|
2013 aatseel conference ProgramPanelist: Kristin Bidoshi, Union College
Title
|
səhifə | 4/4 | tarix | 31.07.2018 | ölçüsü | 83,85 Kb. | | #59701 |
| Panelist: Kristin Bidoshi, Union College
Title:Uncle Ivan Meets the Avatar: Teaching Russian Verbs of Motion Online
Panelist: Tatiana Akishina, University of Southern California
Title: Russian for Professionals, from Intermediate to Advanced: Challenges and Solutions
Panelist: Alla Nedashkivska, University of Alberta
Title: Developing Linguistic and Professional Competence: an On-line Business Ukrainian Textbook
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
-
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
SAT B-11 Panel: Making Content the Core in the Intermediate Language Classroom (Concord Room)
Organizer: Lynne deBenedette, Brown University
Chair: Victoria Hasko, University of Georgia
Panelist: William J. Comer, University of Kansas
Title: Integrating Language and Content I: Fourth and Fifth Semester
Panelist: Lynne deBenedette, Brown University
Title: Integrating Language and Content I: Fifth and Sixth Semester
Discussant: Joan Chevalier, United States Naval Academy
AV Equipment:
-
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
SAT B-12 Roundtable: Preparing for the Prototype AP® Russian Exam (Chatham Room)
Organizer: Jane Shuffelton, Brighton High School, Rochester, New York
Chair: Jane Shuffelton, Brighton High School, Rochester, New York C-6
Panelist: Camelot Marshall, American Councils for International Education
Panelist: Elizabeth Sandstrom, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia
Panelist: Nataliya Ushakova, Staten Island Technical High School, Staten Island, New York
AV Equipment:
-
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
Saturday, January 5, 3:15-5:00pm (SAT C)
SAT C-1 Panel: New Approaches to Gogol (Lexington Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Nina Bond, Columbia University
Panelist: Kiun Hwang, University of Pittsburgh
Title: Collection and Recollection for a Void in Dead Souls
Panelist: Naomi Olson, University of Wisconsin Madison
Title: Horizontal and Vertical Law in Gogol’s Tale of the Two Ivans
Panelist: Sara Ceilidh Orr, Ohio State University
Title: “Dreadful Documents”: Language and Being in Two Copyist Tales by Nikolai Gogol
SAT C-2 Panel: Tolstoy's Major Novels (Cape Cod Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Alexander Burry, The Ohio State University
Panelist: David Herman, University of Virginia
Title: Innocents in Tolstoy’s War and Peace
Panelist: Megan Luttrell, University of Kansas
Title: A Hierarchy of Hues: The Role of Color Imagery in Tolstoy’s Anna Karenina
Panelist: Alexei Pavlenko, Colorado College
Title: Tolstoy’s Modes of Communication as Moral Indices
Panelist: Rebecca Stakun, University of Kansas
Title: Anna Karenina as a Gothic Figure
SAT C-3 Panel: “The Beauty and the Beast: Russian Ballet and Bolshevist Culture” (Chatham Room)
Organizer: Elizabeth H. Stern, Princeton University
Chair: Lynn Garafola, Barnard College
Panelist: Daria Khitrova, UCLA
Title: Two Worlds in Two Words: Stal’noi Skok (1927) on Diaghilev’s Stage
Panelist: Elizabeth H. Stern, Princeton University
Title: The Russian Ballet That Stayed Home: The Work of Liubov’ Blok in Early Soviet Russia
Panelist: Tim Scholl, Oberlin College/Helsinki University
Title: Among Aesthetics: Early Soviet Dance Writing and its Interlopers
Discussant: Elizabeth Kendall, The New School
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT C-4 Panel: Formalists after Formalism (Marlborough Room)
Organizer: Anne Dwyer, Pomona College
Chair: Anindita Banerjee, Cornell University
Panelist: Anne Dwyer, Pomona College
Title: Memoirs of Russian Formalism
Panelist: Jessica Merrill, Rutgers University
Title: Roman Jakobson and Claude Lévi-Strauss in New York in the 1940s”
Panelist: Stephanie Hershinow, Rutgers University
Title: The Pre-History of New Formalism
Discussant: Galin Tihanov (Queen Mary, University of London)
SAT C-5 Panel: Teaching Varlam Shalamov II: Interdisciplinary Approaches to a Multidimensional Writer (Martha's Vineyard Room - Front)
Organizer: Josefina Lundblad, University of California-Berkeley
Chair: Laura Kline, Wayne State University
Panelist: Josefina Lundblad, University of California-Berkeley
Title: Poetry and Politics: Reading Shalamov’s Poem «Аввакум в Пустозерске» Allegorically
Panelist: Anna Gavrilova, Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Российский университет дружбы народов"
Title: Невоплощённые замыслы Шаламова 1950-х годов
Discussant: Rossen Djagalov, Yale University
SAT C-6 Panel: Russian Émigré Literature (Plymouth Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Jonathan Stone, Franklin and Marshall College
Panelist: Ruth Rischin
Title:The Obshchina on the Soil of Provence. Berberova’s Poslednie i pervye (1930)
Panelist: Marina Rojavin, Swarthmore College
Title: Tabletalk as literary device in The Reserve of Sergey Dovlatov
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT C-7 Panel: Theories III: Theories of the Body (Sturbridge Room)
Organizer: Connor Brian Doak, Northwestern University
Chair: Connor Brian Doak, Northwestern University
Panelist: Jonathan Flatley, Wayne State University
Title: Feeling Communist
Panelist: Ani Kokobobo, University of Kansas
Title: The Grotesque Body and the Late Russian Realism
Panelist: Justyna Beinek, Indiana University
Title: Body/Text: Representing the Body in Polish Literature and Culture
Discussant: Nancy Condee, University of Pittsburgh
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SAT C-8 Panel: Semiotics of Demons in Russian Icons and Literature II (Dedham Room)
Organizer:Raoul Smith, Museum of Russian Icons, Clinton, MA
Chair: Sarah Pratt, University of Southern California
Panelist: Mark Pettus, Princeton University
Title: The Hollow Icon: The Demonic in Dostoevsky
Panelist: Josephine Karg, International Centre for the Study of Culture at Justus-Liebig-University Giessen (Germany)
Title: Mikhail Vrubel’s Demon Series and the Reflection of Icon Painting:
Between Orthodox Design and Religious Aestheticism
Panelist: Raoul Smith, Museum of Russian Icons
Title: Demons in the Descent into Hell
AV Equipment:
-
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
SAT C-9 Roundtable: Approaches and Issues in Translating Modern Slavic Authors (Martha's Vineyard Room - Back)
Organizer: Michael M Naydan, Pennsylvania State University
Chair: Carol R. Ueland, Drew University
Panelist: Slava Yastremski, Bucknell University
Panelist: Alla Perminova, Taras Shevchenko Kyiv national university
Panelist: Larysa Bobrova
Panelist: Michael M. Naydan, Pennsylvania State University
SAT C-10 Panel: Russian Morphology and Word Formation (Duxbury Room)
Organizer: Irina V. Ivliyeva, Missouri University of Science and Technology (formerly UMR)
Chair: Gilbert C. Rappaport, University of Texas at Austin
Panelist: Angela Shpolberg
Title: “О яблочниках и юниксоидах”: On the Word Formation of Russian Internet Terms
Panelist: Irina V. Ivliyeva, Missouri University of Science and Technology (formerly UMR)
Title: O структуре экспериментального словаря глагольных модификаций русского языка (на материале глаголов звучания)
Panelist: Andrea Sims and Jeffrey Parker, The Ohio State University
Title: Affix Ordering Constraints and the Processing of Russian Derivational Morphology
AV Equipment:
-
Standard overhead projector (for transparencies), cart, screen
-
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
SAT C-11 Panel: Linguistics and Language Teaching (Chatham Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Robert Reynolds, The Ohio State University
Panelist: Elena Dimova, University of Montreal
Title: How Can Linguistics Help Language Teaching? Multiple Wh-Questions in Russian as a Foreign Language
Panelist: Svetlana McCoy-Rusanova, Rutgers University
Title: Птица [ш]астья завтрашнего дня: The Status of “щ” in the Speech of Heritage and L2 Students of Russian
Panelist: Anastasia Sorokina, Temple University
Title: The Dynamics of Bilingual Mental Lexicon: The Effects of Partial Conceptual Equivalence on Acquisition of Russian as an L2
SAT C-12 Roundtable: Cultures and Languages Across the Curriculum (CLAC) in Slavic (Concord Room)
Organizer: Elisabeth M. Elliott, Northwestern University
Chair: Jonathan Ludwig, Rice University
Panelist: Tatiana Akishina, University of Southern California
Panelist: Andrea Lanoux, Connecticut College
Panelist: Elena Murenina, East Carolina University
Panelist: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey
Panelist: Mila Saskova-Pierce, University of Nebraska
Panelist: Irina Shchemeleva, Higher School of Economics
AV Equipment:
-
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
Saturday, January 5, 5:00-7:00pm (SAT D)
SAT D-1: Workshop: Poetry Translation (Plymough Room)
Workshop leader: Sibelan Forrester, Swarthmore College
Featured Poets: Polina Barskova, Anna Glazova, Katia Kapovich, and Irina Mashinski
Featured Translators: Boris Dralyuk, Maria Khotimsky, Ainsley Morse, and Eugene Ostashevsky
Saturday, January 5, 7:00-9:00pm (SAT E)
SAT E-1: Poetry Reading: Poet Scholars/Scholar Poets (Concord Room)
Chair: Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology
Featured Poets: Polina Barskova, Hampshire College; Anna Glazova, Hampshire College; Eugene Ostashevsky, NYU
Sunday, January 6, 9:00-11:00am (SUN A)
SUN A-1 Panel: Silver Age Poetry (Lexington Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Emily Wang, Princeton University
Panelist: Connor Brian Doak, Northwestern University
Title: “Tears to Burn Down Cities”: Revolutionary Emotions in Mayakovsky’s Poetry
Panelist: James McGavran, St. Olaf College
Title: The Last Place You’d Look: Humor in Mayakovsky's Political Poemy
Panelist: Christopher W. Lemelin
Title: From Native Land to NoLand'sMan: Marina Tsvetaeva's Renunciation of Homeland
Panelist: Leeore Schnairsohn, Princeton University
Title: Osip Mandelstam and the Dating of Poetry
Discussant: Jason Strudler, Princeton University
SUN A-2 Panel: Late Soviet Film (Duxbury Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Elena Clark, UNC Chapel Hill
Panelist: Rita Safariants, Vassar College
Title: Rocking Past the Red Tape: The Rocknroll Film and the late Soviet Film Industry
Panelist: Hannah Walters, Boston University
Title: Sergei Parajanov: Brushes with Cultural Autonomy and Political Risk
Panelist: Olga Klimova, University of Pittsburgh
Title: Disappointed Teenagers: Suicide and Trickery in Ernest Iasan’s Youth Films
AV Equipment:
-
DVD player and monitor
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SUN A-3 Panel: Polina Barskova, Anna Glazova and Maria Stepanova in Contemporary Poetry (Dedham Room)
Organizer: Catherine A. Ciepiela, Amherst College
Chair: Geoffrey Cebula, Princeton University
Panelist: Stephanie Sandler, Harvard University
Title: Anna Glazova, Poems and Photographs
Panelist: Sibelan Forrester, Swarthmore College
Title: Newest Tradition: Translating Maria Stepanova
Panelist: Catherine A. Ciepiela, Amherst College
Title: Barskova's Metamorphoses
Discussant: Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SUN A-4 Panel: Russian Opera and its Context (Sturbridge Room)
Organizer: Anna Berman, McGill University
Chair: Katherine Bowers, University of Cambridge
Panelist: Emily Frey, University of California, Berkeley
Title: Boris Godunov and the Terrorist
Panelist: Anna Berman, McGill University
Title: Khovanshchina and Musorgsky's Philosophy of Love
Discussant: Julie A. Buckler, Harvard University
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SUN A-5 Panel: Russian Grammatical (Re)Analysis (Concord Room)
Organizer: Program Committee
Chair: Robert Channon, Purdue University
Panelist: Laura A. Janda, Anna Endresen, Julia Kuznetsova, Olga Lyashevskaya, Anastasia Makarova, Tore Nesset, and Svetlana Sokolova, University of Tromsø
Title: Russian “Purely Aspectual” Prefixes are a Verb Classifier System
Panelist: Irina Mikaelian, Pennsylvania State University and Anna Zalizniak, Russian Academy of Sciences
Title: Русские собирательные числительные: семантика против грамматики
Panelist: Christina Y. Bethin, SUNY - Stony Brook
Title: Vowel Reduction and Language Change in Russian and Belarusian Verbs
AV Equipment:
-
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
SUN A-6 Panel: Technology-Based Learning Opportunities in the Russian-Language Curriculum (Plymouth Room)
Organizer: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey
Chair: Molly Thomasy Blasing, University of Wisconsin-Madison
Panelist: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey
Title: Technology, the Liberal Arts, and the Russian Language Curriculum
Panelist: Cori Anderson, University of Illinois at Urbana-Champaign and Irina Yampolskaya, Bryn Mawr College
Title: The Wiki in the Russian-Language Curriculum
Panelist: Evgeny Dengub, Amherst College
Title: Telecollaboration in Advanced and Heritage Russian
Panelist: Richard Robin, George Washington University
Title: Google Translator in the Advanced Russian Class
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
SUN A-7 Workshop: Computerized Dynamic Assessment: Diagnosing and Promoting L2 Reading and Listening Comprehension Among American Intermediate University Learners of Russian (Marlborough Room)
Organizer: Rimma Ableeva, University of Georgia
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
Sunday, January 6, 12:00-2:00pm (SUN B)
SUN B-1: Advanced Seminar: Russian Film (Marlborough Room)
Seminar leader: Yuri Tsivian, University of Chicago
AV Equipment:
-
LCD/computer projector (computer not provided)
-
Audio
SUN B-2: Workshop: Возможности Национального корпуса русского языка (Plymouth Room)
Workshop leader: Ekaterina Rakhilina, Russian Academy of Sciences
SUN B-3 Panel: South Slavic and Southeast European Linguistics (Sturbridge Room)
Organizer: Program Committee
Chair: E. Wayles Browne, Cornell University
Panelist: James Joshua Pennington, University of Pittsburgh
Title:Wackernagel’s Looking Glass: the Mirror Principle and Bosnian-Croatian-Serbian Adjectival Allomorphy
Panelist: Natasha Todorovich, University of Illinois at Chicago
Title: From Aspect to Mood With(out) Tense
Panelist: Jelena Runic, University of Connecticut
Title: PCC Effects in Slavic and Romanian: A Morphological Account
Dostları ilə paylaş: |
|
|