Ngrohja globaleYüklə 3,81 Kb.
tarix30.04.2018
ölçüsü3,81 Kb.

NGROHJA GLOBALE

Ngrohja globale i referohet rritjes së temperaturës në planetin Tokë në një periudhë të caktuar. Ndryshimet klimatike në Tokë kanë ndodhur me cikle të caktuara gjatë gjithë historisë së planetit, përfshirë ardhjen dhe largimin e akullnajave në epokat e akullta përkatëse.Pasojat e ngrohjes globale jane; ndryshimet e temperatures, regjistrimet tregojne se temperatura globale eshte rritur me 0.78oC gjate shek.XX dhe pritet te jete me e larte gjate ketij shekulli dhe sidomos ne fund te tij; akulli po shkrin ne te gjithe boten, sidomos ne pole, kjo dukuri ka perfshire akullnajat masive, shtresat e akullit qe mbulojne Antarktiden e Groenlanden si dhe detin Arktik; pinguinet e zones Adelie’ ne Antarktide nga 32 000 cifte jane reduktuar ne 11 000 cifte, brenda nje periudhe 30 vjecare; niveli i detit eshte rritur me shpejtesi gjate shekullit te fundit; disa flutura, dhelpra dhe disa bimesi alpine jane zhvendosur ne zona me veriore ose ne lartesi me te medha, drejt zonave me te ftohta; precipitimi i reshjeve te shiut dhe te bores eshte rritur shume ne mbare globindhe levozhgat e bredhave kane rene dhe trungjet e zhveshura kane lulezuar dege te reja ne Alaske fale 20 viteve te fundit me stine verore te ngrohte.

Shkaqet e ngrohjes globale janë vetë njerezit. John Kerry sekretari i shtetit Amerikan ne nje deklaratë për shtyp tha se “ata që mohojnë shkencën , po luajnë me zjarrin”dhe shkenca e thote mjaft qate se cili eshte shkaktari I ngrohjes globale. Studimet e fundit tregojnë se , atmosfera dhe oqeanet janë ngrohur, dëbora dhe akulli janë pakësuar, niveli mesatar i deteve është rritur dhe përqëndrimi i gazeve që shkaktojnë efektin serë është rritur. Mendohet se temperaturat mesatare globale do të rriten me 0.3 deri në 4.8 gradë Celcius deri në vitin 2100 dhe nivelet e detit të ngrihen me 26 deri në 82 centimetra. “Kujdesuni për veprimet tuaja në mjedis


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə