Europejskie Centrum Konsumenckie Polska



Yüklə 47 Kb.
tarix20.09.2018
ölçüsü47 Kb.
#69758




INFORMACJA PRASOWA

Warszawa 15 marca 2006 r.

Bezpieczne zakupy w sieci

Polscy konsumenci robiący zakupy w zagranicznych sklepach internetowych mogą liczyć na pomoc Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Warszawa, 15 marca 2006 r. - Wraz z rozwojem technologii informatycznych rośnie rynek zakupów internetowych. W sieci nie istnieją granice, można sprowadzić książki z Madrytu, płyty z Londynu lub stylowe zasłony z Paryża. Entuzjaści zakupów on-line muszą jednak mieć świadomość wiążących się z tym zagrożeń.

Transgraniczne transakcje internetowe generują specyficzne problemy, związane z barierą językową. Bariera językowa powoduje, że warunki zawieranej umowy nie zawsze są jasne dla kupującego. Nie wszyscy konsumenci zwracają też uwagę na długość terminu na odstąpienie od umowy. Bywają sklepy, które nie wywiązują się z obowiązku gwarancji. Zdarza się też, że konsumenci na próżno czekają na zamówiony towar.

Wszyscy uczestnicy transakcji internetowych powinni jednak pamiętać, że Unia Europejska szczególnie dba o prawa konsumentów. We wszystkich krajach Unii, a także w Norwegii i Islandii, istnieją Europejskie Centra Konsumenckie, które wspomagają konsumentów w konfliktach ponadgranicznych. Od roku polscy konsumenci mogą liczyć na pomoc Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Warszawie.

ECK od początku swojego istnienia zwraca uwagę na problem bezpiecznych zakupów w sieci internetowej. Spośród skarg trafiających do Centrum 15% jest związanych z transakcjami internetowymi. Większość dotyczy zakupów sprzętu elektronicznego – telefonów, aparatów fotograficznych, laptopów czy części komputerowych. Polscy konsumenci najchętniej nabywają te towary na stronach firm francuskich, niemieckich i brytyjskich.

Najwięcej skarg wpłynęło na francuską firmę sprzedającą on-line aparaty, kamery i inne urządzenia elektroniczne. Firma prowadzi usługi internetowe w 24 krajach europejskich, wszędzie prowadzi strony internetowe w językach narodowych, również po polsku. Stwarza wrażenie solidnej i troszczącej się o prawa konsumenta. Niestety często zdarza się, że towar trafia do nabywcy uszkodzony, albo psuje się po niedługim użytkowaniu. Firma często odmawia naprawy lub wymiany sprzętu, której konsument może żądać na podstawie prawa o niezgodności towaru z umową. Większość interwencji podjętych przez Europejskie Centrum Konsumenckie w ubiegłym roku zakończyło się sukcesem. Obecnie przeciwko wspomnianej firmie toczy się postępowanie karne we Francji.

Zanim konsument dokona zakupów przez stronę www, powinien sprawdzić, gdzie znajduje się siedziba przedsiębiorcy, z którym chce zawrzeć umowę. Domena .pl nie świadczy o tym, że firma jest z Polski. Warto również zorientować się, czy sprzedawca zapewnia bezpieczne sposoby płatności i jaką prowadzi politykę prywatności. Przed zakupem dobrze jest również zapoznać się z warunkami gwarancji, sprawdzić czy obejmuje ona serwis w naszym kraju i jaki jest termin jej obowiązywania. Koniecznie należy wydrukować i zachować potwierdzenie zamówienia.

W wielu przypadkach konsumenci narażają się na kłopoty, ponieważ maja zbyt małą wiedzę o przysługujących im prawach. Powinni pamiętać, że według polskiego prawa można odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Z kolei w przypadku wystąpienia wady towaru w ciągu dwóch lat od daty zakupu można go reklamować na podstawie niezgodności z umową.

Korzystając z zainteresowania towarzyszącego obchodom Światowego Dnia Konsumenta ECK Polska pragnie przypomnieć, że wszelkie niezbędne informacje o bezpiecznych zakupach w sieci można znaleźć na naszych stronach internetowych www.konsument.gov.pl oraz w naszych publikacjach. Na pytania chętnie odpowiedzą również dyżurujący codziennie eksperci prawni.


Szczegółowych informacji udziela :

Karolina Tołwińska

Doradca ds. Komunikacji

Tel: (022) 55 60 248

Faks: (022) 55 60 359

e-mail: karolina.tolwinska@konsument.gov.pl



www.konsument.gov.pl

Plac Powstańców Warszawy 1 tel.: 022 5560118 info@konsument.gov.pl



00-950 Warszawa fax: 022 5560359 www.konsument.gov.pl

Yüklə 47 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə