POZĠSYON NO CITES TÜRLERĠ
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN CITES BELGESĠ DÜZENLENECEK EK-I-A
SAYILI HAYVAN VE BĠTKĠ TÜRLERĠNĠN LĠSTESĠ
4- Cephalophus dorsalis
5- Cephalophus brookei
6- Cephalophus ogilbyi
7- Cephalophus silvicultor
8- Cephalophus zebra
9- Damaliscus pygargus pygargus
10- Kobus leche
11- Ovis ammon =Yabani koyun (Ek I Listesinde yer alan alttürler hariçtir)
12- Ovis canadensis =Kanada koyunu (Sadece Meksika populasyonu; diğer populasyon Ek
Listelerde yer almamaktadır.)
13- Ovis vignei =Bozkır koyunu (Ek I Listesinde yer alan alttürler hariçtir)
14- Philantomba monticola
15- Saiga borealis
16- Saiga tatarica=Step antilobu
17- Rupicapra pyrenaica ornata
0106.20
Sürüngenler (yılanlar ve kaplumbağalar dahil)'den yalnız
KORDALILAR (CHORDATA) ġUBESĠ, SÜRÜNGENLER (REPTILIA) SINIFI,
KAPLUMBAĞALAR (TESTUDINES) TAKIMI
Platysternidae= BüyükbaĢlı kaplumbağa ailesinden
Testudinidae=Karakaplumbağagiller (Tosbağagiller) ailesinden
1- Testudinidae spp. =Bütün kaplumbağalar (Ek I Listesinde yer alan türler hariçtir. Ticari
amaçlar için yabani ortamdan alınan örneklerden Geochelone sulcata için yıllık ihracat
kotası “0” olarak belirlenmiĢtir.)
Dermatemydidae=Orta Amerika ırmak kaplumbağası ailesinden
1- Dermatemys mawii
Emydidae =Tatlısu kaplumbağasıgiller ailesinden
1- Glyptemis insculpta
2- Terrapene spp. (Ek I Listesinde yer alan türler hariçtir.)
3- Clemmys guttata
4- Emydoidea blandingii
5- Malaclemys terrapin
Geoemydidae= kutu tatlısu kaplumbağasıgiller ailesinden
1- Batagur borneoensis
2- Batagur dhongoka
3- Batagur kachuga
4- Batagur trivittata
5- Cuora spp. (Cuora aurocapitata, C. flavomarginata, C. galbinifrons, C. mccordi, C.
mouhotii, C. pani, C. trifasciata, C. yunnanensis and C. Zhoui türleri için ticari amaçlı ve
yabani örnekler için sıfır ihracat kotası belirlenmiĢtir.)
6- Heosemys depressa
7- Heosemys grandis
8- Heosemys annandalii
9- Heosemys spinosa
10- Leucocephalon yuwonoi
11- Malayemys subtrijuga
12- Malayemys macrocephala
13- Mauremys mutica
14- Mauremys annamensis
15- Notochelys platynota
16- Orlitia borneensis
41
POZĠSYON NO CITES TÜRLERĠ
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN CITES BELGESĠ DÜZENLENECEK EK-I-A
SAYILI HAYVAN VE BĠTKĠ TÜRLERĠNĠN LĠSTESĠ
17- Pankshura spp. (EK I Listesinde yer alan türler hariçtir.)
18- Siebenrockiella crassicollis
19- Siebenrockiella leytensis
20- Cyclemys spp.
21- Geoemyda japonica
22- Geoemyda spengleri
23- Hardella thurjii
24- Mauremys japonica
25- Mauremys nigricans
26- Melanochelys trijuga
27- Morenia petersi
28- Sacalia bealei
29- Sacalia quadriocellata
30- Vijayachelys silvatica
Carettochelyidae=Domuz burunlu kaplumbağalar ailesinden
1- Carettochelys insculpta
Trionychidae=Dudaklıkaplumbağagiller ailesinden
1- Amyda cartilaginea
2- Chitra spp. (Ek 1'dekiler hariçtir.)
3- Lissemys punctata
4- Lissemys sucutata
5-Dogania subplana
6-Lissemys ceylonensis
7-Nilssonia formosa
8-Nilssonia leithii
9-Palea steindachneri
10-Pelodiscus axenaria
11-Pelodiscus maackii
12-Pelodiscus parviformis
13-Rafetus swinhoei
14- Pelochelys spp.
Podocnemididae ailesinden
1- Erymnochelys madagascariensis
2- Peltocephalus dumerilianus
3- Podocnemis spp.
Chelidae=Austro-Amerikan yan boyunlu kaplumbağalar ailesinden
1- Chelodina mccordi (Yabandan Alınan Örnekler Ġçin 0 ihracat kotası belirlenmiĢtir.)
KORDALILAR (CHORDATA) ġUBESĠ, SÜRÜNGENLER (REPTILIA) SINIFI,
TĠMSAHLAR (CROCODYLIA) TAKIMI
1- CROCODYLIA spp. =Bütün timsahlar (Ek I Listesinde yer alan türler hariçtir.)
KORDALILAR (CHORDATA) ġUBESĠ, SÜRÜNGENLER (REPTILIA) SINIFI, SAURIA
TAKIMI
Gekkonidae=Gekogiller ailesinden
1- Nactus serpensinsula
2- Phelsuma spp.
3- Uroplatus spp.
4-Naultinus spp.
Agamidae =Agamagiller ailesinden
1- Uromastyx spp.
42
POZĠSYON NO CITES TÜRLERĠ
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN CITES BELGESĠ DÜZENLENECEK EK-I-A
SAYILI HAYVAN VE BĠTKĠ TÜRLERĠNĠN LĠSTESĠ
2- Saara spp.
Chamaeleonidae=Bukalemungiller ailesinden
1- Bradypodion spp.
2- Brookesia spp. (Ek I Listesinde yer alan türler hariçtir.)
3- Calumma spp.
4- Chamaeleo spp.=Bütün bukalemunlar
5- Furcifer spp.
6- Kinyongia spp
7- Nadzikambia spp
8- Archaius spp.
9- Trioceros spp.
Iguanidae =Iguanagiller ailesinden
1- Amblyrhynchus cristatus=Deniz iguanası
2- Conolophus spp.
3- Ctenosaura bakeri
4- Ctenosaura oedirhina
5- Ctenosaura melanosterna
6- Ctenosaura palearis
7- Ctenosaura oedirhina
8- Iguana spp.=Bütün iguanalar
9- Phrynosoma blainvillii
10- Phrynosoma cerroense
11- Phrynosoma coronatum
12- Phrynosoma wigginsi
Lacertidae=Gerçekkertenkelegiller ailesinden
1- Podarcis lilfordi
2- Podarcis pityusensis
Cordylidae ailesinden
1- Cordylus spp.
Teiidae =Teyugiller ailesinden
1- Crocodilurus amazenicus
2- Dracaena spp.
3- Tupinambis spp.=Bütün teyular
Scincidae =Parlak kertengelegiller ailesinden
1- Corucia zebrata
Xenosauridae ailesinden
1- Shinisaurus crocodilurus
Helodermatidae=Boncuklu kertengelegiller ailesinden
1- Heloderma spp.=Bütün boncuklu kertenkeleler (Ek I Listesinde yer alan türler hariçtir.)
Varanidae=Dev kertengelegiller ailesinden
1- Varanus spp. (Ek I Listesinde yer alan türler hariçtir.)
KORDALILAR (CHORDATA) ġUBESĠ, SÜRÜNGENLER (REPTILIA) SINIFI,
SERPENTES TAKIMI
Loxocemidae ailesinden
1- Loxocemidae spp.
Pythonidae=Pitongiller ailesinden
1- Pythonidae spp.= Bütün pitongiller (Ek I Listesinde yer alan alttürler hariçtir.)
Boidae =Boagiller ailesinden
1- Boidae spp. =Bütün boagiller (Ek I Listesinde yer alan türler hariçtir.)
43