Opis konferencjiYüklə 58 Kb.
tarix01.08.2018
ölçüsü58 Kb.
#60237

Opis konferencji Analysis and Applications – A conference in honour of Elias M. Stein for the tremendous influence he has had in developing European harmonic analysis

Analiza harmoniczna jest jedną z gałęzi współczesnej matematyki mających fundamentalne znaczenie dla wielu technologii których używamy na co dzień, np. w medycynie (rentgenografia, tomografia komputerowa), czy w kompresji danych (pliki mp3, format .jpg), a także w podpisie elektronicznym i wielu innych dziedzinach. Można więc powiedzieć, że analiza harmoniczna jest blisko tych aspektów matematyki, które mają bezpośredni wpływ na rozwój współczesnej cywilizacji technicznej i z której dobrodziejstw korzystamy na co dzień, może nawet nie zdając sobie z tego sprawy!Zaproszeni prelegenci plenarni

Jean Bourgain (Institute for Advanced Study, Princeton USA) - medalista Fieldsa 1994 r., Breakthrough Prize 3 mln USD w 2016 r.

Charles Fefferman (Princeton University, USA) - medalista Fieldsa 1978 r. najmłodszy profesor w historii USA 22 lata.

Michael Lacey (Georgia Institute of Technology, USA) - laureat nagrody Salema 1996 r.

Elon Lindenstrauss (Hebrew University, Izrael) - medalista Fieldsa 2010 r.

Assaf Naor (Princeton University, USA) - laureat nagrody Salema 2008 r.

Fulvio Ricci (Scuola Normale Superiore di Pisa, Włochy) - Doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego 2012 r.

Terence Tao (University of California, USA) - medalista Fieldsa 2006 r., Breakthrough Prize 3 mln USD w 2014 r.

Christoph Thiele (University of Bonn, Niemcy) - laureat nagrody Salema 1996 r.

Sylwetka prof. E. M. Steina

Profesor Elias M. Stein (ur. 1931) jest amerykańskim matematykiem urodzonym w Belgii. Specjalizuje się w badaniach z zakresu analizy harmonicznej i jej zastosowaniach w pokrewnych działach analizy matematycznej (jak np. równania różniczkowe cząstkowe, teoria ergodyczna). Powszechnie uważany za jednego z twórców współczesnej analizy harmonicznej. Profesor Stein doktoryzował się w 1955 roku na Uniwersytecie w Chicago. Jego promotorem był wybitny polski matematyk Antoni Zygmund - twórca, obok Alberto Calderona, znanej w całym matematycznym świecie szkoły analitycznej w Chicago. Warto wspomnieć, że promotorem Antoniego Zygmunda był Aleksander Rajchman, Rajchmana zaś Hugo Steinhaus. Steinhaus był przed wojną twórcą Lwowskiej Szkoły Matematycznej, natomiast po wojnie stał się jednym z budowniczych matematyki we Wrocławiu.Profesor Stein pracował na Uniwersytecie w Chicago oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT), jednak przez większość swojej kariery jest związany z Uniwersytetem w Princeton. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Steele Prize Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego (dwukrotnie, 1984 i 2002), nagrody Schock'a z matematyki (1993), nagrody Wolfa z matematyki (1999) a także Narodowego Medalu Nauki (National Medal of Science, 2001). Wypromował 52 doktorów. Wielu spośród nich jest wybitnymi matematykami, a dwóch (Charles Fefferman oraz Terrence Tao) zostało laureatami Medalu Fieldsa. Profesor Stein jest również autorem wielu bardzo cenionych podręczników akademickich i monografii z zakresu analizy matematycznej. W świetle osiągnięć i pozycji jaką zajmuje Profesor Stein w matematyce, zaszczytem dla Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego był fakt nawiązania z nim owocnej współpracy naukowej.

Sylwetki prelegentów plenarnych

Jean Bourgain, ur. 1954 - belgijski matematyk, specjalizujący się w badaniach w zakresie szeroko pojętej analizy matematycznej. Laureat Medalu Fieldsa w 1994 roku. Przez wielu badaczy uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych matematyków. Doktoryzował się w 1984 na Vrije Universiteit Brussel, następnie pracował w Institut des Hautes Etudes Scientifiques oraz w Institute for Advanced Study w Princeton (gdzie zatrudniony jest obecnie). Prace Prof. Bourgaina dotyczą fundamentalnych aspektów wielu zagadnień współczesnej analizy matematycznej, m.in.: geometrii przestrzeni Banacha, analizy harmonicznej, analitycznej teorii liczb, teorii ergodycznej, równań różniczkowych cząstkowych, czy teorii spektralnej; a także teorii grup i kombinatoryki. Za swoje badania Prof. Bourgain otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Salema (1983), nagrodę Langevin'a (1985), nagrodę Ostrowskiego (1994), nagrodę Shawa (2010), nagrodę Crafoorda (2012). W 1994 roku otrzymał również najbardziej prestiżową nagrodę matematyczną - Medal Fieldsa, powszechnie uważany za odpowiednik nagrody Nobla w naukach matematycznych. Warto dodać, że w tym roku (2016) praca Prof. Bourgaina została doceniona nagrodą 'Breakthrough Prize' w wysokości 3 milionów dolarów, ufundowaną przez potentatów z doliny krzemowej (Google, Facebook). Prof. Bourgain jest członkiem wielu akademii nauk: francuskiej, polskiej, europejskiej, szwedzkiej, amerykańskiej oraz holenderskiej. Jean Bourgain był trzykrotnie mówcą plenarnym na międzynarodowych kongresach matematycznych, w tym w Warszawie w 1983 roku.

Charles Fefferman, ur. 1949 - amerykański matematyk, specjalizujący się w szeroko rozumianej analizie matematycznej. Prof. Fefferman ukończył Uniwersytet w Marylandzie w wieku 17 lat. Doktoryzował się w wieku 20 lat na Uniwersytecie w Princeton. Jego promotorem był Elias M. Stein. Następnie Charles Fefferman rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Chicago, gdzie w wieku 22 lat uzyskał stanowisko profesorskie, stając się najmłodszą osobą kiedykolwiek zatrudnioną na takim stanowisku w USA. Prof. Fefferman wniósł istotny wkład do wielu fundamentalnych dziedzin współczesnej analizy takich jak: wielowymiarowa analiza zespolona, równania różniczkowe cząstkowe oraz analiza Fourierowska. Warto dodać, że spośród wszystkich jego prac ponad 20 jest opublikowanych w czasopiśmie Annals of Mathematics, które przez wielu badaczy uważane jest za najbardziej prestiżowe czasopismo matematyczne. Za swoje badania prof. Fefferman został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. Nagrodą Watermana (1976), nagrodą Bergmana (1992) nagrodą Bochnera (2008) oraz nagrodą Salema (1971). W roku 1978 otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę w matematyce – Medal Fieldsa.

Michael Lacey, ur. 1959 - amerykański matematyk, specjalizujący się w analizie Fourierowskiej oraz systemach dynamicznych. Laureat Nagrody Salema z 1996 roku (wspólnie z Christophem Thiele). Prof. Lacey doktoryzował się w 1987 na Uniwersytecie w Illinois. W trakcie swojej kariery naukowej pracował na takich uczelniach jak Uniwersytet w Luizjanie, Uniwersytet w Karoliny Północnej i Uniwersytet w Indianie. Przez większość swojej kariery Michael Lacey jest związany z Uniwersytetem w Georgii, gdzie w 2001 roku otrzymał stanowisko profesorskie. Prof. Lacey jest autorem/współautorem ponad 100 publikacji naukowych. Za swoje badania otrzymał wiele nagród, był też stypendystą Simonsa, Fulbrighta oraz Guggenheima.

Elon Lindenstrauss, ur. 1970 - izraelski matematyk, specjalizujący się w teorii ergodycznej oraz systemach dynamicznych, laureat Medalu Fieldsa z 2010 roku. Prof. Lindenstrauss doktoryzował się na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie w 1994 roku. W trakcie swojej kariery naukowej pracował w Institute of Advanced Study w Princeton, na Uniwersytecie Stanforda, w Instytucie Couranta w Nowym Jorku, w Instytucie Clay'a oraz na Uniwersytecie w Princeton. Obecnie jest Profesorem na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Profesor Lindenstrauss został nagrodzony Medalem Fieldsa za swoje badania nad teorią ergodyczną. Otrzymał również wiele innych prestiżowych nagród: nagrodę Salema (2003), nagrodę Europejskiego Towarzystwa Matematycznego (2004), nagrodę Erdosa (2009) oraz nagrodę Fermata (2009). Wyniki otrzymane przez Prof. Lindenstraussa pozwoliły na osiągnięcie znacznych postępów w teorii liczb, m.in. w hipotezie Littlewood'a, a także w teorii kwantowego chaosu.

Asaf Naor, ur. 1975 - izraelsko-czeski matematyk i informatyk. Specjalizuje się w analizie matematycznej, geometrii, teorii przestrzeni metrycznych i rachunku prawdopodobieństwa, a także ich zastosowaniach w kombinatoryce, fizyce matematycznej oraz w informatyce. Laureat nagrody Salema w 2008 roku. Nagroda Salema jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w analizie matematycznej. Co więcej, wielu laureatów nagrody Salema otrzymało później także medal Fieldsa. Profesor Naor doktoryzował się w 2002 roku na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Następnie pracował w Microsoft (Theory Group), na Uniwersytecie Waszyngtońskim oraz w Instytucie Couranta w Nowym Jorku. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Princeton. Oprócz nagrody Salema profesor Naor otrzymał również: Bergmann Memorial Award (2007), Nagrodę Europejskiego Towarzystwa Matematycznego (2008), a także Bocher Memorial Price (2011). Profesor Naor jest także członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego. Był również zaproszonym mówcą na Międzynarodowym Kongresie Matematycznym w 2010 roku.

Fulvio Ricci, ur. 1948 - włoski matematyk specjalizujący się w analizie harmonicznej. Studiował w Scuola Normale Superiore (Piza, Włochy) oraz na University of Maryland w USA. Pracował na Politechnice Turyńskiej, a od kilkunastu lat jest profesorem w Scuola Normale Superiore. W Scuola Normale pełnił funkcje dziekana i prorektora. W 2012 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek włoskich gremiów naukowych Accademia delle Scienze di Torino i Accademia Nazionale dei Lincei, a także członek redakcji kilku wysokiej klasy czasopism naukowych. Jest również członkiem redakcji Colloquium Mathematicum, wydawanego w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Ricci był wielokrotnie zapraszany na prestiżowe konferencje naukowe. Wykładał na najlepszych uniwersytetach amerykańskich i europejskich, m.in. w Institute for Advanced Study w Princeton, Mathematical Sciences Research Institute w Berkeley, Ecole Normale Superieure w Paryżu oraz Universite de Paris VI i Paris 11. Przewodniczył międzynarodowemu panelowi do spraw stypendiów postdoktoranckich w unijnym programie Human Capital and Mobility (1992-1996). W latach 1999-2004 był członkiem Komitetu Naukowego Narodowego Instytutu Matematyki we Włoszech, który zarządza funduszami na badania naukowe w matematyce. Profesor Ricci jest blisko związany naukowo z matematykami z Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wielu z nich uczestniczyło w wyjazdach naukowych do profesora Ricci'ego, co więcej jeden z młodych pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego był jego doktorantem.

Terence Tao, ur. 1975 - australijsko-amerykański matematyk, specjalizujący się w szeroko rozumianej analizie harmonicznej i dziedzinach pokrewnych. Laureat Medalu Fieldsa z roku 2006. Przez wielu badaczy uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych matematyków. Prowadzi jeden z najbardziej znanych blogów matematycznych. Mając 17 lat prof. Tao uzyskał magisterium na Uniwersytecie w Flinders. Cztery lata później obronił doktorat na Uniwersytecie w Princeton. Następnie pracował na kalifornijskim Uniwersytecie w Los Angeles, gdzie w wieku 24 lat otrzymał stanowisko profesorskie. Prof. Tao wniósł duży wkład w rozwój takich dziedzin matematyki jak: analiza harmoniczna, arytmetyka kombinatoryczna, analityczna teoria liczb oraz kombinatoryka algebraiczna. Za swoje badania został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. nagrodą Salema (2000), nagrodą Bochnera (2002), nagrodą Watermana (2008), nagrodą Nemmersa, nagrodą Crafoorda (2012). W 2015 roku otrzymał nagrodę 'Breakthrough Prize' z matematyki, przyznawaną przez potentatów z doliny krzemowej (m.in. facebook i google). Ponadto prof. Tao jest członkiem australijskiej oraz amerykańskiej akademii nauk.

Christoph Thiele, ur. 1968 - niemiecki matematyk specjalizujący się w analizie harmonicznej, analizie rzeczywistej i teorii ergodycznej. Laureat nagrody Salema w 1996 roku (wspólnie z Michaelem Lacey). Profesor Thiele doktoryzował się na Uniwersytecie Yale w 1995 roku. Przez wiele związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), gdzie pełnił między innymi funkcje dziekana wydziału matematyki. Obecnie jest związany z Uniwersytetem w Bonn. Oprócz nagrody Salema profesor Thiele jest laureatem m.in. Humboldt Research Award (2010). Profesor Thiele jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego, a przez pewien czas był też jego wiceprezesem. Był zaproszonym mówcą na Międzynarodowym Kongresie Matematycznym w 2002 roku. W ostatnich latach została nawiązana współpraca naukowa między profesorem Thiele a matematykami z Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Skutkiem tej współpracy dwóch matematyków z Uniwersytetu Wrocławskiego odbywa lub odbywało staże podoktorskie w Bonn pod jego opieką.

Lista zaproszonych prelegentów
Jean-Phillipe Anker (Université d'Orléans), Anthony Carbery (University of Edinburgh), Michael Christ (University of California Berkeley), Jacek Dziubański (Uniwersytet Wrocławski) Charles Fefferman (Princeton University), Alexandru Ionescu (Princeton University), Alex Iosevich (University of Rochester), Grzegorz Karch (Uniwersytet Wrocławski) Michael Lacey (Georgia Institute of Technology), Loredana Lanzani (Syracuse University), Elon Lindenstrauss (The Hebrew University of Jerusalem), Akos Magyar (University of Georgia), Detlef Müller (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel), Alex Nagel (University of Wisconsin Madison, Amos Nevo (Technion - Israel Institute of Technology), Lillian Pierce (Duke University), D.H. Phong (Columbia University), Fulvio Ricci (Scuola Normale Superiore di Pisa), Andreas Seeger (University of Wisconsin-Madison), Brian Street (University of Wisconsin-Madison), Terence Tao (University of California Los Angeles), Christoph Thiele (Universität Bonn), Francois Treves (Rutgers University), Steve Wainger (University of Wisconsin-Madison), James Wright (University of Edinburgh).

Yüklə 58 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə