|
 Menopauza – posledné menštruačné krvácanie
|
tarix | 26.03.2018 | ölçüsü | 11,99 Kb. | | #33651 |
|
Terapia
V popredí liečby klimakterických ťažkostí stojí hormonálna terapia estrogénmi, ktoré podľa dávky majú stabilizujúci a vyrovnávajúci účinok na symptómy pri nedostatku estrogénov. Na trhu existujú rôzne kombinované preparáty. Voľba hormonálneho prípravku sa orientuje podľa štádia prechodu, t. zn., či sa ťažkosti objavujú v premenopauze alebo postmenopauze, ako aj podľa intenzity ťažkostí.
Pri opakujúcich sa nepravidelnostiach pri krvácaní, hlavne v perimenopauze a v postmenopauze, sa môže indikovať operatívne odstránenie maternice.
Liečba estrogénmi sa najlepšie podporí výživou bohatou na bielkoviny a vyváženou telesnou pohybovou liečbou. K tomu pri existujúcej osteoporóze pristupuje aj liečba fluórom a kalciom. Hormonálna terapia sa podľa individuálnej situácie dopĺňa fyzikálnymi opatreniami, psychofarmakmi a psychoterapiou.
Po klimaktériu nasleduje už spomínané senium. V týchto rôznych prechodových fázach sa plynulo menia koncentrácie ženských pohlavných hormónov a môžu vyvolávať diverzné klimakterické ťažkosti, ktoré sa spolu zahŕňajú pod pojem „klimakterický syndróm“.
Klimaktérium je prechodné obdobie medzi plodným vekom ženy a obdobím ukončenia cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Žena postupne stráca schopnosť otehotnieť, menštruácia je nepravidelná alebo úplne mizne a objavujú sa príznaky urýchleného starnutia.
KLIMAKTÉRIUM
Vypracovala: Ľudmila Švábová, 2.PA , 2013/2014
Príznaky
Najväčšou a najčastejšou zmenou odohrávajúcou sa v ženskom tele v tomto období je zmena v hormonálnom systéme. Výrazne klesá tvorba estrogénov a progesterónu (ženské hormóny), ktoré majú následne na svedomí viacero typických symptómov klimaktéria (prechodu).
-
Poruchy menštruačného cyklu
-
Návaly tepla
-
Suchosť a podráždenosť pošvy
-
Urinálne problémy
-
Zmeny na pokožke
-
Zmeny prsníkov
-
Zmeny v raste ochlpenia
-
Psychické zmeny (depresívne stavy, zmeny nálad, problémy v oblasti koncentrácie, emocionálne zmeny atď.)
Prejavy
U niektorých žien sa objavuje viac alebo menej prejavujúce sa zvýšenie funkcie štítnej žľazy a kôry nadobličiek. Organické zmeny v klimaktériu postihujú hlavne cieľové orgány estrogénov, špeciálne maternicu, vagínu, vulvu a prsníkové žľazy. Tie „zažívajú“ rastúcu regresiu, okrem iného aj kvôli zníženému prekrveniu.

Častosť
Hlavne po menopauze sa u väčšiny žien, cca. 58 – 84 %, prejavujú klimakterické ťažkosti. Cca. 30 % žien v menopauze potrebuje liečbu. Pri rôznych prejavoch klimaktéria zohrávajú najväčšiu úlohu cievne reakcie ako návaly tepla (70 %), potenie (cca. 55 %) a závrat (cca. 45 %). U viac než polovici žien sa v priebehu prvých dvoch rokov po menopauze vyskytne zvýšenie krvného tlaku. V postmenopauze patrí cca. 25 % žien k osteoporotickej rizikovej skupine. Tu predstavujú ďalšie riziko iné faktory ako napr. výskyt v rodine, veľmi štíhla stavba tela, skorá menopauza, nedostatok pohybu, liečba kortizónom a fajčenie.

Dostları ilə paylaş: |
|
|