Biedrība „Gaismas stars” metodiskais materiāls apmācības programma „Psihiatrijas pakalpojumu lietotāju tuvinieku atbalsta – izglītojošās grupas”



Yüklə 192,22 Kb.
səhifə1/7
tarix23.09.2017
ölçüsü192,22 Kb.
#1224
  1   2   3   4   5   6   7










Biedrība „Gaismas stars”

METODISKAIS MATERIĀLS


Apmācības programma

Psihiatrijas pakalpojumu lietotāju tuvinieku atbalsta – izglītojošās grupas”



http://gaismasstars.lv/userfiles/images/images.jpg

Rīga, 2013.

Ievads


Apmācību programmas „Psihiatrijas pakalpojumu lietotāju tuvinieku atbalsta – izglītojošās grupas” metodiskais materiāls ir domāts speciālistiem, kuri sniedz psihosociālo atbalstu psihiatrijas pakalpojumu lietotāju tuviniekiem. To var izmantot visi, kam interesē šī tēma, arī personas ar garīgās veselības traucējumiem un viņu ģimenes locekļi.


Pieredze rāda, ka psihiatrijas pakalpojumu lietotāju tuvinieki ir neaizvietojams resursu avots un viņu iesaistīšanās ārstēšanas procesā samazina paasinājumu risku, tomēr ģimeni nevar uztvert kā ilgtermiņa aprūpētāju – tā ātri «izdeg». Arī ģimenes locekļiem ir nepieciešams atbalsts, jo ilgstoša tuvinieka slimība ir papildus slodze – ir jāapgūst jaunas iemaņas, kā komunicēt un risināt problēmas, kā palīdzēt slimam tuviniekam stabilizēt veselības stāvokli un uzlabot sociālās funkcionēšanas spējas.
Atbalsta – izglītojošo grupu mērķis:

  • būt zinošākam/informētākam par šizofrēniju un šizofrēnijas spektra traucējumiem, kas ļauj labāk novērtēt personas ar psihiskām saslimšanām veselības stāvokli un laicīgi sniegt nepieciešamo palīdzību, novēršot krīzes varbūtības situācijas un institucionalizēšanas nepieciešamību,

  • gūt jaunas zināšanas par psiholoģiska rakstura jautājumiem, apgūt prasmes adekvāti reaģēt uz personas ar psihiskām saslimšanām emocionālām izpausmēm, apmierinot tā brīža vajadzības, kas samazina slimības paasinājuma biežumu un intensitāti,

  • gūt morālo atbalstu, mazinot psiholoģisko izdegšanu, kauna un vainas sajūtu,

  • kļūt atvērtākiem jaunām idejām un risinājumiem, iemācīties analizēt situācijas, redzēt tās no dažādiem aspektiem,

  • uzlabot mājas vides mikroklimatu, pilnveidot sociālā atbalsta sistēmu,

  • veicināt dalībnieku savstarpējās palīdzības attīstību.

Apmācību programmas izstrādāšanā piedalījās:

Psihiatre-psihoterapeite Dr. Sandra Pūce

Psihiatre Dr. Inga Zārde

Sociālais darbinieks Dace Kalniņa

SATURS



Ievads 2

Mūsu grupas principi 3

Psihiatriskās palīdzības iespējas un principi 5

Psihiatrisko ārstēšanu regulējošie likumi 6

Šizofrēnija un šizofrēnijas spektra traucējumi 6

Etioloģija un sastopamība 7

Šizofrēnijas cēloņi 7

Šizofrēnijas veidi 12

Šizofrēnijas klīniskās izpausmes 15

Šizofrēnija norise 18

Šizofrēnijas ārstēšana 19

Vai var aizkavēt krīzi? 23

Psihosociālās ārstēšanas metodes 25

Prognoze 28

Depresija 29

Pašnāvības riska novērtējums 30

Aprūpes darbība 31

Stress un izdegšanas sindroms 35

Pozitīvas gaisotnes veidošana ģimenē 37

Atveseļošanās 38

Pašpalīdzības grupas un to darbības principi 41

Izmantotā literatūra 42





  1. nodarbība


- Mūsu grupas principi

- Psihiatriskās palīdzības iespējas un principi

- Psihiatrisko ārstēšanu regulējošie likumi

Mūsu grupas principi



1. Nav maģiskas formulas

Kad tuviniekam kļūst sliktāk un arvien biežāk Jūs pārņem domas, kāpēc gan psihiskām slimībām nav izdomāts ārstniecisks līdzeklis, kas varētu tās pilnīgi izārstēt, ir pilnīgi dabīgi, ka gribas meklēt „burvju nūjiņu” mūsu problēmām. Tomēr tādas nav. Jūs noteikti esat darījuši visu, kas bijis Jūsu spēkos, lai tiktu galā ar problēmām ar kurām nākas saskarties. Tas, ko mēs varam darīt, ir mēģināt iemācīties šeit cik vien daudz iespējams par smadzeņu darbības traucējumiem.


2. Mēs izmantojam empātiju kā ceļu uz sapratni

Tad, kad mēs vairāk izprotam tās izjūtas ko pārdzīvo psihiski slims cilvēks, saskarsme un dažādu problēmu risināšana ģimenē kļūst vieglāka. Nodarbības Jums sniegs ieskatu tajā, ko pārdzīvo psihiski slimais radinieks, kādas ir viņa vajadzības, kas ir nepieciešams viņa tālākai pilnvērtīgai funkcionēšanai sabiedrībā. Kad Jūs vairāk iedziļināties visā, palielinās izpratne un Jums top skaidrāks, ko Jūs reāli varat gaidīt no sava radinieka.


3. Jūs nevarat zināt to, ko neviens Jums nav teicis

Izplatītās konfidencialitātes psihiskās veselības jomā un dažādu citu faktoru dēļ, daudzas ģimenes ir neziņā par sava radinieka slimību ilgu laiku. Tā kā nodarbību laikā Jūs, iespējams, dzirdēsiet jaunus faktus un informāciju, Jums varētu šķist, ka „jums tas noteikti bija jāzina” vai „jums tas bija kaut kur pašiem jāatrod”. Mēs lūdzam Jūs atcerēties, ka Jūs nevarat zināt to, ko Jums neviens nekad nav teicis.


4. Jūs esat eksperts

Mēs atbalstam to, ka Jūs paši vislabāk varēsiet izprast un izvērtēt kas var un kas nevar palīdzēt Jūsu slimajam tuviniekam. Neviens negaida lai beidzot šo kursu Jūs kļūtu perfekta mamma, tēvs, brālis vai kāds cits radinieks. Nav nepieciešams, lai Jūs obligāti sekotu šī kursa ieteikumiem, tāpat kā Jums nav jādalās ar citiem pret savu gribu. Mēs gribētu, lai Jūs iemācītos uzticēties paši sev un paņemt no šīs grupas tikai to, kas Jums liekas noderīgs.




Yüklə 192,22 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə