O ustanovitvi



Yüklə 1,83 Mb.
tarix08.08.2018
ölçüsü1,83 Mb.
#61855




Slika 1-Logotip podjetja

O ustanovitvi:



Ustanovitelja Googla Larry Page in Sergey Brin sta se spoznala leta 1995 med doktorskim študijem na Stanfordski univerzi. Ko sta ugotovila, da imata podobne interese na raziskovalnem področju (pridobivanje in iskanje relevantnih informacij med ogromno količino podatkov), sta se januarja 1996 lotila skupnega projekta, pri katerem je bilo raziskovanje osredotočeno na izdelavo internetnega iskalnika, ki bi najdene rezultate iskanja rangiral tako, da bi višje na seznamu zadetkov uvrstili tiste strani, na katere se sklicujejo več drugih spletnih strani. Larry in Sergey sta tako začela razvijati iskalnik z imenom BackRub, ki je dobil takšno ime zaradi zmožnosti analiziranja povratnih povezav do določenih spletnih strani z namenom ugotavljanja njihove popularnost. Logika ugotavljanja popularnosti je bila sila preprosta: več povezav kot kaže na določeno spletno stran, bolj je le-ta popularna. Osnova, ki sta jo razvila, je nekaj let kasneje pripeljala do razvoja PageRank sistema, ki ga Google pri iskanju in razvrščanju zadetkov še danes uporablja.  
Slika 2-Larry Page in Sergey Brin

Kako je podjetje dobilo svoje ime? 


Beseda google izhaja iz matematičnega termina googol, ki predstavlja enormno veliko številko, ki jo zapišemo s 100 ničlami (10100). Glede na to, da je poglavitna naloga iskalnika organizacija neskončne količine podatkov, ki se nahajajo na svetovnem spletu, je odločitev za takšno ime podjetja povsem razumljiva in logična. Zaradi globalne prepoznavnosti iskanja in njegove priljubljenosti, se ne bo čuditi, če se bo v slovarju angleškega jezika kot sopomenka za iskanje znašla beseda »to google«. To, da se v pogovornem jeziku med spletnimi uporabniki uporablja izraz googlanje kot nadomestek za iskanje, pa je že del vsakdana 


Prvi koraki:


V devetdesetih letih sta Larry in Sergey dolgo časa oklevala ali bi sploh ustanovila podjetje, saj resnega zanimanja vlagateljev ni bilo, prav tako jima ni uspelo skleniti posla z nobenim izmed velikih portalov, ki sta jim ponujalo svojo tehnologijo iskanja. Šele njun prijatelj David Filo, internetni javnosti poznan kot ustanovitelj Yahooja, ju je prepričal, da ima njuna tehnologija tržni potencial zaradi katerega se splača ustanovita lastno podjetje.

Vprašanje kaj bi bilo z razvojem, če ne bi na njuna vrata potrkal Andy Bechtolsheim, eden izmed ustanoviteljev podjetja Sun Microsystems, ki je Google ocenil kot potencialno donosno naložbo. Sergey se še danes živo spominja Bechtolsheimovih besed, ko sta mu z Larryem pokazala demo verzijo delovanja iskalnika:« Zakaj vama ne bi namesto, da debatiramo o vseh podrobnostih, kar takoj napisal ček?« In res, Google Inc. je dobil prvih 100,000 dolarjev. Pri tem se je pojavil ne ravno majhen problem saj podjetje Google Inc. sploh še ni bilo uradno registrirano. Ček je moral pred unovčenjem zaradi tega še nekaj tednov počakati v predalu, dokler nista Larry in Sergey s pomočjo prijateljev, sorodnikov in znancev uspela zbrati 1 milijon dolarjev, kar je bilo dovolj za ustanovitev podjetja in njegov zagon.


Google v številkah:


Število indeksiranih spletnih strani

4 000 000 000

Število indeksiranih slik

900 000 000

Obiskanost

Med petimi najboljšimi

Najbolj obiskan

Nemčija, Francija, Velika Britanija (v Sloveniji na 2. Mestu)

Mesečni obisk

82 000 000 uporabnikov

Prevedenost

97 jezikov

Število zaposlenih

Več kot 1900 (2 iz Slovenije)


Vzpon podjetja:


Google Inc. je začel s poslovanjem 7. septembra 1998 v kalifornijskem mestu Menlo Park. O kakšnih resnih poslovnih prostorih ne moremo govoriti, saj je podjetje domovalo v garaži, ki je bila last Larryevega in Sergeyevega prijatelja. Kljub temu, da je bil iskalnik še vedno v beta verziji razvoja, je dnevno opravil prek 10.000 iskanj. V medijih (med drugim v ameriškem dnevniku USA Today in francoskem Le Monde) so se kmalu začele pojavljati novice in članki o iskalniku z relevantnimi rezultati iskanja. Google je s promocijo, ki je temeljila na principu »od ust do ust«, kmalu presegel zgolj lokalno prepoznavnost in decembra 1998, ga je ugledna revija PC Magazine uvrstila med 100 najboljših spletnih strani. Googlov globalni pohod se je tako začel.



Slika 3-Googlov prikaz uporabe spletnega brskalnika Google v svetu

Vodstvo podjetja: 


Google s številnimi podružnicami po vsem svetu zaposluje več kot 1900 ljudi. Moč odločanja je strnjena na trojico Brin, Page in Schmidt, ki skupaj nadzoruje približno 40% volilne moči:

  • Dr. Eric E. Schmidt, izvršilni direktor, ki je bil do leta 2001 zaposlen kot direktor Novella, še prej pa kot tehnološki direktor v Sun Microsystems. Shmidtovo delo po prihodu v Google je osredotočeno na vodenje podjetja, ki mora dohajati svojo hitro rast. Schmidt skrbi tudi za ohranjanje ravnotežja med visoko kvaliteto dela in čim krajših razvojnih ciklov produktov.

  • Sergey Brin je danes zaposlen kot direktor tehnologije. Njegovo raziskovanje je osredotočeno na razvoj iskalnikov, na izločanje informacij iz nestrukturiranih virov ter na rudarjenje podatkov (data mining) iz obsežnih tekstovnih dokumentov. Zelo veliko nastopa po konferencah in forumih.

  • Danes 32 letni Larry Page je do leta 2001, ko je postal direktor produktov, skrbel za celotno poslovanje podjetja. Tako kot Sergey, je tudi Larry po opravljenem podiplomskem študiju za nedoločen čas odložil dokončanje doktorske disertacije. Na svetovnem ekonomskem forumu je bil leta 2002 proglašen kot voditelj prihodnosti, revija MIT's Technology Review pa ga je proglasila kot inovatorja, ki bo kreiral prihodnost.



Slika 4-Sproščen sestanek vodilnih v podjetju



Slika 5-Hišni ljubljenček Yoshki, ki je v podjetju že od njenega nastanka

Bonitete zaposlenih:


  • Dopust: do 4. leta delovnega staža pri Googlu 15 dni, od 4. do 6. leta 20 dni, več kot 6 let 25 dni

  • Prazniki: 10 plačanih praznikov, 2 dodatna prosta dneva, ki sta namenjena poletnemu pikniku in smučarskemu izletu zaposlenih.

  • Svetovanje: brezplačno svetovanje pri pravnih in naložbenih zadevah, pomoč pri iskanju otroškega varstva ipd.

  • Hrana: brezplačni zajtrki, kosila in večerje, prigrizki, pijača

  • Šport in prosti čas: uporaba fitnesa, savne in masažne sobe, sobo z video igrami, mize za igranje biljarda in ping ponga, piano. Brezplačna 1 urna karta za bližnjo telovadnico in plezalno steno. V Googlovih podružnicah vsakemu zaposlenemu sofinancirajo športne aktivnosti v vrednosti 20 dolarjev mesečno. Na parkirišču pred podjetjem se zaposleni dvakrat tedensko pomerijo v hokeju na rolerjih.

  • Porodniški dopust: 12 tednov, 75% osnovne plače, + 50 dolarjev dnevno za postrežbo na domu za prvih 10 dni po rojstvu otroka

  • Očetovski dopust: 2 tedna, 100% nadomestilo plače, + 50 dolarjev dnevno za postrežbo na domu za prvih 10 dni po rojstvu otroka

  • V primeru posvojitve otroka, dobijo zaposleni 5.000 dolarjev za pokritje dela stroškov

  • Podjetje pokrije osnovno zdravstveno, zobozdravstveno in očesno zavarovanje

  • Povrnitev stroškov izobraževanja do 5.000 dolarjev letno

  • V primeru, da Google zaposli osebo na vaše priporočilo, ste upravičeni do 2.000 dolarjev nagrade

 

Poslovni rezultati:


Kljub izjemno hitri rasti je Google leta 2000 opravil le en odstotek vseh iskanj po internetu, danes štiri leta kasneje pa že dobro polovico. Razloge hitre rasti in priljubljenosti med uporabniki gre iskati v predvsem v tem, da Google uporabniku ne postreže le z rezultati iskanja, ampak te rezultate v primerjavi s konkurenčnimi iskalniki tudi veliko bolj natančneje razvrsti po pomembnosti. Uporabniki cenijo tudi preglednost in enostavnost spletne strani, ki jo je Google ohranil od samega začetka.

Strmi trend naraščanje uporabnikov se seveda kaže tudi pri poslovnih rezultatih. V prvi polovici letošnjega leta je Google ustvaril 1,35 milijarde dolarjev prihodkov, kar je kar za 140% več kot v enakem obdobju lani. Pri tem je potrebno poudariti, da približno 98 odstotkov vseh Googlovih prihodkov izvira z naslova spletnega oglaševanja. Dobiček iz poslovanja se je v prvih šestih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta povzpel z 58 na 143 milijonov dolarjev. Upoštevajoč lanskoletni dobiček, ki je znašal 105 milijonov dolarjev, lahko na trenutne trende pričakujemo, da se bo ob koncu letošnjega leta potrojil.



Google na borzi:


Pravijo, da se okrog dobrega konja dviga prah. Tako je bilo tudi letošnje poletje, ko je po nekaj letnem premoru enemu izmed internetnih podjetij zopet uspelo doseči ogromno publiciteto z nastopom na borznem trgu. Govorimo seveda o Googlu katerega delnice so 18. avgusta začele kotirati na newyorški borzi Nasdaq pod kratico GOOG.

Po prvotnih napovedih je Google nameraval na javni dražbi ponuditi 25,7 milijonov delnic, katerih cena za nakup bi se naj gibala med 108 in 135 dolarja za eno delnico, kar pomeni, da bi Google z iztržil do 3,5 milijard dolarjev. Zaradi šibkega povpraševanja in očitne tržne precenjenosti podjetja so bili prisiljeni število delnic zmanjšati na 19,64 milijona, njihovo ceno pa spustiti na nivo od 85 do 95 dolarjev.


VSEBINA:





KAZALO SLIK:





Slika 1-Logotip podjetja 1

Ustanovitelja Googla Larry Page in Sergey Brin sta se spoznala leta 1995 med doktorskim študijem na Stanfordski univerzi. Ko sta ugotovila, da imata podobne interese na raziskovalnem področju (pridobivanje in iskanje relevantnih informacij med ogromno količino podatkov), sta se januarja 1996 lotila skupnega projekta, pri katerem je bilo raziskovanje osredotočeno na izdelavo internetnega iskalnika, ki bi najdene rezultate iskanja rangiral tako, da bi višje na seznamu zadetkov uvrstili tiste strani, na katere se sklicujejo več drugih spletnih strani. Larry in Sergey sta tako začela razvijati iskalnik z imenom BackRub, ki je dobil takšno ime zaradi zmožnosti analiziranja povratnih povezav do določenih spletnih strani z namenom ugotavljanja njihove popularnost. Logika ugotavljanja popularnosti je bila sila preprosta: več povezav kot kaže na določeno spletno stran, bolj je le-ta popularna. Osnova, ki sta jo razvila, je nekaj let kasneje pripeljala do razvoja PageRank sistema, ki ga Google pri iskanju in razvrščanju zadetkov še danes uporablja.  


Slika 2-Larry Page in Sergey Brin 2

Slika 3-Googlov prikaz uporabe spletnega brskalnika Google v svetu 4

Slika 4-Sproščen sestanek vodilnih v podjetju 5

Slika 5-Hišni ljubljenček Yoshki, ki je v podjetju že od njenega nastanka 6




VIRI:




  • http://mladipodjetnik.si/novice-in-dogodki/novice/5-stvari-ki-jih-o-googlu-niste-vedeli

  • http://sl.wikipedia.org/wiki/Google

  • http://javor.pef.uni-lj.si/~racki2008html/lea_huskic/kaj_je_google.htm

  • http://www.nasvet.com/google/

  • Jerome Colombain, Internet in jaz, Bistroumni pripomočki, Ljubljana 2009


Yüklə 1,83 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə