|
Svrha finansijskih izveštaja ogleda se u obezbeđivanju informacija korisnih za donošenje odluka internih I eksternih korisnika finansijskih izveštaja, kao I u prikazivanju rezultata upravljanja sredstvima vlasnici poveravaju menadžmentu
|
tarix | 27.03.2018 | ölçüsü | 538 b. | | #35066 |
|
Svrha finansijskih izveštaja ogleda se u obezbeđivanju informacija korisnih za donošenje odluka internih i eksternih korisnika finansijskih izveštaja, kao i u prikazivanju rezultata upravljanja sredstvima vlasnici poveravaju menadžmentu. Svrha finansijskih izveštaja ogleda se u obezbeđivanju informacija korisnih za donošenje odluka internih i eksternih korisnika finansijskih izveštaja, kao i u prikazivanju rezultata upravljanja sredstvima vlasnici poveravaju menadžmentu.
Uspešno upravljanje savremenim preduzećima, u uslovima izražene dinamike tehnoloških promena, Uspešno upravljanje savremenim preduzećima, u uslovima izražene dinamike tehnoloških promena, zaoštrene konkurencije, razvoja tržišta kapitala, različitih alternativa izbora izvora finansiranja i odvojenosti profesionalne uprave od vlasnika, pored znanja i iskustva menadžera, podrazumeva i korišćenje informacionog sistema čiji je značajan segment računovodstveni sistem.
Analiza izveštaj o novčanim tokovima Analiza izveštaj o novčanim tokovima je izvedeni finansijski izveštaj, jer nastaje svojevrsnim rearanžiranjem informacija sadržanih u bilansu stanja, bilansu uspeha i izveštaju o promenama na kapitalu, kao i u napomanama uz ove finansijske izveštaje. Ciljevi sastavljanja izveštaja o novčanim tokovima sadržani su u obezbeđenju informacija koje služe korisnicima - stejkholderima da ocene i procene:
sposobnost preduzeća da stvori dovoljno novca kojim će finansirati svakodnevne poslovne aktivnosti, sposobnost preduzeća da stvori dovoljno novca kojim će finansirati svakodnevne poslovne aktivnosti, sposobnost predizeća da plaća glavnicu i kamatu po osnovu uzetih kredita i dividendi akcionraima i sposobnost preduzeća da raste i razvija se kroz dodatna ulaganja u nekretnine, postrojenja i opremu ili da prodaje dugoročna sredstva kako bi generisalo gotovinu.
Ovaj finansijski izveštaj je svoju punu afirmaciju stekao u poslednjoj dekadi prošloga veka, kada je veliki broj rentabilnih preduzeća imao problema sa likvidnošću i solventnošću zbog nedostatka novca. Ovaj finansijski izveštaj je svoju punu afirmaciju stekao u poslednjoj dekadi prošloga veka, kada je veliki broj rentabilnih preduzeća imao problema sa likvidnošću i solventnošću zbog nedostatka novca. Pošto se novčani tokovi smatraju krvotokom jednog preduzeća njihov nedostatak može dovesti i do stečaja. Izveštaj o novčanim tokovima prezentuje novčane prilive i odlive u obračunskom periodu koji nastaju iz poslovnih, investicionih i finansijskih aktivnosti.
Neto novčani tok iz poslovne aktivnosti pokazuje da li je preduzeće sposobno i umešno da ostvari pozitivan novčani tok iz delatnosti kojom se bavi. Neto novčani tok iz poslovne aktivnosti pokazuje da li je preduzeće sposobno i umešno da ostvari pozitivan novčani tok iz delatnosti kojom se bavi. Investiciona aktivnost pokazuje prilive i odlive gotovine koji nastaju u transakcijama prodaje i nabavke stalnih sredstava. Aktivnosti finansiranja prikazuju prilive gotovine od emisije akcija i uzimanja kredita, kao i odlive gotovine po osnovu plaćanja glavnice kredita i dividendi akcionarima.
Korisnici finansijskih izveštaja veoma pažljivo analiziraju izveštaje o novčanim tokovima i porede njihove vrednosti sa stavkama iz bilansa stanja i bilansa uspeha uključujući i izveštaj o promenama na kapitalu, ako i zajedno sa napomenama uz ove izveštaje. Korisnici finansijskih izveštaja veoma pažljivo analiziraju izveštaje o novčanim tokovima i porede njihove vrednosti sa stavkama iz bilansa stanja i bilansa uspeha uključujući i izveštaj o promenama na kapitalu, ako i zajedno sa napomenama uz ove izveštaje.
Dovođenjem u logičnu vezu pojedinih stavki donose se ocene da li je preduzeće ostvarilo gotovinu i da li je sposobno da gotovinu stvara u budućnosti. Dovođenjem u logičnu vezu pojedinih stavki donose se ocene da li je preduzeće ostvarilo gotovinu i da li je sposobno da gotovinu stvara u budućnosti. Neto novčani tok iz poslovne aktivnosti je indikator te sposobnosti.
Izveštaj o novčanim tokovima je izvedeni finansijski izveštaj, jer nastaje svojevrsnim rearanžiranjem informacija sadržanih u bilansu stanja, bilansu uspeha i izveštaju o promenama na kapitalu, kao i u napomanama uz ove finansijske izveštaje. Izveštaj o novčanim tokovima je izvedeni finansijski izveštaj, jer nastaje svojevrsnim rearanžiranjem informacija sadržanih u bilansu stanja, bilansu uspeha i izveštaju o promenama na kapitalu, kao i u napomanama uz ove finansijske izveštaje.
Ciljevi sastavljanja izveštaja o novčanim tokovima sadržani su u obezbeđenju informacija koje služe korisnicima - stejkholderima da ocene i procene: Ciljevi sastavljanja izveštaja o novčanim tokovima sadržani su u obezbeđenju informacija koje služe korisnicima - stejkholderima da ocene i procene: • sposobnost preduzeća da stvori dovoljno novca kojim će finansirati svakodnevne poslovne aktivnosti,
• sposobnost predizeća da plaća glavnicu i kamatu po osnovu uzetih kredita i dividendi akcionraima i • sposobnost predizeća da plaća glavnicu i kamatu po osnovu uzetih kredita i dividendi akcionraima i • sposobnost preduzeća da raste i razvija se kroz dodatna ulaganja u nekretnine, postrojenja i opremu ili da prodaje dugoročna sredstva kako bi generisalo gotovinu.
Obrt sredstava predstavlja dinamički proces kružnog kretanja, tj. transformacije različitih oblika poslovnih sredstava u procesu reprodukcije. Obrt sredstava predstavlja dinamički proces kružnog kretanja, tj. transformacije različitih oblika poslovnih sredstava u procesu reprodukcije. Ubrzanje obrta sredstava u poslovnom procesu predstavlja izraz poboljšanja i uspešnosti odvijanja poslovne aktivnosti, što se izražava u tome da se istom masom angažovanih sredstava postiže povoljniji ekonomski efekt ili da se isti ekonomski efekt može postići i srazmerno manjim angažovanjem sredstava.
Usporavanje obrta sredstava u reprodukcionom ciklusu bi iniciralo izvesno pogoršanje u poslovanju, koje bi se ogledalo u tome da se istom masom angažovanih sredstava postiže nepovoljniji ekonomski efekat, odnosno da bi se postigao isti efekat bila bi potrebna dodatna ulaganja poslovnih sredstava. Usporavanje obrta sredstava u reprodukcionom ciklusu bi iniciralo izvesno pogoršanje u poslovanju, koje bi se ogledalo u tome da se istom masom angažovanih sredstava postiže nepovoljniji ekonomski efekat, odnosno da bi se postigao isti efekat bila bi potrebna dodatna ulaganja poslovnih sredstava. Prema tome, svako ubrzavanje ili usporavanje obrta sredstava predstavlja dinamički proces koji je rezultat poslovanja pojedinog preduzeća.
Poboljšanje finansijske situacije usled ubrzanja obrta sredstava ogleda se u sledećem: Poboljšanje finansijske situacije usled ubrzanja obrta sredstava ogleda se u sledećem: apsolutnom ili relativnom smanjenju troškova angažiranih sredstava, povećanju dobitka i akumulacije, stvaranju uslova za uspostavu povoljnije strukture izvora sredstava, kao i stvaranju povoljnijih uslova za osiguranje trajnije likvidnosti preduzeća.
Aktivnost preduzeća se može zamisliti kao neprestani tok sredstava na relaciji gotovina - gotovina. Aktivnost preduzeća se može zamisliti kao neprestani tok sredstava na relaciji gotovina - gotovina. Proces aktivnosti započinje izdavanjem gotovine i njenim pretvaranjem u nenovčana sredstva (faktore proizvodnje), koja se na kraju procesa prodajom proizvoda ili usluga konvertuju u novu gotovinu.
U tom kontekstu nenovčana sredstva (fiksna sredstva, zalihe, potraživanja) mogu se smatrati samo neophodnim tranzitornim stanicama na putu od izdavanja novca za pribavljanje materijalnih elemenata procesa aktivnosti do primanja novca od realizacije učinaka te aktivnosti. U tom kontekstu nenovčana sredstva (fiksna sredstva, zalihe, potraživanja) mogu se smatrati samo neophodnim tranzitornim stanicama na putu od izdavanja novca za pribavljanje materijalnih elemenata procesa aktivnosti do primanja novca od realizacije učinaka te aktivnosti.
Smisao celog procesa aktivnosti je da se iz svakog poslovnog ciklusa (konverzije gotovine u gotovinu) dobije više novca nego što je u njega uloženo. Smisao celog procesa aktivnosti je da se iz svakog poslovnog ciklusa (konverzije gotovine u gotovinu) dobije više novca nego što je u njega uloženo. Taj višak primanja nad odlivima gotovine predstavlja prinos na angažovana sredstva i ostaje preduzeću na raspolaganju za potrošnju ili akumulaciju.
Za upravljanje finansijama preduzeća od velike važnosti je kontrola i upravljanje tokovima gotovine sa ciljem da prilivi obezbede normalnu novčanu reprodukciju utrošenih poslovnih sredstava i isplatu dospelih obaveza o rokovima dospeća. Za upravljanje finansijama preduzeća od velike važnosti je kontrola i upravljanje tokovima gotovine sa ciljem da prilivi obezbede normalnu novčanu reprodukciju utrošenih poslovnih sredstava i isplatu dospelih obaveza o rokovima dospeća. Permanentan uvid u tokove gotovine omogućava iznalaženje alternativa za saniranje eventualnih deficita ili upotrebu suficita gotovine za finansiranje rasta i razvoja preduzeća ili otplatu dugova.
Naime, bilans uspeha efekte aktivnosti obuhvata na obračunskoj osnovi i izražava ih kao razliku prihoda i rashoda alociranih na odgovarajući obračunski period. Naime, bilans uspeha efekte aktivnosti obuhvata na obračunskoj osnovi i izražava ih kao razliku prihoda i rashoda alociranih na odgovarajući obračunski period. Zbog manjeg ili većeg nepoklapanja prihoda i priliva, odnosno rashoda i odliva novca za odreneni period obično rezultat (Dobitak) iskazan u bilansu uspeha (relacija prihodi i rashodi) ne odgovara rezultatu utvrnenom na gotovinskoj osnovi (relacija prilivi i odlivi gotovine).
Zato u praksi nisu retke situacije da preduzeća i pored visokog neto dobitka iskazanog u bilansu uspeha imaju smanjenje salda gotovine i probleme u održavanju tekuće likvidnosti. Zato u praksi nisu retke situacije da preduzeća i pored visokog neto dobitka iskazanog u bilansu uspeha imaju smanjenje salda gotovine i probleme u održavanju tekuće likvidnosti. Sve to ukazuje da je za upravljanje tokovima gotovine neophodno rezultat utvrđen na obračunskoj osnovi (u bilansu uspeha) “podesiti” tako da aproksimira neto prilivu gotovine po osnovu procesa aktivnosti (prodaje). Upravo za te potrebe su i razvijeni izveštaji o tokovima gotovine
U suštini, izveštaj o tokovima gotovine pokušava da premosti razliku izmenu obračunskog i gotovinskog rezultata aktivnosti, odnosno da kroz rearanžiranje podataka sadržanih u finansijskim izveštajima preduzeća pruži dodatan uvid u izvore i upotrebu gotovine tokom posmatranog perioda. U suštini, izveštaj o tokovima gotovine pokušava da premosti razliku izmenu obračunskog i gotovinskog rezultata aktivnosti, odnosno da kroz rearanžiranje podataka sadržanih u finansijskim izveštajima preduzeća pruži dodatan uvid u izvore i upotrebu gotovine tokom posmatranog perioda.
Izveštaj o tokovima gotovine izražava sumarni efekat svih poslovnih odluka donetih tokom perioda pokrivenog izveštajem a omogućava sagledavanje i ocenu mogućnosti finansiranja poslovnih potreba iz rezultata poslovanja i ocenu usklanenosti izvora i upotreba finansijskih sredstava. Izveštaj o tokovima gotovine izražava sumarni efekat svih poslovnih odluka donetih tokom perioda pokrivenog izveštajem a omogućava sagledavanje i ocenu mogućnosti finansiranja poslovnih potreba iz rezultata poslovanja i ocenu usklanenosti izvora i upotreba finansijskih sredstava.
(redovne i dopunske) preduzeća tangiraju prihode i rashode (bilans uspeha) za određeni period, a njihova razlika predstavlja dobitak i neto gotovinski tok. (redovne i dopunske) preduzeća tangiraju prihode i rashode (bilans uspeha) za određeni period, a njihova razlika predstavlja dobitak i neto gotovinski tok. Prilivi i odlivi gotovine iz poslovne aktivnosti mogli bi se šematizovati na sledeći način:
Na tokove gotovine iz poslovne aktivnosti utiču i tzv. bezgotovinski računi koji ne podrazumevaju efektivno kretanje gotovine ali indirektno povećavaju ili smanjuju prilive i odlive gotovine. Na tokove gotovine iz poslovne aktivnosti utiču i tzv. bezgotovinski računi koji ne podrazumevaju efektivno kretanje gotovine ali indirektno povećavaju ili smanjuju prilive i odlive gotovine. Tipičan predstavnik tokova gotovine nastalih po ovom osnovu su rashodi po osnovu smanjenja (otpisivanja) materijalnih i nematerijalnih fiksnih sredstava (amortizacija). Za razumevanje suštine ovih tokova neophodno je napraviti distinkciju izmenu dva aspekta amortizacije – računovodstvenog i finansijskog.
U računovodstvenom smislu otpisivanje predstavlja knjigovodstvenu tehniku kojom se izdatak gotovine učinjen u trenutku nabavke fiksnih sredstava isplatom obaveza prema dobavljačima alocira na interne obračunske periode unutar veka trajanja tih sredstava. U računovodstvenom smislu otpisivanje predstavlja knjigovodstvenu tehniku kojom se izdatak gotovine učinjen u trenutku nabavke fiksnih sredstava isplatom obaveza prema dobavljačima alocira na interne obračunske periode unutar veka trajanja tih sredstava. Cilj otpisivanja je vremenska i predmetna alokacija troškova fiksnih sredstava na pojedine obračunske periode u funkciji utvrđivanja korektnih periodičnih rezultata poslovanja, odnosno dodeljivanje alikvotnog dela tih troškova svakom periodu u veku korišćenja. U tom kontekstu se periodični troškovi amortizacije smatraju rashodom perioda i u bilansu uspeha pokrivaju na teret periodičnih prihoda.
U finansijskom smislu pribavljanje fiksne imovine zahteva izdatak gotovine samo u trenutku nabavke (isplate dobavljača). U finansijskom smislu pribavljanje fiksne imovine zahteva izdatak gotovine samo u trenutku nabavke (isplate dobavljača). Kasnije knjigovodstvene konstatacije smanjenja vrednosti tih sredstava i obračun troškova amortizacije ne podrazumevaju bilo kakvo izdavanje gotovine, tako da amortizacija predstavlja rashod koji ne zahteva odliv gotovine.
Ovo je možda najlakše razumeti u situaciji kad preduzeće u odrenenom periodu ostvari i naplati sve prihode u visini rashoda iskazanih u bilansu uspeha, odnosno kad je ostvareni finansijski rezultat jednak nuli. Ovo je možda najlakše razumeti u situaciji kad preduzeće u odrenenom periodu ostvari i naplati sve prihode u visini rashoda iskazanih u bilansu uspeha, odnosno kad je ostvareni finansijski rezultat jednak nuli. Obzirom da amortizacija ne zahteva izdavanje gotovine onda deo prihoda namenjen njenom pokriću kroz bilans uspeha ostaje na raspolaganju preduzeću.
Kao posledica toga, u bilansu stanja na kraju perioda, naravno ako se apstrahuju efekti ostalih transakcija, saldo računa Kao posledica toga, u bilansu stanja na kraju perioda, naravno ako se apstrahuju efekti ostalih transakcija, saldo računa Gotovina bi morao da poraste u odnosu na stanje na početku perioda upravo za iznos smanjenja vrednosti fiksne imovine po osnovu amortizacije. Sledstveno tome, iznos periodičnih rashoda za amortizaciju u finansijskom smislu predstavlja povećanje (priliv), odnosno izvor gotovine nastao po osnovu konverzije fiksne imovine u obrtna sredstva.
Novčani tokovi iz investicione aktivnosti čine drugi segment izveštaja o tokovima gotovine. Novčani tokovi iz investicione aktivnosti čine drugi segment izveštaja o tokovima gotovine. Koncentrisan je na promene u fiksnoj (postrojenjskoj, stalnoj) imovini preduzeća tokom posmatranog perioda, od koje se očekuje da će u dužem periodu od jedne godine uticati na iznos budućih dobiti i novčane tokove preduzeća. U bilansnom smislu fiksnu imovinu preduzeća mogu činiti nematerijalna, materijalna i finansijska ulaganja, iz čega proizilazi da tokovi po svakom od ovih segmenata mogu posebno obuhvatiti i odvojeno analizirati. Prilivi i odlivi gotovine iz investicione aktivnosti mogli bi se šematizovati na sledeći način.
4) Finansijska ulaganja (plasmani), kao deo fiksne (postrojenjske) imovine, izražavaju dugoročna novčana ulaganja u tuđa preduzeća, bez namere ili mogućnosti da se na dan bilansa pretvore u likvidna sredstva. 4) Finansijska ulaganja (plasmani), kao deo fiksne (postrojenjske) imovine, izražavaju dugoročna novčana ulaganja u tuđa preduzeća, bez namere ili mogućnosti da se na dan bilansa pretvore u likvidna sredstva. U finansijska ulaganja uglavnom se svrstavaju učešća, hartije od vrednosti i dugoročni zajmovi.
Cilj ovih ulaganja nije pribavljanje određenih dugoročnih hartija od vrednosti radi njihove prodaje i zarade na razlici u ceni (poslovne ili trgovačke svrhe) već je motivisano težnjom da se preko njih dugoročno učestvuje u dobitku tuđih preduzeća. Cilj ovih ulaganja nije pribavljanje određenih dugoročnih hartija od vrednosti radi njihove prodaje i zarade na razlici u ceni (poslovne ili trgovačke svrhe) već je motivisano težnjom da se preko njih dugoročno učestvuje u dobitku tuđih preduzeća. _____ Opširnije videti Ranković dr J.: Teorija bilansa I, V prošireno i potpuno prerađeno izdanje, Ekonomski fakultet Beograd, 1992., str. 350-353.
Na bazi ove šeme jasno je da smanjenje bilo koje kategorije fiksne imovine nastalo po bilo kom osnovu predstavlja njenu konverziju u obrtnu imovinu, odnosno priliv gotovine u gotovinski tok preduzeća. Na bazi ove šeme jasno je da smanjenje bilo koje kategorije fiksne imovine nastalo po bilo kom osnovu predstavlja njenu konverziju u obrtnu imovinu, odnosno priliv gotovine u gotovinski tok preduzeća. Nasuprot tome, povećanje bilo koje kategorije fiksne imovine pretpostavlja upotrebu gotovine, odnosno odliv iz novčanog toka po osnovu investicione aktivnosti.
Novčani tokovi iz finansijske aktivnosti preduzeća čine poslednji segment izveštaja o tokovima gotovine, orjentisan na promene sopstvenog i pozajmljenog kapitala preduzeća i obaveza nastalih po tom osnovu. Novčani tokovi iz finansijske aktivnosti preduzeća čine poslednji segment izveštaja o tokovima gotovine, orjentisan na promene sopstvenog i pozajmljenog kapitala preduzeća i obaveza nastalih po tom osnovu. Pri tome, važi opšti stav da svako povećanje trajnih izvora i dugoročnog kapitala preduzeća predstavlja izvore a otplata tih kategorija kapitala, uključujući i otkup sopstvenih hartija od vrednosti i isplatu dividendi upotrebu gotovine.
U ovaj segment izveštaja o tokovima se integrišu i promene u kratkoročnim kreditima, pod uslovom da nisu obuhvaćene kroz promene kratkoročnih obaveza u prvom segmentu ovog izveštaja. U ovaj segment izveštaja o tokovima se integrišu i promene u kratkoročnim kreditima, pod uslovom da nisu obuhvaćene kroz promene kratkoročnih obaveza u prvom segmentu ovog izveštaja. Karakteristični prilivi i odlivi gotovine iz finansijske aktivnosti mogli bi se šematizovati na sledeći način:
U Izveštaju o tokovima gotovine sastavljenom prema Međunarodnom računovodstvenom U Izveštaju o tokovima gotovine sastavljenom prema Međunarodnom računovodstvenom standardu 7 svaki od pomenutih tokova čini poseban segment. Svrha svakog segmenta je da istakne prilive i odlive gotovine, odnosno neto novčani tok (cash flow) proistekao iz konkretne aktivnosti. Konsolidovanjem podataka iz svakog segmenta dolazi se do neto povećanja ili smanjenja gotovine preduzeća u posmatranom periodu, kao što je ilustrovano na narednoj Slici 1
Neto povećanje (smanjenje) gotovine za analizirani period dodaje se na stanje gotovine sa početka perioda iz čega rezultira konačni saldo gotovine na kraju perioda, koji je predmet finansijskog upravljanja u smislu ulaganja viška gotovine iznad minimalno potrebnog salda ili pokrivanja eventualnog deficita. Neto povećanje (smanjenje) gotovine za analizirani period dodaje se na stanje gotovine sa početka perioda iz čega rezultira konačni saldo gotovine na kraju perioda, koji je predmet finansijskog upravljanja u smislu ulaganja viška gotovine iznad minimalno potrebnog salda ili pokrivanja eventualnog deficita. To je i razlog zbog koga se promene stanja gotovine i gotovinskih ekvivalenata ne uključuje u novčane tokove po osnovu aktivnosti.
Gotovinski priliv od emitovanja obveznica, zajmova, menica, bonova, hipoteka i ostalih kratkoročnih ili dugoročnih pozajmljivanja Gotovinski priliv od emitovanja obveznica, zajmova, menica, bonova, hipoteka i ostalih kratkoročnih ili dugoročnih pozajmljivanja Gotovinske isplate pozajmljenih iznosa Gotovinske isplate od strane zakupca za smanjenje neizmirene obaveze koja se odnosi na finansijski lizing.
Ukoliko preduzeće izveštava o svom interesu u zajednički kontrolisanom entitetu koristiće srazmerno konsolidovanje to jest u Iskazu gotovinskog toka treba objaviti srazmeran deo gotovinskih tokova zajednički kontrolisanog entiteta. Ukoliko preduzeće izveštava o svom interesu u zajednički kontrolisanom entitetu koristiće srazmerno konsolidovanje to jest u Iskazu gotovinskog toka treba objaviti srazmeran deo gotovinskih tokova zajednički kontrolisanog entiteta. U ostalim slučajevima iskazuju se samo gotovinski tokovi između ulagača i preduzeća u koje je uloženo. Na primer dividende i avansi
Za sastavljanje Izveštaja o tokovima gotovine neophodnu informacionu osnovu čine Za sastavljanje Izveštaja o tokovima gotovine neophodnu informacionu osnovu čine · Sukcesivni bilansi stanja koji omeđavaju analizirani period, · Bilans uspeha za analizirani period i · Dopunski podaci (stanja pojedinih knjigovodstvenih računa za prilive i odlive koje nije moguće identifikovati na bazi bilansa stanja i bilansa uspeha).
U zavisnosti od načina iskazivanja tokova iz poslovne aktivnosti u praksi egzistiraju dve varijante (metode) Izveštaja o tokovima gotovine, i to U zavisnosti od načina iskazivanja tokova iz poslovne aktivnosti u praksi egzistiraju dve varijante (metode) Izveštaja o tokovima gotovine, i to · direktna i · indirektna metoda. Direktna metoda polazi od celine poslovnih prihoda i rashoda iz bilansa uspeha, koje postepenom korekcijom svodi na tok priliva i odliva gotovine iz poslovanja. Indirektna metoda u iskazivanju tokova gotovine iz poslovne aktivnosti polazi od neto ili akumuliranog dobitka kome dodaje rashode iz bilansa uspeha koji nisu zahtevali odlive gotovine (kao direktno povećanje gotovinskog toka).
Operišući sa manje-više istim veličinama obe metode iskazivanja tokova gotovine iz poslovne aktivnosti, pod ostalim jednakim uslovima, rezultiraju istim iznosom neto novčanog toka iz poslovne aktivnosti. Operišući sa manje-više istim veličinama obe metode iskazivanja tokova gotovine iz poslovne aktivnosti, pod ostalim jednakim uslovima, rezultiraju istim iznosom neto novčanog toka iz poslovne aktivnosti. Obzirom da direktni i indirektna metoda na isti način iskazuju novčane tokove iz investicione i finansijske aktivnosti, to ukupan neto novčani tok preduzeća za odreneni period mora biti identičan, nezavisno od varijante iskazivanja tokova gotovine iz poslovne aktivnosti.
Radi ilustracije metodologije sačinjavanja izveštaja o tokovima gotovine poslužićemo se bilansima stanja i uspeha datim u narednom primeru (Tabela 1) Radi ilustracije metodologije sačinjavanja izveštaja o tokovima gotovine poslužićemo se bilansima stanja i uspeha datim u narednom primeru (Tabela 1)
Izveštaj o tokovima gotovine prema direktnoj metodi Izveštaj o tokovima gotovine prema direktnoj metodi Direktna metoda izveštaja o tokovima gotovine u segmentu tokova iz poslovne aktivnosti teži da iskaže glavne vrste bruto priliva i odliva gotovine iz poslovanja. Zasniva se na prevonenju (korekciji) prihoda i rashoda (obračunskih tokova) iskazanih u bilansu uspeha na prilive i odlive novca iz poslovne aktivnosti.
Tako, na primer, o obimu priliva po osnovu prodaje (naplaćenih prihoda od prodaje) može se suditi na bazi kretanja salda pozicije Kupci – ukoliko je saldo u analiziranom periodu porastao jasno je da deo prihoda iskazanih u bilansu uspeha ostaje nenaplaćen i da se kao potraživanje prenosi u naredni obračunski period. Tako, na primer, o obimu priliva po osnovu prodaje (naplaćenih prihoda od prodaje) može se suditi na bazi kretanja salda pozicije Kupci – ukoliko je saldo u analiziranom periodu porastao jasno je da deo prihoda iskazanih u bilansu uspeha ostaje nenaplaćen i da se kao potraživanje prenosi u naredni obračunski period.
U slučaju da je saldo kupaca u tom periodu smanjen onda su prilivi gotovine veći od prihoda iskazanog u bilansu uspeha jer su naplaćena ranije formirana potraživanja (koja su u početnom bilansu stanja figurirala kao potraživanja od kupaca). U slučaju da je saldo kupaca u tom periodu smanjen onda su prilivi gotovine veći od prihoda iskazanog u bilansu uspeha jer su naplaćena ranije formirana potraživanja (koja su u početnom bilansu stanja figurirala kao potraživanja od kupaca). Na isti način se može razmišljati o vezi cene koštanja realizovanih proizvoda i kretanja salda pozicija Dobavljači ili Zalihe.
Uzimajući u obzir utvrnene razlike istovrsnih pozicija obrtnih sredstava i kratkoročnih obaveza u prethodno prezentiranim sukcesivnim bilansima stanja preduzeća XYZ, korekcija prihoda i rashoda (obračunskih tokova) iskazanih u bilansu uspeha za isti period na prilive i odlive novca iz poslovne aktivnosti saglasno prethodnoj šemi prezentirana je u narednoj Tabeli 2 Uzimajući u obzir utvrnene razlike istovrsnih pozicija obrtnih sredstava i kratkoročnih obaveza u prethodno prezentiranim sukcesivnim bilansima stanja preduzeća XYZ, korekcija prihoda i rashoda (obračunskih tokova) iskazanih u bilansu uspeha za isti period na prilive i odlive novca iz poslovne aktivnosti saglasno prethodnoj šemi prezentirana je u narednoj Tabeli 2
Prezentirana Tabela 2 zahteva nekoliko objašnjenja za izvršene korekcije prihoda i rashoda, i to: Prezentirana Tabela 2 zahteva nekoliko objašnjenja za izvršene korekcije prihoda i rashoda, i to: · Bilansno iskazani Neto prihodi od prodaje uvećani su za smanjenje pozicije Kupci u iznosu od 100 (prilivi po osnovu naplate prenetih potraživanja - prihoda iz prethodnog perioda). Proizlazi da bilansno iskazanim prihodima od prodaje od 1.700 odgovaraju prilivi gotovine od 1.800;
· Rashodi po osnovu direktne cene koštanja prodaje zahtevali su manje odlive gotovine od bilansno iskazanog iznosa za visinu smanjenja pozicije Zalihe (300). Istovremeno iskazane rashode treba uvećati za iznos smanjenja obaveza prema dobavljačima (100) i ostalih kratkoročnih obaveza (100), koji su zahtevali odlive novca. · Rashodi po osnovu direktne cene koštanja prodaje zahtevali su manje odlive gotovine od bilansno iskazanog iznosa za visinu smanjenja pozicije Zalihe (300). Istovremeno iskazane rashode treba uvećati za iznos smanjenja obaveza prema dobavljačima (100) i ostalih kratkoročnih obaveza (100), koji su zahtevali odlive novca.
Direktnim izdacima po osnovu cene koštanja u ukupnom iznosu od 900 treba dodati i odlive gotovine po osnovu troškova prodaje i uprave u ukupnom iznosu od 230 (150 + 80), pošto su isplaćeni u celosti (u protivnom bi se pojavili kao obaveze u bilansu stanja na kraju perioda). Direktnim izdacima po osnovu cene koštanja u ukupnom iznosu od 900 treba dodati i odlive gotovine po osnovu troškova prodaje i uprave u ukupnom iznosu od 230 (150 + 80), pošto su isplaćeni u celosti (u protivnom bi se pojavili kao obaveze u bilansu stanja na kraju perioda). Proizlazi da ukupne isplate po osnovu cene koštanja realizovanih proizvoda iznose 1.130;
· Rashodi amortizacije iskazani u bilansu uspeha u visini od 100, shodno prethodnim objašnjenjima, ne zahtevaju odlive gotovine tako da ne utiču na novčani tok; · Rashodi amortizacije iskazani u bilansu uspeha u visini od 100, shodno prethodnim objašnjenjima, ne zahtevaju odlive gotovine tako da ne utiču na novčani tok; · Rashodi kamate i poreza zahtevali su odlive u istom iznosu pošto su isplaćeni u celosti (u protivnom bi se pojavili kao obaveze u bilansu stanja na kraju perioda), pa se moraju odbiti od neto priliva iz poslovanja. Proizilazi da posle izvršenih korekcija prihoda i rashoda neto priliv gotovine iz poslovanja iznosi 558 i znatno prevazilazi iskazani Neto dobitak od 258.
Radi kompletiranja izveštaja o tokovima gotovine ovaj neto priliv gotovine iz poslovanja potrebno je dopuniti prilivima i zdavanjima koja ne tangiraju direktno prihode i rashode iz bilansa uspeha. Radi kompletiranja izveštaja o tokovima gotovine ovaj neto priliv gotovine iz poslovanja potrebno je dopuniti prilivima i zdavanjima koja ne tangiraju direktno prihode i rashode iz bilansa uspeha. Ti prilivi i odlivigotovine dolaze po osnovu investicionih i finansijskih aktivnosti preduzeća i reprezentuju povremene i eksterne tokove gotovine.
Novčani tokovi iz investicione aktivnosti svedeni su na upotrebu gotovine radi pribavljanja novih fiksnih sredstava u visini od 300, što je uslovilo da ova aktivnost preduzeća beleži negativan gotovinski tok. Novčani tokovi iz investicione aktivnosti svedeni su na upotrebu gotovine radi pribavljanja novih fiksnih sredstava u visini od 300, što je uslovilo da ova aktivnost preduzeća beleži negativan gotovinski tok. Novčane tokove iz finansijske aktivnosti reprezentuju prilivi po osnovu povećanja kratkoročnih i dugoročnih zaduženja (200+200) umanjena za deo neto dobitka od 80 namenjen za isplatu dividendi. Rezultat toga je pozitivan neto novčani tok iz finansijske aktivnosti od 320. Izveštaj o tokovima gotovine8 prema direktnom metodu na bazi podataka iz finansijskih izveštaja preduzeća XYZ prikazan je u sledećoj Tabeli 3
Mada je u svetu uobičajeno da se, bez obzira na metod sačinjavanja, izveštaj o tokovima gotovine prezentira u formi standardizovane liste (štafelna forma) to ne znači da on ne može biti predstavljen u formi konta. Mada je u svetu uobičajeno da se, bez obzira na metod sačinjavanja, izveštaj o tokovima gotovine prezentira u formi standardizovane liste (štafelna forma) to ne znači da on ne može biti predstavljen u formi konta. Forma izveštaja nigde nije zvanično definisana tako da ni davanje prioriteta jednom ili drugom obliku prikazivanja nema posebno utemeljenje, već ono pre zavisi od potreba i afiniteta samog analitičara. Izveštaj (na sled. str.) pokazuje da neto povećanje gotovine i gotovinskih ekvivalenata (kratkoročnih hartija od vrednosti) u analiziranom periodu iznosi 578 (558-300+320) i odgovara razlici ovih pozicija sa početka i kraja perioda.
Izveštaj o tokovima gotovine prema indirektnoj metodi Izveštaj o tokovima gotovine prema indirektnoj metodi Varijanta izveštaja o tokovima gotovine prema indirektnoj metodi podrazumeva istu informacionu osnovu, a od direktne metode se razlikuje u načinu iskazivanja novčanih tokova iz poslovne aktivnosti. Umesto postepene korekcije prihoda i rashoda, indirektan metod pri utvrnivanju ovog segmenta cash flow-a preduzeća uobičajeno polazi od neto ili akumuliranog dobitka kome se dodaju rashodi iz bilansa uspeha koji nisu zahtevali izdavanje gotovine, pošto oni predstavljaju direktno povećanje gotovinskog toka. Kao što je prethodno pomenuto tipičan rashod iz te kategorije predstavlja amortizacija, nastala kao rezultat konverzije fiksnih sredstava u obrtnu imovinu (gotovinu).
Zbir neto dobitka i amortizacije, u narednom koraku, treba korigovati za promene na obrtnoj imovini i kratkoročnim obavezama, koje neposredno korespondiraju sa prihodima i rashodima iz bilansa uspeha. Zbir neto dobitka i amortizacije, u narednom koraku, treba korigovati za promene na obrtnoj imovini i kratkoročnim obavezama, koje neposredno korespondiraju sa prihodima i rashodima iz bilansa uspeha. Ta korekcija se vrši prema sledećoj šemi:
Iz prezentirane šeme jasno je da sva povećanja obrtnih sredstava na kraju perioda u odnosu na početak (porast zaliha npr.) i sva smanjenja kratkoročnih obaveza (isplata dobavljača) znače upotrebu gotovine i indirektno smanjuju neto gotovinski tok. Suprotno, sva povećanja kratkoročnih obaveza i sva smanjenja obrtnih sredstava znače prilive gotovine i indirektno povećanje neto gotovinskog toka. Iz prezentirane šeme jasno je da sva povećanja obrtnih sredstava na kraju perioda u odnosu na početak (porast zaliha npr.) i sva smanjenja kratkoročnih obaveza (isplata dobavljača) znače upotrebu gotovine i indirektno smanjuju neto gotovinski tok. Suprotno, sva povećanja kratkoročnih obaveza i sva smanjenja obrtnih sredstava znače prilive gotovine i indirektno povećanje neto gotovinskog toka. Čitav postupak utvrnivanja neto cash flow-a iz poslovne aktivnosti šematizovan je na narednoj Slici 2
Izveštaj pokazuje da neto povećanje gotovine i gotovinskih ekvivalenata (kratkoročnih hartija od vrednosti) u analiziranom periodu iznosi 578 (558-300+320) i odgovara razlici ovih pozicija sa početka i kraja perioda.
Ovako utvrneni tok gotovine iz poslovne aktivnosti dopunjava se, u narednom koraku, promenama koje ne tangiraju Bilans uspeha ali izazivaju efektivne tokove gotovine. Radi se o promenama na sredstvima i obavezama preduzeća koje proizilaze iz investicione i finansijske aktivnosti. Ovako utvrneni tok gotovine iz poslovne aktivnosti dopunjava se, u narednom koraku, promenama koje ne tangiraju Bilans uspeha ali izazivaju efektivne tokove gotovine. Radi se o promenama na sredstvima i obavezama preduzeća koje proizilaze iz investicione i finansijske aktivnosti. Kao što je već istaknuto obuhvatanje novčanih tokova iz investicione i finansijske aktivnosti je istovetno kod obe metode. Radi ilustracije postupka sačinjavanja izveštaja o tokovima gotovine prema indirektnoj metodi poslužićemo se podacima prezentiranim u sukcesivnim bilansima stanja preduzeća XYZ iz Tabele 1. Izveštaj o tokovima gotovine prema indirektnom metodu na bazi tih podataka prikazan je u sledećoj Tabeli 4
Analitička interpretacija izveštaja o tokovima gotovine Analitička interpretacija izveštaja o tokovima gotovine Kao što je već istaknuto izveštaji o tokovima gotovine predstavljaju pokušaj da se kroz rekonstrukciju poslovnih transakcija koje su se desile u analiziranom periodu omogući uvid u sposobnost preduzeća da produkuje gotovinu. Analitička interpretacija podataka sadržanih u izveštaju o tokovima gotovine (nezavisno od metoda sastavljanja) počinje sagledavanjem globalne usklanenosti priliva i odliva gotovine, preko identifikovanja suficita ili deficita po pojedinim segmentima (aktivnostima) do analize vrednosno-ročne usklanenosti tokova gotovine u analiziranom periodu.
Aplicirajući ovakav pristup na primer preduzeća XYZ jasno se uočava da preduzeće u analiziranom periodu ukupnim prilivima pokriva ukupne odlive gotovine i da u najvažnijem segmentu – poslovnoj aktivnosti – ostvaruje značajan suficit. Aplicirajući ovakav pristup na primer preduzeća XYZ jasno se uočava da preduzeće u analiziranom periodu ukupnim prilivima pokriva ukupne odlive gotovine i da u najvažnijem segmentu – poslovnoj aktivnosti – ostvaruje značajan suficit. Taj suficit je omogućio saniranje deficita u investicionoj aktivnosti preduzeća. Povećanje kratkoročne i dugoročne zaduženosti (200 + 200) je omogućilo pozitivan gotovinski tok iz finansijske aktivnosti i, finansijski posmatrano, stvorilo osnovu za popravljanje pozicije likvidnosti korišćenje pozitivnih efekta finansijskog leverage-a. Uvid u stanje likvidnosti može se proceniti na bazi kretanja osnovnih pokazatelja likvidnosti (Tabela 5)
Očigledno je da stanje likvidnosti preduzeća sa početka perioda nije bilo zadovoljavajuće bez obzira na nešto veći nivo gotovine u odnosu na minimalno potrebni i pozitivna neto obrtna sredstva, obzirom da gro obrtne imovine čine zalihe (900) i potraživanja od kupaca (500). Očigledno je da stanje likvidnosti preduzeća sa početka perioda nije bilo zadovoljavajuće bez obzira na nešto veći nivo gotovine u odnosu na minimalno potrebni i pozitivna neto obrtna sredstva, obzirom da gro obrtne imovine čine zalihe (900) i potraživanja od kupaca (500). Stanje se na kraju perioda popravilo, jer su kratkoročne obaveze u celini pokrivene likvidnom imovinom preduzeća (RRL = 1,056).
Sa aspekta vrednosno-ročne usklanenosti tokova gotovine, odnosno pravila finansiranja Sa aspekta vrednosno-ročne usklanenosti tokova gotovine, odnosno pravila finansiranja poslovnih ulaganja, evidentno je da je ostvareni neto novčani tok iz poslovne aktivnosti (558) i nova dugoročna zaduženja (200) bio je dovoljan da pokrije ulaganja u fiksnu imovinu (300) i dozvolio je da se iz dugoročnih izvora finansira i ukupno povećanje potrebnih obrtnih sredstava (178), što koincidira sa rastom neto obrtnih sredstava na kraju u odnosu na početak perioda (cca 35%).
Sve to ukazuje da preduzeće striktno uvažava horizontalna pravila finansiranja usklanujući ročnost izvora sa ročnošću njihove upotrebe, iz čega se nameće zaključak o zdravoj i stabilnoj finansijskoj situaciji. Sve to ukazuje da preduzeće striktno uvažava horizontalna pravila finansiranja usklanujući ročnost izvora sa ročnošću njihove upotrebe, iz čega se nameće zaključak o zdravoj i stabilnoj finansijskoj situaciji. Takva situacija u kombinaciji sa relativno visokom zaranivačkom moći preduzeća (Stopa prinosa na ukupna poslovna sredstva = 11,287%; Stopa prinosa na ukupna sopstvena sredstva =18,455%) pruža relativno sigurne garancije da će se pozitivne tendencije na planu «pravljenja» gotovine nastaviti i u budućnosti.
Visoka rentabilnost poslovne aktivnosti daje šansu za njeno proširenje, što je istovremeno i najrazumniji ventil za plasman relativno visokog salda gotovine na kraju perioda (skoro duplo veći od minimalno potrebnog). Visoka rentabilnost poslovne aktivnosti daje šansu za njeno proširenje, što je istovremeno i najrazumniji ventil za plasman relativno visokog salda gotovine na kraju perioda (skoro duplo veći od minimalno potrebnog). Ove naznake nedvosmisleno ukazuju da izveštaji o tokovima gotovine nisu važni samo za tekuće upravljanje finansijama preduzeća već i za planiranje i kontrolu budućih aktivnosti. Krug korisnika izveštaja o tokovima gotovine relativno je širok. Pored menadžmenta preduzeća za izveštaj su direktno su zainteresovani postojeći i potencijalni akcionari, poverioci i investitori, zatim različiti eksterni analitičari itd. Mada svaka od pomenutih grupa fokusira pojedine za njih značajne aspekte izveštaja, sve one u suštini teže da kroz izveštaj procene šanse za opstanak i razvoj preduzeća
U poslednjoj deceniji prošlog veka (počev od 1990. godine) dosta frekventno se koristi U poslednjoj deceniji prošlog veka (počev od 1990. godine) dosta frekventno se koristi Izveštaj o slobodnom cash flow (FCF - free cash flow), kao derivat ili menuprodukt izveštaja o tokovima gotovine. U osnovi ovaj FCF izveštaj obuhvata neto novčani tok iz poslovne aktivnosti umanjen za neophodna ulaganja za održavanje pogonske spremnosti proizvodnih kapaciteta i uobičajene isplate dela dobiti za dividende vlasnicima običnih akcija i pokriće obaveza po preferencijalnim akcijama. Saglasno tome struktura FCF izveštaja data je u narednoj Tabeli 6
Priprema izveštaja o tokovima gotovine podrazumeva proces koji uključuje nekoliko sukcesivnih koraka: Priprema izveštaja o tokovima gotovine podrazumeva proces koji uključuje nekoliko sukcesivnih koraka: ¨ Utvrnivanje neto promena u bilansu stanja izmenu dve tačke u vremenu (razlika istovrsnih pozicija izmenu bilansa stanja sa početka i kraja posmatranog perioda i njihovim klasifikovanjem na izvore i upotrebu gotovine); ¨ Klasifikovanje pozicija bilansa uspeha sa aspekta uticaja na gotovinski tok - na one koje izazivaju povećanje i one koje uzrokuju smanjenje gotovine; ¨ Integrisanje podataka o izvorima i upotrebi gotovine u izveštaj o tokovima gotovine. Na bazi informacija sadržanih u razlikama stanja na kraju perioda u odnosu na početak moguće je identifikovati novčane tokove i kategorisati ih prema aktivnostima iz kojih su proistekle na poslovne, investicione i finansijske.
Zaključak Zaključak Nepodudaranje obračunskog i gotovinskog toka vrednosti u procesu aktivnosti čini mogućom situaciju da bilansno iskazana dobit ne odražava u potpunosti uspešnost preduzeća. Naime, iskazana dobit zbog primenjenih računovodstvenih politika ne isključuje probleme u obezbenivanju novčanih sredstava iz redovne poslovne aktivnosti preduzeća.
U teoriji finansijskog upravljanja se sposobnost preduzeća da generiše gotovinu i gotovinske ekvivalente smatra najpouzdanijim pokazateljom njegove uspešnosti. U teoriji finansijskog upravljanja se sposobnost preduzeća da generiše gotovinu i gotovinske ekvivalente smatra najpouzdanijim pokazateljom njegove uspešnosti. Obzirom na ograničenja bilansa uspeha na ovom planu, za potrebe sagledavanja stvarnih tokova gotovine kroz proces aktivnosti dizajniran je poseban izveštaj o tokovima gotovine, koji je uključen u korpus redovnih finansijskih izveštaja preduzeća.
Sposobnost preduzeća da stvara gotovinu i gotovinske ekvivalente u teoriji finansijskog upravljanja smatra se pouzdanim pokazateljom njegove uspešnosti. Sposobnost preduzeća da stvara gotovinu i gotovinske ekvivalente u teoriji finansijskog upravljanja smatra se pouzdanim pokazateljom njegove uspešnosti. Pošto bilans stanja i bilans uspeha, zbog obračunske osnove na kojoj počivaju, ništa ne govore o tokovima gotovine tokom obračunskog perioda, za te svrhe je kreiran poseban izveštaj o tokovima gotovine.
Izveštaj o tokovima gotovine se dobija posebnim rearanžiranjem podataka sadržanih u bilansu stanja i bilansu uspeha omogućava uvid u prilive i odlive gotovine iz poslovnih, investicionih i finansijskih aktivnosti preduzeća. Izveštaj pokazuje promene u gotovini tokom perioda na koji se odnosi, odnosno iznos i osnov povećanja ili smanjenja gotovine i gotovinskih ekvivalentima na kraju obračunskog perioda u odnosu na početak. Izveštaj o tokovima gotovine se dobija posebnim rearanžiranjem podataka sadržanih u bilansu stanja i bilansu uspeha omogućava uvid u prilive i odlive gotovine iz poslovnih, investicionih i finansijskih aktivnosti preduzeća. Izveštaj pokazuje promene u gotovini tokom perioda na koji se odnosi, odnosno iznos i osnov povećanja ili smanjenja gotovine i gotovinskih ekvivalentima na kraju obračunskog perioda u odnosu na početak. Informacije sadržane u izveštaju o tokovima gotovine imaju veliku vrednost kako za menadžment preduzeća tako i za eksterne korisnike.
HVALA NA PAŽNJI
Dostları ilə paylaş: |
|
|