Preambula



Yüklə 107,5 Kb.
tarix01.09.2018
ölçüsü107,5 Kb.
#66460

Na podlagi 38., 39., 67., 72. in 74. člena Zakona o zdravilih (Uradni list RS, št. 31/06) ministrica za zdravje izdaja


P R A V I L N I K
o radiofarmacevtskih izdelkih


    1. SPLOŠNE DOLOČBE




1.člen

(področje urejanja)

Ta pravilnik določa posebnosti pri urejanju radiofarmacevtskih izdelkov in je dopolnilo predpisom, ki so izdani na podlagi Zakona o zdravilih (Uradni list RS, št. 31/06; v nadaljnjem besedilu: zakon) in predpisom, ki so izdani na podlagi Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti (uradno prečiščeno besedilo) (Uradni list RS, št. 102/04, /ZVISJV-UPB2/).



2.člen

(vsebina pravilnika)

Ta pravilnik določa:



  • dodatne pogoje za pridobitev dovoljenja za promet z radiofarmacevtskimi izdelki;

  • dodatne pogoje za povzetek glavnih značilnosti zdravila, navodilo za uporabo in označevanje radiofarmacevtskih izdelkov;

  • dodatne pogoje za pripravo in uporabo radiofarmacevtskih izdelkov;

  • dodatne pogoje za promet na debelo z radiofarmacevtskimi izdelki;

  • način zbiranja in odlaganja odpadkov, ki nastanejo pri uporabi in delu z radiofarmacevtskimi izdelki.



3.člen

(izjeme glede uporabe tega pravilnika)

Določbe tega pravilnika se ne uporabljajo za radioaktivne izotope v obliki zaprtih virov ionizirajočega sevanja, ki jih urejajo predpisi, izdani na podlagi Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti.



4.člen

(definicije)

Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:




  1. Radiofarmacevtski izdelek je izdelek, ki vsebuje enega ali več radionuklidov (radioaktivnih izotopov) in je namenjen medicinski uporabi. Radiofarmacevtski izdelki so: radiofarmaki, radiofarmacevtski predhodniki, generatorji in kompleti za pripravo radiofarmakov, in sicer:

    1. radiofarmak je zdravilo, ki, takrat, ko je pripravljeno za uporabo, vsebuje enega ali več radionuklidov (radioaktivnih izotopov),

    2. radionuklidni generator je vsak sistem z vgrajenim trdno vezanim starševskim radionuklidom, iz katerega nastane potomčev radionuklid, ki ga lahko ločimo z eluiranjem ali drugo metodo, in se uporablja v radiofarmaku,

    3. radiofarmacevtski predhodnik je vsak radionuklid, pripravljen za radiooznačevanje druge snovi, pri čemer radiooznačevanje poteka pred dajanjem bolniku,

    4. komplet za pripravo radiofarmaka je vsak izdelek, ki ga rekonstituiramo ali kombiniramo z radionuklidi (radiofarmacevtskimi predhodniki) v radiofarmak, običajno pred dajanjem bolniku.

      1. Priprava radiofarmaka pomeni sprotno (ex tempore) pripravo radiofarmaka iz generatorjev, kompletov za pripravo radiofarmakov in radiofarmacevtskih predhodnikov;

  1. Dobra proizvodna praksa za proizvodnjo radiofarmacevtskih izdelkov je del dobre proizvodne prakse, ki zagotavlja dosledno izdelavo in kontrolo radiofarmacevtskih izdelkov po merilih za kakovost in ustreznost namenu uporabe, kot zahteva dovoljenje za promet in specifikacija izdelka;

  2. Dobra praksa za pripravo radiofarmakov v zdravstvenih institucijah je sistem za zagotavljanje ustrezne priprave, rokovanja in razdeljevanja radiofarmakov v pooblaščenih zavodih;

  3. Zunanja ovojnina pri radiofarmacevtskem izdelku pomeni:

    1. svinčen, plastičen ali vsebnik iz druge ustrezne snovi, ki zmanjšuje dozo radioaktivnega sevanja na površini ovojnine in na določeni razdalji;

    2. pločevinast ali vsebnik iz druge ustrezne snovi, ki zagotavlja nepropustnost oziroma vodotesnost za pline in tekočine ter

    3. transportno ovojnino.



    1. PRIDOBITEV DOVOLJENJA ZA PROMET

5.člen

(dovoljenje za promet)


(1) Pridobitev dovoljenja za promet z zdravilom je potrebna za industrijsko pripravljene radiofarmacevtske izdelke.


(2) Pridobitev dovoljenja za promet z zdravilom ni potrebna za radiofarmake, ki so ob času uporabe po navodilih proizvajalca pripravljeni v pooblaščenih zdravstvenih institucijah pod nadzorom odgovorne osebe iz 12. člena tega pravilnika. Pripravljajo se iz generatorjev, kompletov za pripravo radiofarmakov ali radiofarmacevtskih predhodnikov, ki imajo dovoljenje za promet z zdravilom v Republiki Sloveniji.



6.člen

(vloga za pridobitev dovoljenja za promet za radiofarmacevtske izdelke)

Vloga za pridobitev dovoljenja za promet z zdravilom mora za radiofarmacevtske izdelke v dokumentaciji o kakovosti, varnosti in učinkovitosti poleg pogojev, ki jih določa zakon in na njegovi podlagi izdani predpisi, vsebovati tudi naslednje podatke:


Modul 3

(a) V kompletu za pripravo radiofarmaka, ki ga je treba pred uporabo radiooznačiti, se šteje za zdravilno učinkovino tisti del formulacije, ki nosi radionuklid ali ga veže nase. Pri kompletih mora opis postopka izdelave vključevati podrobnosti o njegovi izdelavi ter podrobnosti o priporočeni končni pripravi radiofarmaka. Potrebne specifikacije radionuklida morajo biti opisane, kadar je to ustrezno, v skladu s splošno monografijo ali posebnimi monografijami Evropske farmakopeje. Navesti je treba tudi vse sestavine, ki so pomembne za radiooznačevanje in opisati strukturo radiooznačene spojine. Pri radionuklidih je treba obravnavati vpletene jedrske reakcije. V generatorju se kot zdravilne učinkovine štejejo starševski in potomčevi radionuklidi.


(b) Pri radionuklidih je treba navesti vrsto radionuklida, istovetnost izotopa, možne nečistote, nosilec, uporabo in specifično aktivnost.
(c) Pri radiofarmacevtskih izdelkih morajo vhodne snovi vključevati tarče za obstreljevanje.
(d) Predložiti je treba podatke o kemijski/radiokemijski čistoti in njeni povezavi z biološko porazdelitvijo.
(e) Opisati je treba radionuklidno čistoto, radiokemijsko čistoto ter specifično aktivnost.
(f) Pri generatorjih je treba navesti podrobnosti o preskušanju starševskih in potomčevih radionuklidov. Pri eluatih je treba predložiti preskuse starševskih radionuklidov in ostalih sestavin generatorskega sistema.
(g) Zahteva, da se vsebnost zdravilnih učinkovin izrazi z maso učinkovitih entitet, velja samo za komplete za pripravo radiofarmakov. Pri radionuklidih je treba radioaktivnost izraziti v becquerelih, izmerjeno na določen datum, in če je to potrebno, na čas, z navedbo časovnega območja. Navesti je treba tip sevanja.
(h) Pri kompletih morajo specifikacije končnega izdelka vključevati preskuse delovanja izdelkov po radiooznačevanju. Vključene morajo biti ustrezne kontrole radiokemijske in radionuklidne čistote radiooznačene spojine. Vsako snov, ki je bistvena za radiooznačevanje, je treba identificirati in ji določiti vsebnost.
(i) Navesti je treba podatke o stabilnosti radionuklidnih generatorjev, kompletov za pripravo radiofarmakov in radiooznačenih izdelkov. Dokumentirati je treba stabilnost med uporabo radiofarmakov v večodmernih vialah.
Modul 4

Ocenjeno je, da je pri radiofarmakih toksičnost lahko povezana z absorbirano dozo sevanja. Pri diagnostiki je to posledica uporabe radiofarmakov; pri zdravljenju je to želena lastnost. Ocena varnosti in učinkovitosti radiofarmacevtskih izdelkov mora obravnavati zahteve za zdravila in vidike dozimetrije. Dokumentirati je treba izpostavljenost organa/tkiva sevanju. Treba je izračunati ocene absorbirane doze sevanja po določenem mednarodno priznanem sistemu, upoštevajoč pot uporabe.


Modul 5

Predložiti je treba rezultate kliničnih preskušanj, razen če ni drugače utemeljeno v klinični dokumentaciji v Modulu 2.




7.člen

(vloga za pridobitev dovoljenja za promet za radiofarmacevtske predhodnike)

(1) V vlogi za pridobitev dovoljenja za promet z radiofarmacevtskim predhodnikom je treba navesti podatke, ki obravnavajo možne posledice slabe učinkovitosti radiooznačevanja ali in vivo stabilnosti radiooznačenega kompleksa, to je vprašanja v zvezi z učinki prostega radionuklida na bolnika. Priložiti je treba tudi ustrezne podatke o poklicnih tveganjih, to je o izpostavljenosti bolnišničnega osebja in okolja sevanju.


(2) Vloga za pridobitev dovoljenja za promet z zdravilom mora za radiofarmacevtske predhodnike v dokumentaciji o kakovosti, varnosti in učinkovitosti poleg pogojev, ki jih določa zakon in na njegovi podlagi izdani predpisi, vsebovati tudi naslednje podatke:
Modul 3

Smiselno se uporabljajo določbe drugega odstavka prejšnjega člena tega pravilnika.


Modul 4

V zvezi s toksičnostjo pri enkratnem odmerku ali pri ponavljajočih se odmerkih je treba predložiti rezultate študij, izvedenih v skladu z dobro laboratorijsko prakso, razen če ni drugače ustrezno utemeljeno. Študije mutagenosti radionuklidov v tem posebnem primeru niso smiselne. Predložiti je treba podatke o kemični toksičnosti in stanju ustreznega 'hladnega' nuklida.


Modul 5

Klinični podatki, pridobljeni iz kliničnih študij z uporabo samega radiofarmacevtskega predhodnika, ne zadoščajo. Predložiti je treba podatke, ki prikazujejo klinično koristnost/uporabnost radiofarmacevtskega predhodnika, vezanega na ustrezen nosilec.



    1. INFORMACIJE O RADIOFARMACEVTKIH IZDELKIH




8.člen

(povzetek glavnih značilnosti)

Vsebina in struktura povzetka glavnih značilnosti za radiofarmacevtske izdelke sta predpisana v Pravilniku o dovoljenju za promet z zdravilom za uporabo v humani medicini (Uradni list RS, št. 59/06).



9.člen

(navodilo za uporabo)

Navodilo za uporabo mora poleg podatkov, ki so predpisani s Pravilnikom o označevanju zdravil in navodilu za uporabo (Uradni list RS, št. 54/06), vsebovati še naslednje:



  • navodila za sprotno pripravo radiofarmaka, če je potrebno;

  • najdaljši čas shranjevanja, v katerem vmesni izdelek, kot je eluat, ali sproti pripravljen radiofarmak, še ustreza predpisanim specifikacijam/zahtevam, če je potrebno;

  • previdnostne ukrepe, ki jih morata upoštevati uporabnik in bolnik med postopkom priprave in aplikacije;

  • podatke o ravnanju z radiofarmacevtskimi izdelki po izteku roka njihove uporabnosti v skladu s predpisi o varovanju okolja pred ionizirajočimi sevanji ter navodila za ravnanje z radioaktivnimi odpadki.



10.člen

(označevanje radiofarmacevtskega izdelka)


(1) Radiofarmacevtski izdelki morajo poleg podatkov, ki so predpisani s Pravilnikom o označevanju zdravil in navodilu za uporabo (Uradni list RS, št. 54/06), vsebovati dodatne podatke v skladu s tem pravilnikom.


(2) Na steklenički/viali oziroma na stični ovojnini izdelka, ki vsebuje radioaktivne izotope, morajo biti naslednji podatki:

  • navedba učinkovine mora poleg imena ali kode vsebovati tudi kemijski simbol radioaktivnega izotopa;

  • mednarodni simbol za radioaktivnost;

  • pri tekočih pripravkih, skupna radioaktivnost v viali/steklenički ali radioaktivnost v mililitru tekočine ob določenem datumu in če je potrebno ob uri ter volumen tekočine v viali/steklenički;

  • pri trdnih pripravkih, kot so suho zamrznjeni pripravki, skupna radioaktivnost v viali/steklenički ob določenem datumu in če je potrebno ob uri;

  • pri kapsulah radioaktivnost vsake kapsule ob določenem datumu in če je potrebno ob uri ter število kapsul v viali/steklenički.



(3) Zunanja ovojnina mora poleg podatkov iz prejšnjega odstavka in Pravilnika o označevanju zdravil in navodilu za uporabo vsebovati še:

  • ime izdelka z razlago (obrazložitvijo) kode, uporabljene na stekleničkah/vialah;

  • skupno radioaktivnost ob določenem datumu in če je potrebno ob uri.



(4) Radiofarmacevtski predhodniki morajo biti dodatno označeni z opozorili:

  • ''Ni namenjeno za neposredno uporabo pri bolnikih.''

  • "Za radiooznačevanje in vitro.''

(5) Kompleti za pripravo radiofarmaka morajo biti po rekonstituciji označeni v skladu z drugim odstavkom tega člena.


(6) Nalepka na transportni ovojnini mora biti praviloma v slovenskem jeziku in ne sme prekrivati besedila v angleškem jeziku. Pri označevanju transportne ovojnine radiofarmacevtskega izdelka je treba upoštevati mednarodne predpise in predpise o prevozu nevarnega blaga.

    1. PRIPRAVA IN UPORABA RADIOFARMACEVTSKIH IZDELKOV




11.člen

(priprava in uporaba radiofarmacevtskih izdelkov)

(1) Radiofarmacevtski izdelki se lahko pripravljajo in/ali uporabljajo le v zdravstvenih institucijah, ki jih za te dejavnosti določi minister, pristojen za zdravje.


(2) Priprava, rokovanje in uporaba radiofarmacevtskih izdelkov morajo biti v skladu z zakonom, predpisi o ionizirajočih sevanjih in predpisi s področja prevoza nevarnega blaga ter v skladu z načeli dobre prakse za pripravo radiofarmakov v zdravstvenih institucijah.

12.člen

(zahteve za opravljanje dejavnosti)

Zdravstvene institucije, ki jih je minister, pristojen za zdravje, določil, da lahko pripravljajo radiofarmacevtske izdelke, morajo upoštevati načela dobre prakse za pripravo radiofarmakov v zdravstvenih institucijah. Za pripravo radiofarmakov iz generatorjev, kompletov in radiofarmacevtskih predhodnikov morajo imeti zaposleno odgovorno osebo z najmanj univerzitetno izobrazbo farmacevtske smeri in opravljenim dodatnim usposabljanjem s področja radiofarmacije, v skladu s priporočili Evropskega združenja za nuklearno medicino (The European Association of Nuclear Medicine, EANM) (spletna stran: http://www.eanm.org/).




    1. PROMET NA DEBELO Z RADIOFARMACEVTSKIMI IZDELKi




13.člen

(dovoljenje za promet na debelo)

Promet na debelo z radiofarmacevtskimi izdelki lahko opravljajo le pravne ali fizične osebe, ki imajo za to dejavnost dovoljenje organa, pristojnega za zdravila v okviru dovoljenja za promet na debelo z zdravili in izpolnjujejo pogoje po predpisih, ki urejajo promet z zdravili na debelo in pogoje v skladu s tem pravilnikom.



14.člen

(odgovorna oseba)




Pravne ali fizične osebe, ki opravljajo promet na debelo z radiofarmacevtskimi izdelki, morajo določiti odgovorno osebo, ki ima poleg pogojev, določenih v 2. točki prvega odstavka 74. člena zakona, in na njegovi podlagi izdanega pravilnika o natančnejših pogojih za promet na debelo z zdravili, opravljeno tudi dodatno usposabljanje s področja radiofarmacije, v skladu s priporočili Evropskega združenja za nuklearno medicino (EANM).

15.člen


(promet z radiofarmacevtskimi izdelki)
(1) Imetniki dovoljenja za opravljanje dejavnosti prometa na debelo z radiofarmacevtskimi izdelki lahko radiofarmacevtske izdelke kupujejo samo od imetnikov dovoljenja za izdelavo radiofarmacevtskih izdelkov in od imetnikov dovoljenja za promet na debelo z radiofarmacevtskimi izdelki.
(2) Imetniki dovoljenja za opravljanje dejavnosti prometa na debelo z radiofarmacevtskimi izdelki lahko radiofarmacevtske izdelke prodajajo samo imetnikom dovoljenja za promet na debelo z radiofarmacevtskimi izdelki in zdravstvenim institucijam iz prvega odstavka 11. člena tega pravilnika.
(3) Zdravstvene institucije iz prvega odstavka 11. člena tega pravilnika lahko kupujejo radiofarmacevtske izdelke samo od imetnikov dovoljenja za opravljanje dejavnosti prometa na debelo z radiofarmacevtskimi izdelki.

16.člen

(sprostitveni certifikat)

Pravna ali fizična oseba, ki ima dovoljenje za opravljanje dejavnosti prometa z radiofarmacevtskimi izdelki na debelo, je dolžna zdravstveni instituciji iz prvega odstavka 11. člena tega pravilnika ob vsaki dobavi radiofarmacevtskega izdelka predložiti kopijo izdelovalčevega/proizvajalčevega sprostitvenega certifikata za vsako dobavljeno serijo radiofarmacevtskih izdelkov.




    1. NAČIN ZBIRANJA IN ODLAGANJA RADIOAKTIVNIH ODPADKOV



17.člen

(način zbiranja in odlaganja odpadkov)

(1) Vse pooblaščene institucije, ki uporabljajo radiofarmacevtske izdelke, so dolžne z radioaktivnimi odpadki, ki nastajajo pri delu (neporabljeni radiofarmacevtski izdelki, stična ovojnina, injekcijske igle, brizge, katetri in ostalo, kar se uporablja pri rokovanju), in radioaktivnimi izločki ravnati v skladu z Zakonom o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti.




    1. KONČNe DOLOČBe




18.člen

(prenehanje uporabe)

Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha uporabljati Pravilnik o radiofarmacevtskih izdelkih (Uradni list RS, št. 7/01).



19.člen

(uveljavitev pravilnika)



Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.



Št. 72-18/2008


Ljubljana, dne

EVA 2008-2711-0011



Zofija MAZEJ KUKOVIČ

MINISTRICA


Yüklə 107,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə