Anotace kjch 415 katedra jaderné chemie



Yüklə 102,41 Kb.
tarix05.03.2018
ölçüsü102,41 Kb.
#29779

ANOTACE KJCH

415 - katedra jaderné chemie

Předměty doporučené studentům JCHI k zápisu v prvním roku studia.

OBCH 3+2 sem. Z

Obecná chemie

Nejdůležitější pojmy a veličiny v chemii, chemické reakce, chemické rovnice, stechiometrické výpočty, stavba atomů a molekul, skupenské stavy látek a jejich charakteristika, základy chemické termodynamiky, termodynamická rovnováha, fázové rovnováhy, chemická rovnováha, vliv změny podmínek na chemickou rovnováhu, rovnováhy v roztocích elektrolytů, kyseliny, zásady a soli, rovnováhy v roztocích málo rozpustných elektrolytů, základy elektrochemie, rychlost chemických reakcí, základy homogenní reakční kinetiky.



ACH1 3+2 sem. Z

ANORGANICKÁ CHEMIE 1

Základní pojmy a principy, stavba atomů a molekul, chemická vazba, molekulové orbitaly biatomických a víceatomových molekul, tvar molekul a molekulární symetrie, chemická vazba v tuhých iontových látkách, geometrie krystalových mřížek, bodové a prostorové grupy, základní strukturní typy krystalů, orbitalová symetrie, reakční mechanismy.



ACH2 2+2 sem. L

ANORGANICKÁ CHEMIE 2

Reakční mechanismy, základní reakční typy, srážecí reakce, acidobazické reakce, redukčně oxidační a radikálové reakce, systematická chemie prvků, prvky hlavních skupin, přechodné prvky a koordinační sloučeniny, katalýza, organokovové sloučeniny, ionty kovů v biologickém prostředí, chemie tuhých látek.



LAPR 0+5 sem. Z

PRAKTIKUM Z LABORATORNí TECHNIKY

Praktikum je zaměřeno na procvičení hlavních rutinních prací a postupů chemické praxe. Kurs zahrnuje základní operace jako krystalisace z vody a nevodných rozpouštědel, destilace, sublimace, elektrochemické experimenty, měření pH roztoků, stanovení bodu tání, indexu lomu, hustoty tuhých a kapalných látek, rozpustnosti, obsahu solvátové vody a použití elementární statistiky při hodnocení výsledků měření.



ANPR 0+6 sem. L

PRAKTIKUM Z ANORGANICKé CHEMIE

Základní praktikum zaměřené na syntézu anorganických sloučenin. Posluchači připravují různé soli a komplexní sloučeniny postupy založenými na běžných chemických reakcích jako neutralisace a redukčně oxidační procesy, dále pak na vysokoteplotních syntézách.



ORCH1 2+0 sem. L

Organická chemie 1

Struktura, klasifikace a nomenklatura nejdůležitějších tříd organických látek, jejich fyzikální vlastnosti (včetně vlastností spektrálních), jejich chemické vlastnosti (reaktivita), homologické řady organických sloučenin, typy chemických vazeb, principy chemických reakcí organických látek, alifatické, aromatické a heterocyklické struktury, prostorové uspořádání molekul (konfigurace, konformace, isomerie, stereoisomery, chiralita).



ALCH1 2+0 sem. L

ANALYTICKá CHEMIE 1

Úkoly a metody analytické chemie, schema analytického postupu, vzorkování a úprava vzorku, vážková analysa, srážecí titrace, chelatometrické titrace, acidobasické titrace, titrační křivky, určení bodu ekvivalence, indikátory, stanovení silných a slabých kyselin a zásad a solí, acidobasické reakce v nevodných prostředích, kvalitativní analysa kationtů a aniontů.


Předměty doporučené studentům JCHI k zápisu v druhém roku studia.
ORCH2 3+0 sem. Z

Organická chemie 2

Funkční skupiny, nábojové (elektronové efekty), fyzikální vlastnosti a reaktivita organických látek, jejich závislosti na struktuře látky, typu reakce a typu reakčních činidel, mechanismy reakcí významných v organické chemii (elektrofilní a nukleofilní substituce, elektrofilní a nukleofilní adice, eliminace, intramolekulární přesmyky), přehled významných skupin přírodních látek (uhlovodíky, proteiny, nukleové kyseliny, lipidy, isoprenoidy, přírodní polymery včetně polymerů umělých) a jejich vlastností.



ORPR 0+6 sem. Z

Praktikum z organické chemie

Cílem praktika z organické chemie je zvládnutí laboratorní techniky a metodiky organické chemie. Jednotlivé syntetické metody jsou voleny tak, aby se posluchač seznámil se základními chemickými operacemi, získal informace o přípravě a vlastnostech organických sloučenin a doplnil si teoretické znalosti z přednášek z organické chemie. Náplň praktika: bezpečnost práce, základní operace v organické laboratoři, práce s vakuem, práce za nepřístupu vzduchu a vzdušné vlhkosti, izolační postupy, sušení rozpouštědel, sledování průběhu reakcí, chromatografické metody.



ALCH2 2+1 sem. Z

ANALYTICKá CHEMIE 2

Redox reakce a redox titrace, titrační křivky, určení bodu ekvivalence, příklady redox metod (manganometrie, jodometrie), instrumentální metody analysy, elektroanalytické metody, spektroskopické metody, separační metody (rozpouštění, adsorpce, iontová výměna, molekulově sítový efekt), extrakce, kolonová chromatografie, chromatografie v plošném uspořádání, kvalitativní a kvantitativní analysa.



ALP1 0+6 sem. Z

Praktikum z analytické chemie 1

Toto laboratorní cvičení uzavírá předcházející dvousemestrový přednáškový kurs analytické chemie. Jeho cílem je prakticky procvičit se studenty základy kvalitativní anorganické analysy, její pracovní postupy, a klasické metody analysy kvantitativní. Zároveň je kladen důraz na praktické zvládnutí rutinních laboratorních operací jako vážení, práce s odměrným chemickým nádobím, příprava a rozpouštění tuhých vzorků k analyse. Procvičované úlohy pokrývají oblasti kvalitativní analysy a vážkové a odměrné analysy (acidobasické, potenciometrické a srážecí titrace).



ALP2 0+6 sem. L

Praktikum z analytické chemie 2

Toto laboratorní cvičení navazuje Praktikum z analytické chemie 1. Jeho cílem je seznámit studenty s dalšími odměrnými metodami analysy a se základními instrumentálními analytickými metodami, které jsou důležité nejen pro chemii analytickou, ale i pro další odvětví chemie. Procvičované úlohy pokrývají oblast chelatometrických a redox titrací, spektrofotometrie, elektroanalytických metod, chromatografie a atomové absorpční spektroskopie



BIO 4+1 sem. L

BIOCHEMIE

Struktura a funkce biochemicky významných látek, přenos genetické informace, základní metabolické pochody, regulační mechanismy a vzájemné vztahy metabolických cest, biochemie významných fysiologických pochodů.



CHT 4+0 sem. Z

Chemická termodynamika

Termodynamické systémy; termodynamické vlastnosti; ideální plyny; reálné plyny; první věta termodynamická; druhá věta termodynamická; třetí věta termodynamická; termodynamická rovnováha; fázová rovnováha; chemická rovnováha; elementární základy nerovnovážné termodynamiky.



KIN 1+0 sem. L

KINETICKÁ TEORIE HMOTY

Kinetická charakteristika agregátních stavů látek, princip molekulárního chaosu, tlak ideálního plynu, kinetická teorie a teplota, ekvipartiční princip, Maxwell-Boltzmannův distribuční zákon a jeho důsledky, molekulární srážky a střední volná dráha molekul, transportní procesy v plynech, kinetická teorie reálných plynů, ideální kapalina, teoretické představy o kapalné fázi, tokové vlastnosti kapalin, difúze v kapalinách, pohyb částic v kapalinách, zákon Einsteinův- Smoluchovského.



VYC1 0+1 sem. L

Výpočty z fyzikální chemie 1 (dosud jen Výpočty z fyzikální chemie VYCH – bude Změna počínaje pŘÍštím ŠkolnÍm Rokem)

Základní termodynamické pojmy, ideální a reálné plyny, první věta termodynamiky, tepelné kapacity, reakční a spalná tepla, skupenská tepla, objemová práce, druhá věta termodynamiky, závislost stavových funkcí na termodynamických proměnných, fázové rovnováhy.



JCH1 2+0 sem. L

Jaderná chemie 1

Vznik a vývoj jaderné chemie a radiochemie, jejich definice a místo mezi vědními obory. Jaderná individua, elementární částice, vlastnosti, symbolika, struktura a stabilita atomových jader. Jaderné reakce, jejich třídění, popis a mechanismus. Přirozená a umělá radioaktivita.


TŘETÍ ROČNÍK JCHI

JCH2 2+1 sem. Z

Jaderná chemie 2

Kinetika jaderných reakcí, aktivita a kinetické zákony radioaktivní přeměny, jednotky radioaktivity, soustavy radioaktivních nuklidů, radioaktivní rovnováhy, kinetika binukleárních reakcí. Energetika jaderných reakcí, reakce exoergické a endoergické, hmotnostní a energetická bilance jader, vazebná energie. Energetické poměry při záření alfa, beta a gama.



JCH3 2+2 sem. L

Jaderná chemie 3

Výtěžky jaderných reakcí, účinný průřez, excitační funkce, štěpné reakce, spontánní štěpení, chemie atomů vytvořených jadernou reakcí, lokální teplota, atomový odraz a odrazová energie, odraz atomu vázaného v molekule, reakce nascentního atomu, retence, Szilard Chalmersova reakce.



REKI 2+0 sem. Z

Reakční kinetika

Reakční rychlost; izolované reakce různých řádů; simultánní reakce; průtokové reaktory; tepelná závislost reakční rychlosti a rychlostní konstanty; srážková teorie; teorie aktivovaného komplexu; chemická dynamika; monomolekulární, bimolekulární a trimolekulární reakce; řetězové rekace atomů a volných radikálů; reakce v kapalných roztocích; katalýza.



TL 1+0 sem. Z

Tuhé látky

Chemická vazba v tuhých látkách; krystalová struktura a její určení; růst krystalů; strukturální defekty; nábojové defekty; difúze v tuhých látkách; chemické reakce tuhých látek; procesy na povrchu tuhých látek.



ETR1 2+0 sem. Z

EleKtrochemie a teorie roztoků 1

Předmět elektrochemie; kapaliny a roztoky: viskozita, povrchové napětí, rozpustnost, roztoky, osmotický tlak, aktivity a aktivitní koeficienty, difúze; chování iontů v roztocích: disociace, solvatace, silné a slabé elektrolyty, meziiontové působení , vodivost, Faradayovy zákony, převodová čísla a pohyblivosti iontů, aktivity iontů, iontová síla; elektrodové jevy: potenciály, elektromotorické napětí, typy elektrod a článků, standardní elektrodové potenciály, potenciometrie, potenciálové rozdíly na mezifází, polarizace, elektrolýza, analytické aplikace elektrochemie, využití elektrodových dějů v praxi, základní pojmy koroze.



VYC2 0+2 sem. Z

Výpočty z fyzikální chemie 2

Fugacita, aktivita, chemická rovnováha, rovnovážná konstanta a její teplotní závislost, reakční isoterma, roztoky elekrolytů, aktivitní koeficienty, produkt rozpustnosti, pH, acidobasická rovnováha, komplexní roztoky.



VYC3 0+2 sem. L

Výpočty z fyzikální chemie 3

Vodivost, převodová čísla, Faradayovy zákony; elektrodové potenciály, rovnováha redox dějů; elektromotorické napětí galvanických článků, výpočet pH, rozpustnosti, rovnovážných konstant, aktivitních koeficientů, vylučování kovů, polarizační děje; kinetické rovnice, kinetické rovnice mocninného typu, chemická kinetika homogenních soustav, reakce izolované, reakce simultánní, reakce rovnovážné, Horiuti, stechiometrická čísla, teplota a reakční rychlost, heterogenní reakce.



FYPR 0+6 sem. Z

Praktikum z fyzikální chemie

V tomto praktiku jsou demonstrovány zákonitosti základních fyzikálně chemických jevů. Studenti určují základní termodynamické, kinetické a elektrochemické charakteristiky jako rovnovážné konstanty, rychlostní konstanty, pufrační kapacitu tlumivých roztoků, atd. Potřebná experimentální data získávají chemickou metodami kvantitativní chemické analysy (titrace, extrakce, atd.), jakož i běžnými instrumentálními metodami (UV-VIS spektrofotometrie, polarografie, potenciometrie, konduktometrie, elektrolýza a viskosimetrie). Je kladen důraz na řádnou interpretaci experimentálních dat a jejich matematické a statistické vyhodnocení.



INS1 4+0 sem. L

Instrumentální metody 1

Plynová chromatografie, metody termické analýzy, základní vakuové techniky, atomová emisní spektroskopie, luminiscenční analýza, Ramanova spektroskopie, atomová absorpční a fluorescenční spektroskopie, molekulární absorpční spektroskopie UV, VIS, IR spektroskopie, mikrovlnná spektroskopie, absorpce rentgenového záření.



KOCH 2+0 sem. L

Koloidní chemie

Dispersní systémy, hlavní vlastnosti hrubých a koloidních dispersí. Kinetické a optické vlastnosti dispersí, sedimentace, centrifugace, dialýza a ultrafiltrace. Vlastnosti fázových rozhraní, povrchová energie a smáčení, adsorpce, elektrická dvojvrstva, elektrokinetické jevy. Lyofobní soly a suspenze, aerosoly, emulze a pěny, lyofilní koloidní roztoky, gely.



INPR 0 + 4 sem. L

PRAKTIKUM Z INSTRUMENTÁLNÍCH METOD

Studium kinetiky heterogenních katalytických reakcí za použití plynově chromatografické detekce produktů, Fourierova IČ spektroskopie při charakterizaci povrchů a jejich reaktivity, studium izotopické výměnné reakce pomocí hmotnostní spektroskopie, elektronová spinová resonance pro měření radikálů v pevné fázi, elektrochemické metody výzkumu, rastrovací elektronová mikroskopie pro studium povrchu tuhé fáze, atomová absorpční spektroskopie, mikrostrukturální analýza a metody termické analýzy pro studium katalyzátorů.



DIOZ 3+0 sem. L

Detekce a dozimetrie ionizujícího záření

Ionizující záření (IZ), zdroje IZ, veličiny a jednotky dozimetrie IZ, interakce IZ s látkovým prostředím, vlastnosti detektorů, použití detektorů, plynové detektory, scintilační detektory, detektory pro vysoké energie, polovodičové detektory, integrální dozimetrické metody, statistické zpracování dat, meze stanovitel­nosti a dokazatelnosti.



ZKJE 2+0 sem. L

základy konstrukce a funkce jaderných elektráren

Fysikální základy jaderné energetiky, popis neutronových polí, konstrukce a funkce komponentů jaderné elektrárny, základní typy reaktorů založených na štěpení tepelnými neutrony, reaktory pracující s rychlými neutrony, konstrukční materiály pro jaderné reaktory, provoz jaderné elektrárny, vliv 135Xe na funkci jaderného reaktoru, změny paliva a reaktivity s dobou provozu, jaderné cykly, vývoj a přenos tepla v jaderné elektrárně, bezpečnost, uvedení jaderné elektrárny do provozu, ukončení provozu, likvidace elektrárny, jaderné odpady, sociální problémy jaderné energetiky.


ČTVRTÝ ROČNÍK JCHI

SMJ1 3+0 sem. Z

Separační metody v jaderné chemii 1

Základy hlavních separačních metod. Teorie extrakčních a chromatografických metod. Extrakce chelátů, typy chelátotvorných činidel. Separace pomocí měničů iontů, organické a anorganické měniče iontů.



SMJ2 2+0 sem. L

Separační metody v jaderné chemii 2

Kapalinová extrakce iontových asociátů, klasifikace systémů, extrakce jednoduchých a složitých asociátů. Extrakce směsí extrakčních činidel. Aparatury a zařízení používané při extrakci. Kapalinová chromatografie, termochromatografie, membránové separační procesy, elektromigrační separační procesy, destilační metody, elektrochemické metody.



STP 3+0 sem. Z

Radiochemie stop

Zvláštnosti chování stopových množství a koncentrací látek, definice a význam oboru. Stopy v molekulárních a iontových formách, stopové koloidy (radiokoloidy). Metody studia stavu (speciace) a chování stop, metody práce s roztoky velmi nízkých koncentrací. Distribuce stop v makroheterogenních soustavách, spolusrážení, adsorpce, elektrochemické chování stop a včleńování radioaktivních plynů do pevných látek a jejich využití.



RACH 3+0 sem. Z

Radiační chemie

Ionizující záření, interakce záření s látkovým prostředím, stadia radiolýzy, distribuce energie záření v látkách, radiačně chemické výtěžky, vlastnosti a reakce přechodných produktů radiolýzy: ionty, tepelné elektrony, vzbuzené atomy, vzbuzené molekuly, radikály, vznik stabilních produktů radiolýzy, kinetika radiačně chemických reakcí, radiolýza plynů, kapalin, vody, vodných roztoků a tuhých látek, využití radiačně chemických reakcí.



TPC 2+0 sem. L

Technologie palivového cyklu jaderných elektráren

Základní typy uranových rud; fyzikální a radiometrické metody ú­pravy uranových rud; chemicko-technologické procesy zpracování uranových rud: loužení, sorpce, kapalinová extrakce, čistě che­mické postupy; rafinace uranu na nukleární čistotu; příprava U, UO2, UF6; rekonverze UF6; sol-gel procesy; separace izotopů ura­nu; výroba palivových článků základních typů reaktorů; přepraco­vání vyhořelého paliva; zpracování a likvidace radioaktivních od­padů.



RAM 3+0 sem. L

Radioanalytické metody

Indikátorové metody, stanovení přirozeně indikovaných prvků, izotopová zřeďovací analýza, substechiometrická metoda, radioreagenční metody, radiometrické titrace, metody uvolňování radioaktivní látky, aktivační metody, aktivace tepelnými neutrony, aktivace neutrony o větší energii, aktivace nabitými částicemi a fotony, metody založené na neaktivační interakci ja­derného záření, rentgenfluorescenční analýza.



CRHP 3+0 sem. Z

Chemie a radiační hygiena prostředí

Životní prostředí jako systém, vliv lidské činnosti na prostředí, péče o prostředí. Vlastnosti a složení litosféry, atmosféry, hydrosféry a biosféry, přírodní procesy v nich. Biogeochemické cykly. Radioaktivita prostředí. Zdroje znečišťování biogeosféry, fyzikálně chemické šíření, reakce a účinky kontaminantů v biogeosféře. Biologické účinky ionizujícího záření, principy systému ochrany před ionizujícím zářením a jeho aplikace, ochrana před ionizujícím zářením na pracovištích.



NUK1 2+0 sem. L

Aplikace radionuklidů 1

Klasifikace jaderných metod a principy jejich aplikace, pracovní metody v radiochemii, radiochronometrie, metody založené na chemických, biologických a fyzikálních účincích ionizujícího záření, indikátorové metody, reakce izotopové výměny, izotopové jevy, technickoprůmyslové aplikace radionuklidů.



INS2 2+0 sem. Z

Instrumentální metody 2

Klasické magnetometrické metody, magnetická rezonanční spektroskopie, fotoelektronová spektroskopie, Penningova ionizační elektronová spektroskopie, autoemisní elektronová spektroskopie, Augerova elektronová spektroskopie, spektroskopie energetických ztrát elektronů, spektroskopie prahových potenciálů, kapalinová chromatografie, hmotnostní spektrometrie.



CHJE 2+0 sem. Z

Chemie provozu jaderných elektráren

Chemický a radiochemický režim provozů jaderné elektrárny; prin­cipy úpravárenských procesů; procesy úpravy neradioaktivních vod (přídavné a chladící vody, kondenzátu) a kalů ; procesy úpravy radioaktivních vod (chladiva primárního okruhu, vod bazénů s vyhořelými palivovými články, aj.); zpracování a ukládání radio­aktivních odpadů; problematika koroze.



TRP 2+0 sem. L

Transportní procesy

Rozdělení přenosových dějů - sdílení hybnosti, energie a hmoty; odvození základních rovnic popisujících transportní procesy; příklady analytických a numerických metod jejich řešení; Newtonův zákon viskozity, Fourierův zákon vedení tepla a Fickův zákon difúze; základy sdílení energie zářením; nástin řešení technických problémů zahrnujících různé transportní procesy; rozbor různých aspektů procesů konvekce a difúze v chemii, chemické technologii a v životním prostředí; radiostopovací metody měření difúze v plynné, kapalné a pevné fázi.



APRM 2+0 sem. L

Aplikace radiačních metod

Veličiny a jednotky; interakce ionizujícího záření s hmotou; radiační zdroje a zařízení; sterilizace; síťování a degradace polymerů; polymerace; roubování; vytvrzování; radiační opracování zemědělských produktů; radiační procesy a životní prostředí; radiační syntézy; radiace v jaderných elektrárnách a v jaderných technologiích; radiace v medicínských aplikacích; ekonomické aspekty; bezpečnost a dozimetrie.



CHRP 2+0 sem. L

Chemie radioaktivních prvků

Technecium, promethium, astat, francium, polonium, radon, radium, aktinidová teorie, aktinidy, aktinium, thorium, protaktinium, uran, neptunium, plutonium, americium, curium, berkelium, kali­fornium, einsteinium, fermium, mendelevium, nobelium, lawrencium, transaktinidy, supertěžké elementy.



ETR2 2+0 sem. Z

Elektrochemie a teorie roztoků 2

Teorie roztoků, solvatace iontů, struktura kapalin, hydratace; iontová atmosféra a teorie meziiontového působení, stanovení iontových průměrů, koloidní elektrolyty, polyelektrolyty, komplexní ionty; separace izotopů migrací iontů; struktura elektrické dvojvrstvy, mezifází, membránové potenciály; kinetika elektrodových dějů; korozní děje, elektrochemický mechanizmus koroze, pasivita kovů, atmosférická koroze, ochrana proti korozi, koroze v jaderné energetice.



MSPR 2+0 sem. L

Modelování separačních procesů

Základní chemicko-kinetické, hmotnostně-transportní, rovnovážné a bilanční vztahy; základní typy reaktorů; homogenní a heterogen­ní systémy; charakter toku fází míchaným a trubkovým reaktorem; kaskády reaktorů; základy modelování míchaného a trubkového reak­toru; modelování kaskád reaktorů obecně; modelování chromatogra­fických separačních procesů; konkrétní příklady (sorpce na pevné vrstvě sorbentu, separace izotopů).



MMPR 2+0 sem. L

Modelování migračních procesů v životním prostředí

Charakteristika modelovaných systémů; modelování, verifikace, si­mulace, validace; interakční procesy; disperzní děje; procesy konvekce (advekce); typy migračních modelů; 1D-, 2D- a 3D-modely; modely kaskády míchaných reaktorů; rovnovážná a ne­rovnovážná dynamika sorpce/desorpce; migrace kontaminantů v pů­dách, vodních tocích a v atmosféře; experimentální postupy stanovení migračních parametrů.



ZOCH 2+0 sem. L

Ochrana životního prostředí

Vliv škodlivin na rostlinstvo a živočichy, limity na koncentrace a příjem toxických látek, způsoby jejich odvození a kontroly, analýza a popis šíření škodlivin v biogeosféře, metody odběru a analýzy vzorků z biogeosféry za účelem kontroly koncentrace a šíření škodlivin, metody omezování atmosférických exhalátů produkovaných činností člověka, čištění a zneškodňování kapalných odpadů, zpracování a ukládání pevných odpadů.



PTOX 2+0 sem. L

Průmyslová toxikologie

Kategorie toxicity, metabolismus – biotransformace, enzymatické katalyzované reakce, karcinogeneze, pracovní procesy s rizikem karcinogeneze, toxické látky a lidské tělo, toxikologie inhalace, toxicita důležitých průmyslových chemikálií, ochrana pracovníků, závislost na toxických látkách, symptomy a zdroje intoxikace, toxický odpad, ekotoxikologie, světová produkce toxických chemikálií, chování chemických látek v životním prostředí.



HYPE 2+0 sem. L

Hydrologie a pedologie

Hydrosféra, meteorologie a hydrologický cyklus, pravděpodobnost a statistika pro popis hydrologických dat, vznik, klasifikace a měření srážek, evapotranspirace a metody jejího měření, charakteristika povodí, měření rychlosti proudění vody v řece, řešení maximálních průtoků, hydrologie jezer a nádrží, hydrologie podzemních vod, zvodní a pramenů, tok v ohraničené a neohraničené zvodni, struktura a porozita půdy a jejich měření, faktory ovlivňující permeabilitu půdy, voda v půdách, její kategorie a limity, půdní a hydrologická klasifikace infiltrace vody, systém studní, stálý a nestálý tok.



RAP1 0+5 sem. Z

Praktikum z radiochemie 1 (v bÍlÉ knize dosud předměty rap1 a rap2 vedeny souhrnně jako praktikum z radiochemie 1,2 rap12. napŘÍště to bude takto)

Měření ionizujícího záření, vlastnosti detektorů, stanovení absolutního množství zářiče, stanovení poločasu radioaktivní pře­měny, aktivace tepelnými neutrony, analýza složené rozpadové křivky, spektrometrie záření, optimalizace měření.



RAP2 0+7 sem. L

Praktikum z radiochemie 2 (viz poznámku u rap1)

Extrakce, rozdělovací poměr, separace, extrakční chromatografie, papírová chromatografie, ionexová chromatografie, dělení jader­ných izomerů, stanovení rozpustnosti, spolusrážení, radiometrické titrace, substechiometrická izotopová zřeďovací analýza, homogenní izotopová výměna.



PÁTÝ ROČNÍK JCHI

NUK2 2+0 sem. Z

Aplikace radionuklidů 2

Příprava umělých radionuklidů, příprava značených organických sloučenin, reakce izotopové výměny a metody jejich studia, izotopové jevy – termodynamický a kinetický, aplikace jaderných metod v obecné a fyzikální chemii – výzkum kinetiky a mechanismu chemických reakcí, struktury chemických sloučenin, katalýzy, stanovení fyzikálně-chemických konstant.



TJM 2+0 sem. Z

Technologie jaderných materiálů

Perspektivní postupy výroby oxidu uraničitého keramického stupně; MOX-paliva; příprava paliva pro reaktory HTGR pomocí sol-gel pro­cesů; perspektivní postupy separace izotopů uranu; separační kas­kády; ukládání RAO a vyhořelého paliva; koncepce hlubinných úlo­žišť; základy ekonomiky U-Pu a Th-U palivového cyklu; zpracování Th- a Zr-rud; výroba nukleárně čistých sloučenin Th a Zr.



VYNU 2+0 sem. Z

Výroba radionuklidů

Radionuklidy pro lékařské, průmyslové a výzkumné účely, aplikace v hydrologii a zemědělství, kontrola kvality, přirozené radionuklidy, umělé radionuklidy a jejich příprava v jaderném reaktoru, pomocí urychlovačů, radionuklidové generátory, zvláštní výrobní postupy.



TRCH 2+0 sem. Z

teoretická radiační chemie

Přednáška se snaží vysvětlit současnou strukturu lokalizovaných i kolektivních, lineárních i nelineárních, deterministických i stochastických dynamických procesů v ozařovaných chemických a biologických soustavách. Každá z teorií je přitom redukována, tak jak jen lze, na svou fundamentální podstatu.



SLOU 2+0 sem. Z

Značené sloučeniny

Základní metody separace stabilních izotopů, základní metody přípravy významných radionuklidů, syntéza organických látek značených izotopy vodíku, uhlíku, dusíku, síry, fosforu a halogenů, použití stabilních a radioaktivních izotopů jako indikátorů při studiu reakčních mechanismů v anorganické chemii, organické chemii a biochemii, základy teorií kinetického a termodynamického izotopového efektu a jejich aplikace, vybrané radioanalytické metody v biologii a medicíně.

RBV 2+0 sem. Z

Radionuklidy v biologických vědách

Způsoby detekce ionizujícího záření v kombinaci s chromatografickými technikami (TLC, HPLC, GLC), zdroje chyb při měření radioaktivity pomocí kapalinové scintilace, topografické radiometrické metody (autoradiografie, zobrazovací desky na principu fotostimulované luminiscence, polovodičové detektory), syntéza a biosyntéza biologicky aktivních sloučenin značených měkkými beta zářiči 14C a 3H a jejich aplikace při testování nových léčiv a pesticidů, sekvenace DNA, radiofarmaka, kritéria pro volbu vhodného radionuklidu, jednofotonová tomografie, problematika současných trendů v oblasti radioimunoanalytických metod (RIA) a pozitronová emisní tomografie (PET, syntéza sloučenin značených krátkodobými radionuklidy 11C a 18F).



SRZP 2+0 sem. Z

Stanovení radionuklidů v životním prostředí

Významné radionuklidy, zajištění jakosti analýz, typy vzorků, způsoby jejich odběru a předúprava. Gama-spektrometrická analýza. Celkové aktivity alfa a beta. Stanovení uranu, 210Po, 210Pb, 226Ra, 222Rn, 3H, 14C, 85Kr, 131I, 137Cs, 90Sr a plutonia.



TZO 2+0 sem. Z

Technologie zpracování odpadů

Druhy a původ odpadů, informační systémy o odpadech, zpracování odpadů, recyklace odpadů, komunální odpad, průmyslový odpad, odpad ze zemědělství, lesnictví a z demolic, odpad z různých výrob, ukládání odpadů, skládkování, kompostování, tepelné zpracování odpadu, fyzikálně-chemické zpracování odpadu, stabilizace/zpevňování odpadu, nízkoodpadové technologie, minimalizace odpadu – čistší výroba.



VSBP 1+1 sem. Z

Výpočetní simulace biogeosférických procesů

Definice systému, tvorba modelu, multikompartmentová analýza, verifikace a validace počítačového modelu, faktorové experimenty, optimalizační experimenty, vliv neurčitosti ve volbě modelu dílčího děle a v hodnotách parametrů dílčích dějů. Rovnovážné a kinetické modely dílčích dějů, .metody získávání parametrů dílčích dějů. Vybrané metody řešení obyčejných a parciálních diferenciálních rovnic. Simulační výpočty s počítačovými modely jednoduchých dějů i složitých systémů. Praktické demonstrace a procvičeni.: sorpce kontaminantů na přírodní materiály, biologické růstové modely, speciační a migrační programy.



HCHE 2+0 sem. Z

Hydrochemie

Kvalitativní a kvantitativní složení přírodních vod, fyzikálně-chemické vlastnosti přírodních vod, chemické reakce a rovnováhy ve vodách, anorganické látky ve vodách (hlavní kationty, toxické kovy, hlavní anionty, sloučeniny dusíku a fosforu), karbonátová chemie vodných systémů, rozpuštěné plyny, křemík, bor a radioaktivita, organické látky ve vodě, chemická a biochemická spotřeba kyslíku, celkový organický uhlík, složení, vlastnosti a klasifikace přírodních vod, pitných a užitkových vod a splaškových a průmyslových odpadních vod.



AODP 2+0 sem. Z

Analytika odpadů

Kategorie pevných odpadù a jejich charakterizace, spolehlivost analýzy, pøíciny nesprávných

výsledků, typy kontrol, odběr vzorků, analýza komunálního odpadu, nebezpečné odpady, půda – legislace, analýza na místě, analýza půdy v laboratoři, biologické testy toxicity, klasifikace nebezpečných odpadů zejména z naftového, petrochemického a energetického průmyslu, metody odběru a zpracování vzorku specifické pro nebezpečné odpady, odhad a základní metody stanovení nebezpečných vlastností odpadů (prvkové složení, hořlavost, výbušnost, oxidační stabilita a schopnosti, dráždivost a korozivita, toxicita aj.), metody stanovení polyaromatických uhlovodíků (PAU), analýza použitých minerálních olejů, metody stanovení PCB, PCDF a PCDD.



IZO 2+0 sem. Z

Izotopy a reakční mechanismy

Izotopy jako radioindikátory: Základy studia kinetiky chemických reakcí radioindikátorovými metodami, vybrané příklady (esterifikace a hydrolýza, iontové meziprodukty v chemických dějích, vnitřní přestavba molekul, biochemické reakce). Sledování kinetického izotopového efektu a interpretace výsledků, příklady: elektrofilní substituce na aromatických sloučeninách, eliminační reakce, reakce spojené s přenosem atomů vodíku. Reakce izotopové výměny: sledování kinetiky, základní mechanismy, praktické aplikace.



Obecná chemie pro posluchače nechemických inženýrských oborŮ doporučená k zápisu v prvním roku studia.

CH1 2+1 sem. Z

Obecná chemie 1

Nejdůležitější pojmy a veličiny v chemii, typy chemických látek, chemické vzorce a názvosloví, základní strukturní jednotky látek, jejich hmotnost, vyjadřování složení látkových soustav, chemické reakce, stechiometrické rovnice a jejich použití, stechiometrické výpočty, stavba atomu a její vztah k chemickým vlastnostem daného prvku, periodická soustava prvků, základy teorie chemické vazby, stavba molekul, skupenské stavy látek a jejich charakteristika, chemické vazby v kapalných a tuhých látkách.



CH2 2+1 sem. L

Obecná chemie 2

Základy chemické termodynamiky, 1. věta termodynamická a její aplikace, reakční tepla a tepla skupenských přeměn, 2. věta termodynamická, termodynamická rovnováha, fázové rovnováhy, chemická rovnováha, vliv změny podmínek na chemickou rovnováhu, iontové rovnováhy v roztocích slabých a silných elektrolytů, kyseliny, zásady a soli, rovnováhy v roztocích málo rozpustných elektrolytů, základy elektrochemie, základy homogenní reakční kinetiky, rychlost chemických reakcí, její závislost na složení soustavy a teplotě, kinetické rovnice a jejich aplikace.


Obecná chemie pro posluchače bakalářskÉho studia katedry jaderných reaktorů doporučená k zápisu v prvním roku studia.

Zde je zmatek. V bílé knize 97/98 jsou tyto chemie uvedeny v předmětech bakalářského studia na str. 49 jako Chemie 1 a Chemie 2 v rozsazích 3+1, z, zk (ZS) a 3+1, z, zk (LS), což je v pořádku. Jsou jim ale přiřazeny symboly CH1 a CH2 – tedy stejné, jako předcházejícím Obecným chemiím 1, 2 pro inženýrské studium. To zjevně spletlo počítač a v bílé knize 98/99 na str. 50 předepisuje bakalářům tento předmět v zimním semestru jako Obecná chemie CH1, 2+1, z, zk a v letním semestru jako Chemie CH, 3+1, z, zk. Chemie pro bakaláře však má být vyučována nezávisle na Obecné chemii pro inženýry tak, jak je dále uvedeno. Proto, aby se předešlo podobným nesrovnalostem, bude bakalářská chemie v bílé knize 99/00 uváděna jako Chemie 1, 2 pod symboly CHB1 a CHB2.

CHB1 3+1 sem. Z

Chemie 1

Nejdůležitější pojmy a veličiny v chemii, typy chemických látek, chemické vzorce a názvosloví, základní strukturní jednotky látek, jejich hmotnost, vyjadřování složení látkových soustav, chemické reakce, stechiometrické rovnice a jejich použití, stechiometrické výpočty, stavba atomu a její vztah k chemickým vlastnostem daného prvku, periodická soustava prvků, základy teorie chemické vazby, stavba molekul, skupenské stavy látek a jejich charakteristika, chemické vazby v kapalných a tuhých látkách.


CHB2 3+1 sem. L

Chemie 2

Principy úpravy vod a dekontaminačních metod používaných na jaderných elektrárnách (JE). Čištění neaktivních vod a kalů, dekontaminace vod primárního a sekundárního okruhu JE a vod bazénů s vyhořelými palivovými články. Radiochemické aspekty čištění radioaktivních vod JE. Čištění plynných radioaktivních odpad. Zpracování a likvidace kapalných a pevných radioaktivních odpadů a způsoby jejich ukládání. Principy koroze konstrukčních materiálů. Praktická cvičení ve vybraných technologických problémech.





Yüklə 102,41 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə