Namangan davlat universiteti



Yüklə 0,86 Mb.
tarix18.05.2022
ölçüsü0,86 Mb.
#87359
4-sinf.matematika





O'ZBEKISTON RESPUBLIKASI
OLIY VA O'RTA MAXSUS TA'LIM VAZIRLIGI
NAMANGAN DAVLAT UNIVERSITETI
MAKTABGACHA VA BOSHLANG’ICH TA’LIM FAKUL`TETI BOSHLANG’ICH TA’LIM YO`NALISHI
202-GURUHI TALABASI
AKBARALIYEVA GULRUHSORNING
MATEMATIKA
Fanidan
Bir soatlik dars ishlanmasi


Qabul qildi: _________________


Topshirdi _________________
Namangan 2020
Fan : Matematika. (4-sinf)
DARS ISHLANMA.
Mavzu:Kub
Soatlar soni: 1 soat

Metod: tushuntirish,”Savol-javob” metodi,”Aqliy hujum”metodi,” Mulohaza” metodi, rasmli ko’rgazma, rasmli boshqotirma.
Shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun.
Jihoz:darslik,rangli ko’rgazmalar, plakatlar, rag’bat kartochkalari,kompyuter,proyektr,elektron doska.
Nazorat:O’quvchilarning darsda faolligi kuzatilib,hisobga olib boriladi.
Darsning maqsadi:
Taʼlimiy: O’quvchilarga kub shakli haqida tushuncha berish va shu shaklga doir masalalar yechishni o’rgatish.
Tarbiyaviy : O’quvchilarda ona Vatanga muhabbat tuyg’usini ,kattalarga va atrofidagi jamiki kishilarga muomala madaniyatini,atrof-muhitga nisbatan oqilona munosabatni shakllantirish.
Rivojlantiruvchi : O’quvchilarni erkin fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, mulohaza qilish qobiliyatini shakllantirish, ijodiy izlanishga undash, tafakkurini rivojlantirish.
Darsning texnologik xaritasi.
1 Tashkiliy qism: O‘quvchilarni darsga tayyorlash.. 3 daqiqa
2 O‘tilgan mavzuni takrorlash.. 7 daqiqa
3 Yangi mavzu bayoni. 20 daqiqa
4 Yangi mavzuni mustahkamlash. 10 daqiqa
5 Darsni yakunlash va oʻquvchilarni ragʻbatlantirish.Uyga vazifani tushuntirish Baholash. 5 daqiqa
Tashkilliy qism:
-salomlashish;
davomatni aniqlash;
- navbatchi axborotini tinglash;
–sinf tozaligini, o’quvchilarning darsga tayyorgarligini nazorat qilish.
Siyosiy daqiqa: O’quvchilar bilan yaqinlashib kelayotgan muhim sanalar hamda maktabimizdagi yangiliklar, davlatimizdagi siyosiy yangiliklar haqida suhbatlashish.


DARSNING BORISHI.
Oʻtilgan mavzuni takrorlash:
O’quvchilar ziyrakligidan kelib chiqib,o’zlarining guruhlari nomini topishadi. Bunda ko’paytirish jadvalini qay tarzda o’zlashtirganlari yana bir bor ma’lum bo’ladi.So’ngra o’quvchilar biroz aqllarni charxlab ,diqqatlarini jamlash uchun boshqotirmalar beriladi.Mulohazalrga javob topilgach,uch guruhga o’tilgan mavzu bo’yicha ketma-ket savollar taqdim etiladi.
1.Parallelepiped qanday shakl?(rasmini chizishadi doskada)
2.Qanday shakl parallelepiped deb ataladi?
3.Parallelepipedning nechta yog’I bor?
4.Qirrasi nechta?
5.Nechta uchi bor?
6.To’g’ri burchakli parallelepipedning yoqlari qanday shakllardan iborat?

Yangi mavzu bayoni.


Kub.




Dam olish daqiqasi.
Baliq misol suzamiz,
Shamol bo’lib esamiz.
Biz bilag’on bolamiz,
Qushdek parvoz qilamiz.


IV.Oʻtilgan mavzuni mustahkamlash:
O’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun avval o’quvchilarga shakllar jamlanmasi ko’rsatilgan rasm ko’rsatiladi.O’quvchilar rasmdagi shakllarni nomini aytishlari kerak bo’ladi.So’ngra kub mavzusidan og’zaki savol-javob qilinadi.Faol ishtirok etgan o’quvchilarga rag’bat kartochkalari tarqatiladi.


V. Dars jarayonida faol qatnashgan oʻquvchilarni baholash va ragʻbatlantirish.
Oʻquvchilarning darsda ishtiroki va ijodkorligi, faolligiga qarab oʻqituvchi tomonidan baholab boriladi. Dars yakunida umumiy baholar eʼlon qilinadi va faol, bilimdon oʻquvchilar ragʻbatlantiriladi.
VI. Uyga vazifa.
Darslikda berilgan misol va masalalarni ishlab kelish hamda darsda kuzatilgan kamchiliklar ustida ishlash.
Yüklə 0,86 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə