"Sociálna práca ľudské práva vzdelávanie dospelých"



Yüklə 161,06 Kb.
tarix25.06.2018
ölçüsü161,06 Kb.
#51049


MENTÁLNE TRÉNINGY - ICH UČITELIA, ZMYSEL A CIEĽ.

PRAVÍ UČITELIA NA CESTE ŽIVOTOM
Motto: Ľudia na Západe zamieňajú účelnú činnosť a zmietanie sa. Ľudí Východu považujú za leňochov, pretože sa nezmietajú, a obdivujú Američanov, ktorí zmietanie doviedli do takého extrému, že sa im život stáva nepretržitou naháňačkou a štvaním. Táto pseudoaktivita, zmietanie potom býva mylne stotožňovaná s činorodou prácou, a hodnotenie práce sa deje nie podľa kvality výsledku, výdaja energie a schopností, ktorému nezodpovedá prakrtický výsledok, ale podľa toho, ako človek pobehuje z miesta na miesto a vzbudzuje dojem, že má práce nad hlavu. A tak často nehodnotíme činnosť jej výsledkom, ktorý je jej pravou hodnotou, ale posudzujeme ju podľa pohybu, ktorý nie je ničím iným, než zdaním. Týmto dojmom pôsobí necvičený človek, ktorému ostal skrytý jeho vnútorný svet. Vnútorné aktivity, ktoré sú pre život človeka esenciálne, akoby sme prehliadli. A tu sa objavujú na scéne disciplíny, ktorými môžeme poznávať, ladiť a transformovať svoj vnútorný svet. Jednou z nich je Japonský ZEN.
Doba nás tlačí k múru. Snažíme sa uniknúť zvyšovaním tempa. Čokoľvek však robíme, míňa sa cieľa. V konečnom dôsledku zisťujeme, že ani naše hektické nasadenie nám nedáva vytúžené méty. Ideme po dobrej ceste? Považujeme za dôležité a nachádzame si čas, aj pre skúmanie seba ?
V priebehu stáročí, Japonci všetkých spoločenských postavení experimentovali so zenovým umením za účelom osvojenia si podstaty vlastnej cesty. Niektorí zenoví majstri boli sami vojnovými bojovníkmi, iní zase intelektuáli, sedliaci, remeselníci, kupci, lekári, veštci, tuláci i vydedenci. A niektorí z nich prešli v priebehu života všetkým.

MAJSTRI, UČITELIA ZENU (praví a nepraví učitelia) : trvanie kvalitného výcvikového procesu :

Majster zenu Takuan :" Ak je niekto odhodlaný a chce skutočne porozumieť, musí podstúpiť tridsať rokov tvrdej driny a tréningu !".

Mjster zenu Takuan :" Po rokoch utrpenia a strádania možno dosiahnúť stavu osvietenia. Je to osvietenie skutočného Ja. Obyčajný človek nepozná silu viery a nevydržal by ani tri, alebo päť rokov. Ale tí, ktorí opravdivo študovali Cestu, sú svojmu konaniu oddaní po deať až dvadsať rokov, plných dvadsaťštyri hodín denne. Vypestujú si pevnú, až železnú vôľu a nezlomnú vieru, hovoria s múdrymi. Nevenujú pozornosť biede a strádaniu. Neustupujú ani o krôčik od svojich predsavzatí. Uvažujú, premýšľajú, rozoberajú jednu vec za druhou. Nakoniec sa dostanú na miesto, kde doktríny a zákony sa rozplynú, a je ich PRIRODZENOU SCHOPNOSŤOU VIDIEŤ „ T O ".

Majster zenu Bankei : akonáhle som sa dopočul o existencii nejakého učiteľa, na tom a tom mieste, v tej či tej provincii, hneď som tam bežal, aby som sa s ním stretol. Po niekoľkých rokoch ostalo v celom  Japonsku len málo miest, kam by moja noha nevkročila. To všetko sa dialo preto, že som nikdy nestretol osvieteného majstra. s. 54

Hakuin, veľký zenový majster, ktorý v 18. storočí obnovil sektu Rinzai, študoval u mnohých učiteľov a až majster Sódžu Rodžin mu však otvoril oči a ukázal mu hĺbku a šírku pravého zenu. Sódžu ďalej povedal : „Všade nachádzame len imitátorov, bez života, školometné konvičky, zenových učiteľov, bez slobodného názoru. Takýmto ľuďom sa nikdy ani neprisnilo, že by mali prenášať osvietenie na svojich žiakov.“ Neskôr, keď som cestoval po zenovom svete a stretol som sa s celou radou týchto „majstrov“, nenarazil som ani na jediného, ktorý by získal opravdivý vhľad. Až potom som si uvedomil, ako Cesta starého Sódžua vysoko pravyšovala prax ostatných zenových centier.
Majster Fúgai sa stretol s viac ako desiatimi zenovými učiteľmi, ale jeho myseľ bola tak britká a slobodná, že sa mu nikto nemohol vyrovnať. s 102.
Gasan, cestoval od učiteľa k učiteľovi a študoval celkom u viac než 30 zenových majstrov.

Daikjú ... študoval zen viac než 20 rokov, a napriek tomu nebol schopný rozlišovať tak jemne ako oni s.68

Len pár ľudí vedelo, že starý muž, je v skutočnosti skrytý majster zenu. Už od detstva ho študoval, a navštevoval budhistických zenových učiteľov po celej krajine.

Cieľové hodnoty zenu : čo dáva tento dlhodobý výcvik
Na východe sa už po stáročia hľadá a niekedy aj nachádza osvietenie. Hľadanie osvietenia je najtvrdšia cesta životom, na ktorej už uviazlo mnoho stroskotancov. Čo to vlastne to osvietenie je, to sa hľadá. Je to výskum vedca, ktorý však nerobí výskum na nejakom xtérnom objekte, ale robí experiment na sebe samom. Dlhodobý, najnáročnejší mysliteľný výskum, na sebe samom. Desaťročia trvajúca tvrdá práca na zlatokupa, dolujúceho v sebe. To čo vyskúma, zase nemožno odovzdať ďalej. Pretože to nie je extérna akademická informácia, ale kvalitatívna osobnostná premena, ale je to sebapoznanie, to sú neprenosné kvality osobnosti,
0. Zenové sebapoznanie –  uvedomuj si seba samého a poznávaj sa. Nech si poznal a naučil sa sebaviac, ak nepoznáš seba samého, nepoznáš nič. Skutočne, pokiaľ nepoznáš seba, tak nepoznáš vôbec nič. Ľudia, ktorí sami seba nepoznajú, kritizujú ostatných z hľadiska svojho nevedomého ega. Všetko, čo im svedčí, majú za dobré a nenávidia všetko, čo sa im prieči a nie je po nich. Všetko ich hnevá, oni sami sú príčinou vlastného utrpenia, len a len sami seba obťažujú, a to kôli vlastným predsudkom. Tí, ktorí v sebe nemajú žiadne predsudky, nikoho nezavrhujú, a preto ani ich nikto nezavrhuje. Štúdium zenu, je štúdiom seba samého. V kontexte zenu ono sebaštúdium obnáša nielen preskúmavanie skutočného Ja, ale i uvedomovanie si subjektívnych predsudkov falošných Ja.
1. Zenová múdrosť – je to pojem tak široký, že ho možno len ťažko definovať vo všetkých jeho detailoch a odnožiach. Zahrnuje v sebe : „znalosť všetkých umení a náuk, smerujúcich k prehĺbeniu bdelosti, sebeporozumeniu a slobody, schopnosti vnímania a rozlišovania absolútnych, relatívnych a konvenčných právd: schopnosť zladenia intuície a predstavivosti s rozumom: a konečne schopnosť nachádzať za akýchkoľvek podmienok bytostne zenový spôsob účelného života a zmysluplného konania. Claery s. 9.

2. Zenový vhľad - zodpovedá zvláštnemu druhu poznania, prekognitívnemu či intuitívnemu vcíteniu do podstaty vecí, ktorý funguje spontánne a bezprostredne, bez doprovodu lineárneho zdôvodňovania. To umožňuje mysli ako celku operovať na vyššom stupni objektivity a integrity, ktoré môžu jedincovi následne pomôcť celkom sa vymaniť zo subjektívneho bludu ...,

Toto je činnosť mimo myslenia, takže aj keď tu nie sú prítomné žiadne myšlienky, nemožno to nazývať ničotou. Vnútorné vytríbené vedomie zahrnuje všetko, bez toho aby zahrnovalo dualistické ídei bytia a ničoty, tak ako čisté zrkadlo odráža zreteľne obrazy vecí. Aké rozumové uvažovanie je tu teda nevyhnutné. Keď človek dosiahne ne-rozumového poznania, vníma a rozlišuje pred myslením. Vyriešiť koán, ktorý ide až za slová.




3. Zenová sloboda – odvaha k prelomeniu hraníc danosti, k oslobodeniu mysle od zbytočných obmedzení, ktoré so sebou prináša zvyk, každodennosť, oslobodenie od foriem, konvencií, ...

Podstatou zenu je oslobodenie ľudskej mysle od obmedzujúcich vplyvov zaslepení, ktoré sú jej vlastným produktom. Ono oslobodenie je chápané jednak ako oslobodenie mysle od zbytočných a nepotrebných obmedzení, jednako ako oslobodenie „veľkého potenciálu schopností“, ktoré v našom vedomí spia kdesi za hranicami, ktoré vytyčuje naša vlastná obmedzenosť.


Konvencia – majster zenu Encú- Bol to nekonvenčný človek, ktorý si chodil kam chcel, robol si čo chcel ...

Závislosti – Ak sa chceš vyhnúť závislosti na okolí, chvála ani hana sa nesmie dotknúť vášho srdca.

Nelipnutie – Zenový majster Tecuó : Svoje každodenné povinnosti vykonávaj presne a bez chýb. Staraj sa o veci, bez toho, aby si bol k ním pripútaný. Buď oslobodený od bežných myšlienok o svetských záležitostiach – v tom spočíva elegancia starých časov. To už medzi ľuďmi dnešnej doby, posadlými módou nenachádzam.
4. Zenové osvietenie – zvláštny spôsob prenosu skúseosti, ktorý namiesto závislosti na doktrínach a ich doslovných formuláciách, smeruje bezprostredne k ľudskej mysli, aby odhalil jej podstatu a dosiahol jej osvietenie.
Samádhi – stav mysle zjednotenej vyprázdnením od mentálnych obsahov

5. Zenové zdokonalenie – ako dosiahnúť cieľ, dostať sa za (veci),


6. Rozvoj potenciálu - k


7. Hodnotový systém - Zenový majster rozbíja starý vžitý hodnotový systém žiaka, a to často aj drastickým spôsobom. Ovšem jedná sa o hodnotový systém ku ktorému je zbytočne pripútaný, ktorý ho udržiava v neslobode a ktorý je brzdou jeho ďalšieho vývoja. "Zenový majster dáva poučenia, adept ho prijíma, ale nedostáva pri tom nič, čo by už nemal. Nemôže sa chváliť tým, že vďaka styku s učiteľom získal väčšie znalosti (v západnom poňatí vzdelania) pretože nič nezískal, ale stratil: stratil svoje úzkoprsé názory, svoje pevné presvedčenia o tom, ako by mali či nemali veci vyzerať, svoje unáhlené súdy, názory a hodnotenia, svoje klamné názory, svoje predsudky - skrátka všetky druhy prekážok v mysli!!! Preto možno všeobecne označiť zenový výcvik za proces vyprázdňovania, alebo čistenia!"(Róši P. Kapleau)

8. Zenová originalita – autenticita – sloboda, nie tradícia a konvencia, je nevyhnutnou podmienkou duchovnej autenticity


9. Zenové osobnostné ctnosti –  pomáhať sebe a pomáhať druhým, nezištnosť, dobrovoľné vzdanie sa,

Už starí majstri zenu prehlasovali, že egocentricá ctnosť je možno horšia než egocentrická nectnosť.



10. Prázdnota (šúnjata) – prázdnota sa nedá pochopiť, dá sa však uskutočniť Konceptuálna myseľ, preplnená svojími produktami, nepochopí zmysel, vzdať sa toho všetkého, vzdať sa svojho bytostného privattisima, svojho fiktívneho bohatstva.. Nemožno prekročiť svoj tieň. Nemožno vidieť prázdnotu miesta, na ktorom práve stojíme. A predsa, Cesta vedie ďalej.
11. Kľud - k

VstupnÝ HANDICAP NECVIČENEJ MYSLE :
Vstupná situácia subjektu, nie je závideniahodná.

Myseľ podfarbená nevedomosťou, alebo chybným náhľadom, trpí duchovnou nemocou, nazerá na všetko chybne. To, že všetko vidí chybne a ináč, spôsobuje, že i premýšľa chybne, hovorí chybne a jedná chybne. Následkom toho je tu nemoc, ktorá je obsiahnutá vo falošnom myslení, falošnej reči a falošnej činnosti. Zistíme hneď, že každý trpí duchovnou nemocou a že každý sa musí duchovne liečiť. Bhikhu s. 24



Myseľ, ktorá je horúčkovito naplnená vnemami „ja“ a „moje“, je bez akejkoľvek ctnosti. V týchto chvíľach tu nie je miesto pre pravé poznanie, pravú myseľ, alebo sebauvedomenie. Myseľ je v blúdiacom, (těkavom) prelietavom, roztržitom, nestálom, prchavom, unáhlenom, uponáhľanom stave. Nie je tu žiadna predmyšlienka, žiadne uvažovanie, žiadna zdržanlivosť. Je tu nestudatosť a žiadna zábrana na vykonávanie zlých skutkov. Jeden je bezcitný, pretože mu nič nebráni v ceste vykonať niečo zlého. Druhý je bez vďačnosti. Myseľ je tak zahalená v temnote, že človeku umožní robiť iba také veci, ktorými sa ničí svet. Je potom bezpredmetné hovoriť o jasnom poznaní a nazeraniu nestálosti, útrpnosti a obmedzenosti osobnosti. Pre nezdravú a zatemnenú myseľ, spočívajúcu v takom nízkom stave, sú všetky užitočné kvality nepochopiteľné. Preto je potrebné si uvedomovať tieto dva typy mysle : prázdnotu a oslobodenie od vnemu „ja“ a „moje“ a temnotu a neoslobodenie sa od vnemu „ja“. Prvý typ nazývame „prázdna myseľ“ a druhý typ „pobúrená“, alebo „zaneprázdnená“ myseľ. Bhikhu s. 36.
Rukopis kvetinového ornamentu dopĺňa : „ ... neustále skĺzavajú do mylných názorov, pretože majú myseľ skrčenú nevedomosťou, pretože sa nafukujú pýchou kôli poučkám, lipnú na túžbach,, pretože svoje nádeje prenasledujú činmi plnými intríg a falše, pretože sa ich skutky bratria so závisťou a ich žiadostivosť vytvára svetské štáty, pretože stáále dookola opakujú svoju vášeň, zlobu a hlúposť...“
DEZINFORMÁCIA (nevedomosť, neznalosť, obmedzenosť,
ZÁVISLOSTI, PRIPÚTANOSTI
ZABLOKOVANÝ OSOBNOSTNÝ POTENCIÁL


PROFESIONÁLNE VZDELANIE, ALE SLEPOTA VOČI

Metodicko – pedagogické centrum Prešov.

Vedecká konferencia:

Z D R A V É Š K O L Y


Názov príspevku :

NETRADIČNÉ TECHNOLÓGIE SEBAZDOKONAĽOVANIA

PEDAGÓGA A UČITELIA ŽIVOTA

Atestačné aktivity pedagóga



Autor príspevku :


PaedDr. Jozef M I K O

Gymnázium Antona Prídavka v Sabinove



Prešov, 4. december 2005

ABSTRAKT.
NETRADIČNÉ TECHNOLÓGIE SEBAZDOKONAĽOVANIA.

Atestačné aktivity pedagóga



ATP – AUTOTRANSFORMAČNÁ PEDAGOGGIKA – je pedagogika samého seba. Zmena subjektu subjektom. Jeto otvotený systém sebazdokonaľovacích aktivit, zo všetkých svetových kultúr. Ich cieľom je totálna transformácia osobnosti v novú kvalitu osobnosti a novú kvalitu života. Vstupy do výcviku, to je hociaká ľudská individualita, s  jeho najrozmanitejšími nedokonalosťami, nevedomými, či vedomými. Výstupom sú určité dokonalosti, získané transformačným výcvikom. Transformačný proces, to je aplikácia výcvikových transformačných aktivít, na vlastnú osobnosť. Výcvik je dlhodobý. Transformačné aktivity, to sú najcennejšie výcvikové technológie, zo všetkých svetových kultúr. Týkajú sa výcviku v oblasti telesnej, mentálnej a etickej. Tieto aktivity nemožno nikomu nanútiť, autoregulačné zásahy sú aktom slobodnej vôle. Donor je ten subjekt, ktorý je už nositeľom týchto tvrdým výcvikom získaných kvalít osobnosti a ktorý je schopný tieto kvality dávať ďalej, teda viesť žiakov – akceptorov. Akceptor je subjekt, který tieto kvality ešte nemá, má však tušenie vyššieho osobnostného posunu, ktorý môže výcvikmi získať. Je ochotný otvoriť sa, príjmať a pracovať na sebe. Vonkajšie podmienky – doba, pracovisko, … sú irelevantné, vytvárajú sice tlak na určité kvality subjektu, potrebu osobnej zmeny, žiadúce premeny však nespôsobujú, alebo len nedostatočne, do určitej miery. Bežný človek je subjekt daností a viac menej náhodných vonkajších formujúcich vplyvov. Vycvičený subjekt je nový človek, je to subjekt ktorý absolvoval nespočet špecializovaných tréningov, ktorými realizoval na sebe žiadúce kvalitatívne premeny.
Motto : Nesmiernu zodpovenosť má ten, čo učí. Kto učí žiť znamená viac než

tisíc tých, ktorí učia čítať. (Majster Eckhardt)

V tejto oblasti sa jedná a v tejto práci nadškrtneme minimálne štyrii okruhy problémov:




  1. DOBA - Kritika doby. Kritika školy. Externě podmienky.

  2. NETRADIČNÉ TECHNOLÓGIE SEBZDOKONAĽOVANIA - VÝCVIKOVÉ PROGRAMY - Systémy vyšších výcvikov, systém cieľov, prostriedkov, obsahu, metodologie, …

  3. DONOR - Ten kto je schopný dávať, viesť žiaka na ceste dlhodobého výcviku, problém učiteľa , majstra, učiteľa učiteľov.

  4. AKCEPTOR – Ten kto príjma, problém adepta , žiaka – PEDAGÓGA ako žiaka


1. DOBA. Jej kritika. Hodnoty.

Dnešná doba žije v unáhlenosti, žije pre nadmerné hromadenie určitých hodnot a osobné zabezpečenie, žije pre konzum, spotrebu, žije sa pre vlastíctvo hodnôt a pre zážitky, zábavu a zážitkové hodnoty. Akosi upadlo do zabudnutia klasické delenie hodnôt ľudského života na bonum delectábile, bonum utile a bonum honestum, teda dobrá potešujúce, dobrá užitočné a dobrá vznešené. Prvé dve skupiny sú v konzumnej společnosti preferované, ale vytratilo sa hľadanie bonum honestum, alebo je pomýlené jeho chápanie. Je to dobro vznešené, ktoré je samo o sebe dostatočne hodnotné ako dobro cieľové.

Čo je tu pomýlené ? Všetka pedagogická príprava a výcvik subjektov, vedú k vysokej profesionalite – vzdelanie, pracovné uplatnenie sa, postavenie, kariérny postup, .. to je z hľadiska společenských záujmov všetko dobré, pre chod spoločnosti. Predpokladá sa, akoby subjekt takto pripravovaný na život, už potom samostatne vedel, ako so svojím životom správne naložiť. Ale ako potom uplatňuje a ukája svoje zdravé či nezdravé ambície, to už nikoho nezaujíma. Veľmi často pracovníci na špičke společenského ľadovca sú psychicky tak extrémne vyťažení a vystresovaní, že je dosť často pravidlom, že sami kdesi v utajení hľadajú pomoc psychológa, psychiatra, lekára, hľadajú svoju bútľavú vŕbu.! Pojem práca na sebe, sa chápe ako práca na svojej profesionalite a kariérnom raste. Ale to je z hľadiska vyšších aspektov hodnotenia kvality ľudského života úboho málo. Hľadanie hlbšieho zmyslu nášho vlastného života z hľadiska jednotlivca - z hľadiska individuálního života, sme hľadanie osobne zanedbali a prenechali iným. Teda o mojom živote rozhodujú INÍ ! Kompetentnější či nekompetentní – mazaní politici, uštvaní podnikatelia, jaloví ale do svojho ega zamilovaní šéfovia, poplatní psychológovia, predajní herci, do seba zamilované celebrity, akási plytká živočíšna smotánka, slaboduché idoly mládeže, utajené alebo neexistujúce kvalitné životné vzory, profesie parazitujúce na našej umelo živenej závislosti na nich, … Trh diktuje hodnoty mať, pred hodnotami byť. A to je dekadencia človečenstva. Človek sa stáva akoby večne frustrovaným, nenasýtiteľým a neukojeným prasaťom v zlatom chlieve.

Avšak už samotné hľadanie vyšších hodnôt a tobôž aj ich nachádzanie a realizácia, dáva človeku polohu nadhľadu a povznesenosti nad každodennosť, nad uspokojovanie svojích základných potrieb, nad živočišnosť, ktorá je ešte bezuzdne medializovaná a dezinformujúca … Deviačný (teda od niečoho odchyľujúci) vplyv médií – televízia, video, agresivne počítačové hry, plytký šoubiznis … je tu príliš priehľadný a při hlbšom zamyslení a absencii kvalitných životných vzorov, znepokojujúci.

Súčasníkovi chýba potreba hľadania, osobného empirického overovania aj náročnejších životných ciest. Ktosi za nás myslel a naučil nás čo si máme o niečom myslieť. Tu sa žiada spomenúť pojmy akademický, čo je pojem vznešenější, ale aj pojem školometný, čo je pojem pejoratívny. Jedná sa tu totiž o učenie pre akési ohodnotenie, pre známku a tým to pre adepta končí. So skutočne podstatnými informáciami sa ale v živote pracuje tvrdo, každodenne aj desiatky rokov, kým sa realizuje a pozná ich pravá podstata a skutečná hodnota.

Po desaťročiach devastácie, demagogie, dezinformácie, ideologizácie a ohlupovania

spoločnosti chýbaju živé tradicie skutočných hľadačov pravého ľudského bytia. Nižšie sa

vydáva za vyššie. Nepravé sa vydáva za pravé. Falošné sa vydáva za pravdivé. To je devalvácia

hodnôt. Uspokojovanie iba základných a živočišných potrieb aj keď vo vysoko produktívnej

 komerčnej spoločnosti, nemôže byť zmyslom života.Komunizmus sľuboval stále plnšie

uspokojovanie stále rastúcich potrieb. Nezmysel, ktorý musel vymyslieť skutočný demagogický

magor. Radosť pozrieť na to pokojne a disciplínovane sa pasúce stádo sporiadaných občiankov

rovnakej veľkosti a rovnakého kalibru. Kapitalizmus toto premenil v čin. Ale kam to vedie ?

Aj podpriemerný ekológ s globálnym rozhľadom vás vyvedie z omylu, že toto bezuzdné a

agresívne plienenie planéty, je iba honosné požieranie seba, vedie ku konfliktom a zanikaniu

nezávislých kultúr a je začiatkom konca tejto civilizácie.

V štedýrch podmienkach konzumnej společnosti vytráca sa chuť pracovať na sebe čo len

trochu tvrdšie a tým ktorí sú zazobaní a ich potomkom, to ani nedáva zmysel.


O niektorých neduhoch dnešnej školy.

Súčasná škola sa dusí v nezdravej atmosfére. Spasitelské hlasy pýtajú viac peňazí. Áno, aj tu je potrebné pridať. Aby pedagóg mohol žiť dôstojne s dobou a aby si zo svojho platu mohol kúpiť trebárs dobrú knihu, ktorú mu súčasný plat NEUMOŽŇUJE !


Tradičná škola padne. V dnešnej podobe sa udrží iba ak pre nižšie formy vzdelávania a výchovy. Vedomostný encyklopedizmus, ktorým sa ešte dnes hrdíme a ktorým nezmyselne a zbytočne preťažujeme žiakov, navodzujúc ilúziu akejsi „našej dobrej školy“, nemá budúcnosť. Túto kapitolu dnešnej školy, nahradia moderné informačné technológie a internet.

Ale to čo budúcnosť má, to je totálny rozvoj ľudskej bytosti. A túto medzeru v pedagogických disciplínach alternujú :

NETRADIČNÉ TECHNOLÓGIE SEBAZDOKONAĽOVANIA.

ATP - AUTOTRANSFORMAČNÁ PEDAGOGIKA, pedagogika premeny, zmeny - pedagogika transformácie samého seba. Je to pedagogická disciplína pre tretie tisícročie. Je to otvorený systém rozvíjajúcich, autoregulačných, autotransformačných, identifikačných a sebapoznávacích aktivít. ATP ponúka nové alternatívne sebazdokonaľovacie a atestačné možnosti. Sú to v podstate elitné projekty zamerané na špičkovú kvalitu vlastnej osobnosti a kvalitu života, či už pedagóga, managéra, sociálneho pracovníka, alebo hociktorého iného človeka, ochotného mimoriadne tvrdo celoživotne pracovať na sebe v celej šírke a hĺbke svojej osobnosti, bytia a vedomia. ATP - to sú priamo zamerané, cielené programy rozvoja virtuálneho potenciálu driemajúcich ľudských schopností. Je to zároveň hľadanie esenciálnych životných hodnôt a naplnenie zmysluplnej existencie jednotlivého človeka. ATP tvorí to najlepšie zo systémov klasických, ale aj moderných vedeckých technológií sebazdokonaľovania zo všetkých svetových kultúr. Tieto disciplíny čerpajú námety pre svoje sebazdokonaľovacie aktivity z rôznych orientálnych a okcidentálnych systémov, ktoré nie sú niekedy ponímané odbornou i laickou verejnosťou ako pedagogické systémy, ale ktoré disponujú arzenálom netušených možností maximalizácie latentného osobnostného potenciálu, ktorými iné pedagogické systémy nedisponujú, ba ani tieto možnosti netušia.



ATP je o tom, ako sa stať „ POČÍTAČOM NOVEJ GENERÁCIE“.

A to komputerom výkonnejším, spoľahlivejším, funkčnejším, … a pri tom neotrasiteľným vonkajšími stresormi a podmienkami.


Návrh na A T E S T A Č N É AKTIVITY PEDAGÓGA

PONÚKAJÚ

NETRADIČNÉ TECHNOLÓGIE SEBAZDOKONAĽOVANIA

Tieto disciplíny čerpajú námety pre svoje sebazdokonaľovacie aktivity z najkvalitnejších orientálnych a okcidentálnych systémov, ktoré nie sú ponímané odbornou i laickou verejnosťou ako pedagogické systémy, ale ktoré disponujú arzenálom netušených možností maximalizácie osobnostného potenciálu, ktorými iné pedagogické systémy nedisponujú, ba ani tieto možnosti netušia. Často aj pohľad odborných kruhov na niektoré z týchto disciplín je skreslený, videný iba akademicky, bez osobnej skúsenosti z praktického výcviku a podlieha zámernej či nezámernej dezinformácii.

Ako vysoko účinné a nezastupiteľné sa v tomto cykle príspevkov postupne predstavia netradičné prostriedky a jedinečné programy, nové pohľady a nové zorné uhly pohľadov na klasické a moderné disciplíny osobnostnej kvalitatívnej transformácie.

Obsahom autotransformačnej pedagogiky (ATP) sú tieto disciplíny :joga, zen, meditačné systémy a výcviky, mentálne cvičenia, psychotréningy, projekty ekológie osobnosti, kresťanské metódy sebazdokonaľovania, budhistické modely, bojové umenia, moderná integrálna sebaobrana, sebaobrana MS - I, výcviky na moderných poznatkoch telesnej kultúry a športových tréningov, mentálna príprava, mentálne programy, psychofyzické cvičenia, komplexné životné stresory a systémové protistresové výcviky, orientácia v hodnotových systémoch, etické výcviky, hĺbkové technológie autotransformácie, hĺbkové výcviky tvorivosti, príprava na náročné a extrémne životné situácie, príprava na riešenie úkorných a konfliktných životných situácií (hrozí ujma v bytí), kolízne situácie, výcviky psychickej odolnosti a iné netradičné technológie zo všetkých svetových kultúr...(nie pretvorené až znetvorené ako býva zvykom, s úmyslom abstrahovať nadčasové hodnoty týchto disciplín). Cieľom našich príspevkov bude predstaviť tieto disciplíny v novom svetle, v nových možnostiach a v jedinečnej perspektíve ďalšieho uplatnenia v plnohodnotnom živote, v zmysluplnom naplnení voľného času a ako návody na kvalitatívnu premenu osobnej životnej praxe a zmysluplné transformácie vlastnej osobnosti. Tieto disciplíny však nestačí akademicky poznať, ale prakticky experimentálne na sebe overiť a tak vlastnou skúsenosťou poznať poznať ich pravosť.

A v týchto disciplínach ide o skutočnú kvalitu človeka na všetkých jeho úrovniach. Ide o skutočné vyčistenie všetkého nekalého, čo v sebe človečenstvo nosí, ale čo sa inteligentním ľuďom darí rafinovane skrývať. Napriek klamnenému dojmu užívania civilizačních výdobytkov, človek pod svojím povrchom ostáva tá istá šelma ako pred tisícročiami. Iba formy jeho negativných prejavov sú civilizačne zjemnené alebo skryté.


Každý kvalitný klasický zdokonalovací systém človeka, ktorému skutočne záleží na človeku a ktorý rozumie podstate bytia, pacuje na jeho zdokonalení v troch sférach :

1. TELESNÉ ZDOKONAĽOVANIE

2. Rozumové a mentálne zdokonaľovanie

3. ETICKÉ ZDOKONAĽOVANIE


PRININCÍPY VÝBERU TRANSFORMAČNÝCH DISCIPLÍN :
To čo umožňuje robiť nás : osobnosťami plne rozvinutými, harmonickejšími, integrovanejším, kvalitnejším, lepším, múdrejším, dokonalejším, ušľachtilejším, zrelším, ucelenejším, ... človekom, človekom s veľkým Č. To, čo umožní plnšie, hlbšie a komplexnejšie rorvinúť latentný, virtuálny potenciál ľudskej bytosti a integrovať ho v zmysluplné existenciálne funkčné celky bytia. Disciplíny umožňujúce pravé sebapoznanie. Čínska múdrosť hovorí : „jediná skutočná znalosť, je znalosť seba“.

Klasické vyučovanie, to je materská škôlka pedagogického kumštu. Až hĺbkový osobnostný výcvik, s jeho osobnými kvalitatívnymi premenami, to je skutočná veda osobnostnej transformácie. Tu sa skrývajú pedagogické rezervy, ako uskutočniť vznešené a kvalitné celoživotné dielo človeka.



Nie je nič obtiažnejšie než aktivity mentálneho výcviku a nie je nič ľahšieho , než sa v nich mýliť !!! ( Špička)

A nikto kto sám neprešiel týmito úskaliami výcviku života nie je kompetentný vyučovať a zavádzať iných. Skrýva sa tu nebezpečie dezinformácie na celý život !!!

Klasik bojových umení a budhistického čchanového meditačného výcviku Bodhidharma hovorí : „ Tí ktorí chápu myseľ, dosahujú osvietenie s minimom úsilia. Tí ktorí myseľ nechápu, praktizujú všetko nadarmo“.

O problematike rôznych mentálnych sústav, hovorí skutočný znalec : "O rôznych mentálnych sústavách vyšlo iba v dvadsiatom storočí odhadom niekoľko desať tisíc kníh, prevažne v anglickom a nemeckom jazyku. Podľa štúdia ich reprezentatívnych vzoriek možno vo svetle pravej mentálnej prípravy s vysokou pravdepodobnosťou konštatovať, že väčšina týchto kníh sú (dozaista často dobre mienené) plody mentálnych vyšinulcov, a že iba niekoľko desiatok autorov vie,o čom píše. A nie viac ako desať z nich píše z vlastnej skúsenosti, a z nich nikto netvrdí, že podáva viac než ukazovateľ k odpovedi." (Špička)



Na východe hľadá sa osvietenie. V naších krajinách chýbajú tradicie. Ďaleký východ nám má čo povedať v oblasti meditácie. Na východe má meditácia odjakživa výsostné postavenie. Na mnohých ázijských univerzitách sa meditácia prednáša ako povinný vaučovací predmet. V Japonsku si každý vysokoškolák, čo na seba dbá, hľadá majstra, ktorý by ho viedol v meditácii. Na východe sa všeobecne tvrdí, že si nemožno predstaviť správneho človeka bez meditácie a všeobecne sa uznáva, že meditácia je predpokladom ľudského prežitia života. Z takéhoto postoja k meditácii možno pochopiť vážne a tvrdé absolvovaie cvičení, ktoré vedú k prehĺbeniu meditácie. (Mons. Prof. Dr. Vrablec J.)

Mnoho "pseudoduchovnej"literatúry má hodnotu asi ako zvratky. Ten kto todostal zo seba si uľavil (autor diela). Ovšem prípadní záujemcovia si neuvedomujú čo konzumujú a akými "hodnotami ducha" sa otravujú (myšlienky a rady autora, pseudopedagóga …).

Najnebezpečnejšie nepravdy sú len nepatrne znetvorené pravdy. Je nesporne lepšie vec neštudovať vôbec, než ju študovať povrchne. Pretože púhy zdravý rozum sa nedopúšťa takých omylov ako polovičné vedenie (Lichtenberg in PECKA).

Niečo, čo nesie punc pravosti predstaví sa ako niečo nepravé! A niečo čo je falzifikát, paškvil, predstavuje sa ako pravá hodnota! Táto pavučina je veľmi jemne utkaná. Niečo sa vydáva za niečo. Niekto si nakúpi podvodne vyrobený trhový šmejd, ktorý sa predáva ako nejaký špičkový výrobok. Po zistení môžeme výrobok zahodiť. Ale v mentálnej oblasti to čo "nakúpime" u podvodníkov môže nám "prismudnúť" na celý život.




  1. DONOR. PROBLÉM UČITEĽA – PROBLÉM DONORA – donor je ten, kto je osobne nositeľom určitých kvalít, kto určitý hodnotový systém ponúka, kto ho dáva. Kto je kompetentný vyučovať této disciplíny. Darca hodnôt. Donor je realizovaný subjekt, človek ktorý plne realizoval svoj latentný potenciál, subjekt, ktorý dosiahol najvyššie sebapoznanie ab intra, …

Žiaka možno učiť hocičo. Vystihuje najlepšie myšlienka (Špička) :"Niet takej fikcie,

ktorej by nebola ľudská myseľ schopná uveriť." Preto platia slová v úvode, od majstra Echhardta : Nesmiernu zodpovenosť má ten, čo učí. Kto učí žiť znamená viac než tisíc tých, ktorí učia čítať.
KTO BY NEMAL UČIŤ : Platí tu Biblické : "Ak slepý povedie slepého obidvaja spadnú do jamy."

Nikto nedovidí ďálej, než sám došiel.

"V jóge sa traduje, že už staré niekoľkotisícročné jógové texty upozorňujú na zlých učiteľov v tejto o oblasti." (Bhóle).

V bojových umeniach sa traduje, že "ak nenájdete pravého majstra, je lepšie neštudovať." (Kaisen)

"Lepšie je vedenie žiadne ako vedenie špatné."

V budhistickom DHAMMAPADÁM sa píše: "Ak nenájde človek na ceste životom niekoho lepšieho , alebo seberovného, nech s rozhodnosťou putuje osamote. S hlupákom nie sú žiadne spolky. Hlupák uznávajúci svoju nevedomosť je tým vlastne múdry. Hlupák považujúci sa za múdreho, nazýva sa právom hlupákom". (Budha)

Najväčší horor v tejto oblasti však je, ak by sa v tejto oblasti chytili agilní nedoukovia, ktorí by tu svojou nekompetenciou mohli napáchať obrovské škody. Svojím pôsobením by nestrhli, ale odradili a tým by niektorým ľuďom zablokovali dobré možnosti aj na celý život.

Radšej potom nič, ako v tejto oblasti zle.

Ako by ste napríklad odpovedali riadiacemu praconíkovi v školstve!, ktorý sa vás posmešne opýta : „A načo kupuješ toľko kníh?“. V prvom momente vás napadne – čo ty tu hľadáš v školstve?, alebo“chudák tie deti, alebo chudák tí podriadení pracovníci“. Alebo by stre mu odpovedali slovami pedagogickej autority J. Á. Komenského :“ Nemilovať knihy, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom“. (V minulom roku nám Eur. únia vytkla, že podľa prieskumov, naši študenti nevedia čítať !). Ako môže vypestovať kladný vzťah ku knihe človek, ktorý si sám neváži knihu. A predstavte si, že mu zveríte svoje dieťa.

Povedal praktik života : „Ak máms hlupákom nájsť, tak radšej s múdrym stratiť“.

V minulých rokoch sa tiež hovorilo : "Aktívny blbec je horší ako triedny nepriateľ".

S týmto výrokom sa spája celá plejáda aktívnych nekompetentných ľudí, ľudí povrchných, polovzdelancov, ľudí jednostranne vzdelaných, ľudí nevidiacich nič okrem svojej profesie, nedoukov, fanatikov, horlivcov, bojovníkov za pseudohodnoty,... ktorí nechcú a ani nevedia meniť seba, a ktorí chcú meniť a ovládať svet, konať charitu podľa svojich nezrelých predstáv, alebo si iba ukájať svoje choré ambície.
KTO BY MAL UČIŤ : Kto je kompetentný, kto má viesť žiaka., inspirátor akceptora, učiť ako

žiť, ako zmysluplne prežiť život vystihujú myšlienky :


"Nikto nedá čoho nemá" (Špička)

Problém donora je aj problémom tradícií. V spoločnostiach s neprerušenou kontinuitou vývoja sú tradicie živé. Silné sú tradicie napr. v Japonsku, kde :iba v samotnom jednom meste - Kjóte existuje vyše 1500 centier takéhoto meditačného, transformačného výcviku.

Zenový majster dáva poučenia, adept ho prijíma, ale nedostáva pri tom nič, čo by už nemal. Nemôže sa chváliť tým, že vďaka styku s učiteľom získal väčšie znalosti, pretože nič nezískal, ale stratil : Stratil svoje úzkoprsé názory, svoje pevné presvedčenia o tom, ako by mali či nemali veci vyzerať, svoje unáhlené súdy, názory a hodnotenia, svoje klamné názory, svoje predsudky - skrátka všetky druhy prekážokv mysli!!! Preto možno všeobecne označiť zenový výcvik za proces vyprázdňovania alebo čistenia ! Teda čosi s čím nemá naša kultúrna tradícia skúsenosti a tradície výcviku.


O potrebe náležitého kvalitného vedenia hovorí znalec (Špička) :

"Je morálne nemožné nestroskotať na nezbytných potiažach a prekážkach". Teda bez kvalitného vedenia a usmernenia človek sám nemá šancu sa zorientovať v bludisku informácií tejto náročnej problematiky.



O potrebe veľmi tvrdej práce na sebe, hovorí tento milý výrok :

„ Raz som sa svojho učiteľa spýtal, čím si zaslúžil tak veľkú múdrosť. Odpovedal, že veľmi pilne pracoval. „Ale veď i Ramak a ja , Chajim, sme veľmi pilne pracovali, „ namietal som. Na to môj učiteľ povedal :“ ˇÁno, boli ste veľmi pilní, pilnejší než ktokoľvek v tomto pokolení, ale nie tak pilní, ako ja.“ (Ari - Rabi Jicchak Lurija)



O silnej dôvere k svojmu učitelovi v týchto formách osobného výcviku, hovorí v joge tradované pekné vyznanie žiaka svojmu učiteľovi : "Učiteľu, ty si pre mňa matkou, otcom, bratom a priateľom." :

MATKA - to je človek, ktorý nás miluje bezhranične a bez kladenia podmienok. Či konáme v živote dobro, či zlo, matka je vždy pri nás.

OTEC - je symbolom náročnosti a prísnosti. Učí svoje dieťa to čo považuje pre život za najdôležitejšie. Ale jeho láska je podmienená. Syn musí vyvinúť obrovskú snahu, úsilie a musí podať vysoký, dobrý výkon. Až vtedy dosiahne otcove uznanie.

BRAT - je človek, s ktorým človek zažije pocit rovnosti.

A PRIATEĽ - je človek, ktorému môžeme povedať všetko. Je to človek ktorý je vždy ochotný podať pomocnú ruku a preverí sa najmä v núdzi, v krízach a zlých situáciách života.

Obrovská zložitosť problematiky je aj v tom, že nielen kto, ako ale i čo sa učí. Pretože neide o nejakú problematiku ako naučiť niekoho nejakú teóriu či náuku. Tu je treba rozbíjať celé hodnotové systémy subjektu, to v čom sa vezie v koľajách závislostí svojej kultúry, civilizácie, vzdelania, náboženstiev alebo tradícií...

Kvalitný výcvik, výcvik človeka pod pravým vedením trvá okolo dvadsať - tridsať rokov každodenného cvičenia.


Jóga znamená nevyhnutnú korekciu našej súčasnej mentality, ktorá je preťažená vonkajšími vecami a odcudzená pravému duchovnému životu přílišnou činnosťou, hmotným hladom, zmyslovými pôžitkami.

Na nižšom stupni vývoja realizuje človek zákonite nižšie, nevedomé tendencie: zmätok, zlobu, dychtivosť a žiadostivosť vecí, deštruktívne a rozdeľujúce sily, nenávist, závisť, … Vyššiemu evolučnému stupňu odpovedajú pokojnejšie stavy a vibrácie mysle.

"V každej životnej oblasti sa nájdu,zlí remeselníci,ľudia netvoriví, konajúci svoju prácu ako remeslo, rutinu ale aj ľudia tvoriví, objavitelia, priekopníci, géniovia a umelci.

Nie každý, kto sa učí hrať na husle je virtuóz. Teda nie každý, kto sa zaoberá jógou, zenom, kresťanstvom, budhizmom, filozofiou, ...je umelecom života a okúsil hĺbky ľudského poznania a hľbky ľudského bytia.




  1. AKCEPTOR. PROBLÉM ŽIAKA - PEDAGÓG AKO ŽIAK, SÁM SEBE PEDAGÓGOM, …

AKCEPTOR – ide tu o schopnosť akceptovať, príjmať, vidieť seba ko nehotový

nedokonalý produkt, otvoriť sa novému, novým hodnotám, rozbiť staré hodnotové systémy,

pracovať na novom, schopnosť zmeny, ochota a vytrvalost pracovať na svojích premenách, …
AKCEPTOR – to je ten, kto je schopný určitý hodnotový systém objavovať, pochopiť ho

a prijať. Jeho prostriedkami pracovať na sebe. Na prijatie vyšších právd však musí človek dlhodobejšie dozrievať.


AKCEPTOR je subjekt výcviku. Subjekt na VSTUPE a subjekt na VÝSTUPE.

To čo sa deje medzi tým, je ZMENA SUBJEKTU SUBJEKTOM. Práca na sebe.


VSTUPY SUBJEKTU, stav subjektu na VSTUPE :

subjekt nevie, že nevie, neznalost seba, nevidenie vlastných

nedokonalostí, neochota pracovať na sebe, nemennosť vlastnej osoby,

pohodlnosť a neochota sa meniť, spokojnosť so sebou, vidieť seba už

iba ako užívateľa hodnôt, závislosti v nižších hodnotových systémech,

slepota voči vyšším hodnotám, vidieť svoju realizáciu v externom svete a

dokonalost vidieť v zmenách sveta a jeho objektov, nevidieť možnosti

kvalittívnyh zmien seba, …je to subjekt nevyužitých možností, človek

ktorý nerealizoval svoj latentný potenciál, nerozvinutý subjekt, subjekt

možností, subjekt, ktorý môže mať sebapoznanie ab extra, subjekt

nemajúci sebapoznanie ab intra, …

VSTUPY to je marast, v ktorom sa věštci nachádzame.

Alebo – VSTUPY – kto je subjekt na vstupe ? Je to klbko špinavých hĺbkových motivácií, ktoré sa mu darí úspešne skrývať pred svetom a ktoré je možné vyčistiť JEDINE hĺbkovým meditačním výcvikom s kvalitním vedením.


VÝSTUPY SUBJEKTU : Výsledkom je zdokonalený, kvalitativně premenený, zmenený

subjekt. Subjekt s novými kvalitami. Akceptor sa stáva donorom.

ATP je o tom, ako sa stať „ POČÍTAČOM NOVEJ GENERÁCIE“.

A to komputerom výkonnejším, spoľahlivejším, funkčnejším, … a při tom neotrasiteľným vonkajšími stresormi a podmienkami.

.

5. ZÁVER.
Ryba smrdí od hlavy. Nezdravú klímu školy pre žiaka vytvára v prvom rade učiteľ. (Samozrejme, že zlú klímu môžu vytvárať zlí žiaci, ale títo nie sú predmetom analýzy tohoto príspevku). V rámci pedagogického kolektívu zlú klímu vytvárajú zlí riadiaci pracovníci, ktorí sa obklopujú seberovnými. Túto atmosféru vyjádril znalec (Havelka) : „ byť riadený, a to väčšinou človekom bez mentálnej prípravy, teda vždy s predpokladom zrážky s blbcom“. Teda všetci, pedagógovia i nepedagógovia musíme začať sami od seba. Musíme pochopiť svoju osobnostnú nedokonalosť a pocítiť potrebu práce na sebe. A ešte vo väčšej miere managerujúci pracovníci

na všetkých úrovniach riadenia !

Americký psychiater X. Crement, v knihe „Spiknutí kokotú“, v kapitole Kokoti ve školství, vidí riešenie :“ Náš vzdelávací systém nepotrebuje viac paňazí, lepšie učebnice, ani viac počítačov. Jediné, čo je treba, je súčastne veľmi lacné: Musí sa zbaviť kokotov“ !

Škola bude zdravá, keď praví učitelia, ktorí tvrdo pracujú na sebe, budú učiť pravých žiakov, pravým životným hodnotám. Zatiaľ je to iba pyšné blúdenie. Juhoslovanský učiteľ duchovného života Slavko Barbarič, ktorý vo svojej krajine videl zbytočne tiecť veľa krvi povedal :

A budúce tisícročie buď bude duchovné, alebo nebude !!!

Je to riešenie rébusov života, hľadanie kompromisov, boj svetla a tmy, teda boj hodnotových systémov. Alebo vtipne povedané ústami naších bývalých ideológov – zúri tu triedny boj – teda prízemný boj tých ktorí majú menej tried, ale sú dobre zakopaní, proti tým, ktorí tých tried majú o čosi viac.

Ďakujem za pozornosť.
LITERATÚRA.

JOGA

Bartoňová,M. a kol. : Jóga od staré Indie k dnešku. Avicenum, Praha 1971

Bhóle, M.:Tradiční jóga a současná realita.Přednáška. 2. vydání. Brno 1983.

Filipský, J. a Vacek, J.:Bhagavadgíta.Živá díla minulosti. Praha, Odeon 1976.

Krishnamurty, J.:Tázání po nemožném. Praha, Torst-Pragma 1995.

Maháriši, R.:Umění klidu mysli. Samizdat.

Mahéšvaránanda, P.S.:Skryté síly v člověku. Praha, Mladá Fronta 1992.

Miko, J.:Jóga v systéme sebazdokonaľovania a osobnej premeny. In.: Zborník referátov

z vedeckej konferencie v Prešove dňa 25. novembra 1999. Filozofická fakulta Prešov, 2000.

Nešpor, K.:Uvolněně a s přehledem.Relaxace a meditace pro moderního člověka.

Praha, Grada 1998.

Patandžali:Joga-Sutry – Preklad pre súkromnú potrebu.

Šivananda, Š.S.:Myseľ, jej tajomstvo a kontrola. India, Himalayas, Tehri-Garnwal 1963.

Vacek, J.:Bhagavan Šrí Ramana Maháriši.Mudrc z arunáčaly. Praha, 1992.



KRESŤANSTVO.

Autor neznámy : Oblak navědení, Nakladatelství PRAGMA, 2000.

Kempenský, T.:Štvoro kníh o nasledovaní Krista. Nitra 1947.

Köster, P.:Hledejte moji tvář. Kostelní Vydří, Karmelitánske nakladatelství 1993.

Miko, J.: Kresťanské cesty zdokonaľovania. Pripravené k publikácii.

Philippe, J.:Hľadaj pokoj a usiluj sa oň.Úvaha o pokoji srdca. Bratislava, serafín 1993.

Stinissen, W.: Cesta vnitřní modlitby. Kostelní Vydří, Karmelitánske nakladatelství 1995.

Vanier, J.: Deprese. Augustyn, J.:City. .Strach. Kostelní Vydří, Karmelitánské nakladatelsví 1995.

Vrablec, J.:Viete meditovať? Bratislava, Akcent 1992

ZEN, BOJOVÉ UMENIA, SEBAOBRANA, MP.

Cleary, T.: PODSTATA ZENU.Náuky o svobodě. Votobia 1997.

Cleary, T.: ZENOVÁ HŮL.Anekdoty a příběhy mistrů zenu. Olomouc, Votobia

1995.


Cleary T. : Japonské umění války. Nakladatelství PRAGMA, 1998.

Kaisen, R.: Budo dharma neboli poučení samuraje. Bratislava, CAD Press 1992.

Kitayama J. : Hrdinský ethos. Tokyo 1960.

Mádl J. : BODYGUARD. Novodobý samuraj. Hubertlov Bohemia, 200.

.Špička, I.: Mentální průprava bez iluzí. Praha, Alogodos 1992.

Vrablec, J.: POZVANIE K ZENOVEJ MEDITÁCII. Genezis, rok neudaný.

Miko, J.: Budhistické a zenové inšpirácie pre sebazdokonaľovanie, sebapoznanie a kvalitu života.

In.: Zborník z príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou – Kvalita života

a ľudské práva. Filozofická fakulta Prešovskej univerzity, Prešov 2002.

Rôzne :

Crement X. : Kokoti jsou věční. Votobia. Olomouc 1998.

Fromm E. : Mít nebo být? Nakladatelství Naše vojsko, Praha 1994.

Choutka M : Sportovní trénink, Olympia/ Karolinum, Praha 1991

Miko J. : Netradičné technológia sebazdokonaľovania. ATP – Autotransformačná pedagogika.

In.: Zborník z príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou – Kvalita života

a rovnosť príležitostí z aspektu vzdelávania dospelých a sociálnej práce. Filozofická

fakulta Prešovskej univerzity, Prešov, november 2004


Miko J. : www.jozefmiko.sk. Komplexnejšie informácie, 2005.

PaedDr. Jozef Miko

Štúrova 6, 083 01 Sabinov

Tel.: 051/4522644

mobil : +4210905 372 776

e-mail: miko.akadémia@post.sk



www.jozefmiko.sk

PREŠOVSKÁ UNIVERZITA V PREŠOVE


FILOZOFICKÁ FAKULTA

KATEDRA VZDELÁVANIA DOSPELÝCH



P R O F E S I J N Á C H A R A K T E R I S T I K A

PaedDr. Jozef Miko


1974 - PF UPJŠ Prešov - TV 1-5, denné štúdium
1981 - FTVŠ UK Bratislava - TV, diaľkové štúdium
FF UPJŠ Prešov - história
PF UPJŠ Prešov TV
1987 - Doktor pedagogiky (PaedDr.)
1988 - Telovýchovná škola ČSZTV, Bratislava - kvalifikačný preukaz
ČSZTV JOGA II
1992 - Certifikát s medzinárodnou platnosťou - Učiteľ jogy II
1992 - Živnostenský list - Joga, Bojové umenia,ázijské a európske,
telesné,relaxačné,psychohygienické,zdravotné a meditačné
systémy
1993 - Osvedčenie Satiterapia IPIPAPP Olomouc
1982 - 1992 - Vedenie kurzov jogy pre verejnosť
1992 - 1993 - Vedenie súkromnej školy jogy
1994 - International SRI DIP MADHAVAND ASHRAM medzinárodný
certifikát - Učiteľ jogy
1994 - Frýba - Švajčiarsko - dovolenie vyučovať budhistické
meditačné techniky - Théravada
1997 - Róši Kaisen - Francúzko - dovolenie vyučovať zenovú
meditáciu
1983 - 2000 - Kurzy sebazdokonaľovacích aktivít pre verejnosť,
školy a účelové skupiny
1997 - 2000 - Štúdium Joga I na FTVS Karlovej Univerzite v Prahe
1999 - Akreditácia ministerstva školstva pre vyučovanie jogy
v školstve
2000 - Smolko - USA - Kalifornia - dovolenie vyučovať Tibetské
budhistické meditačné techniky
1993 - 2000 - Vedenie súkromnej školy - Integrálna škola zdravia,
telesnej a mentálnej kultúry
1990 - 2000 - Intenzívne kresťanské duchovné cvičenia
1970 - 2000 - absolvovanie a dokladovanie vyše 1300 vzdelávacích
akcií
Člen : Slovenská asociácia jogy Bratislava
Spoločnosť priateľov jogy Košice
Joga v dennom živote,Viedeň,Střílky ČR,Martin,Levoča,Prešov
Český svaz jogy Praha, ČR, Sdružení učitelů jogy Praha, ČR
Unie jogy Praha, ČR
Zdravé školy Košice, Humatrend a zdravie Košice
Bodhi Praha, Medzinárodná budhistická spoločnosť Praha, ČR
Centrum rozvoja človeka - Danubius, Klub SATI, Bratislava
Ateliér Satiterapie, Brno, Veľká Bíteš, ČR
Institut pro integrativní psychoterapii a psychologické
poradenství, Olomouc, ČR
Od roku 1992-2000 - vyučovanie na PF UPJŠ Prešov,katedra
psychológie: Metódy osobného rastu a jogové metódy sebavýchovy
1993-2000 - vyučovanie na FF UPJŠ Prešov, katedra vzdelávania
dospelých:Autoregulácia osobnosti, Autotransformačná pedagogika
1974 - 2000 - Učiteľ telesnej výchovy, od 1992 Gymnázium Sabinov


Prešov, jún 2000


 

PREŠOVSKÁ UNIVERZITA V PREŠOVE

FILOZOFICKÁ FAKULTA

KATEDRA VZDELÁVANIA DOSPELÝCH


P R O F E S I J N Á C H A R A K T E R I S T I K A

PedDr. Jozef MIKO
V  OBLASTI JOGY, TELESNEJ VÝCHOVY, ŠKOLSKÝCH SYSTÉMOV.

 

Absolvent niekoľko sto kurzov, seminárov a rôznych akcií o joge,


mentálnych cvičeniach a iných výcvikových aktivitách
s najlepšími našími i zahraničnými lektormi, ktorí
navštívili našu republiku. 1967 - 2001
Lektor niekoľko sto kurzov jogy pre verejnosť a rôzne záujmové
zdravotné, pedagogické a iné skupiny. Osemdesiate
a deväťdesiate roky. V rámci ČSFR, Slovenska a Čiech.

Absolvent PF UPJŠ v Prešove. Telesná výchova, Denné štúdium. 1974

Diplomová práca : Ůloha knihy pri formovaní osobnosti človeka.
PF UPJŠ Prešov, Katedra psychológie, 1974.

Absolvent FTVŠ UK Bratislava. Telesná výchova - história. Diaľkové


štúdium. 1981

Diplomová práca : Modernizácia vyučovania telesnej výchovy


na stredných školách. Katedra telesnej výchovy. Prešov 1981.

Cvičiteľ jogy II. triedy (prví vyškolení učitelia jogových cvičení


s touto najvyššou kvalifikáciou na Slovensku)
Certifikát s medzinárodnou platnosťou 1984 - 1987

Diplomová práca : Možnosti začlenenia vybraných cvičení


hathajogy do vyučovacieho predmetu telesná výchova u žiakov
stredných škôl. Telovýchovná škola. Bratislava 1988

Externý učiteľ na Katedre odbornej a všeobecnej telesnej výchovy


Pedagogickej fakulty UPJŠ v Pršove.

- Joga a všeobecná telesná výchova. Prešov 1987 - 1992

Študent na Karlovej univerzite FTVŠ v Prahe, Joga I. (tretí rok)

Dipomová práca : Joga v školských systémoch na Slovensku.


Praha 2001

Vedenie súkromnej školy - Škola jogy. Prešov 1990 - 0992

Kurzy jogy pre verejnosť. Košice, Prešov, Sabinov 1980 - 2001

Joga v dennom živote : Certifikát s medzinárodnou platnosťou.


Martin 1994

Autor projektu - Návrh - učebných osnov, pre obohatenie vyučovania


školskej telesnej výchovy jogovými aktivitami. Strategické
zámery začlenenia jogových aktivít v našom telovýchovnom
systéme. V spolupráci s KPU ( Krajský pedagogický ústav)
v Prešove, spracované pre Ministerstvo školstva. Rok 1990.
(Na základe tohoto projektu, boli vybrané jogové aktivity
začlenené do učebných osnov telesnej výchovy a vyučujú sa
ako organická, obohacujúca súčasť nášho telovýchovného
systému, v rámci povinnej školskej telesnej výchovy, ako
alternatívna disciplína a sú tam doposiaľ !!! )
(Takže nie ako zavádzajúco informuje náš minister školstva
Ftáčnik, že " zaviedla ju tam ministerka školstva Slavkovská
v rámci povinnej telesnej výchovy ..." !!! - SME, utorok 21,
8, 2001 )

Školiteľ prvých učiteľov telesnej výchovy, ktorí získali


oprávnenie vyučovať vybrané jogové aktivity v rámci častí
hodín telesnej vychovy. V spolupráci s KPU Prešov.
Prešov 1990 - 1995.

Živnostenský list : súkromný učiteľ - integrálnej jogy,


východoázijských a európskych telesných, relaxačných
a meditačných cvičebných systémov.
Prešov 1991

Živnostenský list : Prevádzkovanie telovýchovnej školy : Klasická,


integrálna a aplikovaná joga, bojové umenia, východoázijské
a európske telesné, relaxačné, psychohygienické a meditačné
systémy.
Prešov 1992
Akreditácia ministerstva školstva pre odbornú spôsobilosť :
Joga v školstve, Cvičiteľ jogy III., cvičiteľ jogy II.
Bratislava 1999

Publikačná činnosť o joge a joge v školstve - vyše 70 titulov.

Manager súkromnej školy - Škola budúcnosti - Integrálna škola
zdravia, telesnej a duchovnej kultúry
1992 - 2001 (10 rokov)
Školiteľ, lektor : Kurzy jogy pre pedagógov :
Slovensko - Prešov, Košice, Humenné, Medzilaborce, Snina,
Kežmarok, Sabinov, Stará Ľubovňa, ...
Česko - Olomouc, Praha ...
1990 - 2000

Učiteľ telesnej výchovy (v rámci Tv aj jogy) na gymnáziu a


všetkých typoch stredných škôl.
1974 - 2001 (25 rokov pedagogická telovýchovná prax)

Externý učiteľ na Filozofickej fakulte - Katedra VaVD (Vzdelanie a


výchova dospelých)

- Autoregulácia osobnosti a protistresový výcvik na báze


jogových aktivít (od 1992)

- Transformačná pedagogika 1992 - 1999

- Autotransformačná padagogika na báze orientálnych
a okcidentálnych disciplín ( od r. 1999 )

- Sebavýchova a relaxačné techniky (od 2001)

Externý učiteľ : Euroškola Slovensko (Slovensko - Nemecko)
- Autoregulácia osobnosti a protistresový výcvik na báze
jogových aktivít pre managerov. Prešov 1991 - 1995

Externý učiteľ na Pedagogickej fakulte a Fakulte prírodných


a humanitných vied - Katedra psychológie :
- Techniky osobného rastu a jogové metódy sebavýchovy
1992 - 2001
- Týždňové kurzy psychologických aktivít - Joga a relaxačné
techniky, tvorivosť. Prešov 1991 - 1995

Prešov 30.máj 2000

PREŠOVSKÁ UNIVERZITA V PREŠOVE

FILOZOFICKÁ FAKULTA



KATEDRA VZDELÁVANIA DOSPELÝCH


P R O F E S I J N Á C H A R A K T E R I S T I K A
PaedDr. Jozef M I K O


B O J O V É U M E N I A ,
S E B A O B R A N A
1967 - 2000 JOGA
1963 - 1970 SEBAOBRANA, (Levský, vojenská príručka, samoštúdium)
1967 - 1970 SVŠ - RAGBY, BOX, ZÁPASENIE
1967 - BRANA - (seriál - Prázdne ruce jsou taky zbraně)
1970 - KARATE (samoštúdium -publik. Špička,Novák -Karate)
1970 - 1980 MODERNÁ SEBAOBRANA (Špička, Novák), samoštúdium.
1972 - KARATE (samoštúdium -Levský - Karate I. II.)
1970 - 2000 JUDO (Slávia VŠ Prešov) do r.1974 súťažne
1972 - II.miesto Akademické majstrovstvá SSR
1972 - I.miesto Veľká cena Košíc, medzinárodná účasť
1973 - I.miesto Majstrovstvá východoslov. kraja
1973 - III.miesto Majstrovstvá Slovenska seniorov
1974 - III.miesto Akademické majstrovstvá SSR
1970 - 1980 SAMBO (samoštúdium podĺa sovietských materiálov)
1970 - 2000 JIU JITSU z rôznych prameňov
1973 - 1980 SEBAOBRANA QS -I (Müller,Belšán,Špička,Novák)
1970 - 1974 PF UPJŠ - Prešov - Telesná výchova - denné štúdium
1974 - 2000 KARATE - GODŽU RYU - (Kita, Lenorovič) TJ. VSŽ Košice
1974 - 1976 KARATE - TJ Solivar Prešov (Némthy, PhDr Hazucha)
1976 - 1980 VIET VU DAO - Vietnamský bojový štýl (Nguyen The Binh)
SOU J.A.Gagarina VSŽ Košice
1975 - 1981 FTVŠ UK - Bratislava, PF UPJŠ, FF UPJŠ - Prešov,
Telesná výchova - história, diaľkové štúdium
1987 - 2000 KUNG FU - VING TSUN (Prochotský...)
1987 - 1989 ŠAOLIN KUNG FU (Prochotský...)
1987 - 2000 TAI - ČI (Medzinárodná škola T. Nowakowski -
Praha, Viedeň, Londýn, Waršava )
1997 - 2000 NINJUTSU - štúdium systému (Pokorný - Praha )
1990 - 2000 AIKIDO (videokazety, semináre, literatúra, osobné
kontakty)
1990 - 2000 SEBAOBRANA MS-1 (Ing.Špička, Ing.Novák,
Jozef, Váňa, Hník, Hodrment, ... - Praha, Jozefov )
1991 - Tréner III.JUDO
1997 - 2000 štúdium systému JI JITSU (Konečný - Olomouc)
1997 - 2000 ABDU - Akadémia bojových a duchovných umení (Mitoška,
Brno) - Karlova Univerzita Praha
1991 - 2000 VIPASSANA - Frýba - Švajčiarsko - dovolenie vyučovať
od 1993
1990 - 2000 ŠAMBHALA - Tibetská posvätná cesta bojovníka -
(Machander Jablonec n/Nisou, Pappová - Brno
1997 - Róši Kaisen - Francúzko - dovolenie vyučovať ZAZEN
1970 - 2000 Takmer KAŽDODENNÉ OSOBNÉ TRÉNINGYY a VYUČOVANIE
bojových disciplín v škole v rámci TV, krúžky
1990 - 2000 Absolvovanie rozmanitých SEMINÁROV, kurzov, výcvikov,
sústredení, ...
1970 - 2000 OSOBNÉ KONTAKTY a TRÉNINGY so subjektami venujúcimi
sa rôznym bojovým umeniam a sebaobrane
1962 - 2000 zbieranie INFORMAČNÝCH MATERIÁLOV, literatúry,
videokaziet ...
štúdium, analýzy, experimentovanie, tréningy ...
1992 - 2000 Vedenie súkromnej školy - ŠKOLA BUDÚCNOSTI -
INTEGRÁLNA ŠKOLA ZDRAVIA, TELESNEJ A MENTÁLNEJ
KULTÚRY (Kurzy : ŠKOLA BOJOVÝCH UMENÍ )
1993 - Ponuka od novozaloženej POLICAJNEJ AKADÉMIE v Košiciach
- Šaci - vyučovať telesnú prípravu a sebaobranu
1996 - 2000 PROTISTRESOVÉ VÝCVIKY na báze bojových umení, jogy
a meditačných výcvikov (s podporou Sorosovej nadácie)
1990 - 2000 Tvorba METODICKÝCH MATERIÁLOV pre vyučovanie bojových
umení a sebaobrany v školstve
1985 - 2000 Zbierka asi 100 VIDEOKAZIET o bojových umeniach
a sebaobrane
1965 - 2000 Tvorba vyše 1000 zväzkovej KNIŽNICE o bojových
umeniach a sebaobrane
2000 - Otvorený vlastný systém INTEGRÁLNA SEBAOBRANA

Prešov 30.máj 2000




  1. NETRADIČNÉ TECHNOLÓGIE SEBZDOKONAĽOVANIA



ATESTAČNÉ AKTIVITY




VÝCVIKOVÉ PROGRAMY

NOVÉ ALTERNATÍVNE SEBAZDOKONAĽOVACIE PROGRAMY
O T V O R E N Ý S Y S T É M - AUTOTRANSFORMAČNÁ PEDAGOGIKA

A T P


PEDAGÓG


AKO SUBJEKT NETRADIČNÝCH ORIENTÁLNYCH A OKCIDENTÁLNYCH

AUTOREGULAČNÝCH, AUTOTRANSFORMAČNÝCH SYSTÉMOVA SEBAZDOKONAĽOVACÍCH AKTIVÍT

SYSTÉM VÝCVIKOVÝCH PROGRAMOV ZAMERANÝCH NA KVALITU VLASTNEJ OSOBNOSTI

A KVALITU ŽIVOTA PEDAGÓGA,

HĽADANIE A NAPLNENIE ZMYSLUPLNEJ EXISTENCIE JEDNOTLIVCA

( P R Í S P E V O K K P R O J E K T U M I L É N I U M )


Problémom je ako ZMYSLUPLNE NAPLNIŤ SVOJU EXISTENCIU.
HODNOTNÉ VZORY

HODNOTNÉ AKCEPTOVATEĽNÉ TECHNOLÓGIE

CELOŽIVOTNÉ SEBAZDOKONAĽOVNIE A SEBAPOZNÁVANIE.


Škola rozdrobuje ľudské poznanie rozbíja poznanie na vedecké disciplíny, vyučovacie predmety, metodiky poznávania, … Subjekt zrelého veku už musí hľadať syntézy, integritu, musí smerovať k celkovosti. Cieľom celoživotného vzdelávania je smerovanie k celkovosti bytia.

Bez získania platných certifikátov (preukázateľne mnohoročné úsilie), bez dovolenia majstrov vyučovať ich systémy, teda uznanie subjektu ako ašpiranta či potenciálneho majstra, by nikto nemal vyučovať iných. Každý potenciálny učiteľ by mal pracovať iba na sebe. Každý predčasný pokus vyučovať predčasne je zavádzajúci.

Kompiláty náuk sú ako domčeky z karát a rozpadajú sa pri púhom fúknutí.

A všetky pokyny ( a mnohé sú otočené o 180 stupnov oproti bežnej logike) je potrbné nie akademicky intelektuálne zvládnuť, ale je potrebné ich vo svojich aktivitách uskutočniť, realizovať, naučiť sa podľa nich v každej životnej situácii prakticky žiť.

PEDAGÓG ako VZOR, teda pedagóg ako odborník vo svojej profesii, pedagóg ako človek

pedagóg ako charakter – teda nisiteľ etických hodnôt, pedagog mužského pohlavia ako muž

a ženského ako žena, pedagóg ako hľadač pravdy a realizátor najvyšších životných hodnôt, …
Nie v závetrí,  teplúčku a nedotknutí životom rozdávať pre potreby reálneho života svoje

insitné náuky.

Rola DONOR a rola AKCEPTOR vyššieho životného nasmerovania. Nikto nedá, čoho

nemá, povedal múdry muž. Dnešku chýbajú znalci života, ktorí preskúmali niečo na vlastnej

koži. Na akademickrj pôde máme odborníkov, ktorí skúmajú a vyučujú poznanie sveta a

vesmíru, v ktorom nikdy neboli, a pritom sa nevzdialili od svojho písacieho stola., alebo katedry.

Vedia o čom hovoria a píšu? A k tomuto pseudovýskumu vedú aj iných.

Kto učí žiť, vedie žiaka k SEBAPOZNANIU. Najvyššia pedagogika vedie žiaka k totálnemu osobnému rozvoju jeho schopnostných potencionalít a k sebapoznaniu. Najvyššia znalosť, je znalosť seba – hovorí stará čínska múdrosť. Potom, keď sme dosiahli čo aj najvyššie vzdelanie, vedecké ohodnotenie, ešte sme iba trpaslíkmi v skutočnom a pravom poznaní seba. Naša sebaidentifikácia, to sú iba falošné sebakoncepty.

Prípadkové a bytnostné externě ambície súčasného školstva sú zaujímavé z hľadiska poznania extérnych javov, sebapoznania ab extra a osobného rozvoja po určitú hranicu, ale v žiadnom prípade nevedú k poznaniu a realizácii pravého hĺbkového bytostného potenciálu.
Často títo pseudoučitelia sľubujú vyriešenie problémov (často za veľmi vysokú taxu) s ktorými sa sami v živote boria, ale sami si ich nedokázali pomocou ich náuk vyriešiť.

Murphy vo svojich zákonoch ironizuje :"Kto to vie, ten to robí, kto to nevie, ten to učí a kto to nevie ani robiť ani učiť, ten to riadi.



Hovorí sa aj: "Každý chce iba vaše dobro. Nedajte si ho vziať!"
Yüklə 161,06 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə