2009/2010-CU ILDƏ UNİVERSİTETDAXİLİ «50+50» QRANT PROQRAMININ
QALİBLƏRİ
§1. PROFESSOR-MÜƏLLİM HEYƏTİ (ƏMƏKDAŞLAR):
1
Əhmədov Əli Mustafa oğlu
Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin Funksiyalar nəzəriyyəsi və
funksional analiz kafedrasının müdiri «Ümumiləşmiş fərqlər
operator-matrisinin bəzi ardıcıllıqlar fəzalarında spektral
xassələri» mövzusunda layihəsinə görə;
2
Ramazanov Məhəmmədəli
Əhməd oğlu
Fizika fakültəsinin Nano materiallarının kimyəvi fizikası
kafedrasının müdiri, «Fazalararası qarşılıqlı təsirin PE+Fe
3
O
4
və
PVDF+Fe
3
O
4
maqnit nanokompozisiyalarının superparamaqnit
və maqnit rezistiv xassələrinin formalaşmasında rolu»
mövzusunda layihəsinə görə;
3
Bayramov Musa Rza oğlu
Kimya fakültəsinin Neft kimyası və kimya texnologiyası
kafedrasının müdiri «Alkenilfenol polifunksional monomerləri
və onların yeni törəmələri əsasında texniki əhəmiyyətli
maddələrin alınması və tədqiqi» mövzusunda layihəsinə görə;
4
Allahverdiyev Mirzə Ələkbər
oğlu
Kimya fakültəsinin Üzvi kimya kafedrasının professoru,
«Kükürdlü heterotsikllər və onların funksional xassələri»
mövzusunda layihəsinə görə;
5
Əliyeva Rəfiqə Əlirza qızı
Kimya fakültəsinin Ekoloji kimya və ətraf mühitin mühafizəsi
ETL-in müdiri «Bis teonoilüçlüflüorasetilaseton etilendiminin
bəzi metallarla əmələgətirdiyi kompleks birləşmələrinin sintezi,
quruluşu, xassələri və Fe(III)–in spektrofotometrik təyinat
metodikalarının işlənməsi» mövzusunda layihəsinə görə;
6
Quliyev Akif Ələkbər oğlu
Biologiya fakültəsinin Biokimya və biotexnologiya kafedrasının
professoru, «Süd turşu bakteriyalarının antimikrob məhsulların
öyrənilməsi» layihəsi üzrə;
7
İsmayılov Çingiz Niyazi oğlu
Coğrafiya fakültəsinin İqtisadi və sosial coğrafiya kafedrasının
professoru, «Sahil ərazilərin mənimsənilməsi və idarəedilməsi »
mövzusunda layihəsinə görə;
8
İmamverdiyev Nazim Əjdər
oğlu
Geologiya
fakültəsinin
Faydalı
qazıntılar
kafedrasının
professoru, «Kiçik Qafqazın Gec Kaynazoy vulkanizminin
petrogenetik modeli» mövzusunda layihəsinə görə;
9
Qasımov Yusif Soltan oğlu
Tətbiqi Riyaziyyat ETİ-nin şöbə müdiri «Spektral Shape-
optimallaşdırma məsələləri, onların tədqiqat üsulları və
tətbiqləri» mövzusunda layihəsinə görə;
10
Dərvişov Namiq Hacıxəlil
oğlu
Fizika Problemləri ETİ-nin aparıcı elmi işçisi, «Nanoməsaməli
Si təbəqələrinin kimyəvi aşılama metodu ilə oksidləşdiricinin
çatışmazlığı rejimində yüksəkomlu (III) orientasiyalı p-Si-dan
alınma texnologiyasının işlənməsi» mövzusunda layihəsinə
görə;
11
Muradov Mustafa Bayram oğlu NANO ETM-nin müdir müavini, aparıcı elmi işçisi, «İon
mübadiləsi
vasitəsi
ilə
halkogenid
yarımkeçirici
nanohissəciklərdə (CdS,CdSe) çevrilmə proseslərinin tədqiqi»
mövzusunda layihəsinə görə;
12
Əşrəfova Qənirə Musa qızı
(Qənirə Bəyzadə)
Filologiya fakültəsinin «Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı və
bədii tərcümə» ETL-nin elmi işçisi, «Qloballaşan dünya və
neolinqvistik problemlər» mövzusunda layihəsinə görə;
13
Ruintən Sevinc Fərrux qızı
Tarix fakültəsinin Turk və Qafqaz xalqları tarixi kafedrasının
baş müəllimi, «XX əsrin sonu-XXI əsrin əvvəllərində mərkəzi
Asiyanın türk dövlətləri dünya dövlətlərinin maraqları
PDF created with pdfFactory Pro trial version
www.pdffactory.com
2
sistemində» layihəsinə görə;
14
Səməndərov Firudin Yusif oğlu
Hüquq
fakültəsinin
Cinayət
hüququ
və
kriminologiya
kafedrasının müdiri, «Cinayət hüququnda ədalətlilik Prinsipi və
cəza təyin etmə» mövzusunda layihəsinə görə;
15
Əliyev Əmir İbrahim oğlu
BM və BH fakültəsinin Beynəlxalq xüsusi hüquq və Avropa
hüququ
kafedrasının
professoru,
«Miqrasiya
sahəsində
Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinin insan hüquqları
nöqteyi-nəzərindən beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması
problemi» mövzusunda layihəsinə görə;
16
Mahmudova Təranə Ələddin
qızı
Jurnalistika fakültəsinin Beynəlxalq jurnalistika kafedrasının
dosent əvəzi, «Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinə keçid:
qanunauyğunluqlar, problemlər və perspektivlər» mövzusunda
layihəsinə görə;
17
Aslan Knyaz İlyas oğlu
Kitabxanaçılıq-informasiya
fakültəsinin
Kitabxanaşünaslıq
kafedrasının dosenti, «Bakı Universitetinin Elmi Əsərlərinin və
Elmi Xəbərlərinin biblioqrafik məlumat kitabı»nın elektron və
çap variantlarının hazırlanması» mövzusunda layihəsinə görə;
18
Məmmədova
Əsmətxanım
Bəyəhməd qızı
Şərqşünaslıq fakültəsinin İran filologiyası kafedrasının dosenti,
«Fars dilində omofon və omoqraf problemi» mövzusunda
layihəsinə görə;
19
Camalov Mübariz
Məhəmmədəli oğlu
İlahiyyat fakültəsinin “İslam elmləri” kafedrasının müəllimi
“Fəzlur Rəhmanın modernizm anlayışı” mövzusunda layihəsinə
görə;
§2. GƏNC (35 YAŞADƏK) PROFESSOR-MÜƏLLİM HEYƏTİ (ƏMƏKDAŞLAR)::
1
Ömərova Mehriban Nazim qızı
Mexanika-Riyaziyyat fakültəsinin tyutoru, «Laqer diferensial
operatorun doğurduğu maksimal və kəsr maksimal operatorların
Morri fəzasında məhdudluğu» mövzusunda layihəsinə görə;
2
Mehdiyev Abbas Əli oğlu
Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin Tətbiqi riyaziyyat
kafedrasının
müəllimi
«Nekotorıe
zadaçi
optimalğnoqo
upravleniə dlə qiperboliçeskix uravneniy çetvertoqo porədka»
mövzusunda layihəsinə görə;
3
Məmmədov Hüseyn Mikayıl
oğlu
Fizika fakültəsinin Fiziki elektronika kafedrasının dosenti,
«Elektrokimyəvi
çökdürmə üsulu
ilə
alınmış
CdTe,
CulnSe
2,
GaAs və müxtəlif tərkibli Cd
1-x
Zn
x
S
1-u
Se
u
nazik
təbəqələrinin və onların əsasında hazırlanmış diod strukturların
azot,arqon mühitlərində termik və yüksək intensivlikli işıq
selində fototermik emalı» mövzusunda layihəsinə görə;
4
Əliyev Ziya Saxavəddin oğlu
Kimya fakültəsinin Qeyri-üzvi materialşünaslıq ETL-nin elmi
işçisi,
«YbTe-Sb
2
Te
3
–Bi
2
Te
3
və
NdTe-
Sb
2
Te
3
–Bi
2
Te
3
sistemlərində termoelektrik materialların alınması və tədqiqi»
mövzusunda layihəsinə görə;
5
Əkbərova Günay Hafiz qızı
Biologiya fakültəsinin Genetika və darvinizm kafedrasının
müəllimi, «Azərbaycan Respublikasının bəzi rayonlarının əhalisi
arasında anadangəlmə patologiyaların və irsi xəstəliklərinin
yayılma
tezliyinin,
səbəblərinin
və
irsiyyət
tipinin
müəyyənləşdirilməsi» mövzusunda layihəsinə görə;
6
Abdullayeva Ləman Kamal qızı FP ETİ-nin kiçik elmi işçisi, «Metal-yarımkeçirici kontaktlarının
parametrlərinə toxunma səthin qeyri-bircinsliyinin təsiri»
layihəsinə görə;
7
Məmmədova Afaq Cəbrayıl qızı Filologiya fakültəsinin “Türkologiya” kafedrasının müəllimi
“Oğuz qrupu türk dillərində dilçilik terminləri” mövzusunda
PDF created with pdfFactory Pro trial version
www.pdffactory.com
3
layihəsinə görə;
8
Quliyeva Səidə Zakir qızı
Tarix fakültəsinin «Azərbaycanşünaslıq» ETM-nin kiçik elmi
işçisi, «Müasir dövrün İslam mədəniyyəti paytaxtları»
mövzusunda layihəsinə görə;
9
Əliyev Vüqar Zifər oğlu
Jurnalistika fakültəsinin Beynəlxalq jurnalistika kafedrasının 0,5
ştat müəllimi, «Qlobal geosiyasi məsələlərin mətbuatda
işıqlandırılması» mövzusunda layihəsinə görə;
10
İsmayılova Nigar Nurəddin qızı Kitabxanaçılıq-informasiya
fakültəsinin
Kitabxanaşünaslıq
kafedrasının baş müəllimi, «Bakı Universitetinin Elmi
Əsərlərinin və Elmi Xəbərlərinin elektron versiyasının
yaradılması» mövzusunda layihəsinə görə;
11
Abuzərov Namiq Gülbala oğlu
İlhayyat fakültəsinin “İslam elmləri” kafedrasının müəllimi
ilahiyyat elmləri namizədi, «Müasir hədis problemlərinin həlli»
mövzusunda layihəsinə görə;
§3. ASPİRANT, DİSSERTANT VƏ MAGİSTRANTLAR:
1
Qasımov Telman Mehdi oğlu
Mexanika
riyaziyyat
fakültəsinin
Differensial
tənliklər
kafedrasının əyani aspirantı «Klassik olmayan sərhəd şərtli
xüsusi törəməli hiperbolik tip tənlik üçün idarəetmə və minimal
enerjili optimal idarəetmə məsələsi» mövzusunda layihəsinə
görə;
2
Aydınova (Gülməmədova)
Günel Akif qızı
Tətbiqi riyaziyyat və Kibernetika fakültəsinin II kurs
magistrantı, «Əhalinin pul gəlirləri və materiallar yığımı üçün
qoyulmuş qarışıq və Koşi məsələlərinin tədqiqi» mövzusunda
layihəsinə görə;
3
Hacıyeva Flora Vidadi qızı
Fizika fakültəsinin Nano materialların kimyəvi fizikası
kafedrasının
dissertantı
«Polimer
fotolüminsent
nanokompozitlərin
alınma
texnologiyası
və
quruluşu»
mövzusunda layihəsinə görə;
4
Mehdiyeva Günay Müzakir qızı Kimya fakültəsinin “Neft kimyası və kimya texnologiyası”
kafedrasının aspirantı, «Alkenilfenollar əsasında ekoloji təmiz
bakterisidlər, monomer və polimer stabilizatorlarının alınmaı»
mövzusunda layihəsinə görə;
5
Əhmədova Aynur Fehruz qızı
Biologiya fakültəsinin Biokimya və biotexnologiya kafedrasının
aspirantı, «Azərbaycan pendirlərindən izolə olunmuş süd turşusu
bakteriyalarının
proteolitik
aktivliyinin
və
probiotik
xüsusiyyətlərinin tədqiqi» mövzusunda layihəsinə görə;
6
Qocayev Anar Sahib oğlu
Biologiya fakültəsinin Biokimya və biotexnologiya kafedrasının
aspirantı, «Saxlanma zamanı Qızıl Əhməd alma sortunda fenol
birləşmələrin
dinamikası
və
antioksidant,antiradikal
və
antimikrob aktivliyinin dəyişməsi» mövzusunda layihəsinə görə;
7
Bayramova Nəzrin Yaftum qızı
Coğrafiya fakültəsinin İqtisadi və sosial coğrafiya kafedrasının
II kurs magistrantı, «Abşeron iqtisadi rayonunun ərzaq
təminatında şəhərətrafı aqrar sənayenin rolu» mövzusunda
layihəsinə görə;
8
Babazadə Əfşan Nazim qızı
Geologiya fakültəsinin Faydalı qazıntılar kafedrasının aspirantı,
«Pont-Cənubi Qafqaz paleoada qövsünün Kiçik Qafqaz
seqmentinin vulkanogen mənşəli nəsib metal yataqlarının
genezisi və yeni filiz obyektlərinin müəyyən edilməsi
perspektivləri (Qoşa və Dağkəsəmən yataqlarının timsalında)»
mövzusunda layihəsinə görə;
9
Səfərova Gülnarə Ərəstun qızı
Fizika Problemləri ETİ-nin kiçik elmi işçisi, dissertant,
PDF created with pdfFactory Pro trial version
www.pdffactory.com
4
«Periodik
strukturlu
mühitlərdə
üçüncü
harmonikanın
generasiyası» mövzusunda layihəsinə görə;
10
Səlimbəyova Ulviyyə Akif qızı
Filologiya fakültəsinin «Klassik Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi»
kafedrasının əyani II kurs maqistrantı «Təssəvvüfün Azərbaycan
ədəbiyyatında mövqeyi» mövzusunda layihəsinə görə;
11
Həsənov Rauf Şəmsəddin oğlu
Tarix fakültəsinin Türk və Qafqaz xalqları tarixi kafedrasının
aspirantı, «2008-ci ilin avqust hadisələrinin Cənubi Qafqaza
təsiri» mövzusunda layihəsinə görə
12
Sadıqov Rəşad Əsəd oğlu
BM və BH fakültəsinin Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının
aspirantı, «Beynəlxalq münasibətlər və beynəlxalq hüquq
fakültəsində «Heydər Əliyevin daxili və xarici siyasəti»
kursunun tədrisi və ümummilli lider Heydər Əliyevin
diplomatiyasının öyrənilməsi üçün kabinetin yaradılması
haqqında» mövzusunda layihəsinə görə;
13
Qurbanov İlkin İntiqam oğlu
Jurnalistika fakültəsinin Jurnalistika nəzəriyyəsi və təcrübəsi
kafedrasının aspirantı, «Media Marketinqi» mövzusunda
layihəsinə görə;
14
Hüseynova Ayğün Seyfəddin
qızı
Kitabxanaçılıq-informasiya
fakültəsinin
Kitabxanaşünaslıq
kafedrasının dissertantı, «Bakı Universitetinin Elmi Əsərlərinin
və Elmi Xəbərlərinin elektron versiyasının yaradılması»
mövzusunda mövzusunda layihəsinə görə;
15
Həsənli Şəbnəm Rasim qızı
Şərqşünaslıq fakültəsinin Türk filologiyası kafedrasının II kurs
magistrantı, «Müasir türk ədəbi dilində isimlərdə söz yaradıcılığı
oğuz qruppu türk dilləri ilə müqayisədə» mövzusunda layihəsinə
görə;
16
Məcidova Günay Adil qızı
Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin İqtisadi nəzəriyyə
kafedrasının II kurs magistrantı, «Sosial dövlətə dair baxışların
təkamülü
və
Azərbaycanda
sosial
dövlət
modelinin
reallaşdırılması» mövzusunda layihəsinə görə;
§ 4. TƏLƏBƏLƏR:
1
Məhərrəmova Gülər Vidadi qızı Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi, «Kəsilən
diferensial operatorun məxsusi ədədlərinin və məxsusi
funksiyalarının xassələri» mövzusunda layihəsinə görə;
2
Əliyeva Sevinc Ələkbər qızı
Tətbiqi-riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin III kurs tələbəsi,
«Elektron sənədlərin Tərtibatı proqrammı»
mövzusunda
layihəsinə görə;
3
Cəbiyev Kamran Gülağa oğlu
Fizika fakültəsinin II kurs tələbəsi, «Termiki aşlanmanın
nanokompozitlərin elektrik xassələrinə təsirləri» mövzusunda
layihəsinə görə;
4
Salayev Şamo Zülfüqar oglu
Kimya fakültəsinin II kurs tələbəsi, «Laylı ikiqat hidroksidlər
(LİH) əsasında alınmış nanokompozitlərin tullantı sularında ağır
metalların təmizlənməsində tətbiqi» mövzusunda layihəsinə
görə;
5
Tomtiyeva Dilarə Namiq qızı
Biologiya
fakültəsinin
III
kurs
tələbəsi,
«DNT
irsi
informasiyaların daşıyıcısıdır» mövzusunda layihəsinə görə;
6
Fərmənova Könül Məzahir qızı
Coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi, «Xaçmaz rayonunda
turizmin inkişafı» mövzusunda layihəsinə görə;
7
Səfərova Nailə Azad qızı
Geologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi, «Zəlzələnin hazırlıq
dövründə müşahidə olunan geofiziki sahələrin anomaliyalarını
izah edən modellərin təhlili» mövzusunda layihəsinə görə;
8
Həsənov Mehman Ağasəlim
Filologiya fakültəsinin III kurs 004 qrup tələbəsi, «Milli
PDF created with pdfFactory Pro trial version
www.pdffactory.com
5
oğlu
maarifçiliyimizin banisi-Mirzə Fətəli Axundzadə» mövzusunda
layihəsinə görə;
9
Abdullayev Qəhrəman Niman
oğlu
Tarix fakültəsinin III kurs tələbəsi, «Səfəvi dövlətinin etnik
mahiyyətinin
müəyyənləşdirilməsi
məsələsinə
dair»
mövzusunda layihəsinə görə;
10
Musayev Təbriz Elşən oğlu
Hüquq fakültəsinin III kurs tələbəsi, «Cəzanın anlayışı,
məqsədləri və onun digər tənbehlrədən fərqli cəhətləri»
mövzusunda layihəsinə görə;
11
Qarayev Vasif İlham oğlu
BM və BH fakültəsinin I kurs tələbəsi, «Qloballaşan dünyada
terrorizm» mövzusunda layihəsinə görə;
12
Verdiyeva Elnarə Eldəniz qızı
Jurnalistika
fakültəsinin
IV
kurs
tələbəsi,
«Prezidentə
ünvanlanmış ən yaxşı sual» layihəsinə görə;
13
Məmmədova Almaz Rüstəm
qızı
Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin IV kurs, 1408 qrup
tələbəsi, «Tələbələrin xarici ölkələrdə istehsalat təcrübəsi»
mövzusunda layihəsinə görə;
14
Qulubəyova Aliyə Eldar qızı
Şərqşünaslıq fakültəsinin III kurs tələbəsi, «Yapon dilində felin
məchul növü» mövzusunda layihəsinə görə;
15
Məlikli Günel Qurbanəli qızı
Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi,
«Azərbaycan Respublikasının dövlət quruculuğunda Milli
təhlükəsizlik strategiyası» mövzusunda layihəsinə görə;
16
Nuriyev Novruz Ağağül oğlu
İlahiyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi, «Universitet daxilində
tədris olunan xarici dillər üzrə tələbələrin qarşılıqlı bilik
mübadiləsinin təşkili» mövzusunda layihəsinə görə;
PDF created with pdfFactory Pro trial version
www.pdffactory.com
Dostları ilə paylaş: |