Oy kullanma iŞlemi İÇİn randevu almak zorunlu mudur? Randevu nasil alinacaktir?Yüklə 8,53 Kb.
tarix14.06.2018
ölçüsü8,53 Kb.

YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNE KAYIT YAPTIRMIŞ OLAN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN İNTERNET ÜZERİNDEN OY VERME GÜNÜ İÇİN RANDEVU ALMA İŞLEMİ 21 TEMMUZ PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAKTIR. ÖNEMLE HATIRLATILIR. LÜTFEN AŞAĞIDAKİ NOTU DİKKATLİCE OKUYUNUZ.

OY KULLANMA İŞLEMİ İÇİN RANDEVU ALMAK ZORUNLU MUDUR? RANDEVU NASIL ALINACAKTIR?

Yurtdışı seçmen kütüğüne kaydını yaptırmış olan vatandaşlarımızın oy kullanmak için randevu almaları zorunludur.

Randevu alma işlemi, Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan , “SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”aracılığıyla, https://www.ysk.gov.tradresinden/, internet üzerinden yapılacaktır.

Oy verme amaçlı randevu alma işlemi 21 Temmuz-25 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılacaktır. Randevu işlemi için “SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”, 21 Temmuz 2014, Pazartesi günü Türkiye saatiyle 08.00’de (Almanya saati ile saat 07.00) devreye girecek, 25 Temmuz 2014 Türkiye saatiyle saat 17.00’de (Almanya saati ile 16.00) kapanacaktır. SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi’ne, belirtilen tarihler arasında (https://www.ysk.gov.tr/) adresinden erişilebilirsiniz.

“SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”nde, oy verme günleri iki zaman dilimine bölünmüş olup (08.00-12.30; 12.30-17.00), vatandaşlarımızın bu sistemden, seçimin her iki turu için de istedikleri günü ve zaman dilimini seçmeleri mümkündür.

INTERNET KULLANAMIYORUM. SEÇSİS OY VERME GÜNÜ BELİRLEME SİSTEMİNDEN BENİM ADIMA, BAŞKASININ YARDIMIYLA RANDEVU ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Internet kullanamayan vatandaşlarımız, akrabalarının veya bir tanıdıklarının yardımıyla, SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi’nden seçim günü için randevu alabilirler. Sistem, bir kişinin kendisi dışında 5 kişi adına randevu almasına imkan vermektedir. Böylelikle, aile bireyleriniz veya internet kullanamayan tanıdıklarınız için, sisteme gerekli bilgileri girmek kaydıyla randevu alınması mümkün hale gelmektedir.

SEÇSİS OY VERME GÜNÜ BELİRLEME SİSTEMİNDEN RANDEVU ALMA İŞLEMİ YAPMADIĞIMIZ TAKDİRDE NE OLUR?

Oy verme gününü belirlemeyen yani sistemden randevu almayan seçmenler için oy verme gün ve saat aralığı ile oy kullanacakları sandıklar sistem tarafından otomatik olarak belirlenecektir.

Randevu alma işlemini yapmadığınız takdirde, sistemin size otomatik olarak vermiş olduğu randevu günü ve zaman dilimini, oy verme işleminin başlangıç tarihi olan 31 Temmuz gününden önce mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yüksek Seçim Kurulu kararı gereği, sizin için belirlenen oy verme günü haricinde, Almanya’da kurulacak sandıklarda, başka bir günde oy kullanmanız kesinlikle mümkün değildir. Bu durumda sadece gümrük kapılarında oy kullanabilirsiniz.

RANDEVU ALDIĞIM GÜN VEYA SİSTEMİN BENİM İÇİN BELİRLEDİĞİ RANDEVU GÜNÜ HARİCİNDE BAŞKA BİR GÜNDE OY KULLANMAM MÜMKÜN MÜDÜR?

Yüksek Seçim Kurulu kararı gereği, sizin için belirlenen oy verme günü haricinde, Almanya’da kurulacak sandıklarda, başka bir günde oy kullanmanız kesinlikle mümkün değildir.

Oy verme gününüzü kaçırdığınız takdirde, yine Yüksek Seçim Kurulu kararı gereği, sadece gümrük kapılarında oy kullanabilirsiniz.

OY KULLANMAK İÇİN SANDIK BAŞINA GELMEDEN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelirken T.C. Kimlik Numaralarını gösteren nüfus cüzdanlarını veya pasaportlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Oy kullanacak tüm vatandaşlarımızın, sandık mahalline gelmeden önce, oy kullanmaları için belirlenen günü, zaman dilimini ve sandık numarasını gösteren bilgileri kontrol etmeleri çok önemlidir. Bu nedenle, sistemden randevu alırken(SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi,https://www.ysk.gov.tr/) ya da sistemin sizin için belirlediği randevu gününü sistemden kontrol ederken bilgisayardan bir çıktı almanız ve oy kullanacağınız günü, zaman dilimini ve sandık numarasını gösteren bu çıktıyı beraberinizde getirmeniz önem taşımaktadır.

Daha önce belirtildiği üzere, Yüksek Seçim Kurulu kararı gereği, Almanya’da kurulacak sandıklarda sizin için belirlenen oy verme günü dışında başka bir günde oy kullanmanız kesinlikle mümkün değildir.Seçimlerle ilgili güncel duyurularımız Başkonsolosluğumuz web sitesi (http://karlsruhe.bk.mfa.gov.tr/)ve facebook sayfası (T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu) üzerinden yayınlanmaya devam olunacaktır.
Lütfen duyurularımızı takip ediniz.
: Content -> assets -> consulate -> images -> localCache
localCache -> Güney afrika cumhuriyeti’nde (gac) geçİCİ ve sürekli oturma iZNİ alinmasina iLİŞKİn esaslar
localCache -> T. C. Anvers ve brüksel başkonsolosluklarinin 2014 cumhurbaşkani seçİMİnde oy verme güNÜ tespiTİ İÇİn randevu alinmasina iLİŞKİn ortak duyurusu
localCache -> Cumhurbaşkanliği seçİmleri
localCache -> Duyuru cumhurbaşkanliği seçİmleri İÇİn yurt dişinda oy verme iŞlemi yurt dişi seçmen küTÜĞÜne kayit olma/ adres beyaninda bulunma/ oy verme güNÜ İÇİn randevu alma
localCache -> Ambassade de turquie a dakar 7, Rue Leo Frobenius, Fann Résidence, Dakar Tel.: 33 869 80 76 – Fax: 33 825 68 74
assets -> 17ctce onsite prog A5 azeri indd
assets -> basic information list of Award Subcommittee Members and Terms of Office
localCache -> T. C. Melburn başkonsolosluğu görev bölgemizde bulunan ve başkonsolosluğumuzca imza ve müHÜr tasdiKİ İÇİn taninan yemiNLİ tercümanlarimizin güncel listesi
localCache -> Yurtdişinda alinan boşanma kararinin tüRKİYE’de taninmasi ve tenfiZİ hakkinda biLGİlendirme notu
localCache -> Pasaport Sayfalarında Boş Yer Bulunmayan Yabancıların Türkiye’ye Giriş-Çıkış İşlemlerine İlişkin Bilgilendirme Notu


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə