Aim.Uz
O’zbekiston Respublikasi xalq ta’limi vazirligi
Namangan viloyati xalq ta'limi boshqarmasi
Namangan tuman xalq ta'limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish bo’limi
25-sonli maktab
kimyo fani o`qituvchisi
Kuralova Muyassarning
bir soatlik
Mirishkor qishlog’i
Ushbu dars ishlanmayuqori sinflarda kimyo darslari uchun tayyorlangan bo`lib yangi pedagogik texnologiya asosida dars o`tishga yo`naltirilgan.
Tuzuvchi: 25-sonli umum ta’lim maktab kimyo fani o`qituvchisi M.Kuralova
Taqrizchi: Maktab ma’naviy –marifiy ishlar bo`yicha direktor o`rinbosari, kimyo fani o`qituvchisi SH.Qayumova
Namangan tuman 25-maktab tabiiy fanlar uslubiy birlashmasining
20___yil “____”_________ kuni bo`lib o`tgan
yig`ilishining _________sonli qarori bilan tasdiqlandi.
Fan nomi: Kimyo
9-mavzu: Sof modda va aralashmalar.
Darsning maqsadlari:
Darsning ta’limiy maqsadi:Toza moddalar va aralashmalar to`g`risida tushuncha berilish moddalar to`g`risidagi tushunchalarini rivojlantirish.
Darsning tarbiyaviy maqsadi: O`quvchilarga vatanparvarlik, ekologik,ahloqiy tarbiya berish.
Darsning rivojlantiruvchi masadi: O`quvchilarga aralashmalarni tozalash bo`yicha ko`nikma va malakalarini hosil qilish.
Komunikativ maqsad:Olgan bilim va ko`nikmalarni amalda qo`llash.
DTS talablari: Sof modda va aralashmalarni farqlay olsh.
Dars uslubi:Interfaol musobaqa darsi:
Dars jihozi: Darsning etiketkasi yozilga bir necha moddalar namunasi.Guruhga berilgan topshiriqlar savolnomasi, yog`och qirindisi, magnit…
Darsning borishi:
Tashkiliy qism (3 daqiqa)
Salomlashish ,davomatni aniqlash.
o`tilgan dars va bugungi dars yuzasidan musobaqa (20 daqiqa)
Tajriba o`tkazish orqali mavzuni mustahkamlash ( 10 daqiqa)
Etiketkalardagi yozuvlar tahlili (5 daqiqa )
Mustahkamlash va baholash ( 6 daqiqa )
Uyga topshiriq berish (2 daqiqa)
DARSNING BORISHI
Tashkiliy qism: a) salomlashish;
b) navbatchi va davomatni
aniqlash;
d) she’riy daqiqalar.
Salomlashib bo`lingach o`quvchilar davomatini va sinf tozaligini tekshirish .Bugun o`rganiladigan mavzu o`tilgan dars oxirida uyga vazifa tariqasida topshiriq berilgan.Yangi mavzu sinf taxtasiga yoziladi. Toza va modda aralashmalar. Bugungi darsning maqsadi o`quvchilarga tushuntiriladi va o`quvchilar guruhlarga ajratiladi. Masalan o`quvchilar soniga qarab 4 guruhga.
1-topshiriq.
Darslikdagi 11-rasm bandlarida tushuntirish .
Masalan beshta guruh bittadan tushuntiriladi , so`ngra har bir guruh oldiga savollar yozilgan kartochkalar tarqatiladi.
Masalan:
Modda nima?
Modda nimalardan tashkil topgan?
Kimyoviy birikma nima?
Tabiatda uchraydigan moddalar necha xil bo`ladi?
O`quvchilar tezkor hujum sifatida faol qatnashishlarini o`qituvchi talab qiladi.
O`quvchining har bir javobi rag`bat kartochkasi orqali baholab boriladi.Darsning mohiyatini tushuntirishda distirlangan suv toza modda ekanligini o`quvchilarga tushuntiriladi. Darsda muammoli savol sifatida yog`och qirindisi, temir qirindisi aralashtirib yuboriladi, bularni ajratish usulini o`quvchilar o`ylab topadi, kim savolga to`g`ri javob topsa o`sha tajribani bajarish sharti bilan rag`banlantiradi. Toza modda va aralashmalarni farqlay olgan o`quvchi darslikdan foydalanmasdan bir ikki xil moddalar ta’rifini yozadilar.
Demak moddalarni ishlab chiqarishda ularga etiketka yopishtiriladi va bir nechta moddalar idishidagi yozuvlar tahlil qilinadi.
T-texnik
A.U.T.-analiz uchun toza
M.T.-mahsus toza
Buni tushuntirib bo`lgandan keyin o`qituvchi o`quvchilarga-demak tabiatda toza moddalar deyarli uchramasligini chanqaganda ariqdan suv ichib yubormaslikni, u suv tarkibida erigan tuzlar bilan birgalikda kasallik qo`zg`atuvchi mikroblar borligini tushuntiriladi.Kimyo fanini o`rganish uchun tutgan lug`at daftarlarigaquyidagi so`zlar ma’nosini yozib qo`yadilar.
Gamogen – bir jinsli
2) Geterogin – ikki jinsli
O`rtaga savol tashlanadi: Tuz suvda erib ketdi – bu bir jinslimi yoki ikki jinslimi?
Loyqa suv qanday aralashma hisoblanadi?
Dars oxirida aralashmalarni bir-biridan usullarini yana birma – bir sanab o`tiladi.Dars oxirida rag`bat kartochkalar soniga qarab o`quvchilar ballari e’lon qilinadi.
Uyga vazifa:
Aralashmalar tayyorlab kelish va ularni bir- biridan ajratish yechimini topish.
Dostları ilə paylaş: |