KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: "EMPATIA"
CELE:
-
Rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi
-
Umiejętność interpretowania sytuacji życiowych Z różnych punktów widzenia
-
Umiejętność wczuwania w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi
-
Uświadomienie konieczności doskonalenia zdolności empatycznych
FORMY PRACY: praca w małych grupach, dyskusja, elementy wykładu
CZAS PRACY: 45 minut
PRZEBIEG LEKCJI:
l. WPROWADZENIE
-Podanie tematu lekcji i celów.
-Wyjaśnienie pojęcia empatia, przypięcie definicji na widocznym miejscu.
Wg Słownika psychologicznego EMPATIA - to wczuwanie się w stany szczególnie uczuciowe innych osób, przechodzące niekiedy w rzeczywiste zestrojenie własnych stanów emocjonalnych ze stanami innych osób"
-Podział klasy na 6 grup
2 ĆWICZENIE Jak to wyjaśnić?
Rozdanie każdej z grup flamastra, papieru i kartki z informacją o jakiejś zaistniałej sytuacji np., dla
GRUPY 1 - stary człowiek wychodzi ze sklepu z bułką za którą nie zapłacił
GRUPY 2 - na ławce-w parku siedzi nastolatka i płacze
GRUPY 3 - chłopak zasypia na lekcji
GRUPY 4 - koleżanka ma coraz gorsze stopnie
GRUPY 5 - młody chłopak nie ustępuje miejsca starszej kobiecie w autobusie
GRUPY 6 - w szatni uczennica niszczy kurtkę koleżance
Zadaniem uczniów w grupach jest znalezienie ( i zapisanie na papierze) jak największej liczby przyczyn, które mogły spowodować zachowanie bohaterów przedstawionych sytuacji. Liderzy grup przyklejają wykonane "plakaty" na ścianie i przedstawiają rezultaty swojej pracy
Omówienie ćwiczenia - stawiamy uczniom pytania
-
Czy zdziwiła was liczba przyczyn, które mogły spowodować zachowania bohaterów danej sytuacji?
-
Dlaczego w życiu należy uwzględniać różne motywy zachowań?
-
Czy w każdej sytuacji dana osoba wymagała pomocy, czy zawsze jej oczekiwała?
Należy podkreślić rolę taktu i wyczucia w sytuacjach, gdy jesteśmy potrzebni lub wydaje się nam, że ktoś nas potrzebuje
3 ĆWICZENIE " Co czuł, co myślał?
Klasa pracuje nadal w tych samych grupach.
Wręczamy każdej grupie karteczki z opisem zdarzenia i osoby biorącej w nim udział. Polecenie analizy:
GRUPA 1 - myśli i uczuć osoby na wózku inwalidzkim, która zamierza poprosić pasażerów o pomoc przy wysiadaniu z autobusu
GRUPA 2 - myśli i uczuć pary nastolatków, do których zwraca się inwalida na wózku z prośbą o pomoc przy wysiadaniu
GRUPA 3 - myśli i uczuć kobiety żebrzącej na ulicy, podchodzącej do przechodnia z prośbą o datek
GRUPA 4 - myśli i uczuć przechodnia, do którego podchodzi żebraczka z prośbą o datek
GRUPA 5 - myśli i uczuć słabej uczennicy, która idzie prosić prymuskę o pomoc w nauce
GRUPA 6 - myśli i uczuć bardzo dobrej uczennicy proszonej o pomoc w nauce przez uczennicę słabą
Wybranie osób, które wcielą się w wymienione postaci i w formie krótkiego monologu ( w 1 osobie liczby pojedynczej.) przedstawią myśli i uczucia na forum całej klasy.
Omówienie ćwiczenia - odpowiedzi uczniów na pytania:
• Czy łatwo było im wczuć się w rolę?
•. Czy woleliby· być w odwrotnej sytuacji?
• Czy łatwiej jest pomagać czy prosić o pomoc?
4 PODSUMOWANIE
Prosimy uczniów o wypowiedzi na temat: "W jaki sposób .empatia ułatwia kontakty Z innymi ludźmi?", "Dlaczego należy ją rozwijać?"
Dyskusja na temat słów Ks. M. Malińskiego
"MIARĄ TWOJEGO CZŁOWIECZEŃSTWA
JEST WIELKOŚĆ TWOJEJ TROSKI O DRUGIEGO CZŁOWIEK”
Dostları ilə paylaş: |