Lakomec Molière ObsahYüklə 22 Kb.
tarix17.11.2018
ölçüsü22 Kb.
#80341

Lakomec

Molière


Obsah:

Starý Harpagon omezuje své děti a okrádá služebnictvo. Touží po mladé ženě Marianě ač ji miluje jeho syn Kleantes. Harpagon chce své děti provdat výhodně. Dceři Elišce nalezne bohatého starce Anselma, Kleantovi vybere bohatou vdovu.

Obrovskou proměnu jeho myšlení způsobí ztráta velkého peněžního obnosu - 30 000 zlatých. Peníze ukryl sluha Čipera, aby pomohl Kleantovi. Výměnou za peníze je Harpagon ochoten se vzdát Mariany.

Když vyjde najevo, že Mariana a Valér, kterého miluje Eliška, jsou dětmi bohatého Anselma, nemá Harpagon žádné námitky proti svatbě svých dětí. Především když Anselmo zaplatí obě svatby a nevyžaduje věno. Valér se ožení s Eliškou a Kleantes s Marianou.

Moliere kritizuje chorobnou touhu po penězích, které mohou člověka zcela zničit jeho vztahy s okolím. Člověk, který je zaslepen touhou po bohatství nebere ohled na city ani lásku.
Hlavní postavy:

Harpagon – šedesátiletý vdovec chamtivý a lakomý boháč (latinsky harpago = kořistník) a lichvář, pro peníze obětuje vše – citové vztahy, děti, rodinu. Ztráta peněz je pro něj nepředstavitelná, představuje pro něj ztrátu smyslu života.

Eliška - spravedlivá a upřímná; tajně se zasnoubí se šlechticem Valérem

Kleantes - chytrý a podnikavý

Anselm a jeho děti - Valér a Mariana

Frosina - pletichářská dohazovačka

Čipera - Kleantův sluha, ukryl peníze (La Fleche)
Teoretický rozbor:

vtipná komediální zápletka, živé dialogy; satirický tón, výsměch lidské chamtivostizdařilá charakteristika postav, zvláště titulní (nadsázka); dodržení jednoty místa času a děje, hra psána v próze (v klasicismu neobvyklé); námět z Plautovy Komedie o hrnci

Yüklə 22 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə