Podobno niektóre wyznania protestanckie dopuszczają małżeństwa osób tej samej płci. Jeśli tak, to które są to kościoły?



Yüklə 1,4 Mb.
səhifə1/22
tarix26.08.2018
ölçüsü1,4 Mb.
#64281
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22

Pyt: Mariusz M.


Podobno niektóre wyznania protestanckie dopuszczają małżeństwa osób tej samej płci. Jeśli tak, to które są to kościoły?
Odp: M.
O ile nam wiadomo nie dopuszczają do małżeństw osób tej samej płci żadne tradycyjne Kościoły protestanckie....
Pyt: Mariusz
(22 sierpnia 2002) Ile osob beatyfikował, a ile kanonizował Jan Paweł II?
Odp: J.
Dane, o które pytasz zamieszczone są w naszym serwisie (stan na 13 grudnia 2001) Kliknij tutaj W najbliższym czasie zostaną zaktualizowane...
Pyt: XXX
(22 sierpnia 2002) Dlaczego Kościół Katolicki mami ludzi obietnicą życia w niebie skoro Biblia uczy inaczej?
Odp: J.
„W domu Ojca Mojego jest mieszkań wiele” (J 14,2). Ten dom Ojca nazywamy niebem. Skąd więc pomysł, że Biblia uczy inaczej? Proszę podać konkretny tekst, a nie wprowadzać czytelników w błąd.
Tylko przypominamy, że tego rodzaju kłamliwymi metodami w Biblii posługuje się szatan (np. Rdz 3, 1).

Pyt: bolesław
(22 sierpnia 2002) Gdzie w internecie mogę znaleźć różne tłumaczenia Pisma Świętego?
Odp: J.
Najlepiej zajrzeć pod adres http://biblia.elblag.net/
Pyt: KATRO
(22 sierpnia) CZY MOŻNA ROZMAWIAĆ Z BOGIEM I NIE KOŃCZYĆ MODLITWY SŁOWEM AMEN?
Odp: M.
Słowo "Amen" potwierdza naszą wcześniejszą wypowiedź. Oczywiście nie trzeba go w modlitwie używać.
Pyt: Grzegorz
(22 sierpnia 2002) W którym roku był potop z czasów Noego?
Odp: J.
Opowiadanie o potopie dotyczy czasów prehistorycznych (jak zresztą wszystkie teksty 11 pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju). Trudno więc podawać datę tego wydarzenia...
Uczeni próbują identyfikować biblijny potop z różnymi tego typu katakizmami, jakie miały miejsce w historii ludzkości, zwłaszcza w kręgu kultury Mezopotamii i Egiptu. Ale nie ma w tym względzie jednoznacznych odpowiedzi...

Pyt: GRZEGORZ
(22 sierpnia 2002) Czy to prawda że piramidy egipskie są budowlami przedpotopowymi?
Odp: J.
Skoro potop najprawdopodobniej wydarzył się w czasach tak odległych, że mówimy raczej o prehistorii, a piramidy powstały w znanym nam czasie, to raczej piramidy nie są budowlami przedpotopowymi...
Pyt: GRZEGORZ
(22 sierpnia 2002) W Biblii jest mowa o "pomniku pośrodku ziemi egipskiej" (prawdopodobnie jest taki werset w ks. Izajasza) czy ten "pomnik" to piramidy?
Odp: J.
Odpowiadającemu nie udało się znaleźć tekstu, w którym byłaby mowa o pomniku pośrodku ziemi egipskiej. Być może użyto innego określenia. Trudno więc powiedzieć czego może dotyczyć...
Pyt: witold
(22 sierpnia 2002) Ew.Marka (15:34)"O godzinie dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Eloi, Eloi, lema sabachthani, to znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?" Czy te dramatyczne słowa nie są dowodem że Jezus był człowiekiem ?
Odp: J.
Przytoczone wyżej słowa Jezusa z krzyża to początek Psalmu 22, który jest skargą człowieka niewinnego na krzywdy wyrządzone mu przez innych. Jego lektura zdumiewa dzisiejszego czytelnika, gdyż jest on jakby proroctwem o śmierci Jezusa. Najprawdopodobniej wypowiedzenie przez Jezusa słów: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił” to Jego ostatnie kazanie, w którym chciał wskazać na spełniające się zapowiedzi Starego Testamentu... Wspomniany psalm zawiera między innymi takie zdania:
„(...) Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą
rozwierają wargi, potrząsają głowami
«Zaufał Panu, niechże go wyzwoli
niechże go wyrwie, jeśli go miłuje» (...)
Przebodli ręce i nogi moje
policzyć mogę wszystkie moje kości
A oni się wpatrują, sycą mym widokiem
moje szaty dzielą między siebie
i los rzucają o moją suknię (...)
Przy okazji: skoro Pismo Święte nazywa Jezusa Bogiem, (np. J 1,1. 18) to dlaczego odwrotnie interpretować pewne teksty?

Pyt: witold
(23 sierpnia 2002)Ew.Łukasza (8)(1)"Następnie wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu (2) oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów;"
Ew.Marka (16:9)"Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów."
Pytanie : Ile razy Jezus wyrzucał z Marii Magdaleny złe duchy i dlaczego było ich zawsze siedem ?

Odp: J.
Jezus zapewne tylko raz wyrzucił z Marii Magdaleny złe duchy. W przytoczonych wyżej tekstach nie ma mowy o wielokrotnym wyrzucaniu złych duchów. Autorzy chcieli w nich sprecyzować o kogo chodzi: Maria Magdalena to ta, z której Jezus niegdyś wyrzucił siedem złych duchów.
Pyt: witold
(23 sierpnia 2002) W Waszym serwisie czytałem że Jezus do około 30-tego roku życia był zwykłym cieślą i robił szafy, krzesła i stoły. Pytanie:
W jakich kościołach przechowywane są jako święte relikwie stoły lub szafy zrobione przez Jezusa-Boga ?


Odp: M.
W żadnym. Widocznie nikt tych sprzętów nie przechowywał. Prawdopodobnie dlatego, że nie były związane z publiczną działalnością Jezusa, Jego nauką, męką, śmiercią i zmartwychwstaniem...
Pyt: anonim Gal
(23 sierpnia 2002) Czy hodowanie zwierzyny tylko do celów konsumpcyjnych to grzech? Przecież te zwierzęta są zabijane. A myśliwstwo? Mają strzelby i co ma zrobić taki niewinny zwierz? Czasami to jest zwykła zabawa, radość z zabijania. Jak hitlerowcy którym zabijanie sprawiało przyjemność. 5 mówi wyraźnie: Nie zabijaj. Jakie człowiek ma prawo decydować o życiu zwierzęcia? Nie ma takiego. Czy np. hodowle lisów w klatkach by je zabić jak dorosną tylko poto by wziąć skóre.
Odp: J.
W piątym przykazaniu mowa jest o zabijaniu ludzi, nie zwierząt. Proszę przeczytać wyjaśnienie przykazań znajdujące się w Księdze Wyjścia 21, 12-32.
Zabijanie zwierząt dla zabawy na pewno jest godne nagany. Ale nie przesadzajmy: kiedy człowiek zabija zwierzęta, by jeść, albo by mieć się w co ubrać (dziś to już mniej potrzebne) na pewno nie popełnia grzechu.
Prawo do zabijania zwierząt w celu zadbanie o swe utrzymanie otrzymał człowiek od Boga (Księga Rodzaju, 9, 1nn).

Pyt:
(23 sierpnia 2002) Jak nazywają się wyznawcy islamu

Odp: M.
Wyznawcy islamu to muzułmanie albo mahometanie....
Pyt: erni
(23 sierpnia 2002) Co powinienem zrobić? Czuję, że Bóg mnie wzywa do służby kapłańskiej.
Chodzi mi zarówno o kwestie duchowe, jak i techniczne.

Odp: M.
Najlepiej zgłosić się do najbliższego seminarium i porozmawiać na ten temat z ojcem duchownym, prefektem (wychowawcą) albo samym rektorem... Tam też można się dowiedzieć o dokumentach potrzebnych przy wstąpieniu do seminarium...
Pyt: puella
(23 sierpnia 2002) Czy to jest grzech jak ktoś chodzi (np. 2 razy w tygodniu) na seksualne czaty z ciekawości albo dla żartu?
Odp: J.
„Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje” (1 Kor 15, 33). Takie rozmowy zazwyczaj budzą podniecenie seksualne, a świadome i dobrowolne podniecenie się seksualne poza małżeństwem jest grzeszne. Są też udziałem w grzechu tej osoby, która z nami rozmawia, prowadzą do jej zgorszenia (nawet jeśli Ty żartujesz, niekoniecznie wie o tym ta druga strona; przez to wydaje mu się, że prowadzenie tego typu rozmów jest normalne...)
Rozmowa na tematy seksualne nie jest grzeszna, gdy służy zdobyciu koniecznej wiedzy, poinformowaniu o seksualności człowieka itp. I wtedy nie należy jednak pozwalać sobie na podniecenie czy – w sytuacji wychowawców – celowe deprawowanie młodych. Trzeba w tej rozmowie czy wykładzie sporo roztropności...

Pyt: Mortimer
(24 sierpnia 2002) Jak brzmi wykładnia Kosciola katolickiego o tym co się dzieje z dusza po smierci?
Odp: J.
Najlepiej zajrzeć pod adres: http://www.teologia.pl/m_k/spis08.htm

Pyt: locowski


(24 sierpnia 2002) czy pan Jerzy Urban za swój artykuł o papieżu dostanie ekskomunike czy zostanie zastosowana wobec niego jakas inna kara kościelna ?
Odp: J.
Prawo kościelne przewiduje różne kary w ściśle określonych wypadkach. Tekstów wyżej wymienionego autora nie warto czytać, dlatego nie znamy treści owego artykułu (i błagamy, aby nas o czytanie nie prosić). Trudno więc nam się kwestii ewentualnej ekskomuniki czy innej kary wypowiadać.
Jeszcze jedno: Kościół może orzec jakąś karę kościelną (w tym także karę ekskomuniki) tylko wobec swych członków. Nie wiemy, czy pan Urban choć formalnie należy do Kościoła katolickiego.

Pyt: an
(25 sierpnia 2002) Proszę o informację o reklekcjach dla lekarzy ewent.dla osób stojących przed wyborem drogi życiowej
Odp: red.
Nie wiemy z jakiego rejonu Polski Pan pochodzi. Dlatego na wszelki wypadek podajemy adres do strony Duszpasterstwa Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej http://www.duszp.sl.zdrowia.katowice.opoka.org.pl/spotkania.html
Pyt: Barbara K.
(25 sierpnia 2002) Pochwalony Jesus Chrystus. Czytajac opis religii Islamu uderzyl mnie nastepujacy text:
Śmierć i zmartwychwstanie

Śmierć nie jest w islamie niczym negatywnym, złym. Nie jest ona rezultatem - tak jak w chrześcijaństwie - „grzechu". Podobnie jak życie, tak też i śmierć została, w opinii islamu, „stworzona" przez Boga dla „wypróbowania" ludzi.


Mysle ze to jest ogolem dobre okreslenie smierci ze strony Islamu. Co mnie nipokoi jest zdanie ktore okresla:
Śmierć i zmartwychwstanie
Nie jest ona rezultatem - tak jak w chrześcijaństwie - „grzechu".
Jezeli takie stwierdzenie jest uzyte ktos z innego wyznania- czytajac moze pomyslec ze jak chrzescijanin popelni grzech to zaraz umrze! Ja mysle ze takie stwierdzenie jest bledne i powinno byc poprawione. Wyrazniej napisane ze smierc odnosi sie do duszy o ile czlowiek umrze w grzechu ciezkim. Ale trzeba rowniez zaznaczyc ze Milosierdzie Boze jest nie wyczerpanym zrodlem laski i nawet w ostatnim momencie dusza moze byc uratowana od smierci czyli piekla.Nie wiem do kogo wyslac moje spostrzezenie wiec zalaczam w pytaniach.Przepraszam ale polskie czcionki nie dzialaja.

Odp: red.
Niepokojący Panią tekst dotyczy islamu. Trudno więc tłumaczyć w nim szczegółowo myśl chrześcijańską. Faktem jest, że Kościół śmierć uważa za konsekwencję grzechu. Oczywistym wydaje się jednak, że nie spotyka ona grzesznika natychmiast, nie dając szans na poprawę...
Odpowiadającemu wydaje się, że niepotrzebnie obawia się Pani opacznego zrozumienia tego tekstu... Ale dziękujemy za czujność i wykazaną troskę...

Pyt: Anastazja
(25 sierpnia 2002) Skąd wziął się wizerunek Maryi depczącej węża, skoro Biblia podaje, że to potomstwo Niewiasty zdepcze głowę węża, a nie Ona sama (Rdz 3,15)?
Dziękuję.

Odp: J.
Tak interpretacja tekstu Księgi Rodzaju wzięła się z bardzo starego tłumaczenia Pisma Świętego na łacinę, dokonanego przez świętego Hieronima (tzw. Wulgata). Przez długi czas był to tekst, na który najchętniej powoływał się Kościół katolicki, gdyż posiadane przez nas teksty oryginalne (hebrajskie, greckie) nie były zbyt godne zaufania (często, przede wszystkim tekst grecki, posiadały różne warianty), a nowoczesna krytyka tekstu, pozwalająca przez porównanie i inne metody dotrzeć do pierwotnego tekstu pojawiła się stosunkowo niedawno...
Dla porządku: tekst oryginalny nie mówi o Jezusie, ale o potomstwie niewiasty (Ewy) depczącym głowę węża. Dziś najczęściej odnosimy go do potomka – Jezusa, ale interpretacja mariologiczna tekstu też ma swoich zwolenników i nie jest sprzeczna z literą tekstu...

Pyt: Papa
(25 sierpnia 2002) Jaki jest sens modlitwy w postawie "lezenia krzyzem na podlodze"? Ma jakies znaczenie, czy na plecach, czy na brzuchu?
Odp: J.
Leżenie krzyżem do postawa najwyższego uniżenia, to padnięcie przed Bogiem na twarz, najgłębszy pokłon, jaki można sobie wyobrazić. W liturgii przyjmują ją mający przyjąć święcenia kapłańskie oraz kapłan na początku ceremonii Wielkiego Piątku.
Jak wynika z powyższego ma znaczenie, czy leży się na brzuchu czy na plecach. Gdy leży się na plecach, to buzię się ma na wierzchu, a nie przy ziemi...

Pyt: Zatroskana
(25 sierpnia 2002) Pytałam kiedyś czy za każdym razem należy określac przy spowiedzi z kim się współżyje. czy więc współżycie z księdzem jest czymś bardziej złym niż współżycie z innym mężczyzną?
Odp: J.
W udzielonej odpowiedzi napisano, że zło współżycia cielesnego poza małżeństwem zależy w dużym stopniu od tego, kim jest ów partner. Gdy współżyją ze sobą osoby myślące o wspólnym życiu, to zło jest mniejsze. Gdy są związane węzłem małżeńskim (z inną osobą) współżycie pociąga za sobą zdradę, a w konsekwencji także prawdopodobny rozpad małżeństwa, a przynajmniej zranienie współmałżonka. Mamy więc do czynienia z większym złem. Gdy współżyje się z księdzem odciąga się go od służby Bogu i Kościołowi, czyni go niezdolnym do rzetelnego wypełniania kapłańskich obowiązków i naraża na ostateczne złamanie publicznie złożonego przy święceniach przyrzeczenia życia w celibacie... Odpowiadającemu trudno porównywać zło wyrządzone Kościołowi i rodzinie. Ale powiedzenie prawdy pomoże spowiednikowi w udzieleniu sensownego pouczenia...
Chyba najlepszym argumentem przemawiającym za koniecznością takiego wyznania są Pani wątpliwości....

Pyt: Maria
(25 sierpnia 2002) Dlaczego swinia jest uwazana za zwierze nieczyste przez naszych Staryszych Braci w Wierze?
Odp: J.
Świnie Żydzi uważają za zwierzęta nieczyste, gdyż tak uczy Księga Kapłańska (Kpł 11, 1-8) i Księga Powtórzonego Prawa (Pwt 14, 3-8). Za czyste uważa się zwierzęta przeżuwające i mające rozdzielone kopyto. Świnia nie przeżuwa...
Powód takiego rozgraniczenia nie jest jasny. Być może związany jest z obserwacją, że jedzenie mięsa wieprzowego (w tamtych czasach z oczywistych powodów nie poddawanego badaniom) może prowadzić do groźnych chorób, gdy tymczasem wołowina nie jest tak niebezpieczna...

Pyt: as
(26 sierpnia 2002) Czy pójście na plaże nudystów jest grzechem?
Odp: J.
Skoro jest narażeniem siebie i bliźniego na grzech nieczystości, to tak...
Pyt: as
(26 sierpnia 2002) czy w kościele katolickim istnieją sekty? jako np. koła rózańcowe, grupy młodzieży? po czym poznać ze taka grupka kościelna jest sektą?
Odp: M.
Słowo „sekta” robi zawrotną karierę...
Grup działających w Kościele (Kościołach) nie nazywa się sektą, gdyż ich członkowie w pełni identyfikują się ze swoim macierzystym Kościołem, a tylko akcentują taką czy inną formę pobożności czy działalności. Byłoby czymś bardzo złym, gdyby tego rodzaju grupy, ruchy likwidować, gdyż jedność nie powinna oznaczać uniformizacji. Tradycyjne Kościoły (katolicy, prawosławni, ewangelicy) dostrzegają wielką wartość tego rodzaju grup. Często ożywiają one swój macierzysty Kościół, są inspiracją do nowych form i metod działalności.
Najprostszą metodą rozróżnienia grupy działającej w ramach Kościoła od sekty jest odpowiedź na pytanie, czy na spotkaniach jest obecny (przynajmniej co jakiś czas) ksiądz albo czy grupa spotyka się w pomieszczeniach parafialnych (czyli działa za wiedzą proboszcza). Nie jest to metoda stuprocentowo pewna, ale chyba najprostsza...

Pyt: Ruth
(26 sierpnia 2002) Gdzie mogę dostać książkę Jana Pawła II Znak sprzeciwu,a czy moze Hoga umiesci ja w sklepiku? Bardzo proszę o to.
Odp: red.
Niestety, książka została opublikowana przez wydawnictwo ZNAK w roku 1995 i nakład jest wyczerpany.
Pyt: Mikolaj
Gdzie w internecie moge znalezc jakis obraz sw. Melchiora Grodzieckiego, kanonizowanego przez Ojca Swietego w 1995 roku? Pozdrawiam!
Odp: red.
Znaleźliśmy dwa takie miejsca:
http://sam.zsms.bytom.pl/m/slask/strona/religia/swieci.htm
http://melchior-grodziecki.republika.pl/
Pyt: witold
(27 sierpnia 2002) Ewangelie są poematami które głoszą Dobrą Nowinę. Napisane są prawdopodobnie nie przez apostołów ale przez osoby które Jezusa nigdy nie widziały, tylko o nim słyszały. Nie jest znana ani data urodzin Jezusa ani data jego śmierci/ukrzyżowania/. Mam pytanie szokujące: 1.Czy Jezus jest postacią historyczną czy tylko legendarną jak Janosik ?
2.Czy są jakiekolwiek dokumenty historyczne opisujące życie Jezusa ?
3.Gdzie je można przeczytać ?

Odp: J.
Pytanie nie jest tak szokujące dla osoby parającej się katechezą. Tego rodzaju zastrzeżenia wysuwano bowiem w XIX i XX wieku (ciekawe, że nie wcześniej), a odpowiedzi na ten zarzut udzielało się do niedawna (do reformy) uczniom szóstej klasy szkoły podstawowej i pierwszej klasy liceum i technikum...
Jezus był postacią historyczną. Jego życie najdokładniej opisali Ewangeliści, ale wspominają o Nim także inni starożytni autorzy: Józef Flawiusz (Dawne dzieje Izraela), Tacyt (Roczniki), Swetoniusz, (w żywocie Klaudiusza z dzieła „Żywoty 12 cezarów) których trudno posądzać o sympatie prochrześcijańskie. Także Talmud wspomina o Jezusie, choć uważa Go za zwodziciela... Odpowiednie cytaty można znaleźć choćby w drugim tomie książki A. Laepple, Od egzegezy do katechezy, Warszawa 1986. Nie są to opis życia Jezusa, ale wzmianki o Jego historycznym istnieniu...
Przy okazji: Janosik, mimo narosłej wokół jego osoby legendy, jest postacią jak najbardziej realną. Urodzony w Terchovej na Słowacji (gdzie na jednym z domów obejrzeć można pamiątkową tablicę informującą o tym wydarzeniu), pojmany bodajże w Strecnie, a powieszony w Liptowskim Mikulaszu...

Pyt: tk
(27 sierpnia 2002) RE (21 sierpnia 2002) "Nieomylny jest przede wszystkim Kościół: „Przez nadprzyrodzony zmysł wiary Lud Boży trwa niezachwianie w wierze pod przewodnictwem..." Jak to wlasciwie jest z ta z jedej strony gloszona nieomylnoscia a z drugiej strony przeprosinami za Husa i innych? Moze odpowiadajacy przylozylby sie lepiej do odpowiedzi? A ponadto jaka jest historia dogmatu nieomylnosci?
Odp: J.
Odpowiadający nie ma daru czytania w ludzkich myślach. Jeśli pytanie brzmiało: „Czy nieomylność w sprawach wiary i moralności przysługuje biskupom czy tylko papieżowi?”, to odpowiada na pytanie i nie widzi powodu, aby pisać nie wiadomo jakie elaboraty. Mariusz M., który pytanie zadał, nie zgłaszał do odpowiedzi żadnych zastrzeżeń...
Nauka o nieomylności papieża sformułowana została przez Sobór Watykański I w Konstytucji dogmatycznej o Kościele Chrystusowym „Pastor aeternus”. W czwartym rozdziale tejże konstytucji, gdzie podano naukę o nieomylności papieża, powołano się także na decyzje wcześniejszych soborów: Konstantynopolitańskiego IV, Lyońskiego II i Florenckiego. Można to potraktować jako historię kształtowania się tego dogmatu... (Konstytucję znaleźć można w Breviarium fidei).
Papież (i Kościół) jest – według katolików - nieomylny w sprawach wiary i moralności, a nie w jakichkolwiek swoich decyzjach. Sobór w Konstancji odrzucił niektóre twierdzenia Husa (zresztą ucznia Wiclefa) i do dziś uważa je za błędne (Zob Breviarium Fidei, II, 21-23, s. 65). Co nie znaczy, że trzeba było zgadzać się na skazanie Husa na śmierć...
Dzisiejsze przeprosiny ze strony Kościoła to jednak nie przeprosiny za oficjalną naukę, ale za grzechy jego, czasem wysoko postawionych, wyznawców...

Pyt: Robert
(27 sierpnia 2002) W Koranie jest podanych 99 imion Boga. Czy można uzyskać spis WSZYSTKICH tych imion?
Odp: r.
1. Allah (dziallah dzialaluh) Bóg (w całym Majestacie)
2. ar-Rahmen Miłosierny
3. ar-Rahim Litościwy
4. al-Malik Król
5. al-Quddus Najświętszy
6. as-Salam Pokój, Źródło Pokoju
7. al-Mu’min Najdokładniejszy
8. al-Muhajmin Strażnik Wiary i Bezpieczeństwa
9. al-kAziz Wszechmocny, Trudno Dostępny
10. al-Dżabbar Nieodparty
11. al-Mutakabbir Wielki, Wspaniały
12. al-Haliq Stwórca
13. al-Bari’ Twórca
14. al-Musałłir Formujący
15. al-Ghaffar Zawsze Wybaczający
16. al-Qahhar Wszechzmuszający
17. al-Łahhab Zawsze Dający
18. al-Razzaq Zawsze Zaopatrujący
19. al-Fattah Otwierający (serca), Dawca Zwycięstwa
20. al-kAlim Wszechwiedzący
21. al-Qabid Ograniczający
22. al-Basit Ekspansywny, Szczodry
23. al-Khafid Obniżający
24. al-Rafic Podniesiony
25. al-Mu’izz Zaszczytny
26. al-Mudhill Uniżający, Degradujący
27. as-Sami’e Wszechsłyszący
28. al-Basir Wszechwidzący
29. al-Hakam Arbiter
30. al-kAdl Sprawiedliwy
31. al-Latif Subtelny, Łagodny
32. al-Khabir Informujący, Wszechświadomy
33. al-Halim Cierpliwy, Pobłażliwy
34. al-kAzim Potężny, Bezkresny
35. al-Ghafur Wszystko Wybaczający
36. asz-Szakur Wdzięczny, Podwyższający Wartość
37. al-kAli Najwyższy
38. al-Kabir Wielki
39. al-Hafiz Zabezpieczający
40. al-Muqit Żywiciel
41. al-Hasib Wszechobliczający
42. al-Dżalil Majestatyczny
43. al-Karim Hojny
44. ar-Raqib Czuwający
45. al-Mudżib Odpowiadający
46. al-Łasijk Wszechobejmujący
47. al-Hakim Mądry
48. al-Ładud Kochający, Życzliwy
49. al-Madżid Najwspanialszy
50. al-Bacijt Wywołujący Śmierć
51. asz-Szahid Świadek
52. al-Haqq Prawdziwy, Realny, Absolutny
53. al-Łakil Niezawodny
54. al-Qałij Silny
55. al-Matin Niezawodny
56. al-Łelij Patron, Pomocnik
57. al-Hamid Najbardziej Chwalebny
58. al-Muhsi Uważający, Wyliczający
59. al-Mubdik Inicjator
60. al-Musid Przywracający
61 al-Muhji Dawca Życia
62. al-Mumit Sprowadzający Śmierć
63. al-Hejj Wiecznie Żyjący
64. al-Qajjum Zawsze się Potwierdzający
65. al-Ładżid Odkrywca, Niezawodny
66. al-Madżid Wspaniały
67. al-Łahid Pojedynczy, Wszechobejmujący, Niepodzielny
68. as-Samad Samowystarczalny, Niezachwiany
69. al-Qadir Wszechmocny
70. al-Muqtadir Rozstrzygający
71. al-Muqaddim Promujący
72. al-Mu’akhkhir Opóźniający
73. al-Ałłal Pierwszy
74. al-Akhir Ostatni
75. az-Zahir Zewnętrzny, Jawny
76. al-Batin Wewnętrzny, Ukryty
77. al-Łaali Władca
78. al-Mutakali Nieprześcigniony
79. al-Barr Dobry, Dobroczynny
80. at-Tałłab Zawsze Powracający, Zawsze Ustępujący
81. al-Muntaqim Mściciel
82. al-kAfuł Zmazujący Grzechy
83. ar-Ra’uf Współczujący
84. Maliku-l-Mulk Król Królestwa
85. Dhu’-Dżalali ła’l-ikram Właściciel Majestatu i Szczodrości
86. al-Muqsit Sprawiedliwy, Wynagradzający lub Karzący
87. al-Dżamik Jednoczący, Zbierający
88. al-Ghani Najbogatszy, Niezależny
89. al-Mughni Wzbogacający, Wyzwalający
90. al-Mani’eh Ochraniający, Obrońca
91. ad-Darr Szkodzący, Krzywdzący
92. an-Nafi’eh Dobroczyńca
93. an-Nur Światło
94. al-Hadi Przewodnik
95. al-Badi’eh Niezrównany, Twórca
96. al-Baqik Niezmienny, Wieczny
97. al-Łarit Dziedzic
98. ar-Raszid Nieomylny Nauczyciel i Znawca
99. as-Sabur Cierpliwy, Ponadczasowy

Pyt: xt
(27 sierpnia 2002) Czy jest prawda ze w historii byl juz inny papiez polskiego pochodzenia?
Odp: J.
Jan Paweł II jest pierwszym papieżem – Polakiem. Na temat Polskiego pochodzenia innych papieży nic nam nie wiadomo.
Być może owa pogłoska dotyczy Piusa XI (Achilles Ratti), który był nuncjuszem w Polsce....

Pyt: tr
(27 sierpnia 2002) Skoro "nic nie wiadomo" (jak pisaliscie) ze matka obecnego Papieza byla ochrzcona to jakiego wyznania byla? Nie wierzee i nie uwierze aby "nikt nic nie wiedzial" skoro rodzina w koncu zyje zyje.
Odp: J.
Yüklə 1,4 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə