Hasilat biLGİSİ 2011 Fİnal sorulariYüklə 10,9 Kb.
tarix03.05.2018
ölçüsü10,9 Kb.
#41403

HASILAT BİLGİSİ 2011 FİNAL SORULARI

1-) Eşit yaşlı saf ve seçme ormanlarında ağaç sayısının çap basamaklarına dağılım grafiklerini karşılaştırmalı olarak çiziniz. Ağaç sayısı dağılımı üzerine zaman ve bonitetin etkisini kısaca açıklayınız.(3+3)


Eşit Yaşlı Orman:

Seçme Ormanı:


2-) Eşit yaşlı saf ve değişik yaşlı ormanlarda çap-çap artımı ilişki grafiklerini karşılaştırmalı çiziniz. Bu ilişkiler üzerine zamanın etkisinin nasıl olduğunu kısaca açıklayınız. (3+3)

Eşit Yaşlı Orman:


Değişik Yaşlı Orman:

3-) Eşit yaşlı saf ormanlarda meşcere orta çapı olarak kaç farklı çap belirlenmektedir? İsimlerini yazarak nasıl belirlendiklerini açıklayınız.(6)

4-) Ülkemizde baltalık ormanları genellikle hangi ağaç türlerinden oluşmaktadır? Bir ormanın sürgün kökenli olup olmadığına nasıl karar verebilirsiniz? Açıklayınız (2+4)

5-) Aşağıdaki cümlelerde koyu renkli ifadelerden yanlış olanların üzerini karalayınız.
Işık ağacı meşcerelerinin boy büyümesi gölge ağacı meşcerelerine göre büyümesi yavaş / ……/daha hızlı biçimde seyretmektedir.
Büyüme dönemindeki bir meşe ormanının ağaç sayısı azalma miktarları ay…… . .. . ormanlarına göre daha hızlı/ hemen hemen aynı / …….. olarak gerçekleşir.
Normal sıklıkta belirli bir orta çapa sahip eşit yaşlı saf bir meşcerenin bonitet endeksi arttıkça meşcere ağaç sayısı artmaktadır/ aynı kalmaktadır / azalmaktadır.
Meşcere göğüs yüzeyi daha kolay bir şekilde Bitterlich aynalı relaskopu / Bitterlich şablonu / Bitterlich çubuğu yöntemiyle belirlenmektedir.
Assman’a göre yıllık hacim artımının maksimum noktasının %95 oranında gerçekleşen yüzey miktarı doğal /optimum/ kritik sıklık ölçüsü olarak tanımlanmıştır.
Işık ağacı meşcerelerinde hacim artım yüzdesi değerleri gölge ağacı meşcerelerine gençlik dönemlerinde daha büyük / aynı / daha küçük olarak gerçekleşirken meşcerelerde büyüme dönemlerinde ise daha büyük / daha küçük / aynı olarak gerçekleşmektedir.
Ülkemizde saf kayın ormanlarının meşcere kuruluşları eşit yaşlı saf / iki katlı / çok katlı / değişik yaşlı bir yapıya sahiptir.

6-) Bir katlı karışık meşcereler hangi ağaç türü bileşimiyle oluşturulurlarsa meşcere kuruluşları sürekli olmaktadır? Ağaç türü bileşimi uygun olmaması durumunda meşcerenin gelecekteki kuruluşunda bir değişiklik olur mu ? Olursa büyüme ilişkilerini dikkate alarak açıklayınız. (6)

7-) Orman bakım tedbirlerinin orman üzerinde hasılat açısından ne gibi etkileri vardır ?

8-) Bir ağaçta yıllık halka gelişimini eşit yaşlı saf meşcerede, seçme ormanında siperleme durumunun zamanla değişen ve belli bir zamandan sonra kalması durumunda nasıldır? Grafik üzerinde gösteriniz.


9-) Meşcere boniteti meşcere üst boyuna göre belirlenmektedir. Meşcere üst boyunun tercih edilmesinin sebebi nedir? Açıklayınız. Meşcere boyuna göre yapılan bonitet tahmininde sakıncalar mevcut mudur? Sakıncalar varsa yazınız. (3+4)


10-) Hasılat tablosu çeşitleri nelerdir? İsimlerini yazarak kısaca açıklayınız. (8)

11-) Akalp değişik yaşlı doğu ladini meşcerelerinde büyümeyi tahmin etme simülasyonu hakkında bilgi vererek, yarışma endeksini hangi formülle gösterildiğini ve formüldeki simgelerin anlamını yazınız.(3+4)
12-) Seçme ormanlarının ağaç sayısını belirlemek için tespit edilen De Licort’un q katsayısı ile Meyer’in a katsayısı arasında bir ilişki var mıdır? Varsa açıklayınız. (6)

13-) 5 hektar büyüklüğündeki bir karaçam ormanından yatay alanı 0.1 ha büyüklüğünde olan bir deneme alanı alınmış ve ağaçların çap basamaklarına dökümü aşağıdaki tabloda verilmiştir. Tabloyla ilgili soruları cevaplayınız.  1. Ormanın ağaç sayısı, göğüs yüzeyi, göğüs yüzeyi artımı, hacim ve hacim artım (Meyer’in enterpolasyon yöntemine göre) miktarlarını hesaplayınız. (16)
    Not: Deneme alanında ölçülen minimum göğüs çapı 28 cm dir.


14-) Söz konusu ormanın meşcere sıklığını eldeki hesaplama sonuçlarına göre nasıl belirleyebilirsiniz? Açıklayınız.
Not: Gerekirse yukardaki hesaplamalar dışında alınması gerekli ilave ölçüleri dikkate alarak bonitete belirleme sürecini açıklayınız.

Yüklə 10,9 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə