Acne vulgaris su upalno oboljenje kože prouzrokovano promenama u pilosebacealnoj jedinici (struktura koja se nalazi u koži I sastoji se od folikula dlake I njemu pridružene lojne žlezde). Acne vulgaris



Yüklə 475 b.
tarix22.05.2018
ölçüsü475 b.
#45505





Acne vulgaris su upalno oboljenje kože prouzrokovano promenama u pilosebacealnoj jedinici (struktura koja se nalazi u koži i sastoji se od folikula dlake i njemu pridružene lojne žlezde).

  • Acne vulgaris su upalno oboljenje kože prouzrokovano promenama u pilosebacealnoj jedinici (struktura koja se nalazi u koži i sastoji se od folikula dlake i njemu pridružene lojne žlezde).



Akne su karakteristične za period puberteta, a početnu patološku leziju čini mikrokomedon iz kog u prcesu zapaljenja nastaju papule, pustule, nodusi i ožiljci.

  • Akne su karakteristične za period puberteta, a početnu patološku leziju čini mikrokomedon iz kog u prcesu zapaljenja nastaju papule, pustule, nodusi i ožiljci.



  • Proces počinje kod dece u uzrastu između 7 i 10 godina, kada imamo hormonsko uvećanje lojnih žlezda. Jedni od prvih znakova puberteta su masno lice i pojedinačni komedoni.

  • Vrhunac kliničkog ispoljavanja akni odigrava se izmedju 16 i 19 godine života.Kod nekih osoba zadržavaju i više od desetak godina i opstaju u tridesetim godinama.

  • Akne se najčešće pojavljuju na licu, ledjima, grudima i trbuhu.



Iako su akne česta pojava malo se zna o prirodi njihovog nastanka. Medjutim, zna se da su u razvoju akni uključena četiri procesa ,i to su :

  • Iako su akne česta pojava malo se zna o prirodi njihovog nastanka. Medjutim, zna se da su u razvoju akni uključena četiri procesa ,i to su :

  • 1. Povećanje proizvodnje sebuma,

  • 2. Okluzija ušća folikula dlake i obrazovanje komedona,

  • 3. Kolonizacija folikula dlake bakterijama iz roda Propionibacterium

  • 4. Zapaljenje.



Kod osoba sa aknama dokazana je veća količina sebuma nego kod osoba bez akni.Sebum mnogih pacijenata sa aknama sadrži manju količinu linoleinske kiseline, što bi mogao da bude jedan od uzroka retencione hiperkeratoze u folikulu dlake, što uzrokuje nastanak komedona.

  • Kod osoba sa aknama dokazana je veća količina sebuma nego kod osoba bez akni.Sebum mnogih pacijenata sa aknama sadrži manju količinu linoleinske kiseline, što bi mogao da bude jedan od uzroka retencione hiperkeratoze u folikulu dlake, što uzrokuje nastanak komedona.

  • Takođe, treba napomenuti, da se kod pacijenata sa aknama ne nalaze značajne promene u koncetraciji androgena. Najverovatnije da nastanak akni prati povećana koncentracija dehidroepiandrosteron-sulfata ( DHEAS).

  • DHEAS može da bude prekursor testosterona i dihodrotestosterona,hormona koji deluju na ćelije lojnih žleda. Lojne žlezde pacijenata sa aknama reaguju pojačano na uobičajnu koncetraciju androgenih hormona, što bi moglo da bude posledica pojačane aktivnosti enzima 5α-reduktaze( tip 1) koja konvertuje testosteron u dihidrotestosteron ,njegov aktivniji metabolit.



Uzrok je retenciona hiperkeratoza, odnosno smanjena deskvamacija orožalih ćelija donjeg dela infandibuluma, iznad mesta u kome se izliva sadržaj lojnih žlezda u folikul dlake. Posledica ovih promena je nakupljanje loja unutar folikula i stvaranje komedona.

  • Uzrok je retenciona hiperkeratoza, odnosno smanjena deskvamacija orožalih ćelija donjeg dela infandibuluma, iznad mesta u kome se izliva sadržaj lojnih žlezda u folikul dlake. Posledica ovih promena je nakupljanje loja unutar folikula i stvaranje komedona.



Nakupljanje lojnih izlučevina u koži, u unutrašnjosti blokiranog kanala stvara pogodne uslove za razvoj Propionibacterium acnes, koji se inače nalazi na koži, ali se u ovim uslovima nekontrolisano razmnožava. P. acnes je anaerobni pleomorfni difteroid. Njegovo prisustvo značajno je za proces zapaljenja koje je u osnovi kliničkih promena kod akni.

  • Nakupljanje lojnih izlučevina u koži, u unutrašnjosti blokiranog kanala stvara pogodne uslove za razvoj Propionibacterium acnes, koji se inače nalazi na koži, ali se u ovim uslovima nekontrolisano razmnožava. P. acnes je anaerobni pleomorfni difteroid. Njegovo prisustvo značajno je za proces zapaljenja koje je u osnovi kliničkih promena kod akni.



Pucanje komedona, slodne masne kiseline nastale hidrolizom iz triglicerida sebuma pod dejstvom lipaze P. acnes, brojni hidrolitički enzimi i hemotaktički faktorikoje proizvode ove bakterije, kao i odgovor imunskog sistema bolesnika na bakterijske antigene, zajdno i pojedinačno uzrokuju zapaljensku reakciju koja se klinički ispoljava u vidu papula, pustula i nodusa. Ostećenjem ovih primarnih eflorescencija mogu se nastati ožiljci.

  • Pucanje komedona, slodne masne kiseline nastale hidrolizom iz triglicerida sebuma pod dejstvom lipaze P. acnes, brojni hidrolitički enzimi i hemotaktički faktorikoje proizvode ove bakterije, kao i odgovor imunskog sistema bolesnika na bakterijske antigene, zajdno i pojedinačno uzrokuju zapaljensku reakciju koja se klinički ispoljava u vidu papula, pustula i nodusa. Ostećenjem ovih primarnih eflorescencija mogu se nastati ožiljci.



Obično se akne javljaju u vidu komedona, papula, pustula i nodusa u razčličitom odnosu, na licu, ledjima i gornjim delovima grudnog koša, često u masnu kožu ( seboreja).

  • Obično se akne javljaju u vidu komedona, papula, pustula i nodusa u razčličitom odnosu, na licu, ledjima i gornjim delovima grudnog koša, često u masnu kožu ( seboreja).





Pored papula i pustula, kod izraženog zapaljenja, nastaju nodusi ponekad krupni, fluktuirajući i bolni na dodir. Najznačajnija posledica akni je stvaranje ožiljaka. Oni mogu biti uski i dubok, oblika obrnute kupe, široki i plitki, sa gustim vezivom koje se pripaja za dublje strukutre ill kockastog oblika. Ređe se pojavljuju hipertrofični i keloidni ožiljci.

  • Pored papula i pustula, kod izraženog zapaljenja, nastaju nodusi ponekad krupni, fluktuirajući i bolni na dodir. Najznačajnija posledica akni je stvaranje ožiljaka. Oni mogu biti uski i dubok, oblika obrnute kupe, široki i plitki, sa gustim vezivom koje se pripaja za dublje strukutre ill kockastog oblika. Ređe se pojavljuju hipertrofični i keloidni ožiljci.



Neonatalne akne

  • Neonatalne akne

  • Odojačke (infantilne) akne

  • Ekskorirane akne

  • Lekovima izazvane akne

  • Kontaktne akne

  • Tropske akne

  • Gram negativne akne (folikulitis)



Pojavljuju se kod skoro 20% novorođenčadi i mogu da budu prisutne već na rođenju ili da se pojave u prva tri meseca života.

  • Pojavljuju se kod skoro 20% novorođenčadi i mogu da budu prisutne već na rođenju ili da se pojave u prva tri meseca života.

  • Češće se javljaju kod dečaka.

  • Umereno su izražene i najčešće nisu praćene stvaranjem ožiljaka ili pojavom težeg oblika akni. U toku prvih 6 meseci spontano se povlače.



Počinju da se stvaraju izmedju 3. i 6. meseca života i mogu da traju sve do 5. godine. Češće su kod dečaka. Mogu da budu veoma izražene, nodusima i ožiljavanjem. Mogu da prouzrokuju pojavu težih formi akni u adolescenciji.

  • Počinju da se stvaraju izmedju 3. i 6. meseca života i mogu da traju sve do 5. godine. Češće su kod dečaka. Mogu da budu veoma izražene, nodusima i ožiljavanjem. Mogu da prouzrokuju pojavu težih formi akni u adolescenciji.



  • Javljaju se kod mladih devojaka koje se opsesivno češu i cede svoje akne. Ožiljci mogu da budu dominatne promene.



Javljaju se po gornjim delovima trupa, ređe po licu, u vidu monomorfne ospe koju čine pustule okružene eritematoznim pojasom i papule.Nedostaju komedoni. Oralni kontraceptivi koji u svom sastavu imaju progestine s androgenom aktivnošću mogu da prouzrokuju nastanak akni, dok kontraceptivi koji imaju dominatan sadržaj etrogena imaju povoljan učinak.

  • Javljaju se po gornjim delovima trupa, ređe po licu, u vidu monomorfne ospe koju čine pustule okružene eritematoznim pojasom i papule.Nedostaju komedoni. Oralni kontraceptivi koji u svom sastavu imaju progestine s androgenom aktivnošću mogu da prouzrokuju nastanak akni, dok kontraceptivi koji imaju dominatan sadržaj etrogena imaju povoljan učinak.



Nastaju posle izlaganja kože katranima i njihovim derivatima, hlorovanim ugljovodonicima i uljima te hepatotoksičnim preparatima.

  • Nastaju posle izlaganja kože katranima i njihovim derivatima, hlorovanim ugljovodonicima i uljima te hepatotoksičnim preparatima.

  • Promene su lokalizovane na licu vratu, aksilarnoj regiju, penisu i skrotumu, posebno na mestima prekrivenim odećom.

  • Bolest traje dugo nekada godinama i decenijama.



Viđaju se kod bolesnika koji borave u toplim i vlažnim klimatskim uslovima i čine ih uglavnom papule i pustule na trupu i butinama. Boravak u klimatizovanoj sredini ili povratak u pojase umerene klime rešava problem.

  • Viđaju se kod bolesnika koji borave u toplim i vlažnim klimatskim uslovima i čine ih uglavnom papule i pustule na trupu i butinama. Boravak u klimatizovanoj sredini ili povratak u pojase umerene klime rešava problem.



Javljaju se kao posledica dugotraje primene sistemske terapije antibioticima kod pacijenata sa aknama, uglavnom mladića.

  • Javljaju se kao posledica dugotraje primene sistemske terapije antibioticima kod pacijenata sa aknama, uglavnom mladića.

  • Bolest se odlikuje iznenadnom pojavom folikularnih pustula i nodusa kod bolesnika čije su se akne do tada dobro kontrolisale standarndim antibioticima.

  • U kulturi brisa najčešće se izoluju G- bakterije ( Klebsiellia, Escherichia colli...)



Osnovni mehanizmi patogeneze akni su ujedino i mesta delovanja lekova. Dva najkorisnija pristupa su uspostavljanje prohodnosti folikula dlake i eliminacija P. acnes. Iz didaktičkih razloga metode u lečenju akni podeljene na: topijske i sistematske.

  • Osnovni mehanizmi patogeneze akni su ujedino i mesta delovanja lekova. Dva najkorisnija pristupa su uspostavljanje prohodnosti folikula dlake i eliminacija P. acnes. Iz didaktičkih razloga metode u lečenju akni podeljene na: topijske i sistematske.



1.Čišćenje kože- trebalo bi da je uobičajno i nežno , i uglavnom je usmereno na uklanjanje loja blagim atiseptičnim ratvorima ili blagim, nejonskim sapunima i mlakom vodom.

  • 1.Čišćenje kože- trebalo bi da je uobičajno i nežno , i uglavnom je usmereno na uklanjanje loja blagim atiseptičnim ratvorima ili blagim, nejonskim sapunima i mlakom vodom.



Benzoil peroksid- primenjuje su u obliku 5% gela preko noći i ujutru. Osnovni nezeljeni efekti su crvenilo i suvoća lica, a retko alergijski kontaktni dermatitis. Ako se primenjuje zajedno sa eritromicinom sprečava razvoj rezistencije na eritromicin.

  • Benzoil peroksid- primenjuje su u obliku 5% gela preko noći i ujutru. Osnovni nezeljeni efekti su crvenilo i suvoća lica, a retko alergijski kontaktni dermatitis. Ako se primenjuje zajedno sa eritromicinom sprečava razvoj rezistencije na eritromicin.

  • Klindamicin i eritromicin- primenuju se dva puta dnevno, a dostupni su u obliku gela, losiona i rastvora.



Azeleična kiselina- prirodna dikarbokisilna kiselina koja se u lečenju upotrebljava dva puna dmevno u vidu 20% kreme ne duže od 6.meseci u jednom ciklusu. Smanjuje obrazovanje komedona i ima imereni anti bakterijski efekat.

  • Azeleična kiselina- prirodna dikarbokisilna kiselina koja se u lečenju upotrebljava dva puna dmevno u vidu 20% kreme ne duže od 6.meseci u jednom ciklusu. Smanjuje obrazovanje komedona i ima imereni anti bakterijski efekat.

  • Ekstrakcija sadržaja zatvorenih komedona.



Topijski retinoidi- okosnica su topijskog lečenja blagih i umerenih oblika akni. Deluju komedolitično, normalizujući folikularnu hiperkeratinizaciju. Klasični primer topijskog retinoida je TRETINOIN u obliku krema, gela ili losiona u koncetracijama 0,025% i 0,05%. Prateći efekti primene ovog leka su ljuštenje kože i crvenilo. ADAPALEN je takođe sistemski retinoid, za koji je dokazano da je manje iritantan , a ništa manje efikasan od tretioina.

  • Topijski retinoidi- okosnica su topijskog lečenja blagih i umerenih oblika akni. Deluju komedolitično, normalizujući folikularnu hiperkeratinizaciju. Klasični primer topijskog retinoida je TRETINOIN u obliku krema, gela ili losiona u koncetracijama 0,025% i 0,05%. Prateći efekti primene ovog leka su ljuštenje kože i crvenilo. ADAPALEN je takođe sistemski retinoid, za koji je dokazano da je manje iritantan , a ništa manje efikasan od tretioina.



Oralni antibiotici:

  • Oralni antibiotici:

  • TETRACIKLIN deluje antimikrobno i antiinflamatorno. Koristi se najvise tri meseca uz redovnu kontrolu kod lekara.Kontraidikativan je u trudnoći, u toku dojenje i kod dece mladje od 8 godina.

  • DOKSICIKLIN je kod nas u širokoj upotrebi kao zamena za tetraciklin. Može se uzimati uz jelo, ali su češće fototoksične reakcije. Ni tetraciklin ni doksiciklin ne bi trebalo uzimati pred spavanje jer je moguće stvaranje ulceracija jednjaka, usled njihovog zadrzavanja u jednjaku.



Hormonski preparati- korisni su kod adolescentkinja i žene koje ne reaguju na uobičajnu terapiju ili kod žena sa hiperandrogenizmom. Najčešće se koriste kombinovani kontraceptivni preparati i etinil-estrandiol.

  • Hormonski preparati- korisni su kod adolescentkinja i žene koje ne reaguju na uobičajnu terapiju ili kod žena sa hiperandrogenizmom. Najčešće se koriste kombinovani kontraceptivni preparati i etinil-estrandiol.

  • IZOTRETINOIN je prirodni retinoid, derivat vitamina A. Smanjuje produkciju loja, deluje inhibitorna na rast P. acnes i normalizuje folikularni hiperkeratinizaciju. Lečenje traje 4-6 meseci. Izrazito je teratogeno sredstvo i zato je kontraindikovan kod trudnica.





Yüklə 475 b.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə