Rúnar Kristinsson, D/I, 4.45; 7)
Eirik Greibrokk Dolve, N,
4.35. Sami Jaatinen, F, utan resultat.
Längd (3/9): 1) Andreas Andersson, S, 7.12/-1,8; 2) Filip
Hjort, S, 6.99/-1,4; 3) Frederik Thomsen, D/I, 6.95/-1,9; 4)
Jarmo Kaleva, F, 6.95/-0,5; 5) Samuli Pitkänen, F, 6.87/+0,8;
6) Martin Roe, N, 6.72/-0,7; 7) Philip Bay Andenaes, N,
6.53/+1,0; 8) Juan Ramon Borges Bosque, D/I, 6.29/-1,7.
Tresteg (4/9): 1) Dastid Selmani, S, 14.85/+1,4; 2) Jesper
Vestbø, N, 14.56/-0,8; 3) Sadeeh Mbye, S, 14.46/+1,6; 4) Samuli
Pitkänen, F, 14.36w/+3,8; 5) Tommi Huoponen, F, 14.08/0,0;
6) Jannick Bagge, D/I, 13.95/0,0; 7) Jacob Bo Hedeager, D/I,
13.79/0,0; 8) Karsten Warholm, N, 13.76/-0,6.
Kula
(6,0 kg; 3/9): 1) Arttu Kangas, F, 18.78; 2) Arwid
Koskinen, S, 18.35; 3) Ville Savolainen, F, 17.96; 4) Niklas
Lindstedt, S, 16.98; 5) Sven Martin Skagestad, N, 16.51; 6)
Christoffer Mikkelsen, D/I, 16.23; 7) Martin Hansen Lillevik,
N, 15.57; 8) Sindri Lárusson, D/I, 15.04.
Diskus
(1,75 kg; 4/9): 1) Daniel Ståhl, S, 57.66; 2) Søren
Børsting, D/I, 53.44; 3) Micael Ljungberg, S, 52.13; 4)
Teemu Poikolainen, F, 51.33; 5) Kalle Kivioja, F, 50.98; 6)
Martin Roe, N, 45.60; 7) Ingi Rúnar Kristinsson, D/I, 44.15;
8) Martin Hansen Lillevik, N, 40.43.
Slägga (6,0 kg; 3/9): 1) Ilmari Lahtinen, F, 73.15; 2) Juho
Saarikoski, F, 71.60; 3) Oscar Vestlund, S, 68.82; 4) Mattias
Hansson-Bergén, S, 62.54; 5) Kjetil Røste Ringen, N, 62.42; 6)
Jørgen Austnes, N, 62.40; 7) Hilmar Örn Jónsson, D/I, 55.47;
8) Jonathan Sand Groves, D/I, 48.21.
Spjut
(800 g; 4/9): 1) Størk A Lien, N, 67.63; 2) Tuukka
Taitonen, F, 67.13; 3) Sebastian Thörngren, S, 65.99; 4) Johan
Carlqvist, S, 64.59; 5) Jarmo Marttila, F, 63.88; 6) Martin Roe,
N, 63.54; 7) Andreas Berthelsen, D/I, 58.68; 8) Sindri Hrafn
Gudmundsson, D/I, 56.66.
4x100 m (3/9): 1) Finland 41.61 (Markus Koivula, Elmo
Lakka, Jussi Kanervo, Eetu Rantala); 2) Danmark 41.72
(Andreas Trajkovski, Morten Dalgaard Madsen, Mikkel Brich
Dam, Frederik Thomsen); 3) Norge 42.10 (Even Pettersen,
Henrik Overvåg, Martin Roe, Salum Agezhe Kashafali); 4)
Island 42.64 (Kolbeinn Hödur Gunnarsson, Ivar Kristinn
Jasonarson, Ingi Rúnar Kristinsson, Juan Ramon Borges
Bosque). Sverige diskv. (Andreas Engwall, Sunday Ojuri,
Jan Wocalewski, Odain Rose).
4x400 m (4/9): 1) Norge 3:13.84 (Sondre Nyvold Lie,
Per Magne Florvåg, Roald Frøskeland, Andreas Roth); 2)
Finland 3:17.93 (Jani Koskela, Oskari Mörö, Eetu Viitala,
Juuso Hassi); 3) Sverige 3:19.51 (Alexander Lesser,
Christoffer Ohlsson, Patrik Sjöö, Hampus Widlund); 4)
Danmark 3:21.85 (Emil Strøm, Asger Gerrild, Martin
Kristensen, Nicolai Hartling); 5) Island 3:22.00 (Kolbeinn
Hödur Gunnarsson, Ivar Kristinn Jasonarson, Ingi Rúnar
Kristinsson, Juan Ramon Borges Bosque).
FLICKOR
(26:e): 1) Finland 207; 2) Sverige 183,5; 3)
Norge 166; 4) Danmark/Island 104,5. (Gång ej inräknat.)
100 m (3/9; -0,3): 1) Caroline Sandsjoe, S, 11.92; 2)
Nooralotta Neziri, F, 12.12; 3) Maria Räsänen, F, 12.17; 4)
Astrid Mangen Cederkvist, N, 12.24; 5) Linnea Alstermark, S,
12.31; 6) Annelouise V Jensen, D/I, 12.33; 7) Eline Breilid, N,
12.61; 8) Dóra Hlín Loftsdóttir, D/I, 12.94.
200 m (4/9; -0,7): 1) Astrid Mangen Cederkvist, N,
24.69; 2) Maria Räsänen, F, 24.96; 3) Marie Sönnerfors,
S, 24.98; 4) Annelouise V Jensen, D/I, 25.04; 5) Hanna
Adriansson, S, 25.10; 6) Siv Krakeli Sneen, N, 25.29; 7) Arna
S Gudmundsdóttir, D/I, 25.77; 8) Jonna Julin, F, 26.00.
400 m (3/9): 1) Aino Paunonen, F, 55.64; 2) Julie Andrea
Håskjold, N, 55.90; 3) Jonna Julin, F, 56.40; 4) Arna S
Gudmundsdóttir, D/I, 56.42; 5) Vendela Mindelöf, S, 57.10;
6) Vilde Svortevik, N, 57.65; 7) Anna Thestrup Andersen,
D/I, 59.91; 8) Ewa Marcinkiewicz, S, 60.03.
800 m (3/9): 1) Aníta Hinriksdóttir, D/I, 2:08.64; 2) Zenitha
Eriksson, F, 2:09.63; 3) Sofie Näslund, S, 2:10.29; 4) Dagmar
Faester Olsen, D/I, 2:11.85; 5) Frida Thorsås, N, 2:14.22; 6)
Ida Holm, S, 2:14.73; 7) Aurora Holopainen, F, 2:15.64; 8)
Veronica Undseth, N, 2:19.72.
1500 m (4/9): 1) Frida Berge, N, 4:27.14; 2) Meri
Rantanen, F, 4:27.92; 3) Aníta Hinriksdóttir, D/I, 4:28.59; 4)
Ingeborg Løvnes, N, 4:32.85; 5) Ida Holm, S, 4:33.67; 6)
Sofie Lövdahl, F, 4:35.26; 7) Katrine Reinholdt, D/I, 4:39.55;
8) Julia Nilsson, S, 4:49.19.
3000 m (3/9): 1) Meri Rantanen, F, 9:23.68; 2) Viivi
Rantanen, F, 9:45.35; 3) Frida Berge, N, 9:52.00; 4) Frida
Kristiansson, S, 9:58.96; 5) Karoline Egeland Skattebo, N,
10:00.20; 6) Emilia Ohlin, S, 10:07.56; 7) Josefine Thestrup,
D/I, 10:17.56; 8) Josefine Rytter, D/I, 10:26.68.
2000 m hinder (76,2 cm; 4/9): 1) Viivi Rantanen, F, 6:45.13;
2) Ida Østerås, N, 6:48.22; 3) Frida Kristiansson, S, 6:52.36; 4)
Camilla Richardsson, F, 7:05.09; 5) Aurora Selstad Dybedokken,
N, 7:10.83; 6) Caroline Tauson, D/I, 7:13.48; 7) Laura Lambaek
Knudsen, D/I, 7:34.20; 8) Malin Strand, S, 7:34.45.
100 m häck (84,0 cm; 4/9, -2,5): 1) Nooralotta Neziri, F,
14.06; 2) Ida Hansen, S, 14.44; 3) Charlotte Skogström, S,
14.56; 4) Tiina Säily, F, 14.66; 5) Agathe Holtan Wathne, N,
14.68; 6) Eline Breilid, N, 14.78; 7) Mathilde Heltbech, D/I,
15.00; 8) María R Gunnlaugsdóttir, D/I, 15.20.
7
Niklas Larsson, S, 37.50; 6) Øyvind Strømmen Kjerpeset, N,
37.56.
Höjd: 1) Osku Torro, F, 2.33; 2) Jussi Viita, F, 2.24; 3)
Emil Svensson, S, och Mehdi Alkhatib, S, 2.17; 5) Kristoffer
Nilsen, N, 2.17; 6) Christian Bøe Helland, N, 2.10. Stav: 1)
Melker Svärd Jacobsson, S, 5.45; 2) Jere Bergius, F, 5.30;
3) Eemeli Salomäki, F, 5.30; 4) Deniz Mahshid, S, 4.95; 5)
Kim Nes Leirvik, N, 4.65; 6) Erik Delve, N, 4.50. Längd:
1) Michel Tornéus, S, 7.94; 2) Andreas Otterling, S, 7.89;
3) Petteri Lax, F, 7.82; 4) Tommi Evilä, F, 7.68; 5) Jonas
Mögenburg, N, 7.37; 6) Rune Augdal, N, 7.05. Tresteg: 1)
Aleksi Tammentie, F, 15.91; 2) Mathias Ström, S, 15.69; 3)
Sindre Almsengen, N, 15.49; 4) Vetle Utsi Onstad, N, 15.12;
5) Moteba Mohamed, S, 14.88. Mikko Kivinen, F, ej start.
Kula: 1) Tomas Söderlund, F, 17.96; 2) Henri Pakisjärvi,
F, 17.42; 3) Stian Andersen, N, 17.20; 4) Axel Härstedt,
S, 17.14; 5) Daniel Ståhl, S, 16.66; 6) Idar Grøneng Havn,
N, 16.17. 4x300 m: 1) Sverige 2:14.84 (Niclas Åkerström,
Alexander Nordkvist, Nil de Oliveira, Johan Wissman);
2) Finland 2:18.26 (Jani Koskela, Ville Wendelin, Petteri
Monni, Oskari Mörö); 3) Norge 2:20.61 (Andreas Totsås,
Carl Emil Kåshagen, Mauritz Kåshagen, Lars Eric Saether).
KVINNOR: 1) Sverige 119; 2) Finland 96; 3) Norge 83. 60
m: 1) Ezinne Okparaebo, N, 7.31; 2) Carolina Klüft, S, 7.45;
3) Lena Berntsson, S, 7.47; 4) Jenna Jokela, F, 7.60; 5)
Jasmin Showlah, F, 7.64; 6) Marte Jørgensen, N, 7.80. 200
m: 1) Ella Räsänen, F, 24.17; 2) Anna Hämäläinen, F, 24.52;
3) Elina Backman, S, 24.72; 4) Nina Brandt, N, 24.73; 5)
Lena Berntsson, S, 24.95; 6) Julie Andrea Håskjold, N,
25.23. 400 m: 1) Josefin Magnusson, S, 53.71; 2) Line
Kloster, N, 54.46; 3) Lotta Lindsén, S, 55.27; 4) Anniina
Laitinen, F, 55.54; 5) Benedicte Hauge, N, 55.91; 6) Jeanie
Nygård, F, 57.05. 800 m: 1) Charlotte Schönbeck, S,
2:04.51; 2) Karin Storbacka, F, 2:05.91; 3) Suvi Selvenius,
F, 2:06.62; 4) Elin Moraiti, S, 2:07.65; 5) Cecilie Benedicte
Isern, N, 2:12.82; 6) Veslemay Hausken, N, 2:24.79. 1500
m: 1) Heidi Eriksson, F, 4:20.76; 2) Viktoria Tegenfeldt,
S, 4:23.01; 3) Kaisa Tyni, F, 4:29.23; 4) Elin Borglund, S,
4:31.71; 5) Sigrid Jervell Våg, N, 4:42.87; 6) Eira Jensen,
N, 4:52.30. 3000 m: 1) Ulrika Johansson, S, 9:19.03; 2)
Malin Liljestedt, S, 9:48.66; 3) Janica Mäkelä, F, 9:48.69;
4) Elina Lindgren, F, 9:50.43; 5) Ida Østerås, N, 10:00.54;
6) Ingeborg Lind, N, 10:17.66. 60 m häck: 1) Christina
Vukicevic, N, 7.92; 2) Carolina Klüft, S, 8.26; 3) Nooralotta
Neziri, F, 8.32; 4) Isabelle Pedersen, N, 8.38; 5) Emma
Tuvesson, S, 8.40; 6) Ida Aidanpää, F, 8.43. 300 m häck:
1) Stine Tomb, N, 40.09; 2) Frida Persson, S, 41.43; 3)
Emilia Granqvist, S, 41.43; 4) Noora Toivo, F, 41.62; 5)
Emma Millard, F, 43.14; 6) Hege Vold, N, 43.89. Höjd: 1)
Ebba Jungmark, S, 1.91; 2) Tonje Angelsen, N, 1.88; 3)
Øyunn Grindem, N, 1.88; 4) Laura Rautanen, F, 1.82; 5)
Ellen Björklund, S, 1.82; 6) Elina Smolander, F, 1.76. Stav:
1) Malin Dahlström, S, 4.40; 2) Minna Nikkanen, F, 4.25; 3)
Cathrine Larsåsen, N, 4.25; 4) Fanny Berglund, S, 4.10; 5)
Tiina Taavitsainen, F, 3.80; 6) Julie Farseth Berg, N, 3.35.
Längd: 1) Erica Jarder, S, 6.27; 2) Oda Utsi Onstad, N,
6.24; 3) Noora Pesola, F, 6.01; 4) Margrethe Renstrøm, N,
5.93; 5) Jessica Samuelsson, S, 5.89; 6) Reeta Parkkonen,
F, 5.71. Tresteg: 1) Inger Anne Frøysedal, N, 13.57; 2)
Kristiina Mäkelä, F, 13.39; 3) Elina Torro, F, 13.20; 4) Lynn
Johnson, S, 13.20; 5) Khaddi Sagnia, S, 13.00; 6) Mia
Haave, N, 12.31. Kula: 1) Katja Kantanen, F, 15.00; 2)
Niina Kelo, F, 14.59; 3) Jessica Samuelsson, S, 14.34; 4)
Anna Wikström, S, 13.39; 5) Silje Disserud, N, 13.13; 6)
Camilla Rønning, N, 13.01. 4x300 m: 1) Sverige 2:35.30
(Josefin Magnusson, Elin Backman, Frida Persson, Lotta
Lindsén); 2) Norge 2:35.39 (Nina Brandt, Hege Vold, Line
Kloster, Stine Tomb); 3) Finland 2:38.70 (Noora Toivo, Karin
Storbacka, Emma Millard, Anniina Laitinen).
INOFFICIELL 5-LAGSMATCH INOMHUS
(10:e),
Glasgow, GBR, 29/1. Män-kvinnor: 1) Tyskland 61; 2)
Storbritannien 56; 3) Samväldet (COM) 56; 4) USA 52; 5)
Sverige 29.
Män. 60 m: 1) Mark Lewis-Francis, GBR, 6.66; 2) Marc
Burns, COM, 6.73; 3) Alexander Schaf, GER, 6.80; 4) Oskar
Åberg, SWE, 7.02; 5) Ryan Bailey, USA, 7.46. 200 m: 1)
Sebastian Ernst, GER, 21.21; 2) Ryan Bailey, USA, 21.24;
3) Danny Talbot, GBR, 21.39; 4) Kim Collins, COM, 21.69;
5) Alexander Nordkvist, SWE, 21.97. 400 m: 1) Thomas
Schneider, GER, 47.02; 2) Nigel Levine, GBR, 47.22; 3)
Ramon Miller, COM, 47.45; 4) Nil de Oliveira, SWE, 47.97; 5)
LeJerald Betters, USA, 48.27. 800 m: 1) Boaz Lalang, COM,
1:49.16; 2) Robin Schembera, GER, 1:49.31; 3) Andrew
Osagie, GBR, 1:49.90; 4) Duane Solomon, USA, 1:50.22;
5) Joni Jaako, SWE, 1:51.55. 3000 m: 1) Dan Huling, USA,
7:56.68; 2) Steffen Uliczka, GER, 7:59.91; 3) Colin McCourt,
GBR, 8:19.83; 4) Fredrik Uhrbom, SWE, 8:30.25. Sammy
Mutahi, COM, diskv. 60 m häck: 1) David Oliver, USA, 7.51;
2) Andy Turner, GBR, 7.66; 3) Lawrence Clarke, COM, 7.71;
4) Helge Schwarzer, GER, 7.88; 5) Joakim Blaschke, SWE,
8.20. Höjd: 1) Jesse Williams, USA, 2.28; 2) Tom Parsons,
COM, 2.25; 3) Raul Spank, GER, 2.22; 4) Mehdi Alkhatib,
SWE, 2.18; 5) Robbie Grabarz, GBR, 2.14. Tresteg: 1)
Leevan Sands, COM, 16.18; 2) Ben Williams, GBR, 15.88;
3) Mathias Ström, SWE, 15.63; 4) Kenta Bell, USA, 15.58;
5) Daniel Kohle, GER, 15.11.
Kvinnor. 60 m: 1) Alexandrika Anderson, USA, 7.31; 2)
Jeanette Kwakye, GBR, 7.40; 3) Leena Günther, GER, 7.46;
4) Lena Berntsson, SWE, 7.57; 5) Tiffany Ofili, COM, 7.63.
200 m: 1) Cathleen Tshirch, GER, 23.86; 2) Joice Maduaka,
GBR, 24.17; 3) Connie Moore, USA, 24.34; 4) Virgil Hodge,
COM, 24.89; 5) Elin Backman, SWE, 25.20. 400 m: 1) Wiebke
Ullman, GER, 54.41; 2) Shareese Woods, USA, 55.20; 3)
Kelly Massey, COM, 55.75; 4) Josefin Magnusson, SWE,
56.14; 5) Kim Wall, GBR, 56.30. 800 m: 1) Jenny Meadows,
GBR, 2:01.17; 2) Jana Hartmann, GER, 2:02.48; 3) Marilyn
Okoro, COM, 2:02.99; 4) Molly Beckwith, USA, 2:05.81; 5)
Elin Moraiti, SWE, 2:08.46. 1500 m: 1) Mercy Njoroge, COM,
4:20.93; 2) Denise Krebs, GER, 4:21.35; 3) Karly Hamric,
USA, 4:21.41; 4) Viktoria Tegenfeldt, SWE, 4:23.69; 5)
Sarah Kelly, GBR, 4:35.80. 3000 m: 1) Helen Clitheroe, GBR,
8:52.31; 2) Allison Kieffer, USA, 9:08.13; 3) Laura Kenney,
COM, 9:08.21; 4) Ulrika Johansson, SWE, 9:13.02; 5) Maren
Kock, GER, 9:21.15. 60 m häck: 1) Jessica Ennis, GBR, 7.97;
2) Tiffany Ofili, COM, 8.04; 3) Nadine Hildebrand, GER, 8.21;
4) Lolo Jones, USA, 8.27; 5) Emma Tuvesson, SWE, 8.49.
Stav: 1) Lisa Ryzih, GER, 4.55; 2) Holly Bleasdale, COM,
4.48; 3) Angelica Bengtsson, SWE, 4.41; 4) Kate Dennison,
GBR, 4.11. Jenny Soceka, USA, utan resultat. Längd: 1)
Nadja Kather, GER, 6.58; 2) Funmi Jimoh, USA, 6.48; 3)
Jessica Ennis, GBR, 6.38; 4) Erica Jarder, SWE, 6.28 (6.25);
5) Shara Proctor, COM, 6.28 (6.22).
JUNIORER
NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN, (18–19 år, f. 1992–
93), Köpenhamn, DEN, 3–4/9. Anm.: Danmark och Island
tävlade som ett lag men hade egna lag i stafetterna där dock
endast det bäst placerade fick poäng.
POJKAR (62:a): 1) Sverige 206; 2) Finland 183,5; 3)
Norge 158; 4) Danmark/Island 109,5. (Gång ej inräknat.)
100 m (3/9; -1,9): 1) Andreas Trajkovski, D/I, 10.83;
2) Odain Rose, S, 10.83; 3) Eetu Rantala, F, 10.84; 4) Jan
Wocalewski, S, 10.91; 5) Salum Agezhe Kashafali, N, 11.04;
6) Even Pettersen, N, 11.09; 7) Markus Koivula, F, 11.18; 8)
Kolbeinn Hödur Gunnarsson, D/I, 11.34.
200 m (4/9; -0,1): 1) Andreas Trajkovski, D/I, 21.79; 2)
Sunday Ojuri, S, 21.99; 3) Jani Koskela, F, 22.07; 4) Eetu
Rantala, F, 22.19; 5) Sondre Nyvold Lie, N, 22.22; 6) Even
Pettersen, N, 22.24; 7) Viktor Jönsson, S, 22.46; 8) Ivar
Kristinn Jasonarson, D/I, 22.71.
400 m (3/9): 1) Sondre Nyvold Lie, N, 47.79; 2) Andreas
Roth, N, 48.38; 3) Alexander Lesser, S, 49.07; 4) Ivar Kristinn
Jasonarson, D/I, 49.25; 5) Eetu Viitala, F, 49.51; 6) Juuso Hassi,
F, 49.77; 7) Patrik Sjöö, S, 49.85; 8) Emil Strøm, D/I, 50.47.
800 m (4/9): 1) Johan Rogestedt, S, 1:50.41; 2) Håkon
Mushorn, N, 1:51.31; 3) Thomas Solberg Eide, N, 1:51.95;
4) Christoffer Ohlsson, S, 1:52.10; 5) Aki Haiko, F, 1:55.11;
6) Mihn Kyun Cho, D/I, 1:55.34; 7) Lauri Junnila, F, 1:56.78;
8) Frederik Fürstenberg, D/I, 1:57.28.
1500 m (3/9): 1) Thomas Solberg Eide, N, 3:55.09; 2)
Elmar Engholm, S, 3:56.78; 3) Kalle Keskipoikela, F, 4:00.58;
4) Elias Bjuhr, S, 4:02.51; 5) Ville Heikkilä, F, 4:04.46; 6)
Ferdinand Kvan Edman, N, 4:05.69; 7) Zachariass Grassme,
D/I, 4:07.27. Peter Glans, D/I, ej start.
5000 m (3/9): 1) Jeppe Harboe, D/I, 15:03.95; 2) Filip
Johansson, S, 15:04.70; 3) Martti Siikalouma, F, 15:07.62;
4) Kristian Blummenfeldt, N, 15:12.01; 5) Peter Glans, D/I,
15:16.03; 6) Ahmed Muktar Adam, N, 15:25.79; 7) John
Kingstedt, S, 15:27.98; 8) Jaakko Piesanen, F, 15:57.44.
3000 m hinder (91,4 cm; 4/9): 1) Elmar Engholm, S,
9:05.69; 2) Albin Olausson, S, 9:15.93; 3) Ferdinand Kvan
Edman, N, 9:21.07; 4) Vegard Løberg Gjelsvik, N, 9:24.96;
5) Kasper Skov, D/I, 9:51.81; 6) Ossi Hakulinen, F, 10:19.22;
7) Frederik Christensen, D/I, 10:22.17; 8) Anton Haapanen,
F, 10:42.21.
110 m häck (99,1 cm; 4/9, -1,5): 1) Jussi Kanervo, F,
14.04; 2) Elmo Lakka, F, 14.38; 3) Anton Levin, S, 14.47;
4) Anders Leifsson, S, 14.47; 5) Marius Bakken Støle, N,
14.99; 6) Christoffer Durafour, D/I, 15.27; 7) Emil Strøm,
D/I, 15.89; 8) Markus Loftås, N, 16.40.
400 m häck (91,4 cm; 3/9): 1) Oskari Mörö, F, 51.84; 2)
Don-Zheni Ekoebve, F, 52.60; 3) Markus Loftås, N, 52.85;
4) Marius Bakken Støle, N, 53.73; 5) Nicolai Hartling, D/I,
53.81; 6) Hampus Widlund, S, 54.29; 7) Anton Nilsson, S,
54.40; 8) Joachim Larsen, D/I, 56.91.
Höjd (3/9): 1) Erik Liberg, S, 2.07; 2) Markus Kaurto,
F, 2.05; 3) Arlind Shaluni, S, 2.03; 4) Charles Kamau, D/I,
och Richard Östman, F, 2.01; 6) Jens Kristian Andenaes,
N, 1.93; 7) Sindre Gelius Eikje, N, 1.90. Hreinn Heidar
Jóhannsson, D/I, utan resultat.
Stav (4/9): 1) Per Magne Florvåg, N, 4.85; 2) Arvid
Lindahl, S, 4.85; 3) Jaakko Sihvonen, F, 4.75; 4) Simon
Gyllensten, S, 4.75; 5) Andreas Rønning, D/I, 4.55; 6) Ingi
Landskamper 2011