Tâhâ, 20/81 helal ve haram duyarliliği aziz Mü'minler!Yüklə 13,53 Kb.
tarix22.10.2018
ölçüsü13,53 Kb.

İL : OSMANİYE

AY-YIL : ARALIK 2012

TARİH : 14.12.2012

http://diyanet7.diyanet.gov.tr/image/besmele2.gif

كُلُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَلَا تَطْغَوْا فِيهِ فَيَحِلَّ عَلَيْكُمْ غَضَبِي وَمَن يَحْلِلْ عَلَيْهِ غَضَبِي فَقَدْ هَوَىTâhâ, 20/81

HELAL VE HARAM DUYARLILIĞI

Aziz Mü'minler!

Yüce Allah, temiz ve insan sağlığına yararlı olan şeyleri helal: kötü, pis ve zararı olan şeyleri de haram kılmıştır. Haram kılma yetkisi ise sadece Allah’a aittir. Kur’an-ı Kerimde: Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı temiz şeyleri haram saymayın. Ve aşırı da gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez (1) buyrulmaktadır. İnsanlara dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamanın yollarını gösteren dinimiz İslam, bazı şeyleri ve davranışları yasaklamış, bazılarını ise serbest bırakmıştır. Allah'ın açıkça yasakladığı şeylere "haram", yasaklamayıp serbest bıraktığı şeylere de "helal" diyoruz. Mesela, başkasının malını gasp etmek, faiz alıp vermek, zina etmek haram, ticaret ve alış veriş yapmak, çalışıp kazanmak, helal; evlenip yuva kurmak helaldir.Muhterem Müslümanlar!

Dinimizin getirdiği yasaklar ve kısıtlamalar hayatı zorlaştırmaya değil; kolaylaştırmaya yöneliktir. "Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez"(2) ayeti bu gerçeği ifade etmektedir. Hayatımızın verimini azaltan ve bize zararlı olan şeyleri Kur'an, "kötü ve çirkin" diye nitelerken; sahip olduğumuz insanî değerleri korumamızı sağlayan, bizi yücelten şeyleri de "güzel ve temiz" diye nitelemektedir.

Haramlar Allah'ın koymuş olduğu sınırlardır. Yüce Allâh, Kuran-ı Kerimde"..Kim Allah'ın sınırlarını aşarsa şüphesiz kendine zulmetmiş olur" (3) buyurmaktadır. Allah'ın haram kılmış olduğu şeylerden, kendi bakış açımızla "küçük" diyebileceklerimiz de, "ciddi" gördüklerimiz kadar önemsenmelidir.
Bile bile haram işlemek, haramlarda ısrar etmek büyük günahtır. İşlenen haramdan bir an önce vazgeçilmeli, pişmanlık duyup tövbe edilmelidir. Allah'ın açıkça haram kıldığı bir şeyin helal; helal kıldığı bir şeyin de haram olduğunu söylemek, Allah korusun, insanı dinden çıkarır. Bu konuda bilgili ve hassas olmamız gerekiyor.
Aziz Mü'minler!

Haram ve helal konularında duyarlı olmak, bizi yaratan, ilim ve kudreti ile takip ve kontrol altında bulunduran Allah'a olan imanımızı kuvvetlendirir ve zinde tutar. Buna karşılık helal-haram çizgisine dikkat etmeden yaşanan bir hayat, fıtratın sağladığı iyiye yönelme eğilimlerini köreltir. Haram-helal konusunda göstereceğimiz hassasiyetin önemini ortaya koyması açısından şu hadis-i şerif oldukça dikkat çekicidir:"Helal bellidir, haram bellidir. Bu ikisinin arasında birçok kişinin bilmediği şüpheli şeyler vardır. Kişi bunlardan sakınırsa dinini, onur ve haysiyetini korumuş olur. Şüpheli şeylerden kaçınmayanlar, koruluğun kenarında hayvanlarını otlatan kimse gibidir. Kolladığı hayvanların her an koruluğa dalması mümkündür. Dikkat edin her hükümdarın bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haram kıldığı şeylerdir..." (4)
Muhterem Müslümanlar!

Dinimiz, helalinden kazanıp meşru ve mubah yerlere harcamamızı ve aşırılıktan kaçınmamızı emretmektedir. Nitekim Hutbemizin başında okuduğum ayeti kerimede Yüce Allah (cc): "Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin temiz ve helal olanlarından yiyin. Bu konuda aşırı da gitmeyin, yoksa üzerinize gazabım iner. Gazabım kimin üzerine inerse o muhakkak helak olur" (5) buyurmaktadır.HAZIRLAYANIN ADI: Aziz YILMAZ

ÜNVANI: Karşı Yaka Camii İmam-Hatibi

DÜZİÇİ/OSMANİYE

____________________________________   1. Maide,5/ 87

  2. Bakara, 2/185.

  3. Talak, 65/1.

  4. Buhârî, İman, 39.

  5. Tâhâ, 20/81.Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə