Szczegółowe zasady odbywania studiów doktoranckich



Yüklə 12,36 Kb.
tarix08.04.2018
ölçüsü12,36 Kb.
#36795

Szczegółowe zasady odbywania studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym obowiązujące od roku akademickiego 2012/2013

1. Studia doktoranckie na Wydziale Historycznym prowadzone są w formie indywidualnych studiów stacjonarnych, odbywanych pod kierunkiem promotora lub opiekuna naukowego, samodzielnego pracownika naukowego Wydziału Historycznego.


2. Promotor lub opiekun naukowy ustala z doktorantem temat badań, zakres pracy doktorskiej oraz udział doktoranta w zajęciach odbywających się poza Wydziałem Historycznym UW.
3. Doktorant realizuje plan zawarty w programie i planie stacjonarnych studiów doktoranckich, konsultując go z promotorem lub opiekunem naukowym.
4. Szczegółowe zasady odbywania praktyk dydaktycznych, do których zobowiązuje doktorantów Regulamin studiów doktoranckich UW, określa Rada Wydziału Historycznego w odrębnym dokumencie.
5. Doktorant może prowadzić zajęcia dydaktyczne na warunkach opisanych w Regulaminie Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim.(par.24).
6. W przypadku długotrwałych wyjazdów związanych ze stypendiami lub grantami realizowanymi przez doktorantów (trwającymi dłużej niż jeden semestr) doktorant może uzyskać urlop naukowy na zasadach opisanych w Regulaminie studiów doktoranckich na UW.
7. W czasie wyjazdu zagranicznego lub krajowego doktorant może, za zgodą Kierownika Wydziałowego Studium Doktoranckiego, realizować na miejscu punkty programu studiów.
8. Realizacja programu studiów jest corocznie oceniana przez Kierownika Studiów na podstawie złożonej przez doktoranta dokumentacji (sprawozdanie wraz z załącznikami wymienionymi w p. 9, indeks). W szczególności ocenie poddawane zostają osiągnięcia naukowe doktoranta (publikacje, udział w konferencjach, uczestnictwo w grantach itp.) oraz postępy w przygotowaniu dysertacji.
9. W sprawozdaniu powinny się znaleźć informacje na temat:

a) prac badawczych (prace terenowe, poszukiwania archiwalne i biblioteczne, stan zaawansowania rozprawy doktorskiej),

b) udziału w wydarzeniach naukowych (konferencje, warsztaty, seminaria itp.)

c) przewidzianego terminu otwarcia przewodu doktorskiego

d) ewentualnych trudności w przygotowaniu pracy doktorskiej.

e) prowadzonych zajęć dydaktycznych (tytuł zajęć, liczba godzin i dla którego roku studiów).


Do sprawozdania powinny być dołączone:

a) opinia promotora na temat postępu prac i aktywności naukowej doktoranta

b) opinia na temat odbytych w danym roku praktyk dydaktycznych

c) wykaz publikacji (wydrukowanych, przyjętych i złożonych do druku)


10. Warunkiem niezbędnym zaliczenia roku przez doktoranta jest zrealizowanie planu studiów - zaliczenie przedmiotów oraz uzyskanie wymaganej dla danego roku liczby punktów ECTS.
11. Sprawozdanie wraz z załącznikami oraz indeks powinny być złożone do dnia 15 września danego roku w dziekanacie Wydziału Historycznego.

12. Złożenie przez doktoranta sprawozdania i uzyskanie zaliczenia roku jest równoważne z rejestracją na kolejny rok studiów doktoranckich.


13. W uzasadnionych przypadkach, określonych przez Regulamin Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim (w szczególności z przyczyn zdrowotnych, rodzinnych lub w przypadku konieczności prowadzenia długotrwałych badań naukowych), Kierownik Wydziałowego Studium Doktoranckiego może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, łącznie nie więcej niż o rok. Do wniosku o przedłużenie okresu studiów doktoranckich dołącza się opinię promotora określającą przewidywany termin zakończenia rozprawy doktorskiej i jej obrony.

14. Doktorant przedłużający okres odbywania studiów doktoranckich może otrzymać stypendium doktoranckie na zasadach ogólnych.


15. Stypendia doktoranckie przyznawane są na jeden rok akademicki na zasadach ogólnych.
16. O przyznaniu stypendium decyduje Rektor UW, po zaopiniowaniu przez Wydziałową Komisję Doktorancką. Komisję, którą powołuje Rektor UW.
17. Doktorant ubiegający się o stypendium powinien dołączyć do wniosku dwie pozytywne opinie: jedną przygotowaną przez promotora i drugą – przez samodzielnego pracownika naukowego, który nie jest zatrudniony na Wydziale Historycznym UW.
18. W ocenie wniosków o przyznanie stypendium doktoranckiego Komisja Doktorancka stosuje następującą punktację:

a) publikacje opublikowane lub przyjęte do druku (poświadczone przez redakcję lub wydawcę) w danym roku akademickim: 0 – 4 pkt.

b) udział w konferencjach naukowych z referatami lub plakatami dotyczącymi tematyki badawczej doktoranta: 0 – 4 pkt

c) osiągnięcia w pracy badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej w danym roku: 0 – 4 pkt.

d) odbyte staże związane z tematyką pracy badawczej doktoranta: 0 – 2 pkt.

e) postępy w pracy doktorskiej na podstawie opinii opiekuna naukowego lub promotora: 0 – 2 pkt.

f) realizacja programu studiów doktoranckich (dot. I i II roku studiów) : 0 – 2 pkt.

g) samodzielne pozyskiwanie grantów: 0– 2 pkt.


19. We wszystkich sprawach, nieujętych w Szczegółowych zasadach odbywania studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym, stosuje się zasady ogólne zapisane w Regulaminie Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim, stanowiącym załącznik do uchwały nr 494 Senatu UW z dnia 18 kwietnia 2012 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim
Yüklə 12,36 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə