Halvmarathon, 21,1 km väg (17/9): 1)
Adil Bouafif,
Hässelby SK, 1:04:41; 2) Daniel Woldu, Spårvägens FK,
1:07:27; 3) Janne Holmén, Rånäs 4H, 1:07:34; 4) Emil
Lerdahl, Hammarby IF, 1:07:39; 5) Johan Larsson, IFK
Lund, 1:07:44; 6) Erik Petersson, Mölndals AIK, 1:08:12; 7)
Andreas Åhwall, Hässelby SK, 1:08:16; 8) Kristian Algers,
Enhörna IF, 1:09:27. Mellantider (Bouafif först hela vägen):
5 km 15:40; 10 km 30:43 (15:03); 15 km 45:40 (14:57); 20
km 1:01:25 (15:45).
Marathon, 42,2 km väg (28/5): 1) Daniel Woldu,
Spårvägens FK, 2:19:34; 2) David Nilsson, Högby IF, 2:23:59;
3) Martin Kjäll-Ohlsson, Hälle IF, 2:26:05; 4) Kristoffer
Österlund, IFK Umeå, 2:26:35; 5) Patrik Engström, FK
Studenterna, 2:27:21; 6) Emil Lerdahl, Hammarby IF, 2:30:02;
7) Henrik Löfås, Upsala IF, 2:31:18; 8) Patrik Gustafson
Björkqvist, Brittatorps TK, 2:33:37. Bröt gjorde bl a Adil
Bouafif, Hässelby SK, och Lars Johansson, Enhörna IF,
(båda kring 35 km). Mellantider: 5 km 16:16 Adil Bouafif
och Woldu; 10 km 32:59 Bouafif; 15 km 49:32 Bouafif och
Woldu; 21,1 km 1:09:28 Bouafif och Woldu; 25 km 1:22:23
Bouafif och Woldu; 30 km 1:39:09 Woldu; 35 km 1:55:48
Woldu; 40 km 2:12:22 Woldu.
100 km väg (1:a; 16/4): 1) Anders Szalkai, Spårvägens
FK, 7:44:21; 2) Mikael Andersson, Västerås LK, 8:03:27;
3) Sören Forsberg, IF Start, 8:05:47; 4) Fredrik Elinder,
Hässelby SK, 8:08:31; 5) Rickard Seger, Team Ultrasweden
LK, 8:30:14; 6) Reima Hartikainen, Team Ultrasweden
LK, 8:33:31; 7) Mattias Bramstång, Halmstad Garnisons
IF, 8:39:02; 8) Henrik Pilvinge, IF Friskis och Svettis
Örnsköldsvik, 9:06:18. (29 startande varav 3 bröt.)
4 km terräng (16/4): 1) Adil Bouafif, Hässelby SK,
11:40; 2) Andreas Åhwall, Hässelby SK, 11:45; 3) Eric
Senorski, Örgryte IS, 11:49; 4) Joel Bodén, IFK Umeå,
12:00; 5) Mathias Borg, Ullevi FK, 12:03; 6) Mikael
Ekvall, Strömstad LK, 12:06; 7) Brandon Bartholomew,
FK Studenterna, 12:10; 8) Kalle Johansson, Hässelby SK,
12:10. (48 startande varav 1 bröt.) Lag: 1) Hässelby SK lag
I 35:35 (1 Adil Bouafif 11:40, 2 Andreas Åhwall 11:45, 8
Kalle Johansson 12:10); 2) IFK Umeå 37:05 (4 Joel Bodén
12:00, 14 Tobias Lustig 12:27, 22 Jan Westerberg 12:38);
3) Spårvägens FK lag I 37:32 (10 Oskar Landin 12:17, 21
Karim Mohammadi 12:37, 24 Marcus Gustafsson 12:38); 4)
Hässelby SK lag II 37:43 (9 Rachid Benjira 12:11, 18 Elmar
Engholm 12:36, 28 Peter Gross 12:56); 5) FK Studenterna
38:11 (7 Brandon Bartholomew 12:10, 13 Andreas
Svensson 12:25, 40 Martin Ronnerstedt 13:36); 6) Hälle IF
38:25 (12 Patrik Andersson 12:22, 26 Karl Borgö 12:51,
33 Daniel Lund 13:12); 7) Spårvägens FK lag II 39:33 (31
Johan Svensson 13:07, 32 Daniel Norberg 13:10, 34 Henrik
Jakobsson 13:16). (Samtliga.)
12 km terräng (17/4): 1) Adil Bouafif, Hässelby SK,
37:42; 2) David Nilsson, Högby IF, 38:35; 3) Fredrik
Uhrbom, Spårvägens FK, 39:05; 4) Janne Holmén, Rånäs
4H, 39:11; 5) Brandon Bartholomew, FK Studenterna, 39:19;
6) Rachid Benjira, Hässelby SK, 39:24; 7) Mathias Borg,
Ullevi FK, 39:39; 8) Patrik Andersson, Hälle IF, 39:44. (36
startande varav 2 bröt.) Lag: 1) Hässelby SK lag I 1:56:55
(1 Adil Bouafif 37:42, 6 Rachid Benjira 39:24, 10 Andreas
Åhwall 39:49); 2) FK Studenterna lag I 1:59:57 (5 Brandon
Bartholomew 39:19, 13 Patrik Engström 40:05, 14 Andreas
Svensson 40:33); 3) IFK Umeå 2:03:47 (12 Tobias Lustig
39:54, 16 Jan Westerberg 41:05, 21 Niklas Berglund
42:48); 4) Hälle IF 2:03:57 (8 Patrik Andersson 39:44, 18
Martin Kjäll-Ohlsson 41:19, 22 Daniel Lund 42:54); 5) FK
Studenterna lag II 2:10:02 (24 Huruy Ghebrehiwet* 43:17,
25 Fredrik Robertsson 43:21, 26 Johan Lindkvist 43:24); 6)
Hässelby SK lag II 2:10:13 (17 Peter Gross 41:15, 28 Niklas
Andersson 43:55, 33 Gunnar Durén 45:03); 7) Trollhättans
IF 2:14:57 (27 Daniel Berggren 43:37, 31 Jari Repo 44:46,
34 Joakim Axelsson 46:34). (Samtliga.)
3000 m hinder (13/8): 1) Eric Senorski, Örgryte IS,
8:39.75; 2) Daniel Lundgren, Turebergs FK, 8:40.80;
3) Fredrik Johansson, IFK Växjö, 8:51.79; 4) Robin
Lindgren, Örgryte IS, 8:59.27; 5) Johan Lindberg, Upsala
IF, 8:59.93; 6) Andreas Åhwall, Hässelby SK, 9:05.74; 7)
Albin Olausson, KFUM Örebro, 9:18.96; 8) Jan Westerberg,
IFK Umeå, 9:27.77; 9) Henrik Jakobsson, Spårvägens FK,
9:35.40; 10) Alexander Liss, Turebergs FK, 9:44.04. Marcus
Hallbäck, Hässelby SK, bröt. (Samtliga.)
110 m häck (14/8; +1,4): 1) Robert Kronberg, IF Kville,
13.87; 2) Philip Nossmy, Malmö AI, 14.02; 3) Marvin Tay,
Spårvägens FK, 14.30; 4) Rafael Askros, IFK Lidingö, 14.56;
5) Joakim Blaschke, Spårvägens FK, 14.71; 6) Martin
Kallur, Falu IK, 14.76. 2 bröt: Dennis Acson, Hammarby IF,
och Amir Shaker, Eskilstuna FI. (13 startande.)
400 m häck (13/8): 1) Niclas Åkerström, IFK Växjö,
52.18; 2) Petter Olson, Malmö AI, 52.59; 3) Niklas Larsson,
Hässelby SK, 52.85; 4) Jonathan Carbe, Örgryte IS, 54.13;
5) Mattias Sunneborn, Spårvägens FK, 54.46; 6) Jim
Christensson, Mölndals AIK, 54.53; 7) Fabian Rosenquist,
GoIF Tjalve, 54.58; 8) Henrik Encke, Hässelby SK, 56.66.
(15 startande.)
Höjd (14/8): 1) Emil Svensson, Örgryte IS, 2.16 (2.04/
xxo; 2.07/xo; 2.10/o; 2.13/xxo; 2.16/o; 2.18/-; 2.20/xxx);
2) Mehdi Alkhatib, Hammarby IF, 2.13 (2.07/o; 2.10/o;
2.13/xxo; 2.16/x-; 2.18/xx); 3) Jakob Thorvaldsson, Råby-
Rekarne FI, 2.10 (1.96/o; 2.00/o; 2.07/xo; 2.10/o; 2.13/xxo;
2.16/xxx); 4) Joel Spolén, Örgryte IS, 2.07; 5) Ola Carlsson,
Örgryte IS, 2.07; 6) Adam Chiguer, Huddinge AIS, 2.04; 7)
Philip Frifelt-Lundqvist, IF Göta, 2.04; 8) Oskar Rybo, IF
Kville, 2.04. (15 startande.)
Stav (12/8): 1) Alhaji Jeng, Örgryte IS, 5.33 (5.33/o; 5.53/
xxx); 2) Gustaf Hultgren, Örgryte IS, 5.07 (4.85/xo; 4.93/xo,
5.01/o; 5.07/o; 5.13/xxx); 3) Erik Thorstensson, Spårvägens
FK, 4.93 (4.73/xo; 4.85/o; 4.93/o; 5.01/xxx); 4) Robert
Warensjö, Nyköpings BIS, 4.93; 5) Simon Gyllensten,
Örgryte IS, 4.85; 6) Arvid Lindahl, KA 2 IF, 4.85; 7) Carl
Sténson, Hellas FK, 4.85; 8) Anders Andréasson, Örgryte IS,
4.73. (13 startande.)
Längd (13/8): 1) Andreas Otterling, KFUM Örebro,
7.97w/+2,3 (7.60; x; x; 7.72; 7.97w; x); 2) Michel Tornéus,
Hammarby IF, 7.79w/+2,4 (x; 7.73w; -; 7.79w; -; x); 3)
Mathias Johansson, Nedre Soppero IK, 7.54/+1,3 (7.26;
7.43; 7.54; x; x; x); 4) Adam Chiguer, Huddinge AIS,
7.43/+1,6; 5) Johan Taléus, Eskilstuna FI, 7.28w/+3,1; 6)
Björn Wilson, IK Orient, 7.24/+1,8; 7) David Frykholm, IF
Göta, 7.20/-0,3; 8) Mattias Abulu, Ullevi FK, 7.10w/+3,0.
(18 startande varav 2 blev utan resultat.)
Tresteg (14/8): 1) Christian Olsson, Örgryte IS,
17.19/+1,4 (x; 16.60; 17.19; -; -; -); 2) Andreas Otterling,
KFUM Örebro, 16.53w/+2,6 (x; x; 15.66w; 15.42w; 15.95;
16.53w); 3) Anton Andersson, Örgryte IS, 16.21w/+2,9 (x;
x; 16.21w; x; x; -); 4) Daniel Falk, IK Lerum FI, 15.98/+2,0;
5) Daniel Lennartsson, Örgryte IS, 15.90w/+3,4; 6) Mattias
Ström, Örgryte IS, 15.79/+1,8; 7) Moteba Mohamed,
Alingsås IF, 15.65w/+2,5; 8) Sebastian Ekstrand, Öresund
FK, 15.04w/+2,1; 9) Mattias Sunneborn, Spårvägens FK,
14.87w/+2,2; 10) Sadeeh Mbye, Ullevi FK, 14.37w/+3,7.
Erik Ehrlin, Ärla IF, utan resultat. (Samtliga.)
Kula (11/8; Rådhustorget): 1) Niklas Arrhenius,
Spårvägens FK, 18.85 (18.70; 18.74; x; x; 18.58; 18.85); 2)
Leif Arrhenius, Spårvägens FK, 18.62 (18.62; 18.36; 18.25;
18.11; x; x); 3) Jimmy Nordin, Gefle IF, 17.25 (17.15; x; x; x;
x; 17.25); 4) Daniel Ståhl, Spårvägens FK, 16.68; 5) Anders
Lundell, Ullevi FK, 16.21; 6) Niklas Lindstedt, Hässelby SK,
15.98; 7) Arwid Koskinen, Huddinge AIS, 15.57; 8) Jeffrey
Ige, Huddinge AIS, 14.44. (Samtliga.)
Diskus (13/8): 1) Niklas Arrhenius, Spårvägens FK,
63.09 (56.72; 63.09; 57.13; 60.40; 62.63; 62.91); 2) Leif
Arrhenius, Spårvägens FK, 59.37 (x; x; 55.75; 59.37; x;
x); 3) Ulf Ankarling, IF Göta, 59.21 (53.86; 55.82; 59.21;
58.95; 58.85; x); 4) Axel Härstedt, Malmö AI, 58.08; 5)
Daniel Ståhl, Spårvägens FK, 55.60; 6) Johnny Karlsson,
IFK Strömsund, 53.83; 7) Micael Ljungberg, Nyköpings
BIS, 48.95; 8) Erik Schenström, Nyköpings BIS, 47.98; 9)
Per Rosell, Ullevi FK, 43.12. (Samtliga.)
Slägga (12/8): 1) Mattias Jons, Hässelby SK, 73.37
(x; 73.37; x; x; x; x); 2) Markus Johansson, IF Göta,
72.18 (68.51; 72.18; x; 69.32; 71.27; 70.25); 3) Karl-
Erik Ludvigsson, IF Göta, 67.15 (65.91; 63.58; 65.50; x;
66.09; 67.15); 4) Stefan Kvist, Alvesta FI, 65.95; 5) Elias
Håkansson, IFK Halmstad, 65.69; 6) Oscar Vestlund, Kils
AIK, 63.63; 7) Robert Alneroth, Gefle IF, 61.99; 8) Daniel
Nyman, IFK Växjö, 61.03. (17 startande.)
Spjut (13/8): 1) Kim Amb, F Bålsta IK, 80.09 (75.62;
80.09; -; 76.29; -; 74.64); 2) Gabriel Wallin, Södertälje IF,
77.18 (75.62; 71.90; 72.26; 77.18; 74.46; x); 3) Jiannis
Smalios, KFUM Örebro, 75.72 (69.17; 75.72; x; x; x; 74.33);
4) Daniel Ragnvaldsson, IFK Umeå, 71.39; 5) Sebastian
Thörngren, SK Bore, 69.06; 6) Olof Hansson, Hässelby SK,
68.23; 7) Adam Pettersson, Alvesta FI, 67.13; 8) Richard
Olsson, IF Göta, 65.84; 9) Pontus Bjärkvik, Hovslätts IK,
63.61; 10) Marcus Persson, IF Göta, 63.39; 11) Theodor
Thor, KFUM Örebro, 60.42. (Samtliga.)
Tiokamp (6–7/8): 1) Petter Olson, Malmö AI, 7.387 (100
m 11.06/-0,3; längd 7.14w/+2,2; kula 12.91; höjd 1.96;
400 m 48.64 / 110 m häck 14.72/+0,9; diskus 35.08; stav
4.55; spjut 46.22; 1500 m 4:48.24); 2) Björn Barrefors,
Hammarby IF, 6.998 (11.38/-0,3; 7.30/+0,7; 12.54; 1.99;
50.75 / 14.70/+0,9; 38.93; 4.45; 35.95; 5:17.80); 3) Adam
Björling, GoIF Tjalve, 6.496 (11.80/-1,7; 6.80/0,0; 12.03;
1.78; 51.03 / 16.16/+0,9; 33.13; 3.75; 51.72; 4:45.21); 4)
Niklas Karlsson, F Bålsta IK, 6.397 (11.96/-1,7; 6.06/+0,7;
12.76; 1.84; 52.84 / 15.60/+0,9; 36.40; 3.75; 48.17;
4:44.07); 5) Rasmus Carlsson, Falu IK, 6.292 (11.73/-0,3;
6.49/+1,2; 12.75; 1.90; 53.15 / 18.06/+0,9; 35.92; 4.05;
48.07; 4:59.96); 6) Jonas Elgered, Hammarby IF, 5.861
(12.28/-1,7; 6.15/+0,2; 10.88; 1.69; 53.52 / 17.13/+0,9;
30.53; 4.15; 46.01; 4:47.26). Tre bröt: Erik Larsson, F
Gotländsk FI, (12.48/-1,7; 6.76w/+2,7; 13.42; 1.84; 55.51
/ 16.38/+0,9; 42.55; x; ej start), David Kallebäck, Varbergs
GIF, (11.09/-0,3; 7.06/+0,2; 13.38; 1.96; 50.10 / 17.17/+0,9;
40.73; ej start) och Rasmus Olofsson, Hässelby SK,
(11.65/-0,3; 6.32/+0,7; 13.45; ej start). (Samtliga.)
4x100 m (2/6): 1) Huddinge AIS 40.83 (Jan Wocalewski,
Tom Kling-Baptiste, Alexander Nordkvist, Oskar Åberg/i
förs. Adam Chiguer, Kling-Baptiste, Nordkvist, Åberg);
2) Spårvägens FK lag 1 41.35 (André Drummond, Nil de
Oliveira, Carl Armfelt, Thomas Nikitin); 3) Malmö AI 41.40
(Dennis Karanda, Jesper Lang, Petter Olson, Philip Nossmy/i
förs. Daniel Persson, Lang, Olson, Nossmy); 4) Ullevi FK
41.75 (Maximus Fröjd, David Sennung, Jonas Hilmersson,
Alexander Sennerteg); 5) Hammarby IF 42.10 (Jonathan
Eklund, Jonathan Wulff, Sunday Ojuri, Erik Nordström). IF
Göta bröt (Mathias Dufournier, Fredrik Johansson, Morgan
Ohlström, Taulant Dautaj). (10 startande lag varav 1 bröt.)
4x400 m (3/6): 1) Spårvägens FK 3:11.95 (Mattias
Sunneborn 48.9, Johan Svensson 48.1, Thomas Nikitin
47.43, Nil de Oliveira 47.55); 2) Hässelby SK lag 1 3:13.30
(Henrik Encke 49.5, Daniel Almgren 49.4, Niklas Larsson
47.65, Mattias Claesson 46.79); 3) Turebergs FK 3:13.63
(Johan Eriksson, Gustaf Karnebäck [1:37.60], Fredrik
Hallinder 48.42, Andreas Almgren 47.61); 4) IF Göta 3:17.84
(Joakim Djuvfeldt, Fredrik Johansson [1:38.06], Carl
Sjöstedt 49.13, Douglas Stenberg 50.65); 5) Hässelby SK
lag 2 3:21.68 (Rasmus Olofsson, Albin Johansson [1:39.40],
Rickard Gunnarsson 50.86, Olle Forslin 51.42). (Samtliga.)
4x800 m (2/6): 1) Hammarby IF lag 1 7:33.34 (Joakim
Löfwing 1:56.56, Fredrik Karlsson 1:53.98, Thobias
Ekhamre 1:50.57, Joni Jaako 1:52.23); 2) Hässelby SK lag
1 7:35.66 (Andreas Mokdasi 1:58.58, Rickard Gunnarsson
1:55.91, Albin Johansson 1:53.01, Mattias Claesson
1:48.16); 3) Malmö AI 7:35.74 (Viktor Ekelund 1:57.09,
Anton Wåhlin 1:54.86, Rizak Dirshe 1:52.27, Abdirahman
Suleiman 1:51.52); 4) Spårvägens FK 7:40.66 (Ken Pihlblad
1:57.73, Daniel Norberg 1:55.58, Marcus Gustafsson
1:54.67, Johan Svensson 1:52.88); 5) Turebergs FK lag
1 7:42.45 (Fredrik Hallinder 1:57.28, Andreas Almgren
1:54.35, Klas Persson 1:54.38, Daniel Gleimar 1:56.44); 6)
Turebergs FK lag 2 7:46.17 (Johan Eriksson 1:58.78, Martin
Stjernlöf 1:55.70, John Laselle 1:53.99, Gustaf Karnebäck
1:57.70); 7) Hammarby IF lag 2 7:48.00 (Johan Klinteskog
1:59.57, Alexander Persson 1:54.96, Erik Emilsson 1:55.76,
SM – seniorer utomhus 2011
9
Hässelby SK:s Adil Bouafif tog hela elva SM-medaljer
2011 varav sju individuellt. Gulden kom på 4 och 12 km
terräng, 10 000 m samt halvmaraton. Silver på 5000 m
och 3000 m inomhus samt brons på 1500 m inomhus.
Dessutom dubbla lagguld i terräng och silver på 4x1500 m
och i Lag-SM. Bilden är från Finnkampen i Helsing-
fors där Adil vann 10 000 m med hela 45 sekunder på
29:02.11. Foto: Deca Text&Bild