Fakulta sociáLNÍch studií Katedra politologie Krajne ľavicové politické strany V Izraeli V kontexte obrannej demokracieYüklə 1,18 Mb.
səhifə1/22
tarix25.07.2018
ölçüsü1,18 Mb.
#58755
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22

MASARYKOVA UNIVERZITA

FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍKatedra politologieKrajne ľavicové politické strany v Izraeli v kontexte obrannej demokracie
Diplomová práca
Ján Kapusňak

Vedúci práce: doc. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.

UČO: 364816

Odbor: POL

Imatrikulačný ročník: 2009 Brno, 2012

Čestné prehlásenie

Prehlasujem, že som diplomovú prácu na tému Krajne ľavicové politické strany v Izraeli v kontexte obrannej demokracie vypracoval samostatne a použil som len zdroje uvedené v zozname literatúry.

V Brne, 14. mája 2012 ........................

Ján Kapusňak

Poďakovanie
Na tomto mieste by som sa veľmi rád poďakoval všetkým, ktorí ma viedli a podporovali počas písanie tejto práce.
Veľká vďaka patrí doc. JUDr. PhDr. Miroslavovi Marešovi, Ph.D. za poskytnuté odborné rady a trpezlivosť venovanú počas vedenia práce. Rovnako ďakujem izraelskému politológovi Eitanovi Alimimu za pozvanie na Hebrejskú univerzitu v Jeruzaleme a poskytnutie cenných zdrojov dát. Obohacujúcim zdrojom informácií boli aj osobné stretnutia: s Amirom Fuchsom, analytikom Izraelského demokratického inštitútu v Jeruzalema a pracovníkom izraelskej civilnej spravodajskej služby Šin Bet (Šabak); v Tel Avive s Barry Rubinom, profesorom na Interdisciplinary Center v Herzliji a riaditeľom Global Research in International Affairs Center; v kibuci Lahav s Chaimom "Džumasom" Oronom, ktorý dvadsaťtri rokov zastával za stranu Merec mandát v Knessete (do marca 2011) a bol ministrom (1999-2000) vo vláde Ehuda Baraka.
Takisto ďakujem aj ďalším izraelským politológom, ktorí mi rôznou intenzitou pomohli pri hľadaní potrebnej literatúry či poskytli užitočné rady. Konkrétne ide o: Amiho Pedahzura, profesora na Texaskej univerzity v Austine, Raphaela Cohen-Almagora, profesora z britskej univerzity v Hulle, Benjamína Neubergera profesora z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, Menachema Hufnunga, profesora z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, Uriho Bar Josepha, profesora z Univerzity v Haife, Orena Baraka, doktora z Hebrejskej univerzity, Steviemu Weinbergovi a Karmonovi Elymu, obaja výskumníci Medzinárodného inštitútu boja proti terorizmu v Herzliji.
Veľká vďaka patrí bezpečnostnému expertovi z izraelského denníka The Jerusalem Post, Yaakovi Lappinovi, nielen za faktografickú pomoc, ale za sprostredkovanie cenného kontaktu na súčasného hovorcu izraelskej štátnej polície, skúseného vrchného inšpektora Mickyho Rosenfelda, ktorý napríklad slúžil osem rokov v jednotke Jamam (protiteroristickom útvare izraelskej pohraničnej polície). Za vyjadrenie názorov k niektorým zákonom ďakujem aj štyrom súčasným poslancom či poslankyniam Knessetu: Cipi Hotovely (Likud), David Rotem (Bejtejnu Izrael), Marina Solodkin (Kadima) či Nachman Šaj (Kadima). Za poskytnutie primárnych či sekundárnych zdrojov ďakujem Izraelskému veľvyslanectvu v Bratislave, izraelskému Ministerstvu spravodlivosti, Ministerstvu vnútornej bezpečnosti, Knessetu či Informačnému centru pre spravodajstvo a terorizmus (The Intelligence and Terrorism Information Center).
Za láskavú asistenciu pri preklade hebrejských textov ďakujem izraelským kamarátkam Naomi Palla-Shetrit a Janke Shemesh, zahraničnej reportérke denníka SME v Izraeli.

Ďalej tiež ďakujem Františkovi Šebejovi, poslancovi NR SR, za pomoc a užitočné informácie, ktoré som získal či už prostredníctvom osobných stretnutí počas stáže alebo mimo nej.


V neposlednej rade ďakujem všetkým svojím priateľom, ktorí takmer denne počúvali moje rozprávanie o Izraeli. Viem si predstaviť, že nemuseli byť vždy tak nadšení ako ja. Ďakujem im najmä za slova podpory ako aj odreagovanie, keď som ho potreboval. Veľká vďaka patrí najmä Báre, za jej trefné komentáre, pripomienky či prípadne korektúry.
No najviac ďakujem mojej rodine, predovšetkým rodičom a sestre, za ich dôveru a celoživotnú podporu vo všetkých smeroch.
Prácu by som veľmi rád venoval profesorovi Jozefovi Kováčovi, ktorému ďakujem za jeho dlhoročnú podporu a spoluprácu, čo si veľmi cením.

Anotácia

Diplomová práca sa zaoberá deskripciou fenoménu krajne ľavicových politických strán v Izraeli v kontexte obrannej demokracie v rokoch 1987-2012. Cieľom práce je zistiť charakteristické rysy krajne ľavicových politických strán. Konkrétne boli zvolené štyri politické strany: Progresívna kandidátka za mier (PLP), Chadaš/Demokratický front pre mier a rovnosť (DFPE), Balad/Národná demokratická strana (NDP) a Ta'al/Arabské hnutie za obnovu (AMC). Ďalšou úlohou textu je preskúmať aké nástroje používa obranná demokracia v Izraeli v boji proti týmto politickým subjektom a ich hlavným predstaviteľom. Následne práca hodnotí efektivitu týchto opatrení.
Kľúčové slová: Izrael, krajná ľavica, politické strany, obranná demokracia, štátne opatrenia, efektivita
Annotation

This master thesis deals with description of the phenomenon of the far left-wing political parties in Israel in the context of defending democracy during 1987-2012. The aim of the thesis is to find out the typical features of far left-wing political parties. Concretely, the attention is focused on the four political parties: Progresive List for Peace (PLP), Hadash/Democratic Front for Peace and Equality (DFPE), Balad/National Democratic Party (NDP) and Ta'al/ Arab Movement for Change (AMC). The second task of the thesis is to examine what kind of tools are used by the defensive democracy in Israel in the struggle against the selected political parties and their main political representatives. Finally, the effectiveness of these tools will be evaluated.
Key words: State of Israel, far left, political parties, defensive democracy, state tools, effectiveness


Yüklə 1,18 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə