Nagrajene slovenske mladinske knjige in ustvarjalci



Yüklə 49,29 Kb.
tarix29.07.2018
ölçüsü49,29 Kb.
#59521

NAGRAJENE SLOVENSKE MLADINSKE KNJIGE IN USTVARJALCI
IZVIRNA SLOVENSKA SLIKANICA
2. april, mednarodni dan knjig za otroke, je obeležen z nagrado izvirna slovenska slikanica, ki jo je leta 2004 zasnovalo Združenje za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Namen nagrade je spodbujanje ustvarjalnosti na področju izvirnih slovenskih slikanic in hkrati tudi prispevanje k povečevanju zanimanja javnosti zanje. Nagrada je namenjena slovenskim ustvarjalcem slikanic, torej hkrati avtorju, ilustratorju in založbi.

Dobitniki nagrade izvirna slovenska slikanica:
2012: Vitomil Zupan, Pravljica o črnem šejku z rdečo rožo

2011: Andrej Rozman Roza, Urška

2010: Matjaž Schmidt, Slovenske pravljice (in ena nemška) v stripu

2009: Nina Mav Hrovat, O kralju, ki ni maral pospravljati

2008: Peter Svetina, Klobuk gospoda Konstantina

2007: Anja Štefan, Sto ugank

2006: Andreja Peklar, Fant z rdečo kapico

2005: Lilijana Praprotnik Zupančič, Mednarodni živalski slovar

2004: Charles Perrault, Obuti Maček
VEČERNICA
Večernica je vseslovenska literarna nagrada za najboljše izvirno mladinsko leposlovje, izdano pri kateri koli slovenski založbi ali samozaložbi v Sloveniji ali v zamejstvu v preteklem letu. Nagrado vsako leto od 1997. leta dalje podeljuje Časopisno-založniško podjetje Večer iz Maribora. Slovesna podelitev nagrade nagrajenemu avtorju je na že tradicionalnem srečanju slovenskih mladinskih pisateljev Oko besede v Murski Soboti.

Dobitniki nagrade večernica:

2011: Dim Zupan, Hektor in zrela hruška

2010: Mate Dolenc, Maščevanje male ostrige

2009: Bina Štampe Žmavc, Cesar in roža

2008: Janja Vidmar, Pink

2007: Irena Velikonja, Poletje na okenski polici

2007: Majda Koren, Eva in kozel1

2006: Dušan Dim, Distorzija

2005: Igor Karlovšek, Gimnazijec

2004: Slavko Pregl, Srebro iz modre špilje

2003: Marjana Moškrič, Ledene magnolije

2002: Matjaž Pikalo, Luža

2001: Feri Lainšček, Mislice

2000: Polonca Kovač, Kaja in njena družina

1999: Janja Vidmar, Princeska z napako

1998: Desa Muck, Lažniva Suzi

1997: Tone Pavček, Majnice: fulaste pesmi
DESETNICA
Desetnica je novejša slovenska literarna nagrada, ki jo podeljuje sekcija za mladinsko književnost pri Društvu slovenskih pisateljev v Ljubljani od leta 2004, in sicer za najboljše slovensko otroško ali mladinsko literarno delo v prozi ali poeziji. Za desetnico lahko kandidirajo le člani Društva slovenskih pisateljev, je torej stanovska literarna nagrada, ki se podeljuje za obdobje zadnjih treh let. Pokrovitelj nagrade je založba Izolit iz Mengša.

Dobitniki nagrade desetnica:
2012: Feri Lainšček, Pesmi o Mišku in Belamiški

2011: Bina Štampe Žmavc, Cesar in roža

2011: Milan Dekleva, Pesmarica prvih besed

2010: Dim Zupan, Hektor in male ljubezni

2009: Marjana Moškrič, Stvar

2008: Andrej Rozman Roza, Kako je Oskar postal detektiv

2007: Bina Štampe Žmavc, Živa hiša

2006: Janja Vidmar, Zoo

2005: Slavko Pregl, Usodni telefon

2004: Mate Dolenc, Leteča ladja



PRIZNANJA ZLATA HRUŠKA
Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo pri MKL je v letu 2010 prvič podelila priznanja zlata hruška. Priznanja ocenjujejo celosten založniški izdelek v treh kategorijah: izvirna slovenska mladinska leposlovna knjiga (priznanje podeljuje Pionirska), izvirna slovenska mladinska poučna knjiga (priznanje podeljuje Pionirska) in prevedena mladinska leposlovna knjiga (priznanje podeljuje Pionirska v sodelovanju s Slovensko sekcijo IBBY).

Dobitniki priznanj zlata hruška:

2012:


  • izvirna slovenska mladinska leposlovna knjiga: Marjan Manček, Hribci kremeniti

  • izvirna slovenska mladinska poučna knjiga: Lucija in Damijan Stepančič, Kako so videli svet

  • prevedena mladinska leposlovna knjiga: Walter Moers, Vreščji mojster

2011:

  • izvirna slovenska mladinska poučna knjiga: Živa Deu in Bara Kolenc, Kje pa ti živiš?

  • izvirna slovenska mladinska leposlovna knjiga: Peter Svetina, Modrost nilskih konjev

  • prevedena mladinska leposlovna knjiga: Shaun Tan, Zgodbe iz oddaljenega predmestja

2010:

  • izvirna slovenska mladinska leposlovna knjiga: Saša Vegri, Naročje kamenčkov

  • izvirna slovenska mladinska poučna knjiga: Miro Cerar, Kako sem otrokom razložil demokracijo

  • prevedena mladinska leposlovna knjiga: Brian Selznick, Hugo Cabret


MOJA NAJLJUBŠA KNJIGA
Nagrada moja najljubša knjiga, priznanje po izboru mladih bralcev, se podeljuje od leta 1998, in sicer v dveh kategorijah: za najljubšo slovensko mladinsko knjigo in za najljubšo v slovenščino prevedeno mladinsko knjigo. Plakete se podelijo avtorjem in založnikom teh del na slovesnosti ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke. Podelitev poteka v Knjižnici Otona Župančiča, ki je tudi koordinatorica vseh dejavnosti v zvezi s priznanjem. Priznanje so osnovali Knjižnica Otona Župančiča, Slovenska sekcija IBBY in Zveza bibliotekarskih društev Slovenije z namenom, da bi med mladimi bralci spodbujali branje in zanimanje za mladinsko književnost. Od leta 2011 se nagrada ne podeljuje več.

Dobitniki nagrade moja najljubša knjiga:
2011: Primož Suhodolčan, zbirka Pozor, pravljice!

Adam Blade, zbirka Lov na pošasti

2010: Primož Suhodolčan, zbirka Pozor, pravljice!

Stephenie Meyer, zbirka Somrak

2009: Primož Suhodolčan, zbirka Pozor, pravljice!

Francesca Simon, zbirka Grozni Gašper

2008: Primož Suhodolčan, Košarkar naj bo!

Francesca Simon, zbirka Grozni Gašper

2007: Desa Muck, zbirka Anica

Enid Blyton, zbirka Pet prijateljev

2006: Desa Muck, zbirka Anica

Enid Blyton, zbirka Pet prijateljev

2005: Desa Muck, zbirka Anica

Joanne K. Rowling, Harry Potter

2004: Desa Muck, zbirka Anica

Joanne K. Rowling, Harry Potter

2003: Desa Muck, zbirka Anica

Joanne K. Rowling, Harry Potter

2002: Primož Suhodolčan, Košarkar naj bo!

Joanne K. Rowling, Harry Potter

2001: Primož Suhodolčan, Košarkar naj bo!

Joanne K. Rowling, Harry Potter

2000: Primož Suhodolčan, Košarkar naj bo! in Nejka Omahen, Silvija

Roald Dahl, Matilda

1999: Primož Suhodolčan, Košarkar naj bo! in Nejka Omahen, Silvija

Roald Dahl, Matilda

1998: Primož Suhodolčan, Košarkar naj bo! in Desa Muck, Lažniva Suzi

Roald Dahl, Matilda



LEVSTIKOVE NAGRADE
Levstikove nagrade podeljuje založba Mladinska knjiga od leta 1949 dalje za najkakovostnejša dela, ki jih je izdala na področju otroškega in mladinskega leposlovja. Od leta 1949 do leta 1990 so se nagrade podeljevale vsako leto, od tedaj dalje pa bienalno.

Dobitniki Levstikovih nagrad:

Leto 2013:



  • nagrada za leposlovje: Barbara Simoniti, Močvirniki

  • nagrada za ilustracije: Peter Škerl za ilustracije v knjigi Močvirniki

  • nagradi za življenjsko delo: Neža Maurer in Danijel Demšar

Leto 2011:

  • nagrada za leposlovje: Majda Koren, Mici iz 2.a

  • nagrada za ilustracije: Damijan Stepančič, Zgodba o sidru

  • nagradi za življenjsko delo: Svetlana Makarovič in Kostja Gatnik

Leto 2009:

  • nagrada za leposlovje: Andrej Rozman Roza, Uganke: 100 + 1

  • nagrada za ilustracije: Svjetlan Junaković za ilustracije v knjigi Uganke: 100 + 1

  • nagradi za življenjsko delo: Polonca Kovač in Matjaž Schmidt

Leto 2007



  • Niko Grafenauer za življenjsko delo

  • Marjan Manček za življenjsko delo

  • Anja Štefan za slikanico Kotiček na koncu sveta

  • Alenka Sottler za ilustacije v knjigi Pepelka

Leto 2005 (jubilejna ob 60-letnici MK)

  • Dane Zajc za življenjsko delo

  • Jelka Reichman za življenjsko delo

  • Desa Muck za zbirko zgodb Anica (Anica in velike skrbi, Anica in počitnice, Anica in velika skrivnost)

  • Suzana Bricelj za ilustracije v knjigi Mala nočna torta s plameni

Leto 2003

  • Tone Pavček za življenjsko delo

  • Marjanca Jemec Božič za življenjsko delo

  • Mojca Osojnik za avtorsko slikanico Hiša, ki bi rada imela sonce

  • Damijan Stepančič za ilustracije v delu Janje Vidmar Leteči krožnik na našem vrtu

Leto 2001

  • Kajetan Kovič za življenjsko delo

  • Ančka Gošnik Godec za življenjsko delo

  • Anja Štefan za pravljice Melje, melje, mlinček

  • Lila Prap za ilustracije v slikanicah Male živali in Živalske uspavanke

Leto 1999 (jubilejna ob 50-letnici Levstikovih nagrad)

  • Marlenka Stupica za življenjsko delo

  • Kristina Brenkova za življenjsko delo

  • Andrej Rozman Roza za pesniško zbirko Črvive pesmi iz zbirke Čebelica

  • Zvonko Čoh za ilustracije v knjigi Enci benci na kamenci 2 iz zbirke Žlabudron

Leto 1997

  • Dim Zupan za roman Leteči mački in zbirko povesti o Drekcu Pekcu in Pukcu Smukcu

  • Jelka Godec - Schmidt za ilustracije v knjigi Bisernica: slovenske kratke pripovedi za otroke

  • Viljenka Jalovec za Stavnico na cederomu

Leto 1995 (jubilejna ob 50-letnici Založbe)

Leto 1993

  • Vida Jeraj Hribar za spominsko literarno pripoved Večerna sonata

  • Wang Huiqin za izvirne ilustracije v knjigi Brokatna podoba

  • Samo Kuščer za poljudnoznanstveno delo Energija

Leto 1991 (bienalno)

  • Lojze Krakar za knjigo Prišel je lev

  • Aleksander Konjajev za poljudnoznanstveno delo Nejc in drobnoživke

  • Dušan Muc za ilustracije v knjigi Tadeusza Konwickega Kronika ljubezenskih pripetljajev

Leto 1989

  • Marija Vojskovič za knjigo Hiša številka 15

  • Miroslav Šuput za ilustracije v knjigi Aleksandra Grina Begavka po valovih

  • Janez Strnad za poljudnoznanstveno delo Iz take so snovi kot sanje

Leto 1988

  • Miroslav Košuta za knjigo pesmi Na Krasu je krasno

  • Alenka Goljevšček za knjigo Med bogovi in demoni

  • Manca Košir za knjigo Mladi novinar

  • Zvonko Čoh za ilustracije v knjigi Iva Zormana Račka Puhačka in v knjigi Sue Townsend Rastoče težave Jadrana Krta

Leto 1987

  • Niko Grafenauer za knjigo Majhnica

  • Samo Kuščer za poljudnoznanstveno delo Logo in računalnik

  • Dušan Petričić za ilustracije v knjigi Jonathana Swifta Guliver med pritlikavci

Leto 1986

  • Mate Dolenc za pripoved Morska dežela na železniški postaji

  • Andrej Trobentar za ilustracije v knjigi Jože Horvata Waitapu in v knjigi Pavji rep in druge kitajske basni
     

  • Jana Milčinski za poljudnoznanstveno delo Lukec dobi sestrico

Leto 1985

  • Kajetan Kovič za pravljico Pajacek in punčka

  • Marija Lucija Stupica za ilustracije v knjigi Hansa Christiana Andersena Pastirica in dimnikar

  • Tita Kovač - Artemis za poljudnoznanstveno delo Kemiki skozi stoletja

Leto1984

  • Vida Brest za knjigo Majhen človek na veliki poti

  • Danijel Demšar za ilustracije v knjigi Leopolda Suhodolčana Kuža Luža, v knjigi Gvida Tartalje Mama žaba in žabčki in v knjigi Marjete Novak Kužmucke

  • Aleksander Konjajev za poljudnoznanstveno delo Nevidni živi svet

Leto 1983

  • Vitomil Zupan za povest Potovanje v tisočera mesta

  • Marija Lucija Stupica za ilustracije v knjigi Hansa Christiana Andersena Leteči kovček, v knjigi Arnolda Lobela Regica in Skokica in v svoji knjigi 12 mesecev

  • Matjaž Schmidt za poljudnoznanstveno delo Nejčev prvi leksikon

Leto 1982

  • Tone Partljič za leposlovno delo Hotel sem prijeti sonce

  • Kostja Gatnik za ilustracije v knjigi Williama Judsona Mrzla reka, v knjigi Normana Hunterja Nove prigode profesorja Modrinjaka in v knjigi Srbske narodne pripovedke

  • Berta Golob za poljudnoznanstveno delo Žive besede

Leto 1981

  • Branko Hofman za leposlovno delo Ringo Star

  • Kamila Volčanšek za ilustracije v knjigi bratov Grimm Kralj Drozgobrad

  • Pavel Kunaver za poljudnoznanstveno delo Pravljica in resnica o zvezdah

Leto 1980

  • Niko Grafenauer za pesniško zbirko Nebotičniki, sedite

  • Marjanca Jemec - Božič za ilustracije v knjigi Branke Jurca Ko Nina spi, v knjigi Polonce Kovač Deževen dan je krasen dan, v knjigi Otona Župančiča Pomladna ladja, v knjigi Alenke Glazer Žigažaga in v knjigi Anice Černejeve Metuljčki

  • Marijan Prosen za poljudnoznanstveno delo Utrinki iz astronomije

Leto 1979

  • Leopold Suhodolčan za knjige Piko Dinozaver, Cepecepetavček, Peter Nos je vsemu kos, Levi in desni klovn, Norčije v gledališču

  • Saša Vegri za pesniško zbirko Mama pravi, da v očkovi glavi

  • Jelka Reichman za ilustracije v knjigi Cepecepetavček

  • Marija Makarovič za poljudnoznanstveni deli Kmečka abeceda in Kmečko gospodarstvo na Slovenskem

Leto 1978

  • Slavko Pregl za mladinsko povest »Geniji v kratkih hlačah«

  • Marjan Amalietti za ilustratorsko delo v celoti s poudarkom na ilustracijah knjige Fjodorja Mihajloviča Dostojevskega Netočka Nezvanova in knjige Jiřija Kolárja Ulenspiegel

  • Zoran Jerin za potopisno delo Himalaja, rad te imam

Leto 1977

  • Dane Zajc za mladinsko pesniško zbirko Abecedarija

  • Marjan Manček za ilustracije zgodbe Josipa Jurčiča Kozlovska sodba v Višnji Gori

  • Jože Pahor za poljudnoznanstveno delo Dogodivščine v atomskem inštitutu

Leto 1976

  • Jože Snoj za knjigi Avtomoto mravlje in Pesmi za punčke

  • Ive Seljak - Čopič za ilustracije v knjigi Afriške pripovedke, v knjigi Franceta Bevka Knjiga o Titu in v knjigi Daniela Defoeja Robinson Crusoe

  • Rajko Pavlovec za poljudnoznanstveno delo Kras

Leto 1975

  • Svetlana Makarovič za knjige Kam, kam, kosovirja?, Kosovirja na leteči žlici, Pekarna Mišmaš

  • Kazimir Tarman za poljudnoznanstveno delo Zakaj, zato v ekologiji

  • Milan Bizovičar za izvirne ilustracije v knjigi Daneta Zajca Abecedarija

Leto 1974

  • Ferdo Godina za leposlovno delo za otroke Sezidala si bova hišico

  • Milan Bizovičar za ilustracije v knjigi Lojzeta Kovačiča Možiček med dimniki

  • Miran Ogrin za potopis Od Kalifornije do Ognjene zemlje

Leto 1973

  • Milko Matičetov za zbirko (ljudskih živalskih) pravljic Zverinice iz Rezije

  • Svetlana Makarovič za knjigo (zbirka svobodnih živalskih pravljic) Miška spi

  • Marija Lucija Stupica za ilustracije Andersenove pravljice »Kraljična na zrnu graha«

Leto 1972

  • Kristina Brenkova za pripoved Deklica Delfina in lisica Zvitorepka

  • Božo Kos za ilustracije v knjigi Branke Jurca Rodiš se samo enkrat

  • Slavko Kremenšek za poljudnoznanstveno delo Slovensko študentovsko gibanje 1919–1941

Leto 1971

  • Lojze Zupanc za zbirko ljudskih pripovedk Zlato pod Blegošem

  • Janez Bitenc za pesmarico Ciciban poje

  • Ive Šubic za ilustracije v knjigi Ferda Godine Kos rženega kruha

  • Luc Menaše za poljudnoznanstveno delo Evropski umetnostnozgodovinski leksikon

Leto 1970

  • Jože Šmit za zbirko pesmi Kako bomo umirali

  • France Forstnerič za mladinsko povest Srakač

  • Jovan Hadži za poljudnoznanstveno delo Razvojna pota živalstva

  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Leopolda Suhadolčana Krojaček Hlaček ter v slikanicah Številke in Babica v cirkusu

  • Ive Seljak - Čopič za ilustracije v otroškem periodičnem tisku Ciciban, Pionir in Pionirski list

Leto 1969

  • Jože Snoj za mladinsko povest Barabakos in kosi

  • Stanko Kotnik za poljudnoznanstveno delo Po domovih naših pisateljev

  • Ivo Zorman za izvirno leposlovno delo V tem mesecu se osipa mak

  • Lidija Osterc za ilustracije v knjigah: Roberta Crotteta Laponske pripovedi, Toneta Pavčka Strašni lovec Bumbum in Ele Peroci Očala tete Bajavaje

  • Ive Šubic za ilustracije v knjigi Toneta Kuntnerja Lesnika in v knjigi Dhana Gopala Mukerdjija Mladost v džungli

Leto 1968

  • Smiljan Rozman za mladinsko povest Reporter Tejč poroča

  • Janez Stanič za poljudnoznanstveno delo Onkraj Kremlja

  • Alenka Gerlovič za poljudnoznanstveno delo Likovni pouk otrok

  • Božo Kos za ilustracije v knjigi Leopolda Suhodolčana Veliki in mali kapitan in za slikanici

  • v Pionirskem listu Kavboj Pipec in Rdeča pesa ter Vesela šola

 Leto 1967

  • Anton Ingolič za roman Gimnazijka

  • France Planina za poljudnoznanstveno delo Jugoslavija

  • Nada Prašelj in Bogomil Gerlanc za delo Bibliografija založbe Mladinska knjiga  1945–1965

  • Milan Bizovičar za ilustracije v knjigi Prežihovega Voranca Solzice in Henryja R. Haggarda Salomonovi rudniki

  • Jože Ciuha in Ive Šubic za ilustracije v knjigi Franceta Planine Jugoslavija

Leto 1966

  • Jože Ciuha za knjigo Potovanje v deseto deželo

  • Branka Jurca za knjigo Vohljači in prepovedane skrivnosti

  • Jože Ciuha za ilustracije v knjigi Pavla Golie Gospod Baroda in druge ljudske pesmi

  • Aco Mavec za ilustracije v knjigi Roberta Louisa Stevensona Otok zakladov

  • Lidija Osterc za ilustracije v knjigah bratov Grimm Lonček, kuhaj! in Sneguljčica in druge Grimmove pravljice ter Frana Milčinskega Desetnica

Leto 1965

  • Leopold Suhodolčan za knjigo Velikan in Pajac

  • Jože Ciuha za ilustracije v knjigi Črtomirja Šinkovca Pomlad ob Soči, v knjigi Bena Zupančiča Deček Jarbol in v knjigi Nade Kraigher Nina na Ceylonu

  • Melita Vovk - Štih za ilustracije v knjigi Ivana Andrejeviča Krilova Basni, v knjigi Mire Mihelič Puhek v Benetkah in v knjigi Vere Albreht Pustov god

  • Joško Battestin za poljudnoznanstveno delo Mikroskop Pionir

Leto 1964

  • Miroslav Adlešič za knjigo Svet zvoka in glasbe

  • France Avčin za knjigo Kjer tišina šepeta

  • Ančka Gošnik - Godec za ilustracije v knjigi Ele Peroci Za lahko noč ter v slikanicah O treh grahih in Zlata ptica

  • Lidija Osterc za ilustracije v knjigi Ele Peroci Hišica iz kock

  • Savo Sovre za ilustracije v knjigi Zlatka Muhvića Nemška vadnica za 5. in 6. razred osnovne šole

  • Tone Žnidaršič za ilustracije v knjigi Vere Pirc Nauk o človeku za 7. razred osnovnih šol

Leto 1963

  • Ciril Cvetko za knjigo Opera in njeni mojstri

  • Breda Smolnikar za črtice Otročki, življenje teče dalje

  • Kajetan Kovič za knjigo Franca izpod klanca

  • Štefan Planinc za ilustracije v knjigi Pesmi za otroke

  • Ive Seljak - Čopič za ilustracije v knjigi Iva Andrića Aska in volk

Leto 1962

  • Lojze Krakar za pesmice Sonce v knjigi

  • Miha Likar za knjige Virusi, Bakterije in Glivice

  • Milan Bizovičar za ilustracije v knjigi Lojzeta Kovačiča Zgodbe iz mesta Rič-Rač

  • Cita Potokar za ilustracije v knjigi Branke Jurca Lizike za vse

Leto 1961

  • Tone Pavček za pesmice Velesenzacija

  • Vid Pečjak za povest Drejček in trije Marsovčki

  • Anton Ramovš za knjigi Zemlja skozi milijone let in Geološki izleti po ljubljanski okolici

  • Roža Piščanec za ilustracije v knjigi Františka Hrubína Medenjakova hišica

Leto 1960

  • Branka Jurca za knjigo Okoli in okoli

  • Janez Kajzer za knjigo Mimo dnevnega načrta

  • France Križanič za knjigi Križem po matematiki in Elektronski aritmetični računalniki

  • Ančka Gošnik - Godec za ilustracije v knjigah: Ele Peroci Ptičke so odletele, Anđelke Martić Deček in gozd ter Charlesa Perraulta Vile

  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Carla Collodija Ostržek

Leto 1959

  • Lavo Čermelj za knjigo Z raketo v vesolje

  • Frane Milčinski za igrico Zvezdica Zaspanka

  • Štefan Planinc za ilustracije v knjigah: Zime Vrščaj Sinička nas je obiskala, H. G. Wellsa Prvi ljudje na Mesecu in Rutherforda Montgomeryja Karkažu

  • Marij Pregelj za ilustracije v knjigi Ernesta Hemingwaya Starec in morje

  • Nikolaj Omersa za ilustracije v knjigah: Zana Greya Skrivnostni jezdec, Franceta Bevka Pisani svet in Rudyarda Kiplinga Pogumni kapitani

  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Matije Valjavca Pastir

  • Štefan Planinc za ilustracije v knjigi Antona Ingoliča Tajno društvo PGC in v knjigi Vida Pečjaka Živali v ukrivljenem zrcalu

Leto 1958

  • Anton Ingolič za povest Tajno društvo PGC

  • Robert Neubauer za knjigo Ceylon

  • Tone Pavček za zgodbico v verzih Juri-Muri v Afriki

  • Dušan Savnik za knjigo Svet nasprotij

  • Milan Bizovičar za ilustracije v stripu Maghellanovo potovanje okoli sveta, Pionirski list

Leto 1957

  • Miroslav Adlešič za knjigo Svet svetlobe in barv

  • Miroslav Zei za knjigo Iz življenja sesalcev

  • Lojze Zupanc za pravljice Povodni mož v Savinji

  • Marij Pregelj za ilustracije v knjigi Jacka Londona Beli očnjak

  • Melita Vovk za ilustracije v knjigi Milana Šege Zgode in nezgode kraljevskega dvora

Leto 1956

  • Miško Kranjec za knjigo Čarni nasmeh

  • Janez Matjašič za poljudnoznanstveno knjigo Iz življenja najmanjših

  • Ela Peroci za pravljice Tisočkratlepa

  • France Mihelič za ilustracije v knjigi Mire Mihelič Štirje letni časi

  • Maksim Sedej za ilustracije v knjigi Vitomila Zupana Potovanje v tisočera mesta in v knjigi Pastirček

Leto 1955

  • Ela Peroci za zgodbo Moj dežnik je lahko balon

  • Josip Ribičič za povest Rdeča pest (posebna nagrada)

  • Branko Rudolf za knjigo Maske in časi

  • Tone Seliškar za povest Posadka brez ladje

  • Božo Škerlj za knjigi Nevšečno sorodstvo in Neznana Amerika

  • Nikolaj Omersa za ilustracije v knjigi Zajčkov zvonček

  • Ive Seljak - Čopič za ilustracije v knjigi Franceta Bevka Knjiga o Titu in v knjigi Toneta Seliškarja Posadka brez ladje

Leto 1954

  • Ivan Bratko za povest Teleskop

  • Božo Petek za knjigo Letalsko modelarstvo

  • Jože Ciuha za ilustracije v knjigi Jovana Jovanovića - Zmaja Cekin

  • Roža Piščanec za ilustracije v knjigi Johanne Spyri Heidi

  • Maksim Sedej za ilustracije v knjigi Bogomira Magajne Racko in Lija

  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi bratov Grimm Trnuljčica

Leto 1953

  • Lavo Čermelj za knjigo Nikola Tesla in razvoj elektrotehnike

  • Fran S. Finžgar za zgodbe Iz mladih dni

  • Miško Kranjec za zgodbe Imel sem jih rad

  • Evgen Sajovic za ilustracije v knjigi Hansa Christiana Andersena Snežna kraljica in druge pravljice

  • Maksim Sedej za ilustracije Tisoč in ena noč

Leto 1952

  • Miroslav Adlešič za knjigo Od mehanike do elektronike

  • Anton Polenec za knjigo Iz življenja pajkov

  • Miroslav Zei za knjigo Iz ribjega sveta

  • Boris Kobe za ilustracije v knjigi Ivana Tavčarja Visoška kronika

  • Rado Krošelj za ilustracije v knjigi Barčica

  • France Mihelič za ilustracije v knjigi Franceta Bevka Pestrna

  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Otona Župančiča Mehurčki

  • Janez Vidic za ilustracije v knjigi Letni časi

Leto 1951

  • France Bevk za povest Mali upornik

  • France Križanič za knjigo Kratkočasna matematika

  • Drago Matanović za knjigo Pogled v elektrotehniko

  • Vladimir Naglič za knjigo Kratke zanimivosti iz pomorstva

  • Jože Pahor za knjigo Hodil po zemlji sem naši

  • Gvido Birolla za ilustracije v knjigi Karla Široka Trije bratje in trije razbojniki

  • France Mihelič za ilustracije v knjigi Frana Levstika Najdihojca

  • Slavko Pengov za ilustracije v knjigi Frana S. Finžgarja Pod svobodnim soncem

  • Dušan Petrič za ilustracije v knjigi Ljudmile Prunk - Utve Kaj je videl Mižek Figa

  • Ive Šubic za ilustracije v knjigi Kralj Matjaž reši svojo nevesto

  • Janez Vidic za ilustracije v knjigi Matije Valjavca Živalske pripovedke

Leto 1950

  • Pavel Golia za igro Sneguljčica in za mladinsko delo

  • Anton Polenec za knjigo Iz življenja žuželk

  • Tone Kralj za ilustracije v knjigi Igorja Šiliha Pravljica o carjeviču Jeruslanu

  • Nikolaj Omersa za ilustracije v knjigi Milana Šege Zgodbe o živalih

  • Marlenka Stupica za ilustracije v knjigi Iga Grudna Na Krasu

  • Janez Vidic za ilustracije v knjigi Premagane zverine

Leto 1949

  • France Bevk za povest Tonček

  • Prežihov Voranc za zbirko Solzice

  • Josip Ribičič za igro Tinče in Binče

  • Tone Seliškar za povest Mule

  • Katja Špur za publicistično delo

  • Maksim Gaspari za ilustracije v knjigi Korneja Čukovskega Čuri-Muri velikan

  • France Mihelič za ilustracije v knjigi Prežihovega Voranca Solzice

  • Marij Pregelj za ilustracije v knjigi Franceta Bevka Otroška leta

  • France Podrekar za ilustracije v knjigi Frana Milčinskega Butalci

  • Ive Šubic za ilustracije v knjigi Zorana Hudalesa Nejček
     

NAGRADE HINKA SMREKARJA
Slovenski bienale ilustracije od leta 1993 vsaki dve leti daje vpogled na področje ilustracije na Slovenskem, hkrati pa tudi razgrinja najboljše ustvarjalne dosežke s tega področja, ki jih strokovna žirija nagrajuje z nagrado, s plaketami in s priznanji Hinka Smrekarja.

Dobitniki nagrad:

Leto 2012:



  • nagrada Hinka Smrekarja za življenjsko delo: Kamila Volčanšek

  • nagrada Hinka Smrekarja: Peter Škerl za ilustracije v knjigi Močvirniki Barbare Simoniti

  • priznanje Hinka Smrekarja: Maja Kastelic in Vladimir Leben

  • posebna pohvala žirije: Ana Baraga za ilustracije v avtorski knjigi Besedarije besedne bedarije in skupina Kaverljag za izpeljavo projekta Žuželke od blizu dr Ala Vrezca

  • plaketa Hinka Smrekarja: Damijan Stepančič in Petra Prezelj

Leto 2010

  • nagrada Hinka Smrekarja za življenjsko delo: Melita Vovk

  • nagrada Hinka Smrekarja: Danijel Demšar za ilustracije v knjigi Roža v srcu Bine Štampe Žmavc

  • plaketa Hinka Smrekarja: Alenka Sottler za ilustracije v knjigi Cesar in roža Bine Štampe Žmavc in Zvonko Čoh za ilustracije v knjigi Urška Andreja Rozmana Roze

  • priznanje Hinka Smrekarja: Marjan Manček za ilustracije v knjigi Krilate in kosmate basni Nataše Konc Lorenzutti in Damijan Stepančič za avtorsko knjigo Zgodba o sidru

2008: Kostja Gatnik
Štefan Planinc
(življenjsko delo)




2006: Alenka Sottler
Marjanca Jemec Božič
(življenjsko delo)




2004: Jelka Godec Schmidt
Marija Vogelnik (življenjsko delo), Milan Bizovičar (življenjsko delo)




2002: Zvonko Čoh
Jelka Šubert Reichman (življenjsko delo)




2000: Rudi Skočir
Ančka Gošnik Godec (življenjsko delo)




1997: Dušan Muc
Marlenka Stupica (življenjsko delo)




1995: Marija Lucija Stupica




1993: Marija Lucija Stupica











IBBY ČASTNA LISTA (HONOUR LIST)
IBBY (Mednarodna zveza za mladinsko književnost) podeljuje priznanja častna lista vsaki dve leti pisateljem, ilustratorjem in prevajalcem za literarno delo za otroke in mladino, ki je izšlo v zadnjih treh letih.

Slovenski ustvarjalci na Častni listi IBBY:

Leto 2012:



  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Bina Štampe Žmavc, Cesar in roža

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Danijel Demšar v knjigi B. Štampe Žmavc Cesar in roža

  • prevod mladinskega leposlovja v angleščino: Boštjan Gorenc - Pižama za prevod knjige Dobra znamenja-Terry Pratchett in Neil Gaiman

Leto 2010



  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Janja Vidmar, Angie

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Damijan Stepančič v knjigi Toneta Pavčka: Majhnice in majnice

  • prevod mladinskega leposlovja v slovenščino: Milan Dekleva za prevod

slikanice Julije Donaldson: Bi se gnetli na tej metli

Leto 2008



  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Miroslav Košuta, Kriško kraške

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Alenka Sottler v knjigi J. in W. Grimma: Pepelka

  • prevod mladinskega leposlovja v slovenščino: Polonca Kovač za prevod knjige J. in W. Grimma: Pravljice

Leto 2006

  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Desa Muck, Anica in velike skrbi

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Mojca Osojnik, Polž Vladimir gre na štop

  • prevod mladinskega leposlovja v slovenščino: Vasja Cerar za prevod knjige Marka Haddona: Skrivnostni primer ali Kdo je umoril psa

Leto 2004

  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Matjaž Pikalo, Luža

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Zvonko Čoh v knjigi Josipa Vandota: Kekec in Bedanec

  • prevod mladinskega leposlovja v slovenščino: Jakob J. Kenda za prevod knjige Williama Nicholsona: Vetrna piščal

Leto 2002

  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Niko Grafenauer, Kadar glava nad oblaki plava

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Lilijana Praprotnik Zupančič, Male živali

  • prevod mladinskega leposlovja v slovenščino: Darko Dolinar za prevod knjige Walterja Moersa: 13 ½ življenj kapitana Sinjedlakca

Leto 2000

  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Kristina Brenkova, Moja dolina

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Ančka Gošnik Godec v knjigi Polonce Kovač: Zelišča male čarovnice

  • prevod mladinskega leposlovja v slovenščino: Dušanka Zabukovec za prevod knjige Meinderta DeJonga: Kolo na šolski strehi

Leto 1998

  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Boris A. Novak, Mala in velika Luna

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Matjaž Schmidt v knjigi Sergeja Prokofjeva: Peter in volk

  • prevod mladinskega leposlovja v slovenščino: Katarina Bogataj – Gradišnik in Janez Gradišnik za prevod knjige E. T. A. Hoffmanna: Pripovedke

Leto 1994

  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Svetlana Makarovič, Mačja preja

  • izvirna slovenska mladinska ilustracija: Marlenka Stupica v knjigi H. C. Andersena: Grdi raček

  • prevod mladinskega leposlovja v slovenščino: Dušan Ogrizek za prevod knjige Jamesa Thurberja: Bela košuta

Leto 1966

  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Ela Peroci, Za lahko noč

Leto 1958

  • izvirno slovensko mladinsko leposlovje: Ela Peroci, Majhno kot mezinec




1 Odločitev žirije za podelitev nagrade dvema deloma temelji na ugotovitvi, da obe izbrani deli ponujata presežno branje, srečno naključje pa je, da sta namenjeni različnim starostnim skupinam.


Yüklə 49,29 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə