Elektro osmos kapiler nem uzaklaştirma sistemi tekniK ŞartnamesiYüklə 13,8 Kb.
tarix17.10.2017
ölçüsü13,8 Kb.
#5085

ELEKTRO OSMOS KAPİLER NEM UZAKLAŞTIRMA SİSTEMİ

TEKNİK ŞARTNAMESİ


 1. Sistem; 342x194x135 mm ebatlarında, 220 Volt gerilim, 12Watt gücünde, 141 kHz sinyal frekansına sahip kompakt bir elektronik kontrol sistemiyle kumanda edilen ultrasonik dalga yayıcı olacaktır.
 1. Kurutma elektrotları; 6x90 mm ebatlarında alüminyumdan yapılmış altıgen kesitli çubuk şeklinde olacaktır.
 1. Ölçüm elektrotları; 6x60, 6x70, 6x90, 6x120 veya 6x150 mm ebatlarında alüminyumdan yapılmış, altıgen kesitli ve izoleli çubuk şeklinde olacaktır.
 1. Ferit anten; toprak zemin ile sistem arasında elektromanyetik sensor görevi yapacak 141 kHz sinyal frekansı ile çalışacak, tamamı plastik korumalı sargılı bir bobin olacaktır.
 1. Kumanda cihazının kurutma elektrotları ve yayıcı anten ile bağlantısını sağlayacak RG 58 tip kuaksiyel kablo; içinde 0,40 mm kalaylı tel ile çekilmiş ve üzeri örgülü şekilde sarılmış olacaktır.
 1. RG 58 tip kablonun ek yerlerinde kullanılacak T şeklinde soket BNC tip ve 50 Ω (ohm) direncinde olacaktır.
 1. RG 58 tip kablonun BNC ile bağlantı yerlerinin yalıtımını (kısa devreyi engelleyecek) sağlamak için siyah plastikten yapılmış huni şeklinde soket kullanılacaktır.
 1. RG 58 tip kablonun kumanda cihazı, ferit anten, T şeklindeki BNC soket ve ek yapılması durumlarında BNC tip RG 58 crimp erkek ve dişi ek parçaları kullanılacaktır.
 1. Montaj hattı boyunca kabloların içinden geçtiği plastik kanal ve bu kanalları birbiriyle bağlayan plastik 90o iç, dış, L ve T dönüşler 25x16 mm ebatlarında olacaktır.
 1. Potansiyel dengeleme çubuğu; 16x10x1000 mm ebatlarında 16A/5 akım ile çalışacak, kumanda cihazının toprak hattının toprağa bağlanmasında kullanılacak, toprakla kumanda cihazı arasında geri beslenme sağlayacak, demirden yapılmış galvaniz kaplamalı bir çubuk olacaktır.
 1. Kumanda cihazıyla potansiyel dengeleme çubuğu arasındaki gerilimi sağlayacak kablo; 1x6 mm2 kalınlığında, sarı renkli TTR kablo olacaktır.
 1. Potansiyel dengeleme çubuğu için kullanılacak bağlantı adaptörü; 10x22 mm ebatlarında potansiyel dengeleme çubuğunun üzerine takılacak ve demirden yapılmış galvaniz kaplamalı bir parça olacaktır.
 1. Potansiyel dengeleme çubuğu ile 1x6 mm2 kalınlığında, sarı renkli TTR kablonun bağlantısı için Setiskur vida kullanılacaktır.
 1. Kullanılan TTR kablonun montaj yapılan yerde sabit durmasını sağlayacak 4x21 mm ebatlarında uç kısmı alüminyumdan yapılmış huni şeklinde bir pabuç kullanılacaktır.
 1. Kurutma elektrotlarının kablo ile bağlantılarını sağlayan izoleli klemens, 4mm çapında ve 90o geliş açılı olacaktır. 1. Kumanda cihazı, kurutma elektrotlarına 0,7 ~ 2,0 volt arası elektrik akımı gönderecek şekilde dizayn edilecektir.
 1. Cihazın montajı, kabloların döşenmesi, cihazın çalışır halde teslimi için gerekli her türlü ekipman yüklenici firma tarafından sağlanacaktır.
 1. Kablo döşeme işlemi sonrası yapılacak sıva tamiri, badana ve boya gibi inşaat işleri Kazı Başkanlığı tarafından yapılacaktır.
 1. Yüklenici işe başlamadan önce referans noktalarını tespit edecek, bu noktalardan nem ölçümleri yapacak ve bir tutanakla tespit edecektir. Cihaz çalışmaya başladıktan sonra aynı referans noktalarından 6.hafta, 6.ay ve 1.yılın sonlarında tekrar nem ölçümü yapılacaktır. Rutubetin süpürülmesiyle ilgili tespit tutanakları sistemin çalıştığının göstergesi olacaktır. Bu tutanaklar her seferinde taraflarca imzalanacaktır.
 1. Montajı yapılan nem uzaklaştırma sisteminin referans ölçüm noktalarından 40 gün sonra GANN marka UNI2 Model cihazla ölçüm yapılacak ve anıtın bünyesindeki suyun %10 ~ %25 arasında bir azalma gösterdiği tespit edilecektir.
 1. Nem uzaklaştırma sistemi 2(iki) yıl garantili olacaktır. Yüklenici ayrıca yıllık bakım ve servis bedelini teklifinde belirtecektir. İlk yıl için bakım ve servis bedeli ödenmeyecektir.
 1. Sistem, kapiler nem ile anıta tırmanmış suları veya durağan kütle suyun kapiler etki ile tırmanışını önleyecek şekilde tasarlanmış olacaktır. Kütle suyun uzaklaştırılmasının sorumluluğu sistemden beklenmeyecektir. Dolayısıyla kapiler nem harici oluşan rutubetler yüklenicinin garantisi dışında sayılacaktır.
 1. Anıta uygulanacak nem uzaklaştırma sistemi minumum sekiz yüz metrekare alanı etkileyecek iki ana kumanda merkezine, dört kurutma elektrodu, iki ferit anten, kırk sekiz adet ölçüm eletrodundan oluşmalıdır.

Yüklə 13,8 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə