Menopauza – posledné menštruačné krvácanieYüklə 11,99 Kb.
tarix26.03.2018
ölçüsü11,99 Kb.
#33651


Terapia

V popredí liečby klimakterických ťažkostí stojí hormonálna terapia estrogénmi, ktoré podľa dávky majú stabilizujúci a vyrovnávajúci účinok na symptómy pri nedostatku estrogénov. Na trhu existujú rôzne kombinované preparáty. Voľba hormonálneho prípravku sa orientuje podľa štádia prechodu, t. zn., či sa ťažkosti objavujú v premenopauze alebo postmenopauze, ako aj podľa intenzity ťažkostí.

Pri opakujúcich sa nepravidelnostiach pri krvácaní, hlavne v perimenopauze a v postmenopauze, sa môže indikovať operatívne odstránenie maternice.

Liečba estrogénmi sa najlepšie podporí výživou bohatou na bielkoviny a vyváženou telesnou pohybovou liečbou. K tomu pri existujúcej osteoporóze pristupuje aj liečba fluórom a kalciom. Hormonálna terapia sa podľa individuálnej situácie dopĺňa fyzikálnymi opatreniami, psychofarmakmi a psychoterapiou.Po klimaktériu nasleduje už spomínané senium. V týchto rôznych prechodových fázach sa plynulo menia koncentrácie ženských pohlavných hormónov a môžu vyvolávať diverzné klimakterické ťažkosti, ktoré sa spolu zahŕňajú pod pojem „klimakterický syndróm“.

Klimaktérium je prechodné obdobie medzi plodným vekom ženy a obdobím ukončenia cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Žena postupne stráca schopnosť otehotnieť, menštruácia je nepravidelná alebo úplne mizne a objavujú sa príznaky urýchleného starnutia.


KLIMAKTÉRIUM


Vypracovala: Ľudmila Švábová, 2.PA , 2013/2014
c:\users\ľudka\desktop\rcdkb4zc9.png


Príznaky

Najväčšou a najčastejšou zmenou odohrávajúcou sa v ženskom tele v tomto období je zmena v hormonálnom systéme. Výrazne klesá tvorba estrogénov a progesterónu (ženské hormóny), ktoré majú následne na svedomí viacero typických symptómov klimaktéria (prechodu).  • Poruchy menštruačného cyklu

  • Návaly tepla

  • Suchosť a podráždenosť pošvy

  • Urinálne problémy

  • Zmeny na pokožke

  • Zmeny prsníkov

  • Zmeny v raste ochlpenia

  • Psychické zmeny (depresívne stavy, zmeny nálad, problémy v oblasti koncentrácie, emocionálne zmeny atď.)


http://files.viaweb.cz/image/4/chci-bzt-zdrava-nemoci-tela/klima1.jpg
Prejavy

U niektorých žien sa objavuje viac alebo menej prejavujúce sa zvýšenie funkcie štítnej žľazy a kôry nadobličiek. Organické zmeny v klimaktériu postihujú hlavne cieľové orgány estrogénov, špeciálne maternicu, vagínu, vulvu a prsníkové žľazy. Tie „zažívajú“ rastúcu regresiu, okrem iného aj kvôli zníženému prekrveniu.Častosť

Hlavne po menopauze sa u väčšiny žien, cca. 58 – 84 %, prejavujú klimakterické ťažkosti. Cca. 30 % žien v menopauze potrebuje liečbu. Pri rôznych prejavoch klimaktéria zohrávajú najväčšiu úlohu cievne reakcie ako návaly tepla (70 %), potenie (cca. 55 %) a závrat (cca. 45 %). U viac než polovici žien sa v priebehu prvých dvoch rokov po menopauze vyskytne zvýšenie krvného tlaku. V postmenopauze patrí cca. 25 % žien k osteoporotickej rizikovej skupine. Tu predstavujú ďalšie riziko iné faktory ako napr. výskyt v rodine, veľmi štíhla stavba tela, skorá menopauza, nedostatok pohybu, liečba kortizónom a fajčenie.


http://www.rodinka.sk/uploads/pics/margareta_upr_01.jpg

Yüklə 11,99 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə