„A” helyszín”



Yüklə 18,55 Kb.
tarix02.03.2018
ölçüsü18,55 Kb.
#28811

„A” helyszín”


a./ Dörzsmozsárban dörzsöljön össze szilárd nikkel-sót, szilárd dimetil-glioximmal!

Figyelje meg a színek változását!

b./ Készítsen kb. 20 cm3 telített higany(II)só oldatot! Adjon szilárd káliun-jodidot kis részletekben az oldathoz, a kezdetben leváló csapadék feloldódásáig! Ossza két részre az oldatot, az egyik részlethez adjon telített ólom-só oldatot, míg a másik feléhez telített réz só oldatot. Az adagolásoknál figyelje, hogy a csapadék kiválása minél teljesebb legyen. Szűrje le a csapadékot, szárítsa meg, majd vizsgálja meg a színét különböző hőmérsékelten!



Figyelje meg a színek változását!



„B” helyszín”

A kobalt


Eszközök, anyagok: kémcsövek, porcelántál, vasháromláb, azbesztes drótháló, ammómium-tiocianát, kobalt(II)-nitrát, nátrium-fluorid, dietil-éter, etilalkohol, amil-alkohol, ecetsav, tömény sósav-, kálium-nitrit- és kobalt(II)-klorid-, reagens kobalt(II)-klorid-, vas(III)-klorid, kálium-hexaciano-ferrát(II)-, kálium-hexaciano-ferrát(III)-oldat

Kobaltionok színe vizes oldatban


Tegyen három kémcsőbe tömény kobalt(II)-klorid-oldatot! Az egyiket melegítse fel, egy másikhoz adjon tömény sósavoldatot, harmadikhoz etilalkoholt!

Figyelje meg az oldatok színének változását!

A kobalt- és vas(III)ionok egymás melletti kimutatása


Tegyen egy-egy kémcsőbe ujjnyi vas(III)-só- és kobalt(II)- só- oldatot, két kémcsőbe pedig ezek elegyét! Tegyen mindegyik kémcsőbe néhány kristály ammónium-tiocianátot! A negyedik kémcsőhöz adjon vegyszereskanálnyi nátrium-fluoridot! Mindegyik kémcsőbe tegyen kevés dietil-étert és amil-alkoholt! Intenzíven rázza össze a kémcsövek tartalmát!

Figyelje meg a felső, szerves fázis színét!

A réz

Eszközök, anyagok: kémcsövek, reagens réz-szulfátoldat, ammónia oldat, cc. HCl oldat

Tegyen két kémcsőbe ujjnyi rézszulfát oldatot, majd adjon az egyikhez ammónia oldatot, míg a másikhoz cc. HCl oldatot. Folytassa az adagolást óvatosan oly módon, hogy az ammóniás kémcsőbe sósavat adagol és fordítva!



Figyelje meg az oldatok színét, és annak változását!

„C” helyszín

Az ezüst komplexei


Eszközök, anyagok: 400 cm3-es főzőpohár, mérőhenger, mágneses keverő, tömény ammóniaoldat, reagens ezüst-nitrát-, nátrium-karbonát-, nátrium-hidroxid-, nátrium-klorid-, nátrium-bromid-, nátrium-tioszulfát-, kálium-jodid-, kálium-cianid-, nátrium-szulfid-oldat

Tegyen a főzőpohárba 100 cm3 deszt. vizet, 5 cm3 ezüst-nitrát-oldatot, tegye a főzőpoharat mágneses keverőre, indítsa el a keverést és adagolja hozzá sorrendben a következő reagenseket:



reagens neve

nátrium-karbonát

nátrium-hidroxid

nátrium-klorid

ammóniaoldat

nátrium-bromid

nátrium-tioszulfát

kálium-jodid

kálium-cianid

nátrium-szulfid

A reagensek adagolását addig folytassa lépésről lépésre, míg a változások egyértelműek lesznek!

A kálium-cianid adagolása előtt feltétlenül győződjön meg arról, hogy az elegy kémhatása lúgos-e!

Jegyezze fel a kísérlet különböző szakaszaiban keletkező csapadékok színét!

Az vas komplexei

b./ Tegyen a főzőpohárba 100 cm3 deszt. vizet, 5 cm3 vas(III)-só-oldatot, tegye a főzőpoharat mágneses keverőre, indítsa el a keverést és adagolja hozzá sorrendben a következő reagenseket:



reagens neve

nátrium-hidroxid

Salétromsav

sósav

foszforsav

ammóniumtiocianát

nátrium-fluorid

kálium-hexacianoferrát(II)

nátrium-szulfid

A reagensek adagolását addig folytassa lépésről lépésre, míg a változások egyértelműek lesznek!

D” Helyszín


a./ A rendelkezésedre álló vas(III)-só (FeCl3) oldatból mérj ki kémcsövekbe 1-től 9 cm3-ig egyre növekvő mennyiségben, 1 cm3-es léptékben. Egészítsd ki a kémcsövek tartalmát ammónium- tiocianát (NH4SCN) oldattal oly módon, hogy mindegyik kémcsőben 10-10 cm3 elegy legyen. Elegyítsd alaposan az oldatokat, majd vizsgáld meg, hogy melyik kémcsőben legintenzívebb a kialakuló szín!

A szín a vas(III)-ionoknak tiocianát ionokkal kialakuló vegyületétől származik és annál mélyebb a szín minél nagyobb a vegyület koncentrációja!

Határozd meg a színes vegyület összetételét annak ismeretében, hogy a vas(III)-só oldatának és a tiocianát-ionok oldatának koncentrációja azonos volt!


Szükséges eszközök: kémcsőállvány, kémcsövek, osztott pipetta, labdacs

Szükséges anyagok : 1*10-2 mólos vas(III)-klorid és ammónium-tiocianát oldat

Konduktometria:

A mérés során az előző komplexképződést vizsgáljuk, de a komplex összetételének meghatározása vezetőképesség mérésen alapul.



Pipettázzon a főzőpohárba 10 cm3-t a vas(III)-törzsoldatból, helyezze bele a mágneses keverőt, és adjon hozzá annyi deszt. vizet, hogy a harangelektróda mindhárom gyűrűje éppen a folyadékszint alatt legyen. Állítson be intenzív keverést, majd jegyezze fel a vezetőképesség értékét. 1 cm3-es adagokban adjon hozzá a rendelkezésre álló 0,02 mólos ammónium-tiocianát mérőoldatból, várja meg minden részlet adagolása után a vezetőképesség állandósulását! (20-30 s) A titrálást végezze 20 cm3 hozzáadott mérőoldatig! Készítse el a S=f(VNH4SCN) függvényt, határozza meg az ekvivalencia ponthoz tartozó mérőoldat térfogatot. Számolja ki a a keletkezett komplex sztöchiometriai összetételéát! Az ekvivalencia pont a titrálási görbén található töréspontnál van. Az ekvivalencia pont előtt és után lineáris szakaszokból áll a titrálási görbe. Milliméterpapír helyett próbálja használni az excel programot, és trendvonal felvételével segítse ill. pontosítsa az ekvivalenciapont meghatározását!
Yüklə 18,55 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə