Temperament



Yüklə 62,62 Kb.
tarix05.10.2017
ölçüsü62,62 Kb.
#3262

Temperament
Pojem je odvozen z latinského slova temperamentum = náležitý, vzájemný poměr částí. V současné psychologii se používá pro označení souhrnu individuálních zvláštností osobnosti, jimiž se vyznačuje dynamika a intenzita celého prožívání a chování osobnosti.
Dynamikou prožívání a chování rozumíme zejména tempo průběhu, střídání psychických procesů, stavů činností a jednání. Intenzitou prožívání rozumíme jeho hloubku, intenzitou chování jeho vnější výraznost. Dynamika i intenzita duševního života je podmíněna vlastnostmi organismu, zejména jeho nervové soustavy. Proto vlastnosti temperamentu nemají psychický obsah, ale pouze formu (rychlost, sílu). Temperament člověka dává pečeť celému jeho duševnímu životu – vnitřnímu prožívání ( ovlivňuje např. rychlost paměti, myšlení, intenzitu a střídání citů) i vnějšímu chování (ovlivňuje např. výrazovost citů, mimiku, pantominiku, pohyblivost). Nejvýrazněji temperament poznamenává citový život a motoriku jedince. Temperamentové vlastnosti se výrazně uplatňují i při řízení vztahu organismu a prostředí.
Temperament jedince se projevuje velmi záhy po narození. Dítě mívá velmi brzy rozpoznatelnou osobnost právě v oblasti dynamiky. Temperamentová výbava je osobnosti vrozená a nelze ji úplně změnit, lze ji pouze výchovou a sebevýchovou upravovat a korigovat. Tak jak osobnost dospívá, tak klesá vliv temperamentových vlastností na naše prožívání a chování, člověk není pouhým výsledkem temperamentového působení, ale stále více se projevuje jeho zkušenost. Někdy se k nekorigovanému působení temperamentu jedinec vrací v kmetském věku. Temperament se tedy po dobu našeho života vyvíjí, i když základ je daný právě vlivem vrozenosti.
Vlastnosti temperamentu jako nápadné povahové vlastnosti k sobě odedávna poutaly pozornost lidí a velmi staré jsou i pokusy o jejich vysvětlení a zařazení do určitého systému.
Nejstarší teorii temperamentů vypracoval ve starověku řecký lékař Hippokrates (V. – IV. stol.př.n.l.) a později ji déle upravil Galénos ( II.stol.př.n.l.). Podle něho existují v těle 4 tekutiny : krev – sanguis, žluč – chólé, černá žluč – melanchólé a sliz – phlegma. Podle toho která tekutina v těle převládá, vznikají čtyři základní typy temperamentu.


Tekutina


Typ

Vlastnosti


krev

sangvinik

Nestálá povaho, živý, značně pohyblivý, lehce u něho vznikají a rychle se střídají nepříliš hluboké city

žluč

cholerik

Výbušná povaha,vznikají u něho náhlé, silné emocionální reakce, těžko se umí ovládat

černá žluč

melancholik

Laskavá a dobrotivá povaha, city u něho vznikají pomalu, ale jsou zato trvalé

sliz

flegmatik

Je pomalý a klidný, má slabé, pomalu vznikající a navenek málo výrazné reakce

Uvedené rozdělení , pojmenování a charakteristika temperamentů se osvědčilo a udrželo se po staletí, proto je dnes nazýváme klasickými typy temperamentu.


Jak se vyvíjela psychologie jako věda, vznikaly další typologie. Některé na tuto nejstarší typologii navazovaly, některé si jí nevšímaly.
Dalším příkladem, dnes už také klasickým, je konstituční typologie E.Kretschmera. Pracoval jako lékař v psychiatrické léčebně a zjistil, že schizofrenie se častěji vyskytuje u lidí štíhlých, méně otylých, kdežto cyklotymní psychóza se vyskytuje častěji u lidí tlustých. Zjistil, že 66% schizofreniků bylo astenické konstituce a jen 12,8% konstituce pyknické, ale u nemocných cyklotymní psychózou bylo 66,7% pykniků a 23,6% asteniků. Na tomto zjištění vybudoval E.Kretschmer svoji známou typologii. Pyknik a astenik a později k nim přidaný atletik označuje jako tzv. somatotypy a k nim přiřazuje typy charakteru. Kretschmer chápe temperament jako soubor afektivních dispozic. Tato typologie bývá často kritizována, zejména její východiska : že vyšel z patologie a normálním lidem přisoudil patické znaky (Kretschmer však nehovoří o schizofrenicích, ale o schizotymním typu), dále že přecenil vliv endokrinní soustavy a podcenil úlohu centrální nervové soustavy a také, že rozšířil pojem temperament i na obsah psychických vztahů, tj. ztotožnil jej s pojmem charakter.


Somatotyp


Typ charakteru (temperamentový typ)

Duševní choroba

Projevy


Astenik (leptosomní)

Schizotymní

Schizofrenie

Uzavřený, složitý, nepřístupný, vnitřní protiklady, tvrdý, strnulý

Pyknik

Cyklotymní

Maniodepresivita (cyklofrenie)

Otevřený, společenský, družný, přátelský, přirozený, nenucený, veselý, důvěřivý, přizpůsobivý, tolerantní, smysl pro humor, kontakt s realitou, sexuální přirozenost, přátelský, realista

Atletik

Viskózní

Epilepsie

Nekomplikovaný, bez velkých vzruchů, myšlenkově i pohybově těžkopádný, málo aktivní, zaměřen sám na sebe, klidní rozvážní, solidní, při podráždění až brutální, prakticky založený

Jiným příkladem typologie může být typologie zakladatele a hlavního představitele psychologického směru psychoanalýzy Sigmunda Freuda, který prohlásil, že dítě ve svém vývoji prochází 3 stádii, kdy každé je převážně zaměřeno na jednu oblast těla (ústa, anální otvor, obličej). Dojde-li k fixaci na některém stádiu, odpovídá tato fixace některému z následujících typů:




  1. orálně – erotický typ : vznikl při nedostatečném uspokojování sacího reflexu a jedinci tohoto typu se vyznačují závislostí na rodičích nebo jiných lidech, celková nezralost, pesimismus, hořkost.

  2. análně – erotický typ : vznikl fixací libida na anální funkci jako následek dodržování hygienických návyků v dětství. Tento typ se vyznačuje paličatostí, lakotou, odporem a agresivitou.

  3. falický typ: zaměřený na sebe až k narcismu, projevuje se jako exhibicionista a náladový jedinec.

Americký psycholog W.H.Seldon se domníval (podobně jako Kretschmer), že tělesné faktory nejpodstatněji determinují osobnost. Postupoval empiricky. Vyfotografoval 4000 studentů harvardské univerzity ve třech polohách (zpředu, z boku a zezadu). Při porovnávání fotografií zjistil, že se dají utřídit podle tří kritérií, která v kombinaci s dalšími znaky dávají tři základní morfologické tělesné tvary (endomorfní, mezomorfní, ektomorfní). To jsou pouze složky konstituce. Kromě toho zpracoval také složky temperamentu (který také ztotožnil s charakterem) a stanovil 3 skupiny:



  1. Viscerotomní – společenskost, pomalejší reakce, uvolněnost, snášenlivost, sklon k tělesnému pohodlí

  2. Somatotomní – převaha svalové činnosti, zdůraznění svalových komponent, smělost, přímost, pohyb, méně zdrženlivosti, sklon k agresi, touha po dobrodružství.

  3. Cerebrotomní – chování jako by bylo neustále kontrolováno rozumem (mozkem), rychlá reakce, citová zdrženlivost, sklon k samotářství, k distancování od společnosti.

Velmi rozšířená a uznávaná je typologie švýcarského psychiatra a psychologa Carla Gustava Junga. Kritériem pro rozlišení jednotlivých typů byl Jungovi vztah člověka k vnějšímu světu a k sobě samému. Podle těchto hledisek rozlišuje dva typy : introvert, extrovert.




Typ

Projevy


Introvert

Zaměřený na sebe, zahleděný do svého nitra, na své vlastní problémy a duševní stavy. Vůči okolí je uzavřený, nedůvěřivý plachý, nejistý, málo průbojný. Má intenzivní vnitřní život, hluboké city, těžko přizpůsobivý, vztahovačný, přemýšlivý, samotářský.

Extrovert

Zaměřen na vnější svět a ostatní lidi, je společenský, přístupný, agilní, otevřený, aktivní v činnostech i jednání, přizpůsobivý.

V praxi se ukázalo, že neexistují vyhraněné typy, ale že jedinec inklinuje ve svém chování i prožívání buď k extroverzi nebo introverzi.


H.J. Eysenck považuje temperament za „více či méně stabilní a setrvávající systém afektivního chování“. Vychází z výše popsaného pojetí Jungova (extroverze – introverze) a doplňuje jej o další rozměr stabilita – neuroticismus. Neuroticismus je faktor objevený právě Eysenckem. Souvisí s labilní autonomní nervovou soustavou a vyjadřuje lehce vyvolatelné, silně probíhající emoce.





Extrovert

Introvert

Stabilní


Společenský, přístupný, hovorný, bezstarostný, nenucený, čilý, optimista, dobrý vůdce

Pasivní, obezřetný, rozvážný, smířlivý, ovládá se, spolehlivý, vyrovnaný, klidný

Labilní


Nedůtklivý, neklidný, útočný, vznětlivý, vrtkavý, impulzivní, aktivní

Náladový, úzkostlivý, rigidní, střízlivý, pesimista rezervovaný, nespolečenský, tichý

U této teorie modelově odpovídá typ stabilní extrovert sangvinikovi (v pojetí Hippokratově i I.P.Pavlova), stabilní introvert flegmatikovi, labilní extrovert cholerikovi a konečně labilní introvert melancholikovi.


H.J.Eysenck vytvořil standardizovaný osobnostní dotazník ( EOD – A), který právě přiřazuje jedince k jednotlivému typu. Tento dotazník i s vyhodnocením je přílohou č.1 této práce.
Snad nejznámější a nejrozšířenější typologií je typologie ruského představitele I.P.Pavlova. Pavlov chápe různé typy temperamentu jako různé typy nervové činnosti, které jsou určeny vlastnostmi procesů dráždění a útlumu (pohyblivost, síla, vyrovnanost). Různým kombinacím těchto vlastností odpovídají různé typy temperamentu – obsah i názvy těchto typů odpovídají původní nejstarší typologii Hippokratově.
Nervová soustava je nejvyšším regulátorem vztahu člověka ke světu i k sobě samému, je základem biologické podmíněnosti psychiky. Hlavními kritérii Pavlovovy typologie jsou základní vlastnosti korových dějů podráždění a útlum, tj. jejich síla, jejich vzájemný poměr a jejich funkční pohyblivost. Temperament je tedy podle Pavlova podmíněn typem vyšší nervové činnosti. Ačkoliv základní vlastnosti nervové soustavy pokládal I.P.Pavlov za vrozené, uznával možnost změny temperamentu v průběhu života.

Typy vyšší nervové soustavy lze podle Pavlova rozdělit takto:




Temperament

Vlastnosti nervové soustavy

Vlastnosti prožívání a chování

Vzruch

Útlum

Rovnováha

Pohyblivost

Sangvinik

silný

silný

značná

značná

Živost, pohyblivost, nestálost

Flegmatik

slabý

silný

značná

malá

Pomalost, mírnost, malá přizpůsobivost změnám

Cholerik

silný

slabý

Malá (převládá vzruch)

značná

Ukvapenost, výbušnost, neovládání se

Melancholik

slabý

slabý

Malá (převládá útlum)

malá

Pomalost, utlumenost, přetváření citů.

Jaké pravděpodobné vlastnosti bude mít jedinec uvedených čtyř druhů temperamentu ukazuje následující tabulka. Je třeba mít na paměti, že vyhraněný typ téměř neexistuje, že spíš máme více vlastností odpovídajících určitému typu, ale v některých situací a za určitých podmínek se můžeme zachovat jako úplně jiný typ.






Sangvinik

Cholerik


Kladné vlastnosti

Záporné vlastnosti

Kladné vlastnosti

Záporné vlastnosti

Celková charakteristika

Optimismus, veselost, reaktivnost, živost, vnímavost, všímavost, přizpůsobivost, lehce se vyrovnává s těžkostmi, iniciativnost, podnikavost, pohyblivost, pohotovost, plynulá řeč, výřečnost

Mělkost citových zážitků, lehkomyslnost, nerozvážnost, přehnaná odvaha, nesoustředěnost, nestálost, labilita, sklon k rozptylování

Síla a hloubka citových zážitků, značná síla reakcí, vášnivost, oduševnělost, živost, vnímavost, schopnost velkého volního napětí, zásadovost, výrazná řeč, citově zabarvená výrazná mimika

Explozívnost, hněvivost, mrzutost, podrážděnost, zvýšená citová dráždivost, nerovnoměrnost zážitků, nespokojenost, přílišná impulsivnost, prudkost, netrpělivost

Vlastnosti projevující se v činnostech (zejména v práci a učení)

Stálá aktivita, značná práceschopnost, schopnost vykonávat několik činností najednou, pestrost činností a zájmů, rychlé tempo činnosti, rychlý přechod od jedné činnosti k druhé, značná síla reakcí, rozhodnost, pružnost jednání

Povrchnost, nedůkladnost, nestálost, rychlé ochabnutí nadšení, bezmyšlenkovitost

Velká práceschopnost, značná kvalita činnosti, rychlé pracovní tempo, rychlý přechod od jedné činnosti k druhé, iniciativnost, agilnost, podnikavost, samostatnost, důkladnost

Nerovnoměrnost činnosti,

Vlastnosti projevující se v chování (zejména ve vztahu k jiným lidem a k sobě samému)

Sdílnost, otevřenost, schopnost podřídit se, bezkonfliktovost, smířlivost, ústupnost, disciplinovanost, kolektivnost, družnost, společenskost, smělé vystupování bez trémy

Upovídanost, ovlivnitelnost, nestálé chování, malá sebekritičnost, spokojenost se sebou, teatrálnost

Rychlé a energické jednání, povídavost, úsilí o uplatnění v kolektivu,

Nesmiřitelnost, nesnášenlivost, tvrdohlavost, vzdorovitost, nepoddajnost, panovačnost, tvrdost, agresivita, přecitlivělost, urážlivost, nespravedlivost, nestálost, impulsivnost, nedisciplinovanost, nesebeovladatelnost






Flegmatik

Melancholik


Kladné vlastnosti

Záporné vlastnosti

Kladné vlastnosti

Záporné vlastnosti

Celková charakteristika

Vyrovnanost, spokojenost, duševní klid, chladnokrevnost, trpělivost, rozvážnost, vytrvalost

Nedostatek vášně, lhostejnost, slabé a nevyrovnané city, suchopárnost, nevšímavost, bezzájmovost, apatie, fatalismus, nepružnost, pohodlnost, pomalost, pasivita, neiniciativnost, těžkopádnost, váhavost, nerozhodnost, nevýrazná a pomalá řeč, malá výřečnost

Hloubka a stálost citů, citovost, rovnoměrnost zážitků, vážnost, hlubokomyslnost

Přílišná citlivost, pesimismus, malomyslnost, trudnomyslnost, smutek, sebesoužení, obavy z osudu, plachost, bojácnost, zadumanost, sevřenost, tichost, skleslost, roztržitost, tichá a nevýrazná řeč

Vlastnosti projevující se v činnostech (zejména v práci a učení)

Je schopen vykonávat dlouhotrvající tělesné a duševní práce, vytrvalost, rovnoměrnost činnosti

Nedostatek pracovního nadšení, neiniciativnost, malá aktivita, pasivita, nedostatek zájmů, nepružnost, stereotypnost činnosti, šablonovitost, malé tempo činnosti vůbec, pomalý přechod od jedné činnosti k druhé, sklon k zanedbávání činnosti, nepřesnost, nepořádnost

Svědomitost, vědomí zodpovědnosti, cit pro povinnost, usilovnost, houževnatost, důkladnost, starostlivost

Slabost reakcí, pomalost, strnulost pohybu, menší práceschopnost, menší kvantita činnosti, neschopnost dlouhotrvajícího pracovního vypětí, rychlé vyčerpání, unavitelnost, pedanterie, nepružnost

Vlastnosti projevující se v chování (zejména ve vztahu k jiným lidem i k sobě samému)

Samostatnost, neovlivnitelnost, dobromyslnost, snášenlivost, ústupnost, přizpůsobivost a schopnost podřídit se požadavkům kolektivu, přátelskost, rovnoměrnost a stálost chování, obliba ustáleného denního pořádku, pevné sebeovládání

Malá přizpůsobivost, uzavřenost, malá sdílnost, nesociabilnost, ústupnost, kompromisnost, pomalé odnavykání špatným vlastnostem a návykům, konzervativizmus

Rovnoměrnost, ustálenost chování, disciplinovanost, srdečnost, oddanost, věrnost

Nejistota, nedostatek odvahy, přílišná uzavřenost, samotářství, sklon ponořovat se do vlastních zážitků, pocity méněcennosti, nedostatek přizpůsobivosti, nepatrná sdílnost, nedůvěřivost, urážlivost, přecitlivělost.

Použitá literatura:

Filozofický slovník, Nakladatelství Svoboda, Praha 1976

Psychologie 1, Jozef Štefanovič, SPN, Praha, 1985

Malá encyklopedie současné psychologie, František Hyhlík, Milan Nakonečný, SPN, Praha, 1977



Psychoanalýza a filozofie neofreudismu, V.M.Lejbin, Nakladatelství Svoboda, Praha, 1979
Yüklə 62,62 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə