A comenius Angol-magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Gimnázium és Gazdasági Szakközépiskola, Kollégium



Yüklə 354,05 Kb.
səhifə1/11
tarix23.01.2018
ölçüsü354,05 Kb.
#22167
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

A Comenius Angol - Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Gimnázium és Gazdasági Szakközépiskola és Kollégium

Pedagógiai Programja



A Comenius Angol - Magyar Két Tanítási Nyelvű

Általános Iskola, Gimnázium és

Gazdasági Szakközépiskola és Kollégium
helyi tanterve

2013. március



HELYI TANTERV

B/1 A választott kerettanterv

A kerettantervekkel kapcsolatos gondolatok, elképzelések, indokok

A kerettantervek módosítását az alábbi jogszabályok figyelembevételével aktualizáltuk:

51/2012. (XII. 21.) számú EMMI rendelet a kerettantervek kiadásának és jogállásának rendjéről

23/2013. (III. 29.) számú EMMI rendelet a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjérõl szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet módosításáról

4/2013. (I. 11.) számú EMMI rendelet a két tanítási nyelvű iskolai oktatás irányelvének kiadásáról
Az iskola önálló arculata - mint eddig is - az egyes tantárgyak egymásra épülésével, összhangjával valósul meg.

Ehhez kidolgoztuk a központi kerettantervre épülő, igényes helyi tantervünket, melyhez segítséget nyújtottak a korábbi tapasztalatok. Figyelembe vettük a pedagógusok tanmeneteit, melyek elkészítésében, átdolgozásában a kollégák folyamatosan együttműködtek.


Az iskolai nevelés-oktatás általános műveltséget megalapozó szakaszán belül az egyes évfolyamokon tanított kötelező tanórai foglalkozások megnevezése és azok óraszámai a következő táblázatokon szerepelnek. Külön táblázat készült az öt évfolyamos két tanítási nyelvű általános iskolai, gimnáziumi, a szakközépiskolai, és az érettségi utáni szakképző osztályok részére. A két tanítási nyelvű tagozatokon a jogszabályban meghatározottak szerint, a célnyelven oktatott tantárgyak óraszáma a tanulók kötelező óraszámának 35-50%-a közé esik. A kerettantervben meghatározott célnyelvű tantárgyak módosulhatnak a nevelőtestület összetételének függvényében.

Az évfolyamonként elsajátítandó tananyag tartalma között nagy az átfedés, így az átjárhatóság lehetősége biztosított. A közgazdasági osztályoknál ez egyszerűen megy, eltérő osztálytípusok esetén kell csak néhány tantárgyból különbözeti, vagy osztályozó vizsgát tenni.


Az egyes tantárgyak tananyagának osztálytípusonkénti és évfolyamra történő beosztását az érettségi szintjének figyelembe vételével a munkaközösségek alakítják ki. Ugyancsak a munkaközösségek feladata, hogy tantárgyanként meghatározzák a számonkérés különböző formáit és gyakoriságát, valamint az írásbeli számonkérés esetén a teljesítmények jegyre váltásának eljárását.

A tananyag tartalmát és az értékelés módszereit tanévkezdéskor minden tanulócsoporttal tudatni kell.


Az évenként készülő órarendek kialakításánál figyelembe kell venni a törvényben meghatározott, a napi óraszámokra vonatkozó előírásokat.

A táblázatok a NAT előírásai és egyéb ajánlások figyelembe vételével készültek.


Az OKJ központi programjait a minisztériumok és az illetékes szervek folyamatosan dolgozzák ki. Az iskolavezetés, a tantestület a fenntartóval egyeztetve olyan szakmákat indít, melyek illeszkednek a kéttannyelvű gimnáziumi képzéshez (magas nyelvi óraszámok) és figyelembe veszik a régiós munkaerőpiaci keresletet.

B/2 Maghatározott óraszám feletti kötelező tanórai foglalkozások


Szabadon tervezhető kötelező tanórai foglalkozások
A szabadon tervezhető kötelező tanórai foglalkozások alatt a kötelező kerettantervi anyag elméletét gyakorolják a diákok. Erre a feladatra az intézmény az alábbi képzéseken az alábbi tárgyakban biztosít többlet órát.

Hat évfolyamos képzés: mozgókép- és médiaismeret, fizika, biológia, tánc és dráma

Öt évfolyamos képzés: célnyelvi civilizáció, matematika, mozgókép- és médiaismeret, történelem
Érettségi előkészítő

Az érettségi előkészítők célja a vizsgatárgyakból az érettségi vizsgára jelentkező tanulók eredményes felkészítése. A felkészítés (a kötelező tanórai foglalkozásokon történő oktató munkával ellentétben) kifejezetten vizsgacentrikus: elsősorban a megfelelő vizsgázási technikákban való jártasság kialakítását, a vizsgarutin megszerzését és elmélyítését szolgálja. Órakerete heti két óra (74 óra/tanév). A tanulók az előkészítőre a tanév elején írásban jelentkezhetnek szeptember 15-ig. A foglalkozások október 1-től az érettségi vizsgákig tartanak. A foglalkozásokon a már megszerzett tantárgyi tudás elmélyítése, vizsgafeladatok elemzése, vizsgaszituációk gyakorlása zajlik.

A diákok jelentkezésükkel tudomásul veszik, hogy a jelentkezés egész tanéves órarendi kötelezettséget jelent. Az érettségi előkészítők nem korrepetálást jelentenek, hanem azokra az érettségikre készítik elő a diákokat, amelyek a felvételijüknél, továbbtanulásuknál fontosak lesznek. Közép szintre célnyelvi civilizáció, kémia, fizika tantárgyakból biztosít felkészítést az iskola, míg más tantárgyakból igény esetén teremt lehetőséget.

Emelt szintre angol nyelvből, kémiából és történelemből biztosít felkészítést az iskola, míg más tantárgyakból igény esetén teremt lehetőséget.

Az angol nyelven tanult tantárgyakból nincs lehetőség magyar nyelvű, közép szintű érettségi vizsgát tenni, így ezekből csak angol nyelven szervezünk előkészítőt. Közép és emelt szinten azokból a tárgyakból van lehetőség felkészítő foglalkozások szervezésére angol nyelven, ahol a tárgyat is angolul tanulták.
Erdei iskola

Az erdei iskola a hatosztályos képzésben a 9. és 10. évfolyamon, az ötosztályos képzésben a 10. és 11. évfolyamon kötelezően külső helyszínen lefolytatott többnapos, bentlakásos képzés, melynek során a tanulóknak földrajzi (topográfia, tájékozódás, geológia, csillagászat, meteorológia, morfológia), biológiai (fajismeret, társulástan, növényhatározás, cönológiai felvételezési technikák) képzést kapnak kifejezetten gyakorlati jelleggel, miközben sportolási és közösségépítési tevékenységeket is végeznek. A képzésnek fontos aspektusa a természetes helyszíneken történő bemutatás, gyakorlás. Az erdei iskola lezárásaként a tanulók munkáját helyben dolgozattal értékeljük, illetve az erdei iskolában zajló tevékenységekről és megszerzett ismeretekről jegyzőkönyvet (eseménynapló és szakmai összefoglaló) kell leadniuk, s mindkét érdemjegy a biológia és földrajz tantárgyak éves értékeléséhez számíttatik be.

Az utazás és szakmai programok költségét az intézmény, míg a szállás – étkezés költségét a szülők vállalják.

B/2/b Nem kötelező tanórai foglalkozások megtanítandó és elsajátítandó tananyaga
A nem kötelező tanórai foglalkozások alatt a kötelező kerettantervi anyag elméletét gyakorolják a diákok. Erre a feladatra az intézmény az alábbi képzéseken az alábbi tárgyakban biztosít többlet órát.

Hat évfolyamos képzés: mozgókép és médiaismeret, ének-zene, célnyelvi civilizáció, tánc és dráma

Öt évfolyamos képzés: tánc és dráma
Szakkörök
A szakkör szervezés elvei

Az intézmény támogat minden olyan szakköri kezdeményezést a diákok vagy a tantestület részéről, mely az iskola értékrendjével egyezik. A szakköri igényt adott tanévben szeptember 15-ig kell leadni, a szakkörök október 1-én indulnak, s a tanév végéig tartanak. A szakkörért felelős pedagógus szeptember 22-ig köteles elkészíteni a szakkör éves tervét, mely a programok tervezett időpontjait, a megtanítandó és elsajátítandó tananyagot, a fejlesztendő készségeket, képességeket tartalmazza, illetve a jelentkező diákok névsorát.


Az alábbi szakkörök, az iskola arculatának részeként minden évben indulnak

Comenius Filmműhely

Comenius Zenei Műhely

Comenius Színjátszókör

Comenius Énekkar

DSK – a középfokú nevelés-oktatásban a mindennapos testnevelés megvalósításában vesz részt, mivel a heti 2 tömegsport foglalkozással a heti öt testnevelés órából kettő kiváltható.


Az alábbi szakkörök, az iskolai diákság érdekkörének megfelelő, sora tovább bővíthető.

Magyar mint idegen nyelv

Történelem szakkör

Analízis szakkör

Énekkar

Kézműves kör



rajzszakkör

sportszakkör

gyógytestnevelés
Comenius Hiking Club - Természetjáró klub

Órakerete heti egy óra (37 óra/ tanév). A foglalkozások kétszer négy blokkban tömbösítve jellemzően szombati napokon kerülnek megtartásra, kifejezetten a természet négy aspektusának bemutatását lehetővé téve. Az őszi, téli, tavaszi és kora nyári aspektusokhoz igazodva a foglalkozásokon gyalogtúra keretében a tanulók elsajátítják - a túrák során aktuálisan felmerülő - fajfelismeréssel, társulástannal, tájékozódással, topográfiával, geológiával, meteorológiával, csillagászattal kapcsolatos ismereteket, ezzel a tanórai foglalkozások során szerzett tudás gyakorlati megvilágításban tud mélyebbé válni. A foglalkozások a foglalkozásvezető szaktanár által előre meghirdetett időpontokban és helyszínen zajlanak, a tanulók az egyes foglalkozásokra írásban jelentkeznek.


Versenyfelkészítés

Az intézmény minden szaktárgyból tart versenyfelkészítést, melyek a versenyidőszaktól függően az érintett diákok és tanárok közreműködésével minimum egy hónapos intenzív szakaszokban valósul meg.


B/3 A tanulók csoportba szervezésének elvei
A tanulókat általában évfolyamba, azon belül osztályba, s csoportba szervezi az intézmény, de egyedi esetekben mikor az életkori különbségek kevésbé hangsúlyosak, ám a közös érdeklődés okán több évfolyamról áll össze egy csoportnyi tanuló; lehetőség van arra, hogy adott csoportot ne osztály, vagy évfolyam kereteken belül szervezze meg az igazgató, hanem az iskola diákságának egészét figyelembe véve. Lehetőség van a nemek szerinti csoportbontásra pl. testnevelés tantárgy esetén. A diákok csoportbontása történhet tudásszint szerint is, ezt a fajta csoportbontást az érintett szakos kollégák minden évben felülvizsgálják, s a gyermek optimális fejlődését szem előtt tartva javaslatot tesznek az igazgatónak, aki dönt. Második idegen nyelv tantárgy esetében a diákok jelentkezése és az intézményi lehetőségek alapján történik a csoportszervezés.

A csoportok kialakításánál alapvető szempont a tanulók tanulmányi előmenetelének, fejlődésének figyelembe vétele, s az ideális csoport létszámok.

Az évfolyam és az osztály létszámát figyelembe véve csoportbontásban oktatjuk az angol célnyelvi civilizációt, az angolt, mint célnyelvet, a második idegen nyelvet, az informatikát.

Nagyobb létszámú osztályokban csoportbontásban tanítható minden olyan tantárgy, melyről a tanévnyitó értekezleten a tantestület dönt.

Több osztályból álló évfolyamon a csoportbontás kialakítása eltérhet az osztálybontástól.

A tanév során a diák egyszer kérheti a csoportváltást (pl.: második idegen nyelv), melyet az igazgató engedélyez. A csoportváltás ténye nem érinti a megszerzett érdemjegyeket, illetve a diáknak különbözeti vizsgát kell tennie abban az esetben, ha az új csoportja máshol tart a tananyagban.


A csoportbontások szervezési elvei
Idegen nyelvek oktatása

Iskolánk minden tagozatán az idegen nyelvi képzés kiemelt óraszámban történik.

A jelenlegi idegen nyelvi képzési formák:


  • angol korai két tannyelvű képzés az általános iskolában,

  • angol két tannyelvű képzés a gimnáziumban,

  • angol nyelv oktatása emelt szinten a szakközépiskolában.

  • második idegen nyelv (német, francia, olasz, spanyol) oktatása a 9-13;

ill. 13-14. évfolyamokon.
A célnyelven tanított tantárgyak esetében az osztály létszáma és nyelvi szintje dönti el a csoportbontás szükségességét.
A tanulószobai csoportok kialakítása

Osztályra épülő, homogén csoportok kialakítása célszerű a létszámarányosság figyelembevételével.

Alapképzést kiegészítő, nem kötelező tanórai foglalkozások besorolási szempontja

Az általános iskolába és a gimnáziumba beiratkozó diákok iskolánkban két tanítási nyelvű program alapján emelt szintű képzésben részesülnek. Iskolánk választásával igénylik a többletszolgáltatásokat és vállalják az ezzel járó többletfeladatokat, így a kerettantervben meghatározott nem kötelező tanórai foglalkozásokon is részt vesznek.

A csoportkialakítás alapja az osztály illetve a nyelvi szint szerinti létszámarányos bontás.
Az alapképzést kiegészítő, választható (nem tanórai) foglalkozások besorolási szempontjai

A tanuló egyéni érdeklődése, tehetsége alapján megvalósuló tevékenységi formák: a szakkörök, az énekkar, a sportkör, a könyvtár, az érettségire felkészítő foglalkozások.

Iskolánk alapvető célja, hogy tanulóinkat biztos tudással vértezze fel, és készítse elő őket a további ismeretek megszerzésére, a továbbtanulásra.
Egyéb foglalkozások szervezési elvei

A tanulókat általában évfolyamba, azon belül osztályba, s csoportba szervezi az intézmény, de egyedi esetekben mikor az életkori különbségek kevésbé hangsúlyosak, ám a közös érdeklődés okán több évfolyamról áll össze egy csoportnyi tanuló; lehetőség van arra, hogy adott csoportot ne osztály, vagy évfolyam kereteken belül szervezze meg az igazgató, hanem az iskola diákságának egészét figyelembe véve.



B/4 A tanórai foglalkozások megszervezése

A szükséges kötelező tanórai foglalkozások megnevezése, óraszáma

A kötelezően választandó tanórai foglalkozások megnevezése, óraszáma

A szabadon választható tanórai foglalkozások megszervezése, óraszáma


A tantárgyak órafelosztása az iskolában folyó általános iskolai, gimnáziumi és OKJ-s képzések órafelosztását, moduljait az 1. számú melléklet tartalmazza.
B/5 Tankönyvek, tanulmányi segédletek és taneszközök kiválasztásának elvei

Azokat a könyveket tekintjük választhatónak, amelyeket az oktatási miniszter hivatalosan tankönyvvé vagy segédkönyvvé, segédanyaggá nyilvánított. A választás során figyelemmel vagyunk a térítésmentes igénybevétel biztosításának kötelezettségét.




  • Az egyes évfolyamokon és a különféle tantárgyak feldolgozásához szükséges kötelező tanulói taneszközöket és tankönyveket a nevelők szakmai munkaközösségei határozzák meg az iskola helyi tanterve alapján.

  • A kötelezően előírt taneszközökről és tankönyvekről a szülőket minden tanév előtt (megelőző tanév januárjában szülő értekezleteken) tájékoztatjuk.

  • Az alkalmazott tankönyvek, segédletek kiválasztása során az egyéni választást tartjuk meghatározónak. Azonban – a pedagógus szabadságát nem sértve – figyelembe vesszük:

  • Az egymásba épülést, a folyamatosságot,

  • előnybe részesítjük a tankönyvcsaládokat,

  • gondosan megtervezzük az ellenőrzések tartalmi súlypontjait,

  • keressük az új, hatékony tananyag-közvetítő formákat, melyek segítenek a problémák megoldásában, elősegítik a könnyebb megértést,

  • törekszünk korszerű oktatási segédeszközök vásárlására, esztétikus berendezésére,

  • keressük az egyéni – kiscsoportos oktatás tartalmát segítő eszközök kialakításának lehetőségét.

  • A taneszközök kiválasztásánál a szakmai munkaközösségek a következő szempontokat veszik figyelembe:

  • A taneszköz feleljen meg az iskola helyi tantervének.

  • Az egyes taneszközök kiválasztásánál azokat az eszközöket kell előnyben részesíteni, amelyek több éven keresztül használhatóak.

  • A taneszközök használatában az állandóságra törekszünk: új taneszköz használatát csak nagyon szükséges, az oktatás minőségét lényegesen jobbító esetben vezetjük be.

  • az egy évfolyamon tanítók törekedjenek azonos tankönyvek használatára,

  • tartalmi megbízhatóság,

  • a leckék legyenek arányosak, jól taglaltak, rendszerbe foglalhatók,

  • A taneszközök ára feleljen meg a szülők anyagi teherbíró képességének,

  • igazodjanak a közép- és emelt szintű érettségi vizsga követelményeihez,

  • tegye lehetővé a differenciált foglalkoztatást és az önálló tanulói munkát.

  • A tankönyvekről, a taneszközökről és segédanyagokról a szakmai munkaközösségek döntenek, de a tankönyvek megválasztásáról a végleges döntés joga a szaktanáré.


A tantárgyi sajátosságoknak megfelelően az eszköztár az alábbi speciális eszközökkel egészüljön ki:


  • kislexikon,

  • kultúrtörténet,

  • feladattár,

  • szómagyarázat,

  • összefoglaló táblázatok.

Yüklə 354,05 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə