İNDÜKTİf olarak eşLEŞTİRİLMİŞ plazma-kütle spektrometresiYüklə 6,1 Kb.
tarix05.02.2018
ölçüsü6,1 Kb.

İNDÜKTİF OLARAK EŞLEŞTİRİLMİŞ PLAZMA-KÜTLE SPEKTROMETRESİ

Analitik bir cihaz olarak ICP-MS iki üniteden oluşmaktadır:


1) İndüktif olarak eşleştirilmiş plazma (ICP) ve
2) Kütle spektrometresi (MS).
Analiz edilmek istenen örnekteki elementler ICP de iyonlaştırıldıktan sonra kütle spektroskopisine gönderilirler ve burada kütle/yük (m/z) oranlarına göre ayrılarak ölçülürler. ICP-MS’teki plazma optik emisyon spektrometresinde kullanılan Argon (Ar) plazması ile aynıdır. Periyodik tablodaki birçok elementin birinci iyonlaşma enerjileri Argonun iyonlaşma enerjisinden (15.76 eV) küçük olduğu için elementler plazma içerisinde pozitif iyonlara dönüşürler. Bir ICP-MS cihazında esas olarak şu bölümler bulunmaktadır:

  1. Örnek gönderici sistem,

  2. ICP,

  3. Aktarıcı koniler (interface cones),

  4. İyon lens sistemi,

  5. Kütle seçici (mass filter),

  6. Dedektör (electron multiplier tube) ve

  7. Vakum sistemi.

ICP-MS’in çevre analizlerindeki en büyük başarısı, özellikle su içerisinde çok geniş konsantrasyon aralığında bulunan elementleri hassas ve doğru şekilde ölçebilmesidir. Buna ek olarak girişim problemleri yaşanan As, Se, Cr, V ve Fe gibi elementlerin analizleri de sorunsuz yapılabilmektedir.
Çoğu gelişmiş ülkeler halkın kullandığı içme suyu kalitesini garanti altına almak için kurallar ve programlar yürürlüğe koymuşlardır; içme suyu örneklerinde hassas ve doğru ölçümleri yapmadan bu kuralları yerine getirmek mümkün değildir. ICP-MS, kısa bir sürede geniş konsantrasyon aralığına sahip içeriği bilinmeyen ve zor matriksli örnekleri analiz edecek, şekilde özellikle dizayn edilmiştir. ICP-MS çok değişik örnek tiplerinde kurallar içerisinde verilen konsantrasyon değerlerinde tek bir metotta analiz yapabilmektedir. Ayrıca bir Hg/Hidrür sistemine ihtiyaç duymamaktadır.ICP-MS direk olarak çözeltide iz element derişimlerinin belirlenmesinde uygundur. Birçok element için gözlenebilme sınırı ng/L’nin (ppb ve daha düşük derişimler) altındadır. Çok sayıda elementi aynı anda analiz edebilme özelliği sayesinde nitel analizlerde ve izotop oranlarının belirlenmesinde olduğu gibi, başta metalik elementler olmak üzere periyodik tablodaki elementlerin büyük çoğunluğunun nicel ve yarı-nitel tayinlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. ICP-MS’in çalışma aralığı diğer yöntemlere oranla oldukça geniştir. Birçok element için pg-mg/L arasında kalibrasyon grafikleri çizilebilmektedir ve bu farklı derişime sahip birçok elementin aynı anda analizine olanak sağlamaktadır. Değişik örnek göndericilerle eşleştirildiğinde ICP-MS, sıvı örnekler dışında katı örneklerin analizinde de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır (Laserle aşındırma-Laser Ablation-ICP-MS). Diğer tekniklerle de eşleştirilebilen örnek gönderme sistemleri (hidrür oluşturma, elektrotermal ısıtma, lazerle parçalama, akışa enjeksiyon sistemi, çeşitli sisleştiriciler, vb.) aynı şekilde ICP-MS ile de kullanılabilir. ICP-MS’e likit kromatografisi (LC), iyon kromatografisi (IC) ve gaz kromatografisi (GC) gibi kromotografik sistemler de eklenerek elementlerin türleri oldukça hassas bir şekilde belirlenebilmektedir.
Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə