V pričakovanju božIČA



Yüklə 25,79 Kb.
tarix07.04.2018
ölçüsü25,79 Kb.
#36394

Berila so razdeljena na leta A, B in C ter leto I in II.

Razdelitev beril je potrebna zato, da se v nekaj letih zvrstijo vsi pomembni svetopisemski odlomki. Tukaj so pomembni tudi evangeliji, da ne bi vsako leto poslušali istih odlomkov.



Nedeljska Božja beseda je tako razdeljena na tri leta: A, B in C.

Berila med tednom pa so razdeljena na leto I in II. Leto I pomeni neparna leta ( 2015, 2017…2019),  leto II pa pomeni parna leta ( 2016, 2018…2020 ).

Branje psalma je tudi pomemben del besednega bogoslužja. Psalm je Božja beseda, ki se navezuje na obe berili in evangelij.


Cerkveno leto: navadno leto 2017
berila ob nedeljah: leto A
v adventnem času: leto A
berila ob delavnikih: leto I.

Cikli:
2016 - Leto C, Leto II
2017 - Leto A, Leto I
2018 - Leto B, Leto II
2019 - Leto C, Leto I
2020 - Leto A, Leto II
ZAHVALA: Vsem, ki po župnijah prebirate božjo besedo , bodisi ob nedeljah, praznikih ali celo ob delavnikih velja iskrena zahvala v imenu Tajništva PZD. Vztrajajte v tem izjemnem poslanstvu in skušajte upoštevati pravila, ki so potrebna da je vaše delo lepo, uglajeno, Bogu v čast in župniji v ponos. Vzpodbujajte sebe in druge k temu plemenitemu poslanstvu.

Toliko nas je bilo na zadnjem skupnem srečanju bralcev božje besede v Dravogradu.
SREČANJE BRALCEV BOŽJE BESEDE - četrtek 20. 10. 2016 ob 18.30

 

 



Spoštovani bralec-bralka Božje besede v župniji!
V župniji opravljaš izjemno pomembno nalogo – posreduješ božjo besedo vernikom pri maši in bogoslužnih obredih. To je pomembna naloga in Tebi zaupano poslanstvo.

Zato potrebuješ nenehno vzpodbudo, nenehno odločitev zanjo. Prav je, da se srečamo, se vzpodbujamo, se odgovorno odzivamo na vabila. Srečanje pričnemo s sveto mašo.


DNEVNI RED:
1. Daritev svete maše za blagoslov našega dela

2. Branje božje besede v naših župnijah (podelimo si izkušnje, pripravimo kratka poročila predstavnikov bralcev)

3. Vprašanje koga in kako povabiti vernike med bralce božje besede v župniji? Kako oblikovati občestveno življenje b.b. v župnijah PZD? – oblikovanje občestva

4. Potrebnost Razporeda branja za bralce v vseh župnijah (nedelje, prazniki, teden..?)

5. Pobude iz prejšnjega srečanja (sodelovanje bralcev pri krstnih, pogrebnih mašah….drugih dogodkih v župniji…oblikovanje uvodnih misli pri mašah.) – začeti uresničevati-pripravljenost za to? – konkretizirati v dogovoru z župnikom.

6. Duhovno življenje bralca b.b. (osebno poglabljanje vere, duhovna rast bralca b.b.), kaj sem dolžan sam narediti in kaj mi lahko nudi župnija, PZD..dekanija..nadškofija).

7. Dekanijsko srečanje bralcev božje besede?? Potrebnost, oblikovanje..

8. Pobude, predlogi…

9. Zaključna molitev in agape
Srečanje je zamišljeno kot skupno razmišljanje in razgovor z iskanjem skupnih dobrih rešitev sodelovanja in graditve občestva, zato prosim, če doma razmislite in na srečanju aktivno sodelujete.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



KAJ JE BOŽJA BESEDA?

Božja beseda je Beseda ljubezni, zato moramo najprej imeti radi Sveto pismo, ga prebirati, se z njim hraniti in začutiti Ljubezen globoko v duši. Najprej je namenjen nam v duhovno hrano in šele, ko jo bomo mi prejeli in začutili sporočilno moč, jo bomo lahko podarili tudi drugim, saj ne moremo podariti nečesa, česar nismo prejeli.


Gladko in profesionalno prebrano besedilo pred Bogom nič ne pomeni, če ni odmeva srca. Bog ne bo presojal besed, ampak srce. Prav tako ni prostora za izumetničenost, narejenost, bahaštvo in samopašnost. Bog lahko tak nastop obrne nam v škodo! Branje Božje besede je velika čast, ki obenem kliče veliko ponižnost in strah Božji. Straho-spoštovanje nas bo vodilo do preprostega srca, ki bo s svetostjo misli in čistosti besede prineslo Božje sporočilo. Iz notranjosti mora zadoneti moč celega človeka - bralca, oznanjevalca.



Kdo je bralec Božje besede?

Bralca Božje besede uvrščamo med posebne Cerkvene službe. Pri maši ima zato svojo lastno službo, ki jo more sam opravljati, čeprav so navzoči pomočniki višjega reda (diakon, duhovnik, škof), zato mora biti za tako veliko službo zares sposoben in dobro pripravljen. Služba branja ni predstojniška, ampak strežniška služba. Bralci naj bi bili mlajši in odrasli, ki so sposobni dojeti naravo razodete Božje besede.

V katoliški Cerkvi poznamo tri vrste bralcev:

- bralec, ki je prejel to službo kot pripravniki na duhovništvo;

- bralec, ki ga v to službo postavi škof ali duhovnik, so vedno samo moški

- bralec in bralka, ki ju izbere duhovnik, z liturgičnim blagoslovom ali začasno določitvijo.

Kaj pa zunanjost, urejenost bralca/ke?

Pomembna je tudi zunanjost, obleka, saj govori celo moje telo. Izjemno pomembna je izgovorjava, artikulacija. Zato pripravim govorni organ, ogrevam grlo, gibam čeljusti in jezik. Ko pride bralec pred ambon, je priporočljivo, da preleti besedilo in s pogledom vzpostavi stik z občestvom, trenutek tišine pa poveča zbranost.



IZRAZI V BOGOSLUŽJU, POVEZANI Z BRANJEM BOŽJE BESEDE

Lektor
(iz lat. lektor = bralec) služba bralca, tako kot služba akolita, spada k liturgičnim službam. Njegova naloga je, da bere berila med bogoslužnim opravilom. Prav tako lahko bere tudi prošnje za vse potrebe, spev ali psalm.
Bogoslužno leto

da bi nedeljske svete maše v času »med letom« obogatili z več branja Svetega pisma stare in nove zaveze, je določeno »kroženje« beril in evangelijev (leto A po Mateju, leto B po Marku/Janezu, leto C po Luku). Podobno je tudi z branjem beril pri delavniških svetih mašah in molitvenem bogoslužju, kjer se menjavajo branja iz stare in nove zaveze.



 

Evangeljska knjiga
imenovana tudi evangeliarij, je lepo oblikovana in dragoceno okrašena knjiga, ki vsebuje odlomke iz evangelijev.
 

Lekcionar
(iz lat. lectio = branje) je knjiga Božje besede, beril, evangelijev in psalmov. Pri nas se imenuje Berila in evangeliji, ki jih beremo pri bogoslužju na ambonu in so razdeljena v časovna obdobja bogoslužnega leta.
 

Besedno bogoslužje
(branje Božje besede, razlaganje, molitev) je Cerkev prevzela iz bogoslužja judovske shodnice, kjer so ob sobotah brali odlomke iz Postave in Prerokov.
 Ambon
miza Božje besede, kjer se hranimo z Božjo besedo. Je vzvišen prostor med prezbiterijem in cerkveno ladjo za branje Svetega pisma.
PRAVILA, KI JIH BRALEC BOŽJE BESEDE UPOŠTEVA:

  • Pred oltar stopim počasi, spoštljivo, ponižno in po glavni mašni prošnji! Ob

prihodu se oltarju srednje globoko poklonim!

  • Berem jasno, glasno, razločno in počasi! Rdečega teksta ne berem!

  • Skrbim za spodoben zunanji  izgled!

  • Lekcionarja (knjigo Božje besede) ne nosim po cerkvi!

  • Na branje se pripravim že doma (se seznanim z dnevno Božjo besedo)!

  • Ko sem na vrsti za branje se pravočasno oglasim v zakristiji (10 min prej)

  • Pravočasno najdem zamenjavo za branje, v kolikor na dan, ko sem na vrsti

za branje, ne morem priti k sveti maši!

  • Od ambona odidem šele po odgovoru ljudstva. Poklon ni potreben.

  • Na branje  prošenj počakam pred oltarjem! Pred ambon stopim po

prebranem uvodnem delu!

  • Ko preberem zadnjo prošnjo, stopim od ambona in počakam na zaključne

besede duhovnika. Nato se vrnem na svoje mesto!

  • Pri branju ob delavnikih upoštevam, da je letošnje cerkveno leto – leto II

(berem Božjo besedo in prošnje, zapisane pod Leto II!

  • Pri branju Uvoda v molitev Očenaš, kot bralec le povabim vernike k molitvi.

Molitev Oče naš vedno prične duhovnik!

  • Pred branjem si  prilagodim višino (bližino, oddaljenost) mikrofona (v višino

ust), da bo Božja beseda, ki jo oznanjam, slišna vsem!
Yüklə 25,79 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə