Aile göçü başvurusuna yanıt bekleme vizesiYüklə 26,12 Kb.
tarix14.06.2018
ölçüsü26,12 Kb.


Aile göçü başvurusuna yanıt bekleme vizesi (diğer adıyla D-vizesi)

Eğer aile birleşimi yoluyla Norveç’e gelmek istiyorsanız, kural gereği, Norveç’e girişiniz öncesinde oturum izninizin onaylamış olması gerekmektedir. Ancak, tüm kriterlerin karşılandığında dair şüphe götürmeyen istisnai durumlarda, oturum izniniz onaylanmadan önce Norveç’e giriş yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, vizeye tabi iseniz bir giriş vizesine ihtiyacınız vardır – aile birleşimine başvurmak veya kararı beklemek üzere giriş vizesi (D-vize). Norveç’e D-vizesi için sadece Türk vatandaşları vize başvuru merkezlerinde başvuruda bulunabilirler.

Bununla birlikte D-vizesi sadece belirli istisnai durumlarda onaylanabilir. Aile birleşimi koşullarına tam uyum olduğuna dair hiç bir şüphe olunmaması şart olarak koşulmaktadır. Eğer şartlara uyum yoksa veya Büyükelçilik tüm şartlara uyulmadığına dair herhangi bir şüpheye düşmüşse vize başvurunuzu reddedecektir. Eğer tüm şartlara uyum sağlayıp sağlamadığınıza dair şüpheniz varsa, Gerekli bilgiler icin UDI (Norveç Göçmenlik Müdürlüğü) 2013-001 no.lu sirküler belgesini inceleyebilirsiniz.

Lütfen, başvurucunun Türk vatandaşı olduğu aile göçü başvurularında çoğu zaman ve referans kişinin (yani Norveç’teki tarafın) ve başvurucunun 24 yaşında olduğu başvurularda her zaman Norveç polisinin referans kişi ile mülakat yaptığını aklınızda bulundurunuz. Daha ayrıntılı bilgi için burayı tıklayınız. Eğer Büyükelçilik polisin aile göçü dosyasındaki referansla mülakat yapacağı ihtimaline kanaat getirirse, o zaman D-vize talebinize dair başvuruyu reddedecektir. Büyükelçilik, Norveç polisi adına referans kişi ile mülakat gerçekleştiremez.

Bir D-vizesi, ancak Büyükelçilik ilişkinin kalıcı ve ciddi karakterde olduğuna dair belgelendirildiği takdirde onaylanır.

Eğer referans kişi Norveç’e aile göçü izni ile yerleşmişse, o zaman normalde D-vize başvurusu onaylanmayacaktır.Eşlerin yanı sıra, aile göçü gerçekleştirmek isteyen ortak çocuklar da başvuruda bulunabilir. Aile göçü başvurularında D-vizesine ilişkin daha fazla bilgi içi lütfen UDI (Norveç Göçmenlik Müdürlüğü) 2013-001 no.lu sirküler belgesini inceleyiniz.   

D-vizesi, Norveç’te oturma izni bulunan kalifiye işçilerin eşleri/ortak çocukları içinde durumuna gore verilebilmektedir. Lütfen UDI (Norveç Göçmenlik Müdürlüğü) 2013-004 no.lu sirküler belgesini inceleyiniz.   

Aile göçünden başka bir amaçla yapılmış oturma izni başvurusuna yanıt bekleme D-vizesine ilişkin sorularınız varsa, lütfen Büyükelçilik ile irtibata geçiniz.

 

D-vize başvurusu nasıl yapılır? (Türk vatandaşları için) :  1. Vize Başvuru Merkezi’nde aile birleşimi başvurunuzu yaparken, aynı zamanda D-vize başvuruşunuzu da yapabilirsiniz. Aile birleşimi başvurunuza ilave olarak, yine başvuru portalı üzerinden diğer bir başvuru kaydı daha, yani normal bir ziyaret vizesi (Schengen C-tipi vize) başvurusu da yapmanız gerekmektedir. Büyükelçilik, başvurunuz vize başvuru merkezince tarafımıza ulaştırıldıktan sonra, bu C-tipi vize olarak yaptığınız başvuru kaydını D-vize başvurusu olarak değiştirecektir.

  2. Eğer zaten aile birleşimi başvurunuzu daha önce sunduysanız ve şimdi de bir D-vizeye başvurmak istiyorsanız, dosyanızı sunabilmek için başvuru portalında bir C-vize başvuru kaydı yapmak, bu yolla başvuru ücretinizi ödemek zorundasınız. Bunu takiben evraklarınızı sunmak üzere Vize Başvuru Merkezi’nden randevu almak zorundasınız. Büyükelçilik, dosyanız vize başvuru merkezince tarafımıza ulaştırıldıktan sonra, başvurunuzu D-vize başvurusu olarak değiştirecektir.

  3. Eğer, Norveç’e gittikten sonra orada aile birleşimine başvurmak için bir D-vizeye başvuruyorsanız, 2 numaralı maddede (üstte) açıklanan yolu izleyeceksiniz. Bu şekilde Norveç’e gidince, gittikten sonraki ilk 7 gün içinde Norveç’te polise eksizsiz yepyeni bir aile göçü başvurusu sunmak zorundasınız. 

 

İstenilen Belgeler

Eşiyle aile birleşimi başvurusu için istenilen tüm belgelerin yanısıra, D-vizeye başvurabilmek için her zaman ayrıca şu belgeleri sunmak zorundasınız:  • Referans kişinin (Norveç’teki tarafın), evliliğin gerçekleştiği tarihin öncesi ve sonrasını kapsayan, kendisi ve başvurucu arasındaki ilişkiyi açıkladığı yazılı ifadesi gereklidir. Referans, nasıl ve nerede tanıştıklarını dikkatli bir biçimde açıklamalı ve birlikte geçirdikleri zamanlara ilişkin ayrıntılı bilgi vermelidir.

  • Başvurucu ve referans kişi arasındaki irtibat belgelenmelidir (Norveçli eşin pasaportundaki Türkiye giriş çıkış damgalarının olduğu sayfaların fotokopileri ve varsa başvurucunun Norveç’i ziyaretlerinin göründüğü ilgili pasaport fotokopileri eklenmelidir)

  • Eğer çeşitli fotoğraflar sunulmuşsa (isteğe bağlı), o zaman fotoğraflar da A4 kağıdına renkli fotokopi çekilmiş halde sunulmalıdır.

  • Esler için evrak listesi:

https://www.udi.no/en/checklists-container/family/vanlig-familie/checklist-for-spouse-family/

  • Çocuklar için evrak listesi:

https://www.norway.no/globalassets/2---world/turkey/visitors-visa-and-res-per/res.-per.-checklists/checklist-for-family-immigration-for-children-who-have-parents-in-norway.pdf

 

D-vizesine başvururken C-vizesi için istenilen belgeler ayrıca sunulmaz.Eğer D-vize başvurunuzu ayrı olarak yapıyorsanız, aynı evrakları daha önce sunmuş olsanız bile, aile göçü izni için gereken tüm evrakları yeniden getirmek zorunda olduğunuzu dikkate alınız.

Eğer D-vizeye, aile birleşimi başvurunuzla beraber aynı anda başvuruyorsanız, o zaman aile birleşimi için gereken evrakları tek set halinde sunabilirsiniz.   

 

Başvuruların değerlendirilme süresi
D-vize başvurularının değerlendirilme süresi basvuru sunulduktan 2 aydir. Bazı başvurularda değerlendirilme süresi daha uzun olabilir. Eğer büyükelçilik başvurucuyla mülakat yapmadıysa, başvurunun değerlendirilmesi süresi yaklaşık 2 ay olacaktır.

Eğer D-vize başvurunuz reddedilirse ve bu karara itiraz ederseniz, itirazınızın büyükelçilikte değerlendirilme süresi 3 hafta olacaktır. Eğer büyükelçilik red kararını değiştirmezse, o zaman dosyanız Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’ne (UDI) gönderilecektir. UDI’de itirazların değerlendirilme sürelerine ilişkin olarak bilgi edinmek için burayı tıklayınız.

 

D-vize onayı aldığınız zaman

Başvurunuz karara bağlandığında, Büyükelçilik, başvurunuz onaylanmışsa vize uyguladığı pasaportunuzu, ya da reddedilmişse pasaportunuzla birlikte red-mektubunuzu vize başvuru merkezine gönderecektir. Başvurucu Vize Başvuru Merkezi’nin resmi internet sitesinden başvuru durumunu takip edebilir ve bu yolla pasaportunun nerede olduğunu anlayabilir. Vize Başvuru Merkezi, pasaportunuz kendilerine ulaştığında size haber verecektir. Vize başvuru merkezi, pasaportunuzun size gönderilmesi için kargo hizmeti de vermektedir, bunun için başvurunuzu yaparken talimatta bulunmalısınız.

Eğer halihazırda bir aile birleşimi başvurusu da yapmadıysanız, Norveç’e giriş yaptıktan sonra 7 gün içinde başvurunuzu orada yapmak üzere Norveç polisinden randevu almanız gerekmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayınız. Eğer zaten aile birleşimi için başvuruda bulunmuş durumdaysanız, yine de Norveç’e giriş tarihinizden itibaren 7 gün içerisinde yerel polisi Norveç’e gelişinizle ilgili bilgilendirmekle yükümlüsünüz.

Lütfen, D-vizenin, size sadece aile birleşimi başvurunuz sonuçlandırılana kadar Norveç’te bekleme imkanı sağladığını aklınızda bulundurun. D-vize tek (1) girişli bir vizedir ve bu vizeyi diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek için kullanamazsınız. Bir D-vizesi size Norveç’te çalışma veya sosyal yardım veya kamu sağlığı hizmetlerinden yararlanma hakkı tanımaz. Eğer size D-vizesi verilmesi onaylanmışsa, Büyükelçilik, aile göçü dosyanız sonuçlanana kadarki tüm dönemi kapsayacak özel bir sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye etmektedir. UDI’deki (Göçmenlik Müdürlüğü’ndeki) başvuru değerlendirme sürelerine ilişkin bilgi için lütfen burayı tıklayınız


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə