Kurs: 4-1 mt-21m fan: Maktabgacha pedagogika Dars turi



Yüklə 4,31 Mb.
tarix23.06.2022
ölçüsü4,31 Mb.
#89970
OCHIQ DARS


MAKTABGACHA TA’LIM KAFEDRASI 1-KURS MAGISTRANTI
XOLOVA DILOVAR FAXRIDDINOVNANING
OCHIQ MASHG`ULOT MAZMUNNOMASI
Fakultet: Ta’lim- tarbiya nazariyasi va metodikasi(maktabgacha ta’lim)
Kurs: 4-1 MT-21M
Fan: Maktabgacha pedagogika
Dars turi: Amaliy
Dars maqsadi:
1) Talabalarning pedagogik faoliyatni samarali tashkil etish, ta’lim subyektlari o’rtasida ijobiy munosabatni yo’lga qo’yish, ularning pedagogik mahoratlarini shakllantirish, mehnat tarbiyasini MTT da tashkil qilishni amaliy dars jarayonida yoritib berish;
2) talabalarning faol ishtirokini ta`minlash, ijodiy tafakkurni, dunyoqarashini o`stirish, erkin fikrlashga o`rgatish;
3) darsda o`qituvchi emas, talabalarning faolligini ta`minlash.
Darsning uslubi: savol-javob, erkin bahs.
Darsning tipi: Yangi bilim berish, olingan bilimni mustahkamlash.
Dars jihozi: Elektron tablo, test, savolnomalar, rasmli savolnomalar, mavzuga oid video lavha, o`quv qo`llanmalar darsga oid didaktik materiallar
YPT: “Klaster” strategiyasi,”Oqlovchi-Qoralovchi”,“Svot-tahlil”,“B-B-B” o`yin-topshiriqlari
Mavzu: MAKTABGACHA TA’LIM TASHKILOTLARIDA MEHNAT TARBIYASINI TASHKIL ETISH
Mavzu bo`yicha tayanch iboralar : Mehnat , ta’lim tarbiya , Ilk qadam,
Adabiyotlar: Maktabgacha pedagogika ,bolalarga oid bo’lgan ertak kitoblar , SH.A.Sodiqova , “Maktabgacha pedagogika” darslik, Negaeva V.G. “Maktabgacha yoshdagi bolalarni mehnatga tayyorlash”,


Darsning borishi:O`tilgan mavzuni takrorlash
1.Doskada amaliy mashg’ulot mavzusi yozildi
2.Navbatchi axboroti tinglanadi:
- Talabalarga o`tilgan mavzu yuzasidan savol berib murojaat qilinadi.
Aqliy hujum uyushtirdim
O`tilgan mavzu: Maktabgacha ta’lim tashkilotlarida mehnat tarbiyasini tashkil etish (ma’ruza )
Oldindan tayyorlanilgan blitz savollari bo`sh o`zlashtiruvchi talabalarga beriladi
O`qituvchi mavzuni xulosalaydi.
Mavzu: MAKTABGACHAGA TA’LIM TASHKILOTLARIDA MEHNAT TARBIYASINI TASHKIL ETISH
REJA:

  1. M.T.T da mehnat tarbiyasini tashkil etish

  2. M.T.T da mehnat tarbiyasini beshta markaz bilan bog’lash

  3. Yosh avlod tarbiyasida mehnat tarbiyasining o’rni



Amaliy mavzuyimiz yuzasidan talabalarni Ilk qadam dasturi bo’yicha
5 ta markazga bo’ldim . B-B-B metodi bo’yicha amaliy mashg’ulot davom etdi.



B (bilaman )



B (bilishni xoxlayman )

B (bilib oldim )












1-guruh QURISH VA YASAH VA KONSTRUKSIYALASH MATEMATIKA MARKAZI a’zolari mehnat tarbiyasini shu markazlar bilan bog’lab o’yinlar tarzida tushuntirishdi.


2-guruh SYUJETLI ROLLI O’YINLAR VA SAHNALASHTIRISH MARKAZI a’zolari mehnat tarbiyasini shu markaz bilan bog’lab o’yinlar tarzida tushuntirishdi.
” DANGASA ” erakini sahnalashtirishdi .Bu ertak orqali bolalarga mehnat bilan topilgan pul qadrli bo’lishini tushuntira olishlari kerak edi .Talabalar men tomonimdan berilgan vazifani uddalashdi



3-guruh SA’TAT MARKAZI a’zolari mehnat tarbiyasini O’Z IJODIY ISHLARIDA shu markaz bilan bog’lab o’yinlar tarzida tushuntirishdi.a’zolari o’z ma’lumotlarini so’zlab beradilar:





4
-guruh ILM FAN VA TABIAT MARKAZI
a’zolari mehnat tarbiyasini shu markaz bilan bog’lab o’yinlar tarzida tushuntirishdi.a’zolari o’z ma’lumotlarini so’zlab beradilar:


4-guruh TIL VA NUTQ MARKAZI a’zolari mehnat tarbiyasini shu markaz bilan bog’lab o’yinlar tarzida tushuntirishdi.a’zolari o’z ma’lumotlarini so’zlab beradilar:

Yangi mavzu yuzasidan darsda foydalaniladigan nazariy ma’lumotlar:


Mavzu: Maktabgacha ta’lim tashkilotlarida mehnat tarbiyasini tashkil etish
Talabalar 5 ta markazga bo’lingan
Mavzu yuzasidan 1, 2, 3, 4, 5 guruhlarning ma’lumotlari va tayyorlab kelingan mehnat tarbiyasiga oid o’yinlardan foydalanib mashg’ulot o’tildi.
1 kurs 3-Ta’lim-tarbiya nazariyasi va metodikasi (maktabgacha ta’lim) 1-bosqich magistri Xolova Dilovar Faxriddinovna
O`qituvchi talabaning javobini reyting tizimi asosida baholaydi.


Buxoro Davlat Unversiteti
Pedagogika Instituti Ta’lim-tarbiya
nazariyasi va metodikasi (maktabgacha ta’lim)
1-bosqich magistri Magistranti : XOLOVA D. F



Yüklə 4,31 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə