İ L i g I n ç b I L g I l e r bir hafta niçin 7 gündür?Yüklə 16,26 Kb.
tarix13.05.2023
ölçüsü16,26 Kb.
#110072
İ L İ G İ N Ç B İ L G İ L E R


İ L İ G İ N Ç B İ L G İ L E R
Bir hafta niçin 7 gündür?
Babilliler 7 günlük haftayı zaman birimi olarak kullanıyorlardı. İlk çağlarda bilinen beş gezegen ile güneş ve ayın sayısının 7 oluşu bu sayıyı gizemli ve uğurlu kılıyordu. Daha sonra dinlerde göğün 7 kat oluşu ve doğadaki ana renk sayısının 7 oluşu, muziki notlarının 7 oluşu sayının önemini daha çok belirtti. Daha sonra Fransa takvimi yapısının değiştirerek hafta sayısını 10 yapdı amma kabul görmedi. Rusya 5 günlük hafta uyğulamasına geçti,o da tutulmadı .Sonunda yine hafta 7 gün olarak kaldı.
Dünyanın en cok söylenen şarkısı hangisidir?
Bu şarkı “Happy birthday to you”dur. Şarkının asıl kaynağı Amerika’lı iki kız kardeşe aittir. Oirjinal adı “Good Morning to All” yani “hepinize günaydın”dır. Daha sonra güftesi değiştirilerek bütün dünyaya yayılmıştır. Fakat telif hakkı kardeşlere aittir, onlardan sonra da Warner / chappel muzik şirketine geçmiştir. Muzik ticari amaçlı kullanıldığı zaman şirkete ödeme yapma zorunluluğu vardır.
Mezara niçin çiçek konulur?
İlk olarak Mısır Firavunu Tutamkamon’nun milattan önce 1346 da öldüğünde mezarının çiçekden taçlarla kapladığı saptanmıştı. Kuzey Avrupada ise M.Ö. 2000 yıllar kadar mezara çiçek konulduğu belirlenmişdir. O zamanlarda bu çiçeklerin amacı iyi ruhları çekme, kötü ruhları kovma amacıylaydı. Sonradan ise cesetler çürürken çıkan kokuyu kamfule etme amacını taşır. Servi ağacı da bu nedenle mazarlıklarda kullanılır. Ağacın yaprakları rüzgarı önler, kendine özgü ferah kokusu vardır. Cenaze törenlerinde siyah giyinmenin amacı da mezarlıklarda hayalletlerden sakınma amacı taşımaktadır.
Üç yaşından daha önce olanları niçin hiç hatırlamıyoruz?
Bilim adamları geçmiş deneyimlerimiz saklayan hafızamızın beynimizde ani veya öykü şekilinde organize oldugunu ileri sürüyurlar. Üç yaşından küçükler bu şekilde iletişim kurma yeteneğine sahib değiller. Öykü ve anılarını anlatamıyorlar. Yer ve karakter kavramlarını anlamıyorlar. Üç yaşından küçükler düzgün konuşabildikleri, anlayış, seziş ve hafıza yeteneklerine sahib oldukları halde tüm olanları bir bütün olarak şekillendiremiyor, öyküye dönüştüremyorlar. Hafızamız ne yaptığını, ne yapıldığını 3-4 yaşalrında kaydetmeye başlıyor.
Yer yüzünü ait
En geniş ülke 17 075 200 km2 ile Rusya’dır.
En küçük ülke 0,44 km2 Vatikan’dır.
En zengin 3 ülke Kanada, Norveç, ABD’dir.
En fakir 3 ülke Sierra Leone, Nijer, Etiyopya’dır.
En çok ülke ile sınır komşusu olan ülke 15 ülke ile Çin’dir.
En uzun ve kesintisiz sınır ABD- Kanada arasındadır.
En kalabalık şehir, Japonya’nın Tokyo şehridir: 27 milyon.
Yüklə 16,26 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə