın Zius
tərəfindən verilməsi, biosferin elmi banisi olan
Akademik Vernadskinin biosfer haqqında olan
tədqiqatları, 1926-cı ildə Vernadskinin biosfer
adlı kitabında canlı orqanizimlərin birgə
fəaliyyətinin geoloji əhəmiyyəti. Biosferin yer
kürəsində həyat prosesi gedən məkan olması,
maddə, bitkilərin , bütün canlıların ,
bakteriyaların tam biokütləsinin izahı. Biosferin
yer səthində həyat prosesində gedən nəhəng
ekoloji sistem olmasının izahı. Biosferin
yaranma tarixinin izahı, biosferin sərhədləri.
Maddə dövranında canlı orqanizmlərin rolu
Müh.
2
08.III.16
4
5.
Mövzu 5.
Atmosfer. Atmosferin tərkibi və quruluşu
Atmosfer biosferin tərkib hissəsi kimi.
Atmosferin Hidrosfer və Litosferlə qarşılıqlı
əlaqəli olması. 100 km yüksəklikdə atmosferin
tərkibinin sabit olması, əsasən də
2
O
,
2
H
,
2
N
He ,Xe qazlarından ibarət olması. 600 km
yüksəklikdə He qazı. 2000-5000 km yüksəklikdə
atmosferin tərkib hissəsində
2
H
qazının
olmasını izah etmək. Atmosferin Troposfer ,
Stratosfer , Mezosfer, Termosfer, İonosfer və
Ekzosfer təbəqələrinin izahını vermək.
Atmosferdə ozonun parçalanması.Ozonun
max qatılığı 15-35 km yüksəklikdə
olması.Ozonun əmələ gəlməsi və parçalanması.
Antropogen yolla atmosferə daxil olan ozonu
parçalayan kimyəvi maddələr-freonlar və s.
izahı.
2
Cl
,
2
H
,
2
N
dövranlarının Ozonun 0
dövranını pozmasının izahı. Antraktida
üzərində ozon deşiyinin əmələ gəlmə səbəbləri.
Ozonun parçalanmasında
2
)
(ClO
-nin rolunun
izahını vermək.
Müh.
2
15.III.16
6.
Mövzu 6.
Atmosferi çirkləndirən əsas mənbələr
Atmosferdə aerozol hissəciklərin
əmələ
gəlməsinin səbəbləri. Atmosferə daxil olan
çirkləndiricilərin, turşu yağışlarının əmələ
gəlmə səbəbləri. Atmosferdə disperssistemlər,.
Antropogen və təbii mənşəli çirkləndiricilər.
DYM, azotun antropogen mənşəli birləşmələri,
tüstü qazlarında zəhərli maddələrin atmosferdə
yayılması. Elektrik stansiyaları, atom elektrik
stansiyalarının atmosferə atdığı zəhərli
maddələrin izahı. Istixana effekti, onun əmələ
gəlməsi, temperatur balansının dəyişməsindəki
rolu haqqında izahat vermək,
şəhər
atmosferində kimyəvi kəsafət, Atmosferin
şəffaf pəncərəsini izah etmək. İstixana qazları,
atmosferdə aerozol qazlarının artması
nəticəsində tərs effektin əmələ gəlməsini izah
etmək.
Müh.
2
22.III.16
7.
Mövzu 7.
Daxili yanma mühərriklərinin işlənmiş qazları,
Müh.
2
29.III.16
5
8.
9.
onların zərərsizləşdirmə üsulları
İnsan sıxlığının artması, zavod və frabriklərin,
nəqliyyat vasitələrin çoxluğu və onların ətraf
mühitə atdıqları işlənmiş qazların ətraf mühitin
çirklənməsindəki rolu. Nəqliyyat vasitələrinin
işləməsi nəticəsində milyard tondan çox
yanacağın yanmasında atmosferə 500 milyon
tondan çox zərərli birləşmə və qazların
atılmasıda
ətraf mühitin kanserogen
maddələrlə, ağır metallarla, mühiti çirkləməsini
izah etmək.
Dizel mühərriklərində işlənmiş qazlarda azot
oksidlərinin və qurumun miqdarının çox olması
səbəbləri və əməmlə gətirdiyi toksinlərin YVQ –
dan çox olmasını izah etmək. İşlənmiş qazlarda
hisin miqdarının azaldılması yollarında üzvi
birləşmələrin aşqar kimi yanacağa əlavə
edilməsini izah etmək.
Ətraf mühiti
çirkləndirməyən yanacaqlar, yaxın gələcəyin
yanacaqları, elektrik və hidrogenlə işləyən
nəqliyyat vasitələri haqqında izahat vermək.
Mövzu 8.
Hidrosfer biosferin tərkib hissəsi kimi
Hidrosferin əsas prinsipləri, tərifi, okean və
dəniz sularında təbii proseslərin yaranmasının
rolu, okean və dəniz sularında gedən təbii
hidroliz prosesi və
Bufer tutumunun canlıların yaşamasındakı
rolunu izah etmək. Okeansferada istilik
tutumunun radiasiyanın udulmasındakı rolu,
suyun dövr etməsi. Okean sularının kimyəvi
tərkibi, dəniz sularının kimyəvi tərkibi və suda
gedən fiziki-kimyəvi və bioloji proseslər
haqqında izahat vermək. Təbii sularda bərk
maddələrin həllolma prosesləri, təbii suların
codluğu haqqında ətraflı məlumatlar vermək.
Mövzu 9.
Hidrosferin çirklənməsi və Azərbaycanda su
hövzələrinin ekoloji vəziyyəti
Ətraf mühitə və hidrosferə atılan tullantı
sularının içməli suların azalmasina təsirinin
izahı, sənayenin, filiz əritmə zavodlarının, neft
və qaz sənayesinin ağac emalı, neft-kimya
Müh.
Müh.
2
2
05.IV.16
12.IV.16
6
10.
Mövzu 10.
Tullantı sularının təmizlənmə üsulları
Mexaniki təmizlənmə üsulu, fiziki kimyəvi
təmizlənmə üsulu , koaqulyasiya üsulları
haqqında ətraflı izahat vermək. Tullantı
sularının təmizlənməsində adsorbentlərdən
istifadə etmək, flotasiya, ekstraksiya,
iondəyişmə metodlarından istifadə etmək.
Tullantı sularının kimyəvi üsulla təmizlənməsi,
biokimyəvi təmizlənmə metodunun
üstünlüklərini izah etmək. Tullantı suların
təmizlənməsində qapalı sistemlər, onlardan asılı
maddələrin kənar edilməsi, süzməklə ayrılma və
çökmə prosesləri haqqında
ətraflıizahat
vermək.
Müh.
2
19.IV.16
11.
Mövzu 11.
Litosferin torpaq örtüyünün tərkibi, xassələri və
və onu çirkləndirən əsas mənbələr
Üst mantiya litosferin yaranmasındakı rolu.
Litosfer kütləsinin 92%-ni, Fe, O, Si, Mg
olmasının izahı. Litosferdəolan kimyəvi
elementlərin xarakteristikasını Klark anlayışına
görə verməyin səbəbləri və əhəmiyyətinin izahı.
Litosferdə endogen proseslərin hərəkət
qüvvələri, yerin daxili enerjisi , xarici ekzogen
faktorlarının izahı. Bitki qalıqlarının
Müh.
2
26.IV.16
sənayesi, istilik elektrik stansiyaları və məişət
tullantı sularının hidrosferin çirklənmə
mənbələri kimi olmasını izah etmək. Atmosferə
atılan kimyəvi birləşmələrin 80%-nin hidrosferə
daxil olmasının izahı, Kür çayının ,Gürcüstan
və Azərbaycan
ərazilərində
çirklənməsi
nəticəsində mikroorqanizmlərin miqdarının 60-
70% azalma səbəbləri, suyun tərkibində
pestisitlərin, səthi aktiv maddələrin
miqdarlarının artması səbəblərini izah etmək.
Araz çayının Ermənistan ərazisindən sənaye və
məişət tullantı sularının axıdılması, Oxçu çayı
vasitəsilə Qafan Cu-Mo filiz əritmə
zavodlarının tullantı suları, qatı turşular, ağır
metal duzları ilə zəngin olan tullantı sularının
zərərləri haqqında izahat vermək. Xəzər
dənizinin region ölkələri vasitəsiylə
çirklənmələrinimn ekoloji vəziyyəti haqqında
ətraflı izahat vermək.
7
12.
13.
14.
parçalanmasında suda həll olan metobolit və
humuz turşuların əmələ gəlməsinin izahını
vermək. 1980-84- cü illərdə Həştərxan qaz
kondensat yatağında partlayıcı qurğuların işə
salınması
nəticəsində
bölgədə
kəskin
deformasiyanın əmələ gəlməsinin səbəbləri,
Xəzər dənizində suyun həcminin birdən – birə
3- 4 m artmasının səbəbləri, nüvə
laboratoriyasında yüzlərlə partladılan nüvə
silahların, yerdən çıxarılan neft və qazın yer
qabığını müəyyən dərəcədə deformasiya etmə
səbəblərini izah etmək.
Mövzu 12.
Ətraf mühiti çirkləndirməyən enerji mənbələri
Enerji ehtiyatlarının iki əsas istiqamətinin 1960-
cı ildə müəyyən edilməsinin özünü doğrulama
səbəbləri. Yerdən
çıxarılan yanacaq
ehtiyatlarının tükənməz olması , atom
enerjisindən istifadəni önə çəkmə səbəbləri.
1980-ci illərdə günəş enerjisindən istifadə
edilməsinin
əhəmiyyəti. Hibrid növlü
yanacaqlardan, elektrik batereyaların-
dan,
OH
CH
3
spirtindən, onların çatışmayan
cəhətləri və ya üstünlükləri, sudan
2
H
alınmasının yanacaq kimi istifadə edilməsi.
Ətraf mühiti çirkləndirməyən yanacaqlardan
biri də qazla mühərriklərin işləməsinin
əhəmiyyəti izah etmək. Külək enerjisindən
elektrik batereyalarında alınan enerjilərin
əhəmiyyəti haqqında izahat vermək..
Mövzu 13.
Ətraf mühitin Radioaktiv çirklənməsi
Ətraf mühitin təbii və süni yolla təbii və
radioaktiv çirklənmə səbəbləri. Radioaktiv
çirklənmənin səbəbləri, Nüvə başlıqlarının
istifadəsi.1945- ci ildə Naqasaki və Xerosimada
atom bombasının atılması və onun bəşəriyyətə
verdiyi zərərlər. Nüvə silahlarının quruda,
havada, su üstündə, su altında və yer altında
sınaqdan keçirilməsi zamanı müxəlif izotopların
əmələ gəlməsinin canlı orqanizmlərə təsirinin
izahı. Radioaktiv parçalanma qanunu,
radiyoaktiv parçalanmanın növləri, ionlaşan
şüalanmanın təbii və antropogen mənbələri, yer
radiyasiyası.Atom sualtı
gəmilərdə, süni
peyklərdə, nüvə daşıyan qırıcı təyyarələrdə baş
Müh .
Müh.
Müh.
2
2
03.V.16
10.V.16
8
15.
verən qəzalar nəticəsində atmosferin radioaktiv
çirklənməsi, Radioaktiv btullantıların
zərərsizləşdirmə metodlarının etibarlı
olmamasını izah etmək.
Mövzu 14.
Ətraf mühitin üzvi maddələrlə çirklənməsi
XX əsr xarakter olan planetdə insan sayının
yarıdan çoxunun şəhərlərdə yaşaması səbəbləri
kimya sənayesinin, aqrar sektorun , avtomobil,
dəniz , hava nəqliyyatlarının və məişət
tullantılarının ətraf mühitə atdıqları üzvi
birləşmələrlə çirklənməsinin səbəbləri, istifadə
edilən sintetik üzvi birləşmələrin çoxunun təbii
bioloji dövranda iştirakının səbəbləri. Üzvi
birləşmələrin atmosferi çirkləndirməsi. Uçucu
karbonil birləşmələrinin formaldehid,
asetaldehid, aseton, benzaldehid şəhər
atmosferində olma səbəblərini izah etmək.
Polinüvəli aromatik karbohidrogenlərin
kanserogen xassəli olması, onlardan benzopren,
benzofloranten,dibenzoantrasen birləşmələrinin
çox təhlükəli olmasını izah etmək. Su səthinin
üzvi birləşmələrə əsasən xlorüzvi pestisitlər,
fosfor üzvi pestisitlər, fenoksisirkə turşusu ilə
çirklənmə səbəbləri və onların kanserogen
xassəli olmasını izah etmək
Mövzu 15.
Ətraf mühitin monitorinqi
Ekoloji monitorinq biosferin kompleks
monitorinqinin adlanması, antropogen
təsirlərin mənbəyinin müşahidə edilməsi,
antropogen təsirlərin müşahidə faktorları. Ətraf
mühitin tərkibi və ətraf mühitdə antropogen
faktorların təsiri ilə ətraf mühit və fiziki
tərkibin qiymətləndirilməsi. Antropogen
faktorların təsiri ilə ətraf mühitin tərkibinin
dəyişməsinin proqnozlaşması və ona qiymət
verilməsini aydınlaşdırmaq.
Çirklənmənin
miqdarına görə aparılan monitorinq. Qlobal
baza, region, lokal monitorinqlərin antropogen
mənbə təsirli olması. Monitorinq sisteminin
sinifləndirilməsi. Fiziki, kimyəvi, bioloji
distansiya monitorinqlərin aparılmasını izah
etmək. Torpağın monitorinqi zamanı nəzarət
metodunda humusun itirilməsi və torpağın
turşuluğunun müəyyən edilməsinin əhəmiyyəti.
Suyun çirklənməsinə nəzarət. Atmosferin
çirklənməsinə nəzarət metodları haqqında
Müh.
2
2
17.V.16
24.V.16
9
məlumat vermək. Yer hidrosferinin vəziyyətinə
nəzarət metodları
1
2
3
4
5
Laboratoriya işləri
İş 1.
Laboratoriya ilə tanışlıq. Fotometrik metodla
içməli suda Fe
3+
təyini.
Ətraf mühit nümünələrində ağır metalların
mikro miqdarlarının təyini aktual
problemlərdən biridir.Hər gün istifadə
etdiyimiz və təmasda olduğumuz içməli suyun
nə qədər ekoloji təmiz olması, o cümlədən
içməli suyun dövlət standartlarına uyğun
olması olduqca məsuliyyətli və son dərəcə
əhəmiyyətlidir. İçməli suda dəmirion təyini
sulfosalisil turşusu vasitəsiylə turş mühitdə açıq
qirmızı rəngli kompleks birləşmənin əmələ
gəlməsiylə aparılır. Əvvəlcə dərəcəli qrafik
qurulur. Sonra isə içməli su nümunəsində
dəmirin miqdarı təyin edilir.Metodun dəqiqliyi
əlavə etmə metodu ilə təyin edilir.
İşin davamı
İş 2.
Un və südün turşuluğunun təyini
Ekoloji təmiz qida maddələrinin istehsalı və
hazırlanması istifadə edilən xam maddələrin
turşuluğundan çox asılıdır. Unun və südün
turşuluğu onun tərkibində olan üzvi turşuların,
zülal maddələrin və turşfosfatların olmasından
asılıdır.Unun turşuluq vahidi dərəcə ilə, südün
və süd məhsullarının turşuluğu isə Terner
dərəcəsiylə təyin edilir.
İş 3.
Kolbasa məhsullarında fenolun fotometrik təyini
Məlumdur ki, hisə verilmiş kolbasa və
müxtəlif ət məhsullarına dad və aromat
xassələrin yaranmasında belə qida maddələrinə
fenol əlavə edilir. Hisə verilmə zamanı fenolun
udulmasıylə istehsal edilən məhsulda
absorbsiyası baş verir. Hisə verilmiş
məhsullarda fenolun miqdarı standartlara
uyğun olmalıdır. Ət məhsullarında fenolun
təyini onun NaNO
3
lə qarşılıqlı təsiri zamanı
nitroazobirləşmələrin alınmasına əsaslanır.
Lab.
Lab.
Lab.
Lab.
3
3
3
3
17.II.
24.II.
02.III
09.III
10
6
7
8
9
10
Nitroazobirləşmənin ammonyakın artığı ilə
əmələ gətirdiyi sarı rəngli məhlulda fenol
fotometrik metodla təyin edilir.
İşin davamı
İş 4.
Tullantı suların qələviliyinin təyini
pH kəmiyyəti suyun qələvilik və turşuluq
xassələrini göstərir. Tullantı sularında pH ın
dəqiq qiymətini təyin etmək
üçün
potensiometrik metodla kombine edilmiş
elektrod istifadə etməklə analiz aparılır.
Məlumdur ki, suyun tərkibində olan
komponentlərin qüvvətli turşularla qarşılıqlı
təsiri qələvilik adlanır.Laboratoriya işində
suyun ümumi codluğu,suyun turşuluqları təyin
edilərək hesablanır.
İş 5.
Ekstraksiya metodu ilə torpaq nümunələrində
neftin miqdarının təyini
Ətraf mühitin neft vəneft məhsulları ilə
çirklənməsinə tez-tez rast gəlinir. Belə
çirklənmələr yanacaqların mənbələrdən
daşınması, saxlanması və ətraf mühitə müxtəlif
yollarla tökülməsi zamanı baş verir. Torpaqda
neft məhsullarını təyin etmək üçün qravimetrik
analiz metodu nu tətbiq etməklə yanaşı
xromatoqrafik metodlardan da istifadə edilir.
Alınan nümunələr Sokslet cihazında
ekstraksiyaya əsaslanır. Həlledici kimi CCI
4
,
CHCI
3
və benzoldan istifadə edilir. Sokslet
cihazının quruluşu, nümunələrin analizə
hazırlanması, həlledicilərin susuz natrium
sulfatla qurudulması və analizin gedişi
haqqında tələbələrə ətraflı məlumatın verilməsi
və izahı.
İşin davamı
İş 6.
Xromatoqrafiq analiz metodu ilə Havada C
4
–
C
44
karbohidratların təyini
Xromatoqrafik analiz metodları haqqında
anlayış. Cihazların iş rejimləri və işə
hazırlanmasını izah etmək.. Ətraf mühit
nümunələrinin götürülməsi və analizə
hazırlanması haqqında izahatların verilməsi.
Lab.
Lab.
Lab.
Lab.
Lab.
3
3
3
3
3
16.III
23.III
30.III
06.IV.
13.IV
11
11
12
13
14
15
Analizin aparılmasında SİM/DİS-2787
kolonkasından istifadə etməklə onun rejim
buxarlandırma temperaturu 360
o
C, nümunənin
miqdarı 1μ/L, temperatur proqramı 5 dəqiqə
ərzində 35-360
o
C, qaz daşıyıcısı sürəti
15μml/dəqiqə , artım sürəti isə 15
o
C/dəqiqə
ərzində xromatoqrammanın alınmasını və
alınan piklərin hansı maddəyə aid olmasını izah
etmək.
İşin davamı
İş 7.
İçməli suda quru qalığın təyini
İçməli suda quru qalığın təyini suyun
kefiyyətlərindən biridir. Quru qalıq su
nümunələrinin 105-150
o
C də
buxarlandırılmasında alınan quru qalıq
kütləsinin təyininə əsaslamnışdır. Bu kəmiyyət
su nümunələrində həll olan üzvi və qeyri üxvi
maddələrin miqdarının cəmi ilə ifadə edilir.
Əmələ gələn quru qalıq tərəzidə çəkildikdən
sonra hesablama aparılır.
İşin davamı
İş 8.
Hava, su və torpaq nümunələrində
radioaktivliyin müqayisəli təyini
Müxtəlıif ərazilərindən götürülmüş hava,
su və torpaq nümunələrində radioaktivliyin fon
qiymətlərinin Dose-Rate Metr cihazında
təyininin aparılmasını tələbələrə izah etmək.
Ölçmə aralığının Doz sürəti 10 μR/h-1,99 R/h
və 0,1 μR-1,99 μR. Ölçü vahidləri isə μR/h ,
mR/h, R/h xassələrini izah etmək. Bütün
ölçmələr cihazdan müşahidə edilir. Təyinat
aparıldığı zaman maddə mühitindən keçərkən
onunla təsirdə olaraq ion cütlərini əmələ
gətirən X şüaları, qamma çüası kimi
elektromaqnitik şüalarla, kinetik enerjiləri olan
yüklü hissəciklər, ağır ionlar və sərbəst
nitronlar kimi hissəcik xarakterli şüalanmalar
ionlaşdırıcı radioaktivlik olaraq cihazın
ekranında göstərilməsini izah etmək.
İş 8. Torpağın su çəkimi. Torpaqda və suda
elektrik keçiriciliyin təyini
40 g torpaq nümunəsi 500 ml kimyəvi
Lab.
Lab.
Lab.
Lab.
Lab.
3
3
3
3
3
20.IV.
27.IV
04.V.
11.V.
18.V.
12
stəkanda işlədikdən sonra su çəkimi işləmi
aparılmasını izah etmək. Alınmış su çəkimi
məhlulunun və içməli suyun elektrik keçiriciliyi
ölçülməsini təcübəni göstərməklə izah etmək.
İşin davamı
Lab.
3
25.05.
İmtahanın keçirilməsi forması -yazılı, şifahi, dialoq və ya test.
III.
Semestr ərzində qiymətləndirmə və bal bölgüsü:
Balların maksimum miqdarı – 100 bal.
A)
Semestr ərzində toplanan maksimum bal – 50 (imtahana keçid bal – 17)
Dərsə davamiyyətə görə
10 bal
Mühazirə mətnlərinin tərtibatına görə
-
Tələbələrin sərbəst işinə (referat, prezentasiya, tədqiqat işi və s.) görə
Qeyd: Plagiat halları qəti qadağandır! Sərbəst işlə əlaqədar bütün
tapşırıqların qısa təsviri, təqdim olunma şərtləri, vaxtı və qiymətləndirmə
üsulu dəqiq göstərilir.
10 bal
Seminar (məşğələ) və ya laboratoriya dərslərinin nəticələrinə görə (eyni
fəndən həm seminar (məşğələ), həm də laboratoriya dərsləri nəzərdə
tutulduğu halda onların hər birinə 10 bal ayrılır).
20 bal
Kurs işinin hazırlanmasına və müdafiəsinə görə (fənn üzrə kurs işi
(layihəsi) nəzərdə tutulmayıbsa, ona ayrılan 10 bal seminar (məşğələ) və
ya laboratoriya dərslərinə əlavə olunur).
10 bal
B)
Semestr imtahanı nəticəsinə görə - maksimum 50 bal
Hər biletdə – 5 sual, hər suala – 10 bal verilir
Qeyd: Tələbənin imtahandan topladığı balın miqdarı 17-dən az olmamalıdır.
C)
Semestr nəticəsinə görə qiymətləndirmə (imtahan və imtahana qədər toplanan ballar
əsasında):
91 – 100 bal
əla
A
81 – 90 bal
çox yaxşı
B
71 – 80 bal
yaxşı
C
61 – 70 bal
kafi
D
51 – 60 bal
qənaətbəxş
E
51 baldan aşağı
qeyri-kafi
F
Müəllim: Dos. Hüseyinli A.Q.
Dostları ilə paylaş: |