FotorezistorYüklə 33,71 Kb.
tarix18.05.2018
ölçüsü33,71 Kb.
#44965http://www.tesla-blatna.cz/cs/vyrobky-optoelektronicke-prvky.php#fotorezistory

Fotorezistor (dříve označován jako fotoodpor) je pasivní elektrotechnická součástka bez PN přechodu, jejíž elektrický odpor se snižuje se zvyšující se intenzitou dopadajícího světla, resp. elektrická vodivost se zvyšuje.

Schématická značkaPrincip


Princip fotorezistoru je založen na vnitřním fotoelektrickém jevu: světlo (foton) narazí do elektronu ve valenční sféře a předá mu svojí energii, tím elektron získá dostatek energie k překonání zakázaného pásu a skočí z valenčního pásu do vodivostního. Tím opustí svůj atom a pohybuje se jako volný elektron prostorem krystalové mřížky. Na jeho místě vznikla díra (defektní elektron). Takto vzniklé volné elektrony přispívají ke snížení elektrického odporu (zvýšení elektrické vodivosti). Čím více světla na fotorezistor dopadá, tím vzniká více volných elektronů a zvyšuje se tím elektrická vodivost.

Konstrukce fotorezistoru

Fotorezistor

Fotovodivé vrstvy je možné vytvářet třemi různými způsoby:


 • metodou tlustých vrstev a sintrací

 • použitím monokrystalu

 • metodou tenkých vrstev

Ve starších konstrukcích se vyráběly fotorezistory ve skleněné baňce nebo ve větším plastovém pouzdře. Dnes se nejčastěji vyrábí s napařovanou vrstvou. Na křemíkovou nebo germaniovou destičku je nanesena vrstva kovu ve tvaru hrabiček. Je to do jisté míry přechod kov - polovodič. Vlivem osvětlení se mění vodivost mezi vodivými kovovými vložkami. Materiály často používané na výrobu fotoodporů jsou sulfid kadmia (CdS) a sulfid olova (PbS).

Odpor se zmenšuje v závislosti na intenzitě osvětlení přibližně exponenciálně (klesne většinou o několik řádů), ale do jisté míry jej lze velice dobře linearizovat. Grafem závislosti velikosti elektrického odporu na osvětlení je v logaritmickém měřítku přímka. V závislosti na typu použitého materiálu lze fotorezistorem detekovat jak viditelné, tak i ultrafialové a infračervené světlo. Podle použitého zdroje záření je nutné vybrat správný typ fotorezistoru. U fotorezistprů se udává citlivost. Citlivost je obecně vztah mezi intenzitou dopadajícího optického záření a výstupním signálem. Spektrální citlivost vyjadřuje závislost citlivosti materiálu fotorezistoru na vlnové délce optického záření. Fotorezisotry jsou silně teplotně závislé, při nižších velikostech osvětlení je teplotní závislost větší, teplotní závislost je také větší u vyšších vlnových délek. Jako u klasických rezistorů způsobuje teplota šum.

Polovodič

Zakázané pásmo [eV]

Max. citlivost [nm]

Sirník zinečnatý (ZnS)

3,6

340

Sirník kademnatý (CdS)

2,4

520

Selenid kademnatý (CdSe)

1,8

690

Telurid kademnatý (CdTe)

1,5

830

Křemík (Si)

1,12

1100

Germanium (Ge)

0,78

1580

Sirník olovnatý (PbS)

0,37

3350

Arsenid india (InAr)

0,35

3540

Telurid olovnatý (PbTe)

0,27

4130

Antimonid india (InSb)

0,18

6900

Rychlost odezvy


Fotorezistory mají poměrně pomalou odezvu na změnu osvětlení, která se mění s jeho intenzitou. Směrem k větším vlnovým délkám a s velikostí osvětlení se odezva fotorezistoru zrychluje. Rychlost odezvy závisí na použitém materiálu. Nejpomalejším materiálem pro fotorezistory je sirník kademnatý (CdS) a nejrychlejší antimon india (InSb). CdS má odezvu přibližně 100 ms a CdSe 10 ms.

Doba náběhu


Doba náběhu je doba od okamžiku osvětlení, po které hodnota odporu dosáhne stanovenou velikost

Doba sestupné hrany


Doba sestupné hrany je doba od zhasnutí do okamžiku, kdy se velikost odporu fotorezistoru zvýší na předepsanou hodnotu.

Paměťový jev


U fotorezistorů se při změně osvětlení projevuje paměťový jev, který spočívá v tom, že si fotorezistor pamatuje hodnotu, kterou měl v době skladování. Tento jev je možné minimalizovat, budeme-li fotorezistor před použitím skladovat na světle.

Rozsah provozních teplot


Udává mezní teploty, při kterých pracuje fotorezistor korektně.

Výhody


 • značná citlivost

 • snadné použití a nízká cena

 • možnost aplikace pro stejnosměrné i střídavé obvody (pracuje nezávisle na směru proudu)

Nevýhody


 • dlouhá doba odezvy, která se zvýší, jestliže po intenzivním osvětlení rychle následuje tma

 • značná teplotní závislost odporu

 • fotorezistory v provozu stárnou

 • lze použít pouze do stovek hertzů

 • plocha citlivá na světlo dosahuje i několika desítek milimetrů čtverečných

Použití


Fotorezistory se používají pro indikaci a měření neelektrických veličin. Mají široké použití při měření intenzity světla (např. v soumrakových spínačích, ve fotoaparátech), fotozávorách a optočlenech. Uplatňují se jako součásti požárních hlásičů, také v kalorimetrech a regulační technice. Své místo mají ve vstupních obvodech polovodičových prvků, jako proměnné odpory a zpravidla se účastní nastavení pracovního bodu.

Napěťový dělič Rf, R je připojen k bázi tranzistoru tehdy, jestliže má být za tmy tranzistor zavřený. Napětí U1 bude mnohem nižší než potřebné napětí pro bázi, protože fotorezistor má za tmy velký odpor. Osvětlením fotorezistoru odpor klesne a U1 stoupne. Tranzistor se otevře, napětí U2 na kolektoru bude menší než U1

Literatura:

[1] http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotorezistor


Kde ho koupíme?:

[1] http://internetovy-obchod.msbox.cz/fotoodpor/f-1-s-50-dp-36953/[2]http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&ipp=12&lang=cz&cur=CZK&of=1&gcat=X3_N3&inc=detail&gesid=GES05100338

[3] http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?skupina=-10&klic=fotorezistor&kod=&od=0&do=100000&razeni=Cena&rozsah=vse2

Yüklə 33,71 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə