Hizmet öDÜLÜ (8)Yüklə 6,86 Kb.
tarix26.09.2018
ölçüsü6,86 Kb.

HİZMET ÖDÜLÜ (8)

Atilla CAN, Ebru sanatçısı

2 Eylül 1969'da Elazığ'da dünyaya geldi. Memur bir babanın çocuğu olarak, bir çok ili kapsayan ilk-orta ve lise eğiminin ardından Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesini 1992 yılında tamamlayarak iş yaşamına başladı. Aynı yıl TİGEM Tekirdağ’da göreve başladı, akabinde özel bir şirkette Teknik Sorumlu Müdürlük yaptıktan sonra, memuriyet sınavını kazanarak kamu hayatında çalışmalarına başladı.    

Çocukluk yıllarından beri resimle ilgilenen sanatçı, fetih naralarının atıldığı gün, İstanbul'un 552. doğum gününde ilk ebru dersini, Hat- Ebru üstadı Ali ÇALIŞIR’DAN, Zal Mahmut Paşa Külliyesinde aldı. 5 yıl geleneksel usta -çırak yöntemiyle ebru derslerinin ardından ebru icazeti aldı.

Ebru sanatında yenilikçi akımın temsilcilerinden olan ve Suda Portre (PORTRE EBRU) yapan ilk kişi olan sanatçı, daha sonra Ebru Sanatında ilk kez KARDELEN ÇİÇEĞİ, PEYGAMBER ÇİÇEĞİ, TERS LALE, ÇUHA çiçeklerini de yaparak, ebruya yenilikler kazandırmaya devam etti.

Ebru sanatına yeni bir form kazandırma yolunda ilerleyen, yurt dışı ve yurt içi festival, sergi ve organizasyonlarda Ebru Sanatımızı başarıyla temsil etmiştir. Aynı zamanda Kültür Elçiliği yapan, öğrenci yetiştire ve halen ebru sanatını severek icra etmeye devam eden sanatçı, dünyada ilk kez kutlanan 'DÜNYA EBRU GÜNÜ'' organizasyonunda fikir babalığını ve başkanlığını da yapmıştır. 

2009 yılından beri; BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ve UNESCO PARİS’E dünyada her yıl eylül ayının 2. cumartesi gününün DÜNYA EBRU GÜNÜ olarak kutlanması, ebru sanatının tescillenmesi, koruma altına alınması için resmi yazışmalarda bulunmuştur. Dünyanın bir çok ülkesinden  yüzlerce ebru sanatçısından, UNESCO Paris'e ebru göndermesini organize etmiş, ebru sanatının gelecek nesillere aktarılması ve koruma altına alınmasını istemiştir. 6 Yıl emek verdiği UNESCO projesi 27 Kasım 2014 günü UNESCO Paris Merkez binasında kabul edilerek, Ebru Sanatını koruma altına aldırtmış ve Türkiye’nin 12. Unsuru olarak tarihe geçmesine vesile olmuştur.2009 yılı Hat Dergisi Yılın Ebru Sanatçısı Ödülünü alan ve Kültür Bakanlığı Sanatçı Tanıtım Kartı sahibi de olan ATİLLA CAN, evli ve bir kız babasıdır.

 Gerekçe:Veteriner Hekim Atilla CAN;  Ebru sanatı alanında ulusal ve uluslararası başarılar elde ederek Veteriner Hekimlik mesleğinin toplumda tanınmasına katkı sağlamıştır. Veteriner Hekimlerin, hekimlik yanında sanatta da başarılı olacağını göstermiş olması sebebi ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu Veteriner Hekim Atilla CAN "2015 yılı TVHB Hizmet Ödül" üne layık görülmüştür.


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə