Sūrya Namaskar Sveiciens saulei



Yüklə 341,33 Kb.
səhifə1/17
tarix23.09.2017
ölçüsü341,33 Kb.
#1223
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

Sūrya Namaskar - Sveiciens saulei


surya-sequence

Sūrja namskār ir vinjāsa—āsanu virkne, kas tiek izpildītas bez pārtraukuma. Šī ir sena jogas vinjāsa. Joga, ājurvēda un džjotišs (vēdiskā astroloģija) senajā Indijā attīstījās līdzās cita citai; sūrja namaskār vinjāsa tiek godinātas džjotiša divpadsmit mājas. Jogs katru rītu izpilda šīs divpadsmit vinjāsas āsanas, tā godinot savas natālās kartes divpadsmit mājas, bet verbāli atkārtojot mantras — tā viņš pielīdzina to enerģiju savas dzimšanas kartes zvaigznēm un izlīdzina, integrē tatvas savā ķermenī ar tatvām, kas atrodas visumā. Šajā vinjāsa ir divpadsmit āsanu un katrai ir savs vārds, enerģētiska funkcija un mantra.

Fiziskie ieguvumi

Šājā āsanu virknē mugurkauls tiek izliekts uz priekšu un atpakaļ, atverot tā priekšējo un mugurējo daļu un remobilizējot to. Tajā tiek stiepti muguras un kāju mugurpuses daļas garie muskuļi (izliecoties uz priekšu), un gurnu locītavas — liecoties atpakaļ. Otrajā un vienpadsmitajā āsanā krūškurvis tiek viegli pastiepts un lāpstiņas tiek iespiestas serratus anterior un subscapularis muskuļos, tos viegli masējot. Tomēr galvenais ieguvums no šīs āsanu virknes ir vispārējās cirkulācijas uzlabošanās — galvenokārt limfātiskajā sistēmā, kas gulēšanas laikā, kad muskuļi ir relatīvi neaktīvi, ir kūtra.

Pirmā āsana

surya%201

Pranāmāsana (stāvus lūgšanas poza) Elpo vienmērīgi, beigās IZELPA

Nostājieties ar kājām plecu platumā (papēdis atrodas zem augšstilba). Atbrīvojiet svaru visā ķermenī, jaujiet pleciem atbrīvoties un paplatināties, kakla mugurpuses muskuļiem izstiepties un žoklim atslābināties. Izelpojot salieciet kopā rokas un novietojiet sirds priekšā. Koncentrējiet uzmanību uz sava enerģētiskā ķermeņa labās un kreisās puses apvienošanu un līdzsvarošanu, jo jūsu plaukstas satiekas jūsu būtības centrā — sirdī. Šī poza saistīta ar džjotiša pirmo māju, thanu bhāvu — ķermeņa māju. Tā ir dharmas māja, kas saistīta ar dzīves uzdevumu. Tā pārvalda izskatu, raksturu, noslieces, tāpat arī spēku un dzīves ilgumu.

Mantra
Om Mitrajā namah


(Es godinu visu Draugu)

Otrā āsana



surya%202

Hasta utanāsana (pacelto roku poza), IEELPA

Turpiniet svaru virzīt uz leju, savelciet vēdera muskuļus, lai tie atbalsta muguras apakšdaļu un, kad ieelpojat, iztaisnojiet visu mugurkaulu, paceļot rokas uz augšu tā, lai apakšdelmi ir vienā līmeni ar ausim, un nedaudz atliecieties atpakaļ. Sajūtiet, kā mugurkaula priekšpuse pagarinās un krūšu daļa atveras. Pēc tam kad esat godinājuši visu Draugu, plaši sevi atverat, ļaujot jūs pārņemt viņa enerģijai. Kad paceļam rokas uz augšu un atstājam sirdi neaizsargātu, mēs signalizējam enerģijai, ka esam gatavi to uzņemt un apskaut. Šī poza saistīta ar džjotiša otro māju, dhana bhāvu — bagātības māju. Tā ir artha māja, kas saistīta ar bagātību. Tā pārvalda finanses, zināšanas, izglītību, valodu un publisko runu, mājas dzīvi un pārliecību.

Mantra
Om Ravāja namah


(Es godinu Spīdošo)

Trešā āsana



surya%203

Padahastāsana (rokas pie pēdām poza), IZELPA

Kad izelpojat, turiet rokas izplestas virs galvas un pārejiet pie nākamā izliekuma. Atcerieties, ka svars virzās uz leju caur potītēm un papēžiem (neļaujiet virzīties uz priekšu uz pirkstgaliem). Ja nevarat novietot plaukstas uz grīdas, viegli salieciet ceļgalus. Ja pieliksiet tikai pirkstus pie grīdas vai atstāsiet rokas karājamies gaisā, jūsu iekšējie jutīgie sensori (proprioceptori) saņems paziņojumu par nestabilitāti un muskuļi sasprings, jo centīsies noturēt jūs stāvus. Kad esat noliecies uz priekšu, ļaujiet, lai arī galva noliecas, tā pastiepjot muguras garos muskuļus. Ši poza saistīta ar džjotiša trešo māju, sahadža bhāvu — brāļu un māsu māju. Tā ir kārnas māja — saistīta ar vēlmēm. Tā pārvalda mūsu pūles un piedzīvoju¬mus, mūsu brāļus un māsas, kā arī visas ambīcijas un vēlmes, ar kurām esam piedzimuši.

Mantra
Om Sūrja namah


(Es godinu Saules dievu, darbības iniciatoru)

Ceturtā āsana



surya%204

Ašva sančalanāsana (zirga poza), IEELPA

Ieelpojot izstiepiet vienu kāju uz aizmuguri, lai pirkstgali atbalstās pret grīdu. Tajā pašā laikā paceliet galvu un izstiepiet kakla priekšpusi, skatoties uz augšu. Novietojiet abas rokas priekšā esošai pēdai sānos, šī poza saistīta ar džjotiša ceturto māju, sukha bhāvu — laimes un komforta māju. Šī ir mokšas māja, kas saistīta ar garīgajām realizācijām. Tās pārziņā ir mūsu māte, mūsu apmierinātības pakāpe, emocijas un izglītība.

Mantra
Om Bhavāne namah


(Es godinu To, kas apgaismo visas manas dzimšanas planētas)

Piektā āsana



surya%205

Čaturanga dandāsana (četru locekļu komplekta poza), IZELPA

Izelpojot izstiepiet otru kāju atpakaļ, lai abas ir vienā līnijā, iztaisnojiet tās un ļaujiet rokām un plaukstām turēt ķermeņa augšējās daļas svaru un kāju pirkstgaliem un pēdām — ķermeņa apakšējās daļas svaru. Noteikti pievelciet sēžamvietu, lai ķermenis veidotu vienu taisnu līniju, šī poza saistīta ar džjotiša piekto māju, putra bhāvu — mūsu bērnu māju. Tā ir dharmas māja, kas saistīta ar dzīves uzdevumu. Tā pārvalda bērnus un mazbērnus, prātu, atalgojumu no iepriekšējām dzīvēm un mūsu likteņa izjūtu.

Mantra
Om Khagāja namah


(Es godinu To, kas kustas pa debesu loku)

Sestā āsana



surya%206

Aštanga namaskāra (astoņu locekļu godināšana), AIZTUR ELPOŠANU

Nolieciet savu ķermeni pie zemes tā, lai pirkstgali, ceļgali, krūškurvis, zods un plaukstas saskaras ar zemi un sēžamvieta ir izslieta gaisā, paceļot astes kaulu. Šī ir džotiša sestā māja, satru bhāva — ienaidnieku māja. Tā ir artha māja, kas saistīta ar bagātību. Tā pārvalda veselību, slimības, konkurentus un vājības, mūsu ikdienas nodarbošanos, paplašināto ģimeni un apetīti.

Mantra
Om Pušne namah


(Es godinu To, kas lolo un baro šo pasauli)

Septītā āsana



surya%207

Bhudžangāsana (kobras poza), IEELPA

Plaukstu pauguriem jāatrodas uz grīdas tieši zem pleciem, un, kad izelpojat, paceliet ķermeni uz augšu, lai jūs pieceltos no grīdas kā kobra uzbrukuma pozā. Pēdu virspusei jābūt piespiestai pie grīdas, un, līdzko esat pacēlies visā garumā, skatieties tieši uz priekšu ar stingru skatienu kā kobra. Šī ir septītā džjotiša māja, džaja bhāva — dzīvesbiedra māja. Tā ir kāmas māja, kas saistīta ar vēlmēm. Tā pārvalda dzīvesbiedru un laulības dzīvi, visus mūsu partnerus un seksuālās kaislības un ārzemju ceļojumus.

Mantra
Om Hiranjagarbhaja namah


(Es godinu Zelta Dīgli, no kura rodas šis visums)

Astotā āsana



surya%208

Parvatāsana (visaugstā kalna poza), IZELPA

Atslābiniet ķermeni no bhudžangāsanas un izelpojot speriet mazu soli uz priekšu un pacelieties visaugstā kalna pozā. Enerģijas grūdienam ir jāpaceļas caur rokām uz lāpstiņām, sēžamvietai jāatvirzās atpakaļ. Ļaujiet galvai atslābināties un kļūt smagai un nolaidiet papēžus uz grīdas. Šī ir astotā džjotiša māja, mritju bhāva — nāves māja. Tā ir mokšas māja, kas saistīta ar garīgo realizāciju. Tā pārvalda dzīves ilgumu, kā arī partneru finanses un spēju uzkrāt bagātības.

Mantra
Om Marīčāja namah


(Es godinu Rītausmas Kungu)

Devītā āsana



surya%209

Ašva sančalanāsana (zirga poza), IEELPA

Ieelpojot izvirziet vienu kāju uz priekšu (to, kas jau bija priekšā pirms tam), pēda piespiesta pie grīdas, salieciet ceļgalu tā, lai apakšstilbs ir vienā līnijā ar rokām. Tajā pašā laikā paceliet zodu, izstiepjot kakla priekšpusi un krūšu augšējo daļu. Turiet rokas pie grīdas. Šī ir devītā džjotiša māja, bhagja bhāva — veiksmes māja. Ši ir dharmas māja, kas saistīta ar dzīves uzdevumu. Tā pārvalda tēvu, veiksmi, laimi, spēju risināt problēmas, reliģiju, filozofiju, ticību, guru, vecākos, redzējumu.

Mantra
Om Adītāja namah


(Es godinu Aditi Dēlu, manas natālās kartes divpadsmit māju pavēlnieku)

Desmitā āsana



surya%2010

Padahastāsana (poza ar plaukstām pie pēdām), IZELPA

Izelpojot nolieciet ari otru kāju pie rokām, nolaidiet galvu un plaukstu paugurus piespiediet pie grīdas (kā iepriekš—ja nespējat to paveikt ar taisnām rokām, salieciet ceļgalus). Atcerieties, ka svaram jāvirzās uz leju caur potītēm uz papēžiem. Piemērojiet savus gurnus un sēžamvietu tā, lai svars nevirzās uz priekšu uz kāju pirkstgaliem, jo tā tiek sasprindzināta visa ķermeņa muskulatūra, šī ir desmitā džjotiša māja, karma bhāva — darbību māja. Tā ir artha māja, kas saistīta ar bagātību. Tā pārvalda karjeru, profesiju, slavu, godu un statusu, laicīgo varu, labos darbus un izcilus cilvēkus mūsu dzīvē.

Mantra
Om Sāvitrit namah


(Es godinu Visu Labvēlīgo Māti un dienas aizstāvi)

Vienpadsmitā āsana



surya%2011

Hasta Utanāsana (pacelto roku poza), IEELPA

Turpiniet svaru virzīt uz leju un ieelpojot iztaisnojiet un virziet rokas atpakaļ, kamēr apakšdelmi ir vienā līmeni ar ausīm. Nostājieties taisni un tad nedaudz atliecieties atpakaļ, neaizmirstot atbalstīt mugurkaulu ar vēdera muskuļu spēku. Sajūtiet, kā mugurkaula priekšpuse iztaisnojas un krūšu daļa atveras. Atkal jūs stāvat neaizsargāts rītausmā lecošās saules priekšā — signalizējot, ka esat gatavs atvērties un saņemt visu, ko dzīve jums sniegs. Ši ir vienpadsmitā džjotiša māja, adžaja bhāva — ieguvumu māja. Tā ir kāmas māja, kas saistīta ar vēlmēm. Tā pārvalda mūsu galvenos mērķus un ambīcijas, iespējas, peļņu un finansiālās svārstības, spekulācijas ar kapitālu un ģimenes vecākos.

Mantra
Om Arkāja namah


(Es godinu To, kura starojums dzirksteļo pa visu debesjumu)

Divpadsmitā āsana



surya%2012

Pranamāsana (stāvus lūgšanas poza), IZELPA

Izelpojot salieciet plaukstas kopā sirds priekšā. Sajūtiet, cik tagad, kad esat izpildījis visas āsanas, viegli koncentrēt enerģiju. Turpiniet virzīt svaru uz leju caur kājām, potītēm, papēžiem grīdā. Koncentrējiet uzmanību uz savu enerģiju šajā miera brīdi, pirms sākat nākamo vinjāsu, virzot atpakaļ otru kāju. Šī ir divpadsmitā džjotiša māja, vjāja bhava — zaudējumu māja. Tā ir mokšas māja, kas saistīta ar garīgo realizāciju. Tā pārvalda tēriņus un izdevumus, mūsu galīgo garīgo atbrīvošanos, lietu stāvokli nāves bridi un eksistences plānu pēc tās.

Mantra
Om Bhāskarāja namah


(Es godinu To, kas dod gaismu un apgaismību)

Joga pret PMS un menstruālām sāpēm

Galvas un muguras sāpes, iekšējais nemiers, nervozitāte, jūtīgas krūtis, uzpūties vēders un kāre pēc saldumiem – vismaz kādu no šīm parādībām katra sieviete pārdzīvo apmēram nedēļu pirms mēnešreizēm. To sauc par pirms menstruālo sindromo jeb PMS.

Ja katru mēnesi jūs jūtat tādus simptomus vai kaut vienu no tiem, ir vērts padomāt par nelielu vingrošanu visa mēneša garumā, lai PMS vairs neietekmētu mūsu labsajūtu tik stipri. Speciāli šim mērķim izstrādātu programmu piedāvā joga.

PMS DAŽĀDIE VEIDI

Ārsti iedala PMS četrās grupās:



  1. Pirmais sindroma veids ir nemiera sajūta. Jūs kļūstat viegli aizkaitināma un raksturīgas straujas garstāvokļa maiņas.

  2. Otrais PMS veids ir stipra vēlme ēst, it īpaši saldumus.

  3. Trešais sindroms ir depresija.

  4. Un ceturtais – šķidruma aizturēšanās organismā, uzpūšas vēders.

Protams, pie katras no šīm kaitēm būtu labi izpildīt vismaz vienu asanu, bet pirms ķeramies klāt pie pozu apraksta, vispirms detalizētāk aprakstīsim sindroma izpausmes, lai varētu droši atpazīt pret ko cīnīties.

  1. Pirmais PMS izpausmes veids ir saistīts ar stipru emocionālo jūtīgumu kā arī visas nervu sistēmas uzbudinātību. Tāda veida emocionālais stāvoklis ņem no mums ārkārtīgi daudz spēka un tāpēc mēs ļoti ātri nogurstam. Priekš tāda veida PMS vislabāk izvēlēties atpūšanās pozas, kuras dod emocionālo līdzsvaru un fizisko možumu. Pirmkārt, tā ir šavasana jeb miroņa poza, kura detalizēti bija aprakstīta rakstā “Joga pēc dzemdībām” kā arī suptabaddhakonasana, kuru ar dažām izmaiņām var pildīt pat menstruāciju laikā, lai samazinātu sāpes.

  2. Otra PMS parādība ir vēlme ēst saldumus. Rezultāts tam ir liekā svara uzņemšana un arī galvassāpes. Pret šo sindromu palīdzēs prasarita padattanasana, kura ietekmē gremošanas sistēmu kā arī nomierina prātu un palīdz atbrīvoties no galvassāpēm.

  3. Trešais PMS veids ir depresija. Vislabākais veids kā atbrīvoties no nomāktības sajūtas ir saliekties ar galvu uz leju. Uttanasan poza atslābina nervu sistemu un stimulē asiņu pieplūdi smadzenēs.

  4. Pēdējais sindroma veids ir saistīts ar ūdens aizturēšanos organismā. Tas izraisa kāju uzpampšanu, jūtīgumu un sāpes krūtīs. Lai cīnītos ar šiem sindromiem iesaku divu veidu asanas. Viena palīdzēs pret kāju uzpampšanu - halasana, un otra pret jūtīgumu krūtīs – supta virasana.  

Nekur nav teikts, ka jums būs tikai viens no šiem PMS veidiem, vai visi kopā, vai kāds viens atkartosies visu laiku, vai simptomi mainīsies. Jebkurā gadījumā būs ļoti labi un veselīgi atkārtot visu kompleksu vismaz 3 reizes nedēļā un izmaiņas jūs pamanīsiet jau nākamo mēnešreižu laikā un nedēļu pirms tam.

Un tagad ķersimies pie prakses:



Supta baddha konasana (Sasiets leņķis, guļot uz muguras)

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcrn2pjyla0exuo17mivz_hida47tq8zb1r7jv6xsvsmynizop6d

  •  Sēžot uz grīdas ielieciet abas kājas ceļos, salieciet pēdas kopā un ceļus atslābiniet tā, lai tie paši nolaistos tuvāk grīdai.

  • Ar rokām stumjot dibenu lejā, atbalstoties uz elkoņiem lēnām apguļaties uz grīdas.

  • Rokas var turēt gar ķermeni ar delnām uz augšu.

  • Tuvinam zodu kaklam tā, lai izstieptos muguras aizmugurējā daļa.

  • Vēlreiz atslābinam gurnus un ļaujiet tiem pašiem zem sava svara lēnām laisties lejā.

Ja šī pozīcija nav ērta augšstilbiem vai arī sāp ceļi, var zem gurniem palikt divus spilvenus. Var arī sarullēt segu un palikt to zem muguras - tieši gar mugurkaulu un tā, lai galva arī būtu uz paaugstinājuma. Šādā veidā šo asanu vajag pildīt arī mēnešreižu laikā, lai samazinātu menstruālās sāpes.

Asanu jāpilda no 1 min – 5 min. Ja pildat šo vingrojumu vairāk par 3 minūtēm, ieteicams to pildīt guļot uz segām un ar spilveniem zem gurniem.



Efekts:

Atslābina prātu, atvieglo menstruālās sāpes.



Prasarita padottanasana (Asana, kur pēdas jātur plati)

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcsxqevzokujjrw6xrdmk10_sr5mkxdf44rqzc7q5uzgxdkhgwxjqg

http://www.layayoga.ru/fckeditor/editor/images/image/asana/asanas-2/parasarita-padotasana-1-1.jpg


  • Stāvot uz grīdas nolieciet pēdas 120-130 cm attālumā vienu no otras.

  • Lēnām uz izelpas saliecaties uz priekšu un novietojiet delnas uz grīdas starp pēdam.

  • Ja nesanāk galvu nolikt uz grīdas, nolieciet to uz paaugstinājuma: nelielu krēslu vai beņķīti.

  • Paceliet plecus pēc iespējas tālāk no ausīm, elkoņus turiet pagrieztus uz priekšu, jūsu acuskatiena virzienā.

  • Pēdu ārējās malas stipri atbalstās pret grīdu. Pastiepiet augšstilbus un ceļus uz augšu.

Šo vingrojumu turam no 30 sek līdz 1 min.

Efekts:

Šī poza stimulē gremošanas sistēmu strādāt ātrāk. Pozai ir arī nomierinošs efekts.



Uttanasana

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcraekiljmit1s_kbnkhvcatsmbz10fqnu2iymodxxjd9vtkea6r8a

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcthyfzx511j9ldsj9iaakir3apg7nyo2lxzj0xnxg3yy71kz4a9


  • Stāviet taisni, kājas gurnu platumā un pēdas turiet paralēli vienu otrai.

  • Izstiepjot sānus saliecaties uz priekšu pie taisnām kājām.

  • Paņemiet sevi aiz elkoņiem un atslābiniet kaklu.

  • Ķermeņa svaru turam vairāk uz pēdu priekšējām daļām, ceļu bļodiņas un augšstilbu muskuļus paceļam uz augšu.

Stāvam tā no 1 - 2 min.

Efekts: Šī asana samazina sāpes vēderā, noņem depresiju un nomierina prātu.

Supta virasana (Varoņa poza guļot uz muguras)


http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcsm8hmabdq7p7ox6ia1bnzkxqww25lw-nh-hort2fhwwbkkp09paw


  • Apsēžaties uz ceļiem. Turiet ceļus kopā, bet pēdas platāk. Ja sanāk, cenšamies apsēsties starp pēdām, ja nē – var sēdēt uz papēžiem.

  • Lēnām atbalstoties uz delnām nolaižamies uz elkoņiem un cenšamies apgulties uz muguras. Ja ķermenis neļauj mums to izdarīt, paliekam sēdēt uz ceļiem un atbalstamies uz delnām aiz muguras.

  • Izstiepjam rokas gar grīdu uz augšu.

Ja neizdevās apsēsties starp papēžiem, pasēdiet uz papēžiem vēl kādas 30 sek., un tad apguļaties uz muguras ar taisnām vai sakrustotām kājām, izstiepjot rokas gar grīdu uz augšu.

Paliekam pozīcijā no 30 sek. – 1 min.



Efekts:

Palīdz atbrīvoties no kāju uzpampšanas kā arī atvieglo sasprindzinājumu krūtīs.



Halasana (Arkla poza)

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcsyysjcoaz2aevsnq_c916sbcyzlwueyuxtcfeh8p0pliwzv-9zgq

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcs6x99nam6vjsadl91do6l3mvf2msh48ymk1jz_fn5kk_owlcsn

Šo asanu nakādā gadījumā nedrīkst pildīt mēnešreižu laikā, bet tā ir ļoti lietderīga ceturtā tipa PMS noņemšanai.



  • Apguļaties uz muguras un lēnām paceliet kājas 90` leņķī virs grīdas.

  • Atgrūžoties ar rokām no grīdas paceliet dibenu un muguru uz augšu, ceļus novietojiet uz pieres.

  • Sakrustojiet rokas pirkstus aiz muguras un iztaisnojiet rokas, stumjot placus vairāk atpakaļ.

  • Lēnām iztaisnojiet kājas un novietojiem tās uz grīdas. Kājas var novietot arī uz kāda paaugstinājuma aiz galvas.

  • Iztaisnojam kājas un izstiepjam abus sānus uz augšu.

  • Atslābinam kakla priekšējo daļu un seju.

Turam pozīciju 1 min. Tad pieturot sevi ar rokām pie muguras vai pieturoties pie grīdas, lēnām apguļamies uz muguras. Obligāti atpūšamies guļot uz muguras.

Efekts:

Halasana palīdz pret uzpampušām kājām un sāpošu vēderu.  

Veiksmi!

Adja šakti - sākotnējā, dievišķā enerģija

Agni - vēdiskais uguns dievs

Ananda - augstākā svētlaime

Andžali mudra - godināšanas žests, ko izpilda ar kopā sakļautām plaukstām

Ajūrvēda - ayus - dzīve un ved - zināšanas. Indijas tradicionālā medicīna

Āsana - troņa sēdeklis, joga poza

Bhakti - pieķeršanās, pielūgsme, jogas taka

Brahma - radītājs; Brāhmana aspekts

Buda - apgaismotā tituls. vārds, ko piešķir kādam, kas saniedzis gudrībs kalngalus

Čakra - ritenis, disks, aplis, smalks psiho-fizioloģisks centrs ķermenī

Čandra - mēness, mēness dieviete

Deva - starojoša būtne; vēdu dievs

Devī - dieva (deva) vārda sieviešu forma; Šivas sievas vispārinošs vārds

Dharma - morālie un reliģiskie pienākumi; ne no kā neatkarīgs spēks, kas veido un saglabā likumus un ieradumus

Ganapati - Ganeša

Ganeša - dievs ar cilvēka ķermeni un ziloņa galvu. Šivas un Pārvatī dēls

Guru - reliģisks padomdevējs jeb skolotājs, kas sniedz skolniekiem iniciāciju

Kundalini - noslēpumaina, snaudoša enerģija, kas mīt muladhara čakrā; to salīdzina ar čūsku, kas guļ savijusies astoņos līkumos; jogs strādā, lai atmodinātu šo enerģiju un sasniegtu augstāko svētlaimi

Mantra - skaņa, maģiska formula, kas apveltīta ar slepenu spēku

Mudra - ar rokām izpildāms noteikts žests, roku mistisks stāvoklis, simbols

Natarādža - Šiva kā dejas pavēlnieks un kosmisks dejotājs

Nirvāna - burtiski - izzušna ; budismā - visu pasaulīgo vēlmju izdzīšana, garīgs tukšums

Om - absolūtā skaņa, visu mantru sēkla, rašanās un izzušanas saknes zilbe

Padma - lotuss kā īpaši svētīts augs, saules un radīšanas simbols

Padmāsana - lotusa poza

Patandžali - jogas sistēmas filozofiskais iedibinātājs un joga-sūtras autors

Prakša - absolūtās realitātes statiskais aspekts

Prāna - vitāla, kosmiskā enerģija

Prānājama - jogas elpošanas vingrinājumi un to iedarbība

Puruša - cilvēks, cilvēce

Pūdžā - godbijība, dieva pielūgsme ar ziediem

Rādhā - krišnas skaistā laulātā draudzene, tantrisks jutekliskās mīlas simbols

Raga - muzikālā tonalitāte vai melodija indiešu mūzikā

Rādža joga - augstāka jogas forma, kura noved pie uztveres, kas vairs nav saistīta ar sajūtām

Rigvēda - senākais indoeiropiešu literatūras avots

Rudra - Vēdu vētras dievs, identificēts ar vēdiskā panteona Šivu

Samsāra - nebeidzams dzimšanas un atdzimšanas cikls, ko nosaka nepielūdzamais karmas likums

Samskara - smalkās darbības sēklas

Savitars - saule

Sidhi - veiksmīgs sasniegums, pārdabiski spēki, kas iegūti caur jogas praksi

Sūtra - burtiski pavediens, aforisms, aforistiski sacerējumi ar likumdevēja lomu

Šakti - sievišķās enerģijas kults; šakti padara Šivu dzīvu; sieviete

Šiva - sarkanais, labvēlīgais; dievs, kura priekšgājējs bija vēdiskais Rudra

Šušumna - centrālā lielā nadi pie mugurkaula pamatnes

Tantra - hindu, budistu un džainu teksti, kuriem kopēja ir sievišķās enerģijas šakti pielūgšana

Tatvas - primārie smalkie elementi (uguns, gaiss, zeme, ūdens, ēteris )

Trikona - trijstūris

Upanišadas - traktāti par ezotērisko gudrību, kas uzrakstīti gan dzejā, gan prozā. dažkārt tās dēvē par vēdu komentāriem

Vaišnava - Višnu kults

Vēdas - burtiski zināšanas; svētie raksti

Višnu - Dievs, kas nodrošina dieva Brahma radītā Visuma eksistenci. lielais hindu trijotnes loceklis, labestības un žēluma iemiesojums


Yüklə 341,33 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə