|
Fan nomi: O’qish Dars mavzusi: Odob Dars maqsadi
|
tarix | 08.04.2022 | ölçüsü | 24,54 Kb. | | #85179 |
| 1 inf odob mavzusida dars ishlanmasi
DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
Dars sanasi:_____________ Sinf: ___________
Fan nomi: O’qish
Dars mavzusi: Odob
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzu haqida bilim va ko’nikma hosil qilish
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga Vatanga bo’lgan mehr-mubabbatini uyg’otish, va jdodlarimiz merosini asrab-avaylashga o’rgatish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish, fikrlash qobiliyatini shakllantirish
Dars turi: noan’anaviy
Dars uslubi: suhbat, aqliy hujum, o’z-o’zini baholash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, darslik, taomlar,
turli xil o’simliklar.
Texnik vosiltalar: kompyuter, slaydlar, videoproyektor, ekran.
Farzandlarimiz bizdan ko’ra kuchli, bilimli,
dono va albatta, baxtli bo’lishlari shart.
I.A. Karimov
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.
|
Savol-javob
|
5 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
Odob rivoyatini o’qish
Mavzu ustida ishlash
Odobli bo’lish haqida xalq hikmatli so’z va maqollaridan aytish
|
Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob
|
25 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
Matnni zanjir usulida ifodali o’qish
Dam olish daqiqasi
|
Ifodali o’qish
|
10 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
2 minut
|
6-bosqich
Uyga vazifa
|
Mavzuni o’qib o’rganish
|
izlanish
|
1 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
TASHKILIY QISM
II. Og’zaki so’rov.
O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi:
O’tgan darsda qanday mavzuni o’tgandik?
Bo’lim yuzasidan takrorlash mavzusini o’tgandik
- Yaxshilik qlish deganda nimani tushunasiz?
- Bilmagan ishga aralashishning oqibati qanday bo’ladi?
O’qigan ertaklaringizdagi qahramonlarni aytib bering
Siz qanday maqollarni bilasiz?
3. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb qilinadi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Odob (Rivoyat)
Bir kishi Luqmoni hakimdan: “Odobni kimdan o’rgandingiz?” – deb so’radi. “Odobni odobsizdan o’rgandim”, - deb javob beribdi Luqmoni hakim. “Odobni odobsizdan qanday o’rgandingiz?”- deb so’rabdi u kishi...
4. Dam olish daqiqasi
Mavzu ustida ishlash. O’quvchilar fikri tinglanadi. Odob haqida ma’lumot beriladi.Maqollar , she’rlar va topishmoqlar ayiladi.
V.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar
- Luqmoni hakimdan nimani so’radilar?
- U kishi nima deb javob qildi?
- Odobli bo’lish uchun nimalar qilish kerak?
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa: Mavzuni o’qib o’rganing.
Dostları ilə paylaş: |
|
|