Cesare Lombroso (1935-1909) – włoski psychiatra, antropolog, twórca antropologicznej szkoły prawa karnego



Yüklə 8,53 Kb.
tarix02.10.2017
ölçüsü8,53 Kb.
#2862

L

OMBROSO



Cesare Lombroso (1935-1909) – włoski psychiatra, antropolog, twórca antropologicznej szkoły prawa karnego. Prowadził badania w więzieniach, w wyniku których stwierdził, że ok. 40 % więźniów posiada wrodzone predyspozycje do popełniania zbrodni. Co ciekawe, antropologiczny typ przestępcy Lombroso wyodrębnił jedynie na podstawie badań czaszek więźniów. Jego teorie wkrótce po opublikowaniu zostały obalone, ale miały spore znaczenie dla rozwoju psychiatrii i do tej pory są wykładane w wielu europejskich uczelniach wyższych.

Piosenka „Lombroso” to wizja świata, w którym teorie Cesare Lombroso pozwalają powiedzieć o człowieku to, co normalnie nie jest widoczne i – co ważniejsze – nie musi pokrywać się z prawdą. Opowiada o tym, co by się działo, gdyby księgi Lombrosa stały się wiarygodnym kluczem do poznania ludzkich sumień.


Kilka słów o singlu...

Nagranie piosenki powstało wiosną 2004 w New Project Production Studio w podwarszawskim Wołominie. W sesji nagraniowej wzięli udział znakomici muzycy, m.in. Michał Rollinger z zespołu Closterkeller (instrumenty klawiszowe) i Mariusz Mocarski (perkusja), współpracujący z Marysią Sadowską, Magdą Femme i Patrycją Markowską. Realizatorem pierwszej wersji utworu jest Krzysztof Maszota – nagranie to trafiło na wydaną z jego inicjatywy płytę promocyjną „Rock Atak – Rockout”. Nowy miks utworu jest dziełem Jacka Mazura, świetnego realizatora współpracującego z wieloma znanymi artystami na całym świecie. Część miksu powstała dzięki temu w legendarnym studiu Abbey Road w Londynie.

Piosenka doczekała się kilku zaskakujących remiksów. Trzy z nich wykonał tajemniczy duet EsperalTwinz - projekt całkowicie polski, choć wkrótce ruszy na dobre w Wielkiej Brytanii. Inny remiks przygotował Hypnos, jeden z najzdolniejszych młodych polskich twórców muzyki elektronicznej. Swoją wizję piosenki przygotował też Rafał Gutarewicz, (na co dzień klawiszowiec w zespole Góralczyka), który swoje doświadczenie muzyczne zdobywał w Wielkiej Brytanii u boku wybitnych instrumentalistów.




ROCK ATAK

To projekt promujący młodych polskich wykonawców rockowych. Kilka lat temu Krzysztof Maszota, prowadzący w miesięczniku „Estrada i studio” rubrykę „Przyślij nam swoje demo” zebrał kilkanaście najciekawszych utworów na jednej płycie promocyjnej p.t. „Plaga rocka”, która zebrała wiele pozytywnych recenzji.



„Rock Atak” to kontynuacja tej inicjatywy. Płyty z tej serii nie trafiają na rynek, otrzymują je wykonawcy oraz stacje radiowe, wytwórnie płytowe i agencje koncertowe. Są to wydawnictwa o tyle ciekawe, że do nagrania utworów na płyty są zapraszani znani muzycy. Stąd właśnie udział Michała Rollingera w nagraniu piosenki „Lombroso”.
Dlaczego „Lombroso” ?

Kiedy Krzysztof Maszota zaproponował mi udział w projekcie „Rock Atak” i umieszczenie na płycie „Rockout” jednego ze swoich kawałków, od razu pomyślałem o „Lombroso”. Właśnie ten utwór pokazuje najlepiej to, co w tej chwili robię i co chcę robić w muzycznym świecie – wspomina Grzesiek Góralczyk. Rzeczywiście „Lombroso” łączy to, co w twórczości Góralczyka najbardziej charakterystyczne. Grzesiek zaczyna śpiewać spokojnie, wręcz balladowo, by na końcu utworu wykrzyczeć „Dopadną cię ludzie Lombrosa!!!”. Wraz z jego głosem płyną różnorodne brzmieniowo akordy gitarowe - zarówno akustyczne, jak i rockowe riffy. Do tego zgrabna solówka gitarowa i brzmienia elektroniczne. Tekst piosenki również typowy dla Góralczyka – proste rymy, charakterystyczna przewrotność z nutką ironii, a całość stanowi zagadkę zmuszającą słuchacza do zajrzenia do... encyklopedii (cóż, Lombroso nie należy do postaci powszechnie znanych...).

Udział w projekcie „Rock Atak” nie pozostawia wątpliwości, jaki gatunek muzyczny Grzesiek Góralczyk wybrał dla najpełniejszego wyrażenia swoich emocji, przemyśleń, uczuć...
Yüklə 8,53 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə