Healthywa wa gov au/immunisation internet sitesini ziyaret edinizYüklə 28,07 Kb.
tarix12.10.2018
ölçüsü28,07 Kb.


Turkish
w:\communications\epg\ic prod\logo library\d\department of health\public and aboriginal health division\public and aboriginal health division cmyk\public and aboriginal health division cmyk.jpg

Aşılarla ilgili bilgi

İzin formunu imzalamadan önce aşağıdaki bilgileri dikkatle okuyunuz. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, healthywa.wa.gov.au/immunisation internet sitesini ziyaret ediniz.

İnsan Papillom Virüsü (HPV)

Difteri-tetanoz-boğmaca (dTpa)

Hastalığın

tanımı

İnsan Papillom Virüsü (HPV) hem erkek hem de kadınları etkileyen yaygın bir virüstür. HPV oldukça bulaşıcıdır ve bu virus, cinsel olarak aktif kişilerin hemen hemen yüzde doksanına hayatlarının bir aşamasında bulaşır.Vücut, bu enfeksiyondan doğal olarak arınır ve bazı HPV çeşidinin herhangi bir belirtisi olmaz. Ancak, bazı HPV çeşitleri, genital siğillere neden olur ve bazı virüsler vücutta yaşamaya devam ederek, zaman içerisinde rahim boynu, genital bölge (vajina, kadın cinsel organı, erkek cinsel organı), anüs, ağız ve gırtlak kanserlerine yol açar.

Difteri, bulaşıcı ve yaşamı tehdit eden bir bakteri enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon, nefes almada ciddi zorluk yaratır, sinirlerin zarar görmesine ve kalp yetmezliğine neden olur.

Tetanoz, sinir sistemini etkileyen, ciddi ve çoğu kez ölümcül bir bakteri enfeksiyonudur. Tetanoz virüsü bulaşmış olan kişilerde ciddi, ağrılı adale kasılmaları, havale ve çene kilitlenmesi görülür. Bu kasılmalar, tüm vücudu etkileyebilir ve bu da nefes alamama sonucu boğulma ve kalp yetmezliğine neden olur. Günümüzün modern yoğun bakım şartlarında dahi tetanoz olan elli kişiden biri ölmektedir.

Pertussis,ya da diğer adıyla boğmaca bebeklerde ölümcül olabilecek, çok bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.Boğmacaya yakalanmış ve altı aylıktan küçük 125 bebekten yaklaşık bir tanesi zatürre veya beyin hasarı nedeniyle ölmektedir.Boğmaca olan gençler ve yetişkinlerde, soğuk algınlığını andıran belirtiler ve üç ay devam eden şiddetli öksürük görülür.Hastalık nasıl bulaşır?

İnsan Papillom Virüsü (HPV) virüs taşıyan kişiyle cinsel birleşme sırasında genital bölge cildinin teması sırasında bulaşır. İnsan Papillom Virüsü (HPV) gözle görülemeyen bir virus olduğu için, ciltteki en ufak bir sıyrıktan içeri girebilir.Kan yoluyla bulaşmaz. Prezervatif, tüm genital bölgeyi kaplamadığı için bu virüse karşı sınırlı bir koruma sağlar.

Difteri bakterisi, bu hastalığı taşıyan kişilerin ağız,burun, boğaz ve cildinde yaşayabilir. Bu enfeksiyonutaşıyan kişilerin öksürmesi veya hapşırması sonrası o havayı soluyanlar difteriye yakalanabilir. Ayrıca, enfeksiyonu taşıyan kişinin ağız, burun, boğaz ya da cilt akıntılarıyla yakın temas yoluyla da bulaşabilir.

Tetanoza toprak ve gübrede bulunan bir bakteri neden olur.Bu bakteri, vücuda, iğne başı büyüklüğünde bir yaradan girebilir.İnsandan insana geçmez.

Pertussis, ya da diğer adıyla boğmaca bu enfeksiyonu taşıyan kişinin öksürük veya hapşırığından sonra, havanın yakınındaki kişiler tarafından solunmasıyla kolayca yayılır. Tedavi edlmezse, boğmaca olan kişi, belirtilerin ortaya çıkmasından sonraki üç hafta bu hastalığı etrafındaki insanlara bulaştırır.İnsan Papillom Virüsü (HPV)

Diphtheria-tetanus-pertussis (dTpa)

Aşı güvenli ve etkili mi?

Evet, Son on yıl içinde, dünya çapında 270 milyonun üzerinde HPV aşısı yapıldı, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği, güvenilir ve iyi tolere edilen bir aşıdır. HPV aşısının en etkin olacağı dönemler, vücudun bağışıklık sisteminin en güçlü olduğu küçük yaşlar ve cinsel aktivitenin başlamasından önceki dönemdir.

HPV aşısı, HPV enfeksiyonunun kanser ve genital siğillere neden olan çeşidinden korunmak için yüzde 85-100 etkindir. Aşı tüm HPV tiplerinden korunmayı kapsamadığı için, HPV aşısı olmuş tüm kadınlar düzenli olarak rahim ağzı kanseri taraması yaptırması gerekir.

Dünya çapında bu aşının milyonlarca dozu uygulanmıştır. Güvenli ve iyi tolere edilen bir aşıdır.Difteri-Tetanoz-Boğmaca (dTpa) aşısı, difteri ve tetanozu önleme konusunda çok etkili, boğmacayı önlemede de %80 etkilidir.

Bu tekrar aşı, küçük yaşta yapılan özellikle Difteri -Boğmaca aşısıyla karşılaştıracak olursak, daha düşük yoğunluktadır. Bu tekrar aşı güvenli ve iyi tolere edilen bir aşıdır.Ne gibi yan etkileri vardır ve

o durumda ne yapılabilir?

Yaygın yan etkiler

Ağrı/kızarıklık/ kaşıntı/kolda, aşının vurulduğu bölgede küçük bir şişlik. Bu etkileri gidermek için,bu bölgeye, serin ve nemli bez uygulayınız.Sık görülmeyen yan etkiler

Düşük seyreden ateş, rahatsızlık, mide bulantısı,başağrısı.

Bu etkileri gidermek için, kullanım tarifesinde önerildiği şekilde Parasetamol verilebilir, daha fazla sıvı tüketilmelidir. Ateş devam ederse, Aile Doktorunuza danışınız.

Çok ender görülen yan etkiler

Şiddetli reaksiyonlar çok nadir olmakla birlikte yine de görülebilir. Öreneğin, yüzün şişmesi ve nefes almada zorluk gibi. Çok ender olarak, diğer ilaçlarda olabildiği gibi aşı da ciddi sakatlık veya ölüme yol açabilir.

Reaksiyon şiddetli ve inatçı seyrederse,hemen tıbbi yardım isteyiniz ve en yakın hastaneye başvurunuz.


Yaygın yan etkiler

Hafif ateş ( 38 derecenin altında)

Etkileri gidermek için, tarifte belirtildiği şekilde Parasetamol verilmeli ve daha fazla sıvı tüketilmelidir. Ateş devam ederse Aile Doktorunuza danışınız..

Ağrı/kızarıklık/ kaşıntı/kolda, aşının vurulduğu bölgede küçük bir şişlik. Bu etkileri gidermek için,bu bölgeye, serin ve nemli bez uygulayınız.Çok ender görülen yan etkiler

Brachial neuritis (güçsüzlük ve uyuşmaya neden olan kolda sinir iltihaplanması).

Şiddetli reaksiyonlar çok nadir olmakla birlikte yine de görülebilir.. Örneğin, yüzün şişmesi ve nefes almada zorluk gibi. Çok ender olarak, diğer ilaçlarda olabildiği gibi aşı da ciddi sakatlık veya ölüme yol açabilir.

Reaksiyon şiddetli ve inatçı seyrederse, hemen tıbbi yardım isteyiniz ve en yakın hastaneye başvurunuz.healthywa.wa.gov.au

IMM-013216 OCT’17

Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol Dairesi (CDCD) tarafından hazırlanmıştır. © Sağlık Bakanlığı 2017

Aksine bir hüküm olmadığı sürece,bu belgenin telif hakkı Batı Avustralya Devleti tarafından korunmaktadır. Özel çalışmalar,araştırma, eleştiri veya inceleme amacıyla yapılacak 1968 no’lu Telif Hakları Yasası şartlarının izin verdiği istisnalar dışında, bu belgenin hiçbir bölümü, Batı Avustralya Devletinin yazılı izni alınmadan hiçbir sebeple çoğaltılamaz veya yeniden kullanılamaz.


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə