Ders plani



Yüklə 32,39 Kb.
tarix04.11.2017
ölçüsü32,39 Kb.
#8476

DERS PLANI


BÖLÜM 1


Okulun Adı




Dersin Adı

TÜRK EDEBİYATI 3

Sınıf

11 . SINIFLAR

Ünitenin Adı/No

TANZİMAT DÖNEMİ EDEBİYATI

Konu

Öğretici metinler

Önerilen Süre




BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar

Tanzimat dönemi edebiyatında

öğretici metinleri inceleyebilme

*Anlam birliğine sahip kümelerin metnin iletisi etrafında nasıl birleştiğini belirleme.

* Metnin yazılış amacını belirleme.

* Metnin ana düşüncesini bulma, aynı düşüncenin o dönemde başka metinlerde ele alınıp alınmadığını tartışma.

* Ana düşüncenin başka iletişim araçlarıyla ve anlatma biçimleriyle anlatılıp anlatılamayacağını araştırma.

* Metnin ana düşüncesiyle dönemin sosyal yaşayışı ve gerçekliği arasındaki ilişkiyi açıklama.

* Ana düşüncenin günümüzde ele alınıp alınmadığını belirleme.

* Metnin merkezi otorite ve halkla ilişkisini açıklama.

* Metindeki anlatım türünü belirleme; özelliklerini açıklama.

*Metinde çelişen düşünceleri ve anlam tutarsızlıklarını belirleme, nedenlerini açıklama.

* Metinlerde ifadelerin açıklık ve kesinlik düzeylerini belirleme.

* Metinde yeni kavram , terim , ifade , söz ve söz grupları olup olmadığını araştırma.

* Divan edebiyatından gelen ögelerle Tanzimat’la getirilen yeniliklerin birlikte kullanıldığını sezme.

* Metinde ikiliğin( eski-yeni) temada, dilde, ifade biçiminde varlığını hissettirdiğini sezdirme.


Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış örüntüsü

TERİM ve KAVRAMLAR: yenileşme, öğretici metin, makale, ana düşünce, yan düşünce, ileti, eşitlik, hak, adalet

Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri

Araştırma, Okuma, Açıklama, Anlatım, Tartışma, Soru-yanıt, Tümevarım, Beyin Fırtınası

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

Ders Kitabı (11. SINIF TÜRK EDEBİYATI MEB)

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri


Dikkat Çekme

İnsanlar yenileşmeye neden ihtiyaç duyar?

Siz, bildiğiniz bir şeyi etrafınızdakilerle paylaşmayı sever misiniz? Neden?

Bildiğiniz konuları hangi yollarla paylaşırsınız?


Güdüleme

Bu dersimizde yenileşme döneminde halkı bilgilendirme amaçlı yazılan edebi türlere değineceğiz. Bakalım, bu dönemin sanatçıları halkı hangi yollarla bilinçlendirmeye çalışmışlardır?

Derse Geçiş

[!] “Çağdaşlaşma” kavramı üzerinde yeniden durularak, dönemin Tanzimat sanatçılarının halkı bilinçlendirme amaçlı yazdıkları Avrupai edebi türler ve bunların etkilerine kısaca değinilecek. Bu bağlamdaki bir çağdaşlaşmanın ancak Atatürk ile gerçekleştiğine değinilecek.

Bu dönemde öğretici metinlerde eşitlik, hak, adalet gibi yeni kavramların işlendiği anlatılacak.


Etkinlikler

 Beyin fırtınası yoluyla “eşitlik” kavramı üzerinde uyandırdığı duygu, düşünce ve hayallere değinilecek. Tahtaya yazılacak anahtar kelimeler üzerinden de öğrencilerin konu ile ilgili kısa bir yazı yazmaları istenecek.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri

( Ödev,deney)


Batıdaki “aydınlanma düşüncesi” hakkında araştırma yapınız.



Grupla öğrenme etkinlikleri


Sınıf iki gruba ayrılır. Biri Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi ve diğeri de Müsavat metinlerinde verilmek istenen iletiyi bulurlar. Sonuçlar tahtaya yazılır. Sonuç olarak anamla birliğine bağlı kümelerden ve metnin iletisi arasındaki bağlantı anlatılır.

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

*Anlam birliğine sahip kümelerin metnin iletisi etrafında nasıl birleştiği Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi ve Müsavat metinleri üzerinde gösterilecek.

* Metnin yazılış amacı belirleme açıklanacak.

* Metinlerin ana düşünceleri bulunacak, aynı düşüncelerin o dönemde başka metinlerde ele alınıp alınmadığı tartışılacak.

* Ana düşüncenin başka iletişim araçlarıyla ve anlatma biçimleriyle anlatılıp anlatılamayacağı tartışılıp anlatılacak.

* Metinlerin ana düşüncesiyle dönemin sosyal yaşayışı ve gerçekliği arasındaki ilişki açıklanacak.

* Ana düşüncenin günümüzde ele alınıp alınmadığı belirlenecek.

* Metnin merkezi otorite ve halkla ilişkisi açıklanacak.

* Metinlerdeki anlatım türü belirlenecek; özellikleri açıklanacak.

* Metinlerdeki çelişen düşünceleri ve anlam tutarsızlıklarını belirleme, nedenlerini açıklama.

* Metinlerdeki ifadelerin açıklık ve kesinlik düzeyleri belirlenecek..

* Metinlerdeki yeni kavram , terim , ifade , söz ve söz grupları olup olmadığı belirlenecek.

* Divan edebiyatından gelen ögelerle Tanzimat’la getirilen yeniliklerin birlikte kullanıldığı sezdirilecek.

* Metinlerdeki ikiliğin( eski-yeni) temada, dilde, ifade biçiminde varlığını hissettirdiği sezdirilecek.

* Atatürk’ün yaptığı batılı anlamdaki yenilikler konu ile ilişkilendirilecek.

* Divan edebiyatı ile Tanzimat dönemi öğretici metinlerin birbirinden farklılıkları anlatılacak.


ÖZET

“Çağdaşlaşma” kavramı üzerinde yeniden durularak, dönemin Tanzimat sanatçılarının halkı bilinçlendirme amaçlı yazdıkları Avrupai edebi türler ve bunların etkilerine kısaca tekrar değinilecek. Bu bağlamdaki bir çağdaşlaşmanın ancak Atatürk ile gerçekleştiğine yine değinilecek.

Öğretici metinlerin anlamlı, birbiri ile bağlantılı öbeklerden oluştuğu tekrar hatırlatılacak.

Birinci dönem Tanzimatçıların halkı bilgilendirme amaçlı pek çok yazı türü kullandıkları ve hangi kavramlara değindikleri tekrar hatırlatılacak.


BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme


1- İnsanlar yenileşmeye neden ihtiyaç duyar?

2- Türk tarihinde gerçek yenileşme, çağdaşlaşma hangi dönemde başlamıştır?

3- Birinci dönem Tanzimatçıların edebiyat anlayışları hakkında neler söyleyebilirsiniz?


Dersin Diğer Derslerle ilişkisi:




BÖLÜM IV

Planın

Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar





ADEM ŞAHİN

MÜRÜVVET KILINÇ



TED ÖĞRETMENİ OKUL MÜDÜRÜ






Yüklə 32,39 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə