Adi ve soyadiYüklə 44 Kb.
tarix27.10.2018
ölçüsü44 Kb.
#75805

A

GRUBU


ADI VE SOYADI:

NO :


SINIFI :

2012-2013 MENEMEN ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 9 SINIFLAR DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 1. DÖNEM ikinci sınav SORULARIDIR.

SORULAR

Soru 1:”Hz.Muhammed emanetleri koruması,dürüst olması sebebiyle Mekkeliler arasında ………………(Güvenilir Muhammed) lakabıyla meşhur olmuştur.”Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A-El-Güven B-El-Dürüst C-Es-Sıddık *D-El –Emin E-Ebul KasımSoru 2:”Ben ,cinleri ve insanları bana ……….etsinler diye yarattım.”(Zariyat,56)Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A-Dönsün B-Gelsin *C-İbadet D-Gülsün E-KoşsunSoru 3:”Yüce Allah insana kendi ruhundan üflemiş,onu yeryüzündeki ……..kılmıştır.”Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A-yaratık B-insan C-dindar *D-Halifesi E-YardımcısıSoru 4:Aşağıdakilerden hangisi Hz.Muhammed’in annesinin vefat ettiği köyün adıdır?

A-Taif B-Kufe *C-Ebva D-Medine E-KubaSoru 5:”Her insan ………….üzere doğar (inanmaya yatkın olarak )dünyaya gelir.”Hadisi şerif

Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A-İnsan *B-Fıtrat C-Ahlak D-Yaşamak E-ÖlmekSoru 6:Evren hakkında aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğrudur?

A-Evren kendiliğinden meydana gelmiştir. B-Evrende pek çok şey tesadüfen olmaktadır.

C-Evrende sadece canlılar bulunmaktadır. *D-Evrendeki her şey Allah’ın denetimi ve gözetimi altındadır. E-Evrenin oluşumu ilahi güçle bağlantılı değildir.

Soru 7:”Bir Müslüman doğduğunda sağ kulağına …….,.sol kulağına kamet okunur.”Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A-Ayet B-sure *C-Ezan D-Hikaye E-DuaSoru 8:İslam’da tek tanrıcılığı ifade etmek için aşağıdaki kavramlardan hangisi kullanılır?

A-Fıtrat B-İhlas C-Ateizm D-Politeizm *E-TevhitSoru 9:Aşağıdaki surelerden hangisi bütünüyle Allah’ın birliğini konu edinir?

A-Fatiha suresi B-Bakara suresi *C-İhlas suresi D-Kevser suresi E-Nas suresiSoru 10: Peygamberimizin süt annesinin adı aşağıdakilerden hangisidir?

A-Amine *B-Halime C-Hatice D-Ayşe E-FatmaSoru 11: “İlahi dinlerde yer alan Tek Allah inancıdır.”Şeklinde tanımlanan kavram aşağıdakilerden hangisidir?

A-Politeizm B-Ateizm C-.Yahudilik * D-Monoteizm E-SatanizmSoru 12:“İlk insan ve ilk peygamber olan Hz…………..’den son peygamber olan Hz.Muhammed’e kadar bütün peygamberlerin getirdiği dinler tek tanrı inancına dayanır.” Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A-Hz.İsa *B-Hz.Adem C-Hz.İbrahim D-Hz.Musa E-Hz.DavudSoru 13:Allah’a ortak koşmak,ondan başka tanrı edinmek olarak nitelenen kavram aşağıdakilerden hangisidir?

A-Tevhit B-Fıtrat *C-Şirk D-Politeizm E-AteizmSoru 14: Tanrı’nın var olmadığı görüşünü savunan inanç biçimine ne ad verilir?

A-Politeizm *B-Ateizm C-.Tevhit D-Monoteizm E-ŞirkSoru 15: “Yüce Allah’a değil de kötü bir varlık olan şeytana tapınmayı savunanlara denir.”şeklinde tanımlanan kavram aşağıdakilerden hangisidir?

*A-Satanizm B-Ateizm C- Monoteizm D-Politeizm E-FıtratSoru 16:Aşağıdakilerden hangisi hem mal hem de beden ile yapılan ibadetlerden biridir?

A-Zekat *B-Hac C-Namaz D-Sadaka E-OruçSoru 17: Aşağıdakilerden hangisi peygamberimizin çocuklarından biri değildir?

A-Kasım B-Abdullah C- Rukiye D-Ümmü Gülsüm *E-AyşeSoru 18 :Aşağıdakilerden hangisi abdestin farzlarından biri değildir?

A-Elleri dirseklerle beraber yıkamak B-Yüzü yıkamak C-Başın dörtte birini mesh etmek *D-Ağza üç kez su alıp ağzı temizlemek E-Ayakları topuklarla beraber yıkamakSoru 19 : -“Peygamberimiz gençliğinde …………………………….(Erdemliler Birliği) adlı topluluğa katılmıştır.Bu cemiyet (topluluk),Mekke’de yaşanan adaletsizlikleri ve haksızlıkları önlemek amacıyla oluşturulmuş bir gruptu.”Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A-Mekkeliler Cemiyeti *B- Hilfu’l –Fudul C-Fudul Hilful D-İhtiyar heyeti E-Darul ErkamSoru 20: Aşağıdakilerden hangisi ibadetlerin genel özelliklerinden biri değildir?

A-İbadetler sadece Allah’a yapılmalıdır. B-Gösterişten uzak olmalıdır. C-Sürekli olmalıdır. *D-Kalbi temiz olanların ibadet etmesine gerek yoktur. E-Her ibadetin hem toplumsal hem de bireysel faydaları vardır.Soru 21: “Yüce Allah tarafından açık ve net olarak emredilmiş,kesinlikle yapılması gereken iş ve davranışlara ne denir?

A-Vacip *B-Farz C-Sünnet D-Din E-İnançSoru 22: Peygamberimizin doğum tarihi aşağıdakilerden hangisidir?

A-20 Mayıs 571 B-20 Nisan 622 *C-20 Nisan 571 D-20 Nisan 610 E-8 Haziran 632Soru 23 : Hazreti Muhammed aşağıdaki şehirlerden hangisinde doğmuştur?

*A-Mekke B-Medine C -Hayber D-Şam E-TahranSoru 24: Aşağıdakilerden hangisi peygamberimizin doğduğu ortamdaki ahlaki ve sosyal olumsuzluklardan biri değildir?

A-İnsanlar ;hürler ve köleler olarak ikiye ayrılmışlardı.

B-Kadınlara ve kız çocuklarına değer verilmezdi.

C-Kadınların miras,boşanma gibi temel hakları yoktu.

*D-Kız çocuklarına çok değer veriyorlardı.

E-Haksızlık ve kötü alışkanlıklar yaygındı.Soru 25: Cahiliye döneminde (İslamiyet gelmeden önce) Putlara tapmayan,Allah’ın bir olduğuna inanan , Hazreti İbrahim’in dinini devam ettirenler kimselere ne ad verilirdi?

A-Putperest *B-Hanif C-Ensar D-Muhacir E-Mecusi

Not :Her sorunun puan değeri 4 puandır.(25*4=100).Sınav süresi 40 dakikadır.Başarılar dileriz.

Cengiz Avcı Hasan Koyuncu H. Derviş Yamaner Hanifi GürcanDers Öğretmeni Ders Öğretmeni Ders Öğretmeni Ders Öğretmeni


Yüklə 44 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə