Erich petláK, csc. VŠEobecná didaktika



Yüklə 58,66 Kb.
tarix07.12.2017
ölçüsü58,66 Kb.
#14491

Doc. PhDr. ERICH PETLÁK, CSc.

VŠEOBECNÁ DIDAKTIKA

( Výťah z kapitol č. 5 – 7, str. 92 – 149, spracovaný pre potreby plnenia úloh projektu)

Obsah:

1. VYUČOVACIE ZÁSADY



2.  Vyučovacie metódy

  • LOGICKÉ POSTUPY UČENIA

  • MOTIVAČNÉ METÓDY

  • EXPOZIČNÉ METÓDY

  • FIXAČNÉ METÓDY

  • METÓDY DIAGNOSTICKÉ A KLASIFIKAČNÉ

3. ORGANIZAČNÉ FORMY VYUČOVANIA

 

1. VYUČOVACIE ZÁSADY



V literatúre sa používajú aj iné rovnocenné názvy: vyučovacie princípy, didaktické zásady, didaktické princípy. Počet vyučovacích zásad nie je a nemôže byť raz a navždy stanovený, pretože zásady sa neustále vyvíjajú, menia sa a dopĺňajú s tým, ako rastú poznatky o vyučovaní.

Vyučovacie zásady sú najvšeobecnejšie alebo najzákladnejšie požiadavky, ktoré v súlade s cieľmi výchovno-vzdelávacieho procesu a jeho základnými zákonitosťami určujú jeho charakter („určujú“, že má byť primeraný, názorný, systematický, emocionálny a pod.). Významne pôsobia na ostatné prostriedky a činitele súvisiace s týmto procesom.

 

a) Zásada uvedomelosti a aktivity



Vyjadruje požiadavku, aby žiaci k učebnej činnosti pristupovali uvedomele a aby vlastnou aktívnou činnosťou získavali nové vedomosti, zručnosti a návyky.

b) Zásada názornosti

Vyjadruje požiadavku, aby žiak získal nové vedomosti, spôsobilosti, zručnosti a návyky na základe konkrétneho zmyslového vnímania predmetov a javov. Význam zásady názornosti vyplýva z podstaty poznávania ako procesu.

c) Zásada primeranosti

Vyjadruje požiadavku, aby obsah a rozsah učiva, ale i metódy jeho sprostredkúvania boli primerané k ich biologicko-psychologickým schopnostiam.

d) Zásada trvácnosti

Vyjadruje požiadavku, aby si žiaci učivo bezpečne zapamätali a aby si ho v prípade potreby vedeli vybaviť v pamäti a využiť v činnosti.

e) Zásada systematickosti

Vyjadruje požiadavku logicky usporiadaného didaktického systému učiva so zreteľom na vekové osobitosti žiakov, ktorý si žiaci systematicky osvojujú pod vedením učiteľa.

 

Správne uplatnenie vyučovacích zásad má mimoriadny na priebeh a najmä na výsledky učebnej činnosti žiakov. Nie náhodou sa často zdôrazňuje, že spolu s vyučovacími metódami patria ku kľúčovým otázkami didaktiky.



 

2.  Vyučovacie metódy

E. Stračár:  „Vyučovacou metódou rozumieme zámerné usporiadanie obsahu vyučovania, činnosti učiteľa a žiaka, ktoré sa zacieľujú na dosiahnutie stanovených výchovných a vzdelávacích cieľov, a to v súlade so zásadami organizácie vyučovania.“

 

L. Mojžíšek: „Vyučovacia metóda je pedagogická – špecifická didaktická aktivita subjektu a objektu vyučovania, rozvíjajúca vzdelanostný profil žiaka, súčasne pôsobiaca výchovne, a to v zmysle vzdelávacích a tiež výchovných cieľov a v súlade s vyučovacími a výchovnými princípmi. Spočíva v úprave obsahu, v usmernení aktivity objektu a subjektu, v úprave zdrojov poznania, postupov a techník, zaistení fixácie alebo kontroly vedomostí a zručností, záujmov postojov.“



Klasifikácia (triedenie) vyučovacích metód

Množstvo metód, ktoré didaktika opisuje sa usilujú didaktici triediť do jednotlivých skupín. V didaktike nie je doposiaľ prijatá jednotná klasifikácia metód.



  • Logický aspekt – metóda analytická, syntetická, induktívna, deduktívna, genetická a dogmatická.

  • Podľa prostriedkov – ústne podanie, laboratórne práca, práca s knihou atď.

  • Podľa zdroja informácií – metódy slovné, práca s literatúrou, pracovné metódy, metóda pozorovania; slovné, názorné, praktické).

  • Podľa práce učiteľa a žiaka – metódy heterodidaktické (učebnú činnosť navodzuje a riadi učiteľ) a metódy autodidaktické (samoučenie).

  • Podľa počtu žiakov – metódy kolektívne, metódy skupinovej práce, metódy individuálneho vyučovania.

 

V ostatných rokoch sa v našej didaktike zaužívalo triedenie metód podľa etáp vyučovacieho procesu:



1. motivačné ( metódy usmerňujúce záujem o učenie)

2. expozičné ( metódy prvotného oboznamovania žiakov s učivom)

3. fixačné (metódy opakovania a upevňovania učiva)

4. diagnostické a klasifikačné (metódy hodnotenia, kontroly a klasifikácie)

 

        LOGICKÉ POSTUPY UČENIA



  • Analýza – postupuje od celku k častiam. Bez analýzy nie je možné poznávanie.

  • Syntéza – postupuje od časti k celku. Vedie k pochopeniu vzťahov a súvislostí.

  • Indukcia – postupuje od jednotlivých faktov k všeobecným pojmom, k pravidlám, k definíciám. Indukcia je cenná pre rozvoj myslenia, je konkrétna, názorná, podporuje iniciatívu žiakov. Vedomosti ňou získané sú trvácnejšie a využiteľnejšie v ďalšom učení sa žiakov.

  • Dedukcia – postupuje od zákonov, poučiek, pravidiel, definícií, pojmov k ich aplikácii na konkrétne príklady. Dedukcia je úspornejšia, ale menej presvedčivá, predpokladá určitú úroveň logického myslenia žiakov.
                Vzťahy medzi indukciou a dedukciu sú podobné ako pri analýze a syntéze, vo vyučovaní sa často využíva induktívno-deduktívny postup.

  • Genetický postup (vývinový) – je rozvíjanie vedomostí postupnosťou. Myšlienky a dôkazy na seba jeden po druhom nasledujú a vedú k pochopiteľnému záveru.

  • Dogmatický postup – je učenie bez zdôvodňovania a vysvetľovania – pravidlá, poučky, definície a pod. Je to učenie nepresvedčivé, málo aktivizujúce, a preto sa dogmatickému postupu vyhýbame. No niekedy sa mu vyhnúť nedá.

  • Porovnávanie (synkritický postup) – je postup zisťovania zhody alebo rozdielu dvoch a viacerých predmetov a javov podľa určitých znakov.

  • Analógia (podobnosť) – je postup, keď z podoby istých znakov predmetov a javov usudzujeme na ďalšie podrobnosti. Úsudky na základe analógie sú pravdepodobnostné, podmienečné, pokiaľ sa nepotvrdí ich pravdivosť.

 

   MOTIVAČNÉ METÓDY

Prvoradou úlohou je vzbudiť u žiakov záujem o učebnú činnosť. Môžu mať povahu vnútorného motívu (záujem o učivo, túžba po poznaní, želanie uspokojiť zvedavosť a pod.) alebo vonkajšieho motívu ( učenie vyvolané vonkajšími podnetmi – učenie sa pre zlepšenie prospechu, učenie sa pod nátlakom, hrozbou, ale aj pre pochvalu atď.)

Správna motivácia je základom aktívnej činnosti žiaka vo vyučovaní a má sa prelínať celým vyučovacím procesom. Motivačné metódy sa rozdeľujú ma vstupnépriebežné:



Vstupné motivačné metódy:

  • Motivačné rozprávanie

  • Motivačný rozhovor

  • Motivačná demonštrácia

  • Problém ako motivácia

Priebežné motivačné metódy:

  • Motivačná výzva

  • Aktualizácia obsahu učiva

  • Pochvala, povzbudenia a kritika

G. Petty pri analýze otázok motivácie hovorí o niektorých faktoch, ktoré by mali byť
v „ohnisku“ pozornosti učiteľa. (Pre ich ľahšie zapamätanie zvolil mnemotechnickú pomôcku – FOCUS – z lat. focus – ohnisko.) F – fantázia (hodiny sa nemajú podobať); O – ocenenie;
C – ciele (musia byť pre žiakov dosiahnuteľné); U – úspech (primeranosť úloh, umožniť žiakom pocit úspechu...); S – ( z čes. smysl) zmysel – žiak má vedieť čo a prečo sa učí, ako môže učivo využiť v predmetoch, mimoškolskej činnosti.

      EXPOZIČNÉ METÓDY



A. Metódy priameho prenosu poznatkov:

a) monologické slovné metódy

rozprávanie, opis, vysvetľovanie, prednáška

b) dialogické slovné metódy

rozhovor, beseda, dramatizácia

B. Metódy sprostredkovaného prenosu poznatkov

a) demonštračné – demonštrácia obrazov, filmu, pohybu, činnosti, akustická demonštrácia...

b) pozorovanie – javov, navodených situácií...

c) manipulácia a predmetmi – laboratórna práca, pokus, práca s didaktickým zameraním, hra ako metóda a pod.



C. Metódy problémové

a) problémové vyučovanie

b) projekty

D. Metódy samostatnej práce a autodidaktické metódy:

a) samostatná práca s knihou

b) samostatná práca v laboratóriu

c) samostatné štúdium (encyklopédie, štúdium literatúry spojené so záujmom jedinca)

d) samostatné štúdium s využitím techniky

E. Metódy mimovoľného učenia:   preberanie názorov, postojov, záujmov, napodobňovane činnosti

 

FIXAČNÉ METÓDY



Opakovanie, upevňovanie a precvičovanie je neoddeliteľnou súčasťou vyučovacieho procesu. Uskutočňuje sa hneď po prebraní nového učiva v škole, doma ale aj v mimoškolskou činnosťou žiakov.

Podľa zamerania poznáme:



A) Metódy opakovania a precvičovania vedomostí a spôsobilosti

  Ústne opakovanie učiva žiakom

  Metóda otázok a odpovedí (pozri tiež sokratovskú a heuristickú metódu); v literatúre sa stretávame aj s názvom katechetická metóda

  Písomné opakovanie

  Opakovací rozhovor

  Opakovanie s využitím učebnice a inej literatúry – patrí k významným fixačným metóda- Rozlišujeme opakovanie zamerané  na presné (doslovné) zapamätanie si textu (básne, cudzie slová, definície) a opakovanie zamerané na porozumenie textu s cieľom, aby žiak vedel voľne reprodukovať učivo.



Ciele tejto metódy:

  Žiakov treba učiť sa učiť z literatúry.

  Vytvárať u žiakov kladný vzťah ku knihám.

  Viesť žiakov k pochopeniu logiky z prečítaného.

  Žiaci sú schopní študovaný text rozdeliť na menšie logické časti

  Žiaci sú schopní rozlíšiť podstatné od nepodstatného.

  Schopnosť žiakov robiť si vhodné poznámky, výpisov, náčrtov.

  Domáce úlohy, beseda zameraná na prehĺbenie učiva, laboratórna práca, film, ilustrácia a dramatizácia



B) Metódy precvičovania a zdokonaľovania zručností.

Obsahom vzdelania sú aj zručnosti, ktoré sa u žiaka postupne vyvíjajú a zdokonaľujú. Na proces zdokonaľovania vplýva aj ich precvičovanie, čiže motorický tréning. Ten môže byť zameraný na zdokonaľovanie technických, pohybových a umeleckých zručností.

 

Fixačné metódy majú významnú úlohu vo vyučovacom procese. Pomocou nich učiteľ dotvára a spresňuje vedomosti žiakov.



 

METÓDY DIAGNOSTICKÉ A KLASIFIKAČNÉ

Pomocou diagnostických metóda učiteľ, ale aj žiaci presviedčajú o tom, ako sa im darí plniť výchovnovzdelávacie úlohy, pomocou nich možno motivovať žiakov k učebnej činnosti. Plnia funkciu spätnej väzby, prispievajú k uvedomovaniu si potreby individuálneho prístupu učiteľa k žiakom, informujú žiaka o jeho učebných výsledkoch, sú východiskom ďalšej organizácie a riadenia učebného procesu, vedú k systematickej práci učiteľa a žiakov atď.

 Rovnako dôležité sú aj funkcie týchto metód:

a) motivačná,

b) didaktická,

c) výchovná,

d) spoločenská a profesijná,

e) kontrolná.

 Vo výchovnovzdelávacom procese sa najčastejšie uplatňujú tieto metódy:



A.  Klasické didaktické a diagnostické metódy:

  Ústne skúšky

  Písomné skúšky

  Praktické skúšanie

  Didaktické testy

B. Malé formy vedeckovýskumných diagnostických metód

  Sem patrí: metóda pozorovania žiaka, pozorovanie v určitých situáciách, rozbor žiackych prác, exploračné metódy (rozhovor, dotazník a anamnéza). Sú veľmi významné a prispievajú k objektívnosti hodnotenia žiakov.



C. Poznámky k ostatným diagnostickým a klasifikačným metódam:

  Výsledky skúšania, testov, pozorovania atď. učiteľ triedi, hodnotí a zaujíma k nim stanovisko, na základe čoho klasifikuje alebo slovne hodnotí žiakov.

  Klasifikácia je vyjadrená známkou, slovné hodnotenie krátkou charakteristikou žiaka.

  Hodnotenie a klasifikácia žiakov nemôže byť iba subjektívnym pohľadom na výkony žiaka. Proces hodnotenia a klasifikácie žiakov vychádza z ustanovenia zákona SNR č. 542/1990 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve ( z ďalších pedagogických dokumentov).

  Jednou zo základných povinností učiteľa je dôkladné poznanie dokumentov upravujúcich hodnotenie a klasifikáciu žiakov.

 

  Tendencie smerujú k odstraňovaniu „známkovania“ zo škôl a nahradenia stupňov hodnotenia (známok) slovným hodnotením. Pri tomto sa vychádza z toho, že známky majú informačnú hodnotu, na žiaka pôsobia stresujúco, ťažko nimi vyjadriť špecifické schopnosti žiaka a v rukách mnohých učiteľov sú donucovacím prostriedkom a pod.



  Slovné hodnotenie žiaka odstraňuje tieto nedostatky. Za zmienku stojí aj to, že učiteľ sa „neskrýva za známku“, ale aj na vysvedčení slovne hodnotí žiaka, uvádza jeho kladné stránky, prípadne slovne vyjadruje, v čom má žiak medzery v príslušnom predmete, čo mu spôsobuje problémy, čo sa musí doučiť a pod. To ho vedie k tomu, aby systematicky žiaka pozoroval, „študoval ho“ z pedagogicko-psychologických stránok, a nakoniec aj objektívne slovne zhodnotil. Slovné hodnotenie má veľkú vypovedaciu hodnotu.

  Pod klasifikačnou symbolikou sa rozumie: číslo ( známky), jednotné slovné vyjadrenie (veľmi dobre, výborne...), vyjadrenie percentami, vyjadrenie opisom, (pri slovnom hodnotení sa opisujú výkony, kvalita vedomostí, schopností ich aplikácie a pod.)

  

Účinnosť vyučovacej metódy

Úlohou vyučovacích metód nie je iba prenos poznatkov, ale plnia i viaceré úlohy – funkcie:

  Informatívne nosná

  Formatívne účinná

  Výchovne účinná

  Ekonomická

  Prirodzená svojím priebehom a výsledkami

  Využiteľná v praxi

  V súlade so systémom vedy a poznávania

  Motivačne pôsobivá

  Primeraná k žiakovi

  Primeraná učiteľovi

  Hygienická

3. ORGANIZAČNÉ FORMY VYUČOVANIA

  Organizačná forma vyučovania je časová jednotka zameraná na realizovanie obsahu vyučovania a výchovnovzdelávacích cieľov, pričom sa uplatňujú a využívajú viaceré výchovnovzdelávacie metódy a prostriedky, rešpektujú sa didaktické zásady a je v nej interakcia medzi učiteľom a žiakom.

  Organizačná forma nie je len vyučovacia hodina, ale aj vychádzka, výlet, exkurzia a pod.

  K najzákladnejším hromadným organizačným formám vyučovania v škole patrí vyučovacia hodina. Vyučovacie hodiny môžu mať rôzne zameranie, a preto hovoríme o hodinách z týchto hľadísk:
- Z hľadiska metodického postupu. Sem patria hodiny: základná, zvlástne typy hodín, hodina filmovej projekcie, hodina besedy, hodina práce s knihou, ale aj hodina – exkurzia alebo vychádzka, hodina v laboratóriu, na školskom pozemku a pod.
- Z hľadiska funkcie v systéme vyučovania. Tu hovoríme o hodinách úvodných ( na začiatku školského roka), hodinách preberania nového učiva, aplikačných, zhrňujúcich, záverečných (na konci školského roka), o výletoch.
- Z hľadiska obsahu vyučovania. Sem možno zaradiť všetky hodiny podľa predmetov, ktoré obsahuje učebný plán tej-ktorej školy ( hodiny matematického vyučovania, jazykového vyučovania, hudobnej výchovy atď.

 

Vyučovacia hodina

Vyučovacia hodina je relatívne uzavretá  jednotka vyučovacieho procesu, ktorá sa skladá z viacerých častí článkov tvoriacich štruktúru vyučovacej hodiny. Najčastejšie sa uplatňuje nasledovná štruktúra:

  organizačná časť hodiny,

  kontrola domácej úlohy,

  opakovanie učiva (môže i nemusí byť spojené s hodnotením),

  vytváranie nových vedomostí, zručností, návykov (viacerými metódami).

  opakovanie a upevňovanie prebratého učiva (viacerými metódami a v nových zmenených situáciách,

  uloženie domácej úlohy,

  krátke zhodnotenie práce,

  záver vyučovacej hodiny.

Hodina, ktorá má takúto štruktúru, sa nazýva hodina základného typu, rovnocenné názvy sú klasická, zmiešaná, kombinovaná.

Ak však učiteľ plní so žiakmi len jednu didaktickú funkciu, hovoríme o zvláštnom type vyučovacej hodiny, napr. hodina osvojovania nových vedomostí, hodina opakovania a upevňovania učiva, hodina využívania vedomostí a zručností v praxi, hodina skúšania a hodnotenia vedomostí žiakov a pod.

 

Vychádzka, exkurzia, výlet



Vychádzka – umožňuje žiakovi poznávať predmety a javy, ktoré sú v blízkosti školy. Ich bezprostredné pozorovanie a poznávanie prispieva k vytváraniu správnych predstáv a vedomostí. Je spravidla časovo kratšia – do parku, k rybníku a pod.

Exkurzia – plní tie isté úlohy ako vychádzka. Je ju však potrebné pripravovať s väčším časovým predstihom. Podľa zamerania poznáme exkurzie: historické, vlastivedné, zemepisné, do výrobných podnikov.

Vychádzka i exkurzia môžu byť zamerané monotematicky alebo môžu mať charakter komplexnosti (pozorovanie viacerých predmetov, javov, z viacerých odborov). Vychádzka i exkurzia majú veľký vzdelávací účinok. Okrem didaktickej hodnoty majú i veľkú výchovnú hodnotu – formovanie vzťahu k prírode, k jej ochrane, poznávanie práce atď. Aby vychádzka a exkurzia splnili vzdelávacie a výchovné ciele, je potrebné:

  Dôkladná príprava učiteľa – vytýčenie cieľa, výber metód, preskúmanie miesta, prípadná príprava sprievodcu a pod.

  Dôkladná príprava žiakov – musia poznať ciele pozorovania, význam, prípadne rozdelenie do skupín, poučenie o správaní sa, aby nedošlo k úrazu atď.

  Počas vlastnej exkurzie, vychádzky – využívať vhodné vysvetľovanie, upriamovať pozornosť žiakov na podstatu pozorovaných predmetov a javov, pôsobiť na žiakov výchovne, dbať na bezpečnosť a pod.

  Využitie vychádzky a exkurzie – slúži k overovaniu získaných poznatkov, učiteľ overuje, čo si žiaci zapamätali, nejasnosti a nepresnosti odstraňuje vysvetľovaním alebo inými metódami, v ďalšej učebnej činnosti žiaci pracujú s materiálom, ktorý získali.



 

Výlet – sa uskutočňuje na konci školského roka.  Okrem oddychovo-rekreačného charakteru má významné vzdelávacie a výchovné ciele. Tie spočívajú v tom, že umožňuje žiakom poznať tie obsahy učiva, ktoré nie sú dostupné počas školského roka. Výlet treba plánovať tak, aby žiaci neboli „presýtení“ množstvom pozorovaní. Na druhej strane treba zdôrazniť, aby bol výlet využitý z hľadiska viacerých predmetov.

 

 
Yüklə 58,66 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə